SMLUVNÍ MZDA

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy SMLUVNÍ MZDA

Zvolené téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petra Janková a poslední změna je stará 6 let, 7 měsíců.

• Autor

Radka Kuběnová

Dobrý den,

v pracovní smlouvě mám uvedenou hrubou mzdu 13 000 Kč. Zarazil mě následující bod:

– za vykonanou práci náleží zaměstnanci SMLUVNÍ hrubá mzda ve výši 13 000 Kč.

Obdržela jsem pouze 9 470 Kč čistého. Zatím nemám výplatní pásku. Zajímá mne, o které položky mohla být mzda tolik snížena?? A co znamená v tom bodě slovo SMLUVNÍ?

Děkuji za rychlou odpověď

• #59124 Reply

Karel Dlouhý

Slovo "smluvní" není podstatné.

Podle mzdové kalkulačky na internetu při hrubé mzdě 13 000 Kč má být čistá mzda 11 015 Kč. Tedy Vám je sraženo víc.

Podepsala jste prohlášení k dani?

Musíte vyžadovat výplatní pásku a tam to musí být uvedeno.

• #59125 Reply

Radka Kuběnová

Tak už jsem přišla na ten problém. Pracuji tam od 1.4.2010 ale vstupní prohlídka od lékařky proběhla až 8.4.2010, tudíž mám i ve smlouvě zahájení pracovního poměru od 8.4.2010 a proto nižší výplatu. Jakým způsobem mi tedy vyplatí ten zbývající zbytek dní? Chápu že se to nemohlo projevit ve výplatní pásce. Tak jakou cestou mám žádat o ty zbylé peníze?

• #59126 Reply

Karel Dlouhý

Tak to je dost problém. Měla jste si toho všimnout při podpisu prac. smlouvy. Kdy byla podepsána? Pokud byla podepsána až po nástupu, tedy později než 1. 4.,se to dá chápat, že pracovní poměr byl uzavřen ústně od 1. 4. a toto je jen písemné potvrzení, tedy že není platně sjednána zkušební doba.

Jde také o to, že vás zřejmě od 1. do 7. 4. nenahlásili na zdravotní a sociální pojištění, nebude se vám ten týden započítávat do důchodu …

Asi tedy – žádat o opravu pracovní smlouvy včetně hlášení na zdrav,. pojišťovnu, …

Žádat o vyplacení mzdy za odpracovanou dobu.

• #59127 Reply

Radka Kuběnová

Smlouva byla podepsána toho 8.4.2010,hned po návratu z té vstupní prohlídky od lékařky. Tvrdili mi, že nemůžu mít smlouvu dokud neabsolvuju tu prohlídku. Do 7.4.2010 mám ještě evidenci na ÚP, takže pojištění je v pořádku. Jde mi jen o to, jakou formou mám žádat o vyplacení zbytku peněz.?

• #59128 Reply

Karel Dlouhý

Jak to, že jste od 1. 4. do 7. 4. pracovala, když jste byla v evidenci Úřadu práce?

"Tvrdili mi, že nemůžu mít smlouvu dokud neabsolvuju tu prohlídku." – Spíš by mělo platit, že nemůžete začít pracovat, dokud nemáte prohlídku.

Proč Vás vůbec připustili k práci bez prohlídky?

Na jakém právním základě jste tedy pro ně od 1. do 7. 4. vykonávala práci?

Asi na základě ústně uzavřené smlouvy – tak požadujte, ať Vám vykonanou práci zaplatí.

Jakou formou – pokusit se s nimi dohodnout – když Vás nechali pracovat, tak ať Vám to zaplatí (jinak by to byl neoprávěný majetkový prospěch ze strany zaměstnavatele).

• #59129 Reply

Petra Janková

Dobrý den

pracuji ve firmě už čtyři měsíce. Mám podepsanou smlouvu,kde je hrubá mzda 15.000,tzn,asi 12.500 čistého. Za celou dobu jsem dostala jen jednu výplatní pásku,na které tohle vše bylo až na ten rozdíl,že mi zaměstnavatel poslal každý měsíc jen 10.000. Když jsem výplatnici viděla,tak jsem se zarazila a psala mu,co bude tedy se zbytkem peněz. Těch 10.000 jsem přičítala tomu,že jsem byla ve skušební době a zaučuji se. Zaměstnavatel mi odpověděl,že mzda bude tak,jak jsme se domluvili-6.000+2%z prodeje. Je možné abych měla pomalu tři verze toho,kolik mám mít peněz? K tomu na výplatnici ani nesedí hodiny,je tam uvedeno víc,než mám odděláno. Děláme krátký dlouhý týden a devět hodin denně,tedy nám to vůbec nevychází. Zajímá mě,jestli má vůbec právo,dávat mi výplatnici,která vůbec nesouhlasí? A odkdy se výplata dává podle dohody a ne podle smlouvy?

Předem děkuji za odpověď

Janková

• #59130 Reply

Karel Dlouhý

JAkou mzdu máte cve smlouvě, tu byste měla dostávat.

A zejména co je uvedeno na výplatní pásce jako čistá mzda, tak tu musíte dostat.

• #59131 Reply

Petra Janková

A nemůže se zaměstnavatel ohradit tím,že to jsou peníze za oddělané hodiny uvedeny na výplatní pásce,přitom já tolik hodin oddělaných nemám? Je tam asi 186 a já mám přitom v průměru 140 hodin.

Děkuji za odpověď

Odpověď na téma: SMLUVNÍ MZDA
Informace o uživateli: