Smyšlené obvinění

Forum Fóra Trestní právo Trestní řízení Smyšlené obvinění

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Lucie Dingová a poslední změna je stará 7 let, 1 měsíc.

 • Autor
  Příspěvky
 • #54133 Reply

  Lucie D.

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak se můžeme bránit proti smyšlenému obvinění souseda, že jsme si sami rozbili a vykradli vlastní sklepní kóji. Policie případ vyšetřuje, my jsme to nahlásili jako vloupání a krádež neznámým pachatelem, ale v poslední době se situace obrátila a policie s námi jedná jako se zločinci a my se bojíme trestního řízení, soudu a vězení. Nic jsme neudělali, navím škoda vznikla pouze nám, takže jednání policie nechápeme. Může něco z toho nastat, přestože je obvinění zcela smyšlené, soused pochypitelně tedy nemá žádné svědky ani důkazy? Předpokládám že ne, ale ráda bych se ujistitla, jsme slušní lidé a nechce mít problémy se zákonem. Děkuji.

 • #54135 Reply

  Karel Dlouhý

  Vězení Vám nejspíše (jako dosud netrestaným) nehrozí.

  Bylo Vám vzneseno obvinění nebo jste zatím jen podávali vysvětlení jako poškozený a oznamovatel?

  Policie musí předložit důkazy.

  Případně můžete si stěžovat na okr. státním zastupitelství.

 • #54136 Reply

  Lucie D.

  Děkuji za odpověď. Obvinění vzneseno nebylo, nejsou ani důkazy, ani svědci. Byli jsme nekolikrát u výslechu, zpočátku jako poškození, nyní se však již policie chová, jako bychom mi byli ti, kteří něco spáchali a z tohoto důvodu máme obavy z dalšího vývoje. Doufáme, že jde jen o chování jednotlivce a na výsledek vyšetřování to nebude mít vliv. Sami už ani nestojíme o rozhřešení, pravdy ani spravedlnosti se zde zřejmě nedomůžeme, jen už chce mít klid. Jak dlouho nás policie může vyšetřovat? Musí vůbec někdy odložit případ pro nedostatek důzazů? Děkuji a přeji hezký den.

 • #54137 Reply

  Karel Dlouhý

  Nejsem odborník na trestní právo, navíc v tom došlo v posledních letech ke změnám. Podávali jste jen vysvětlení nebo již bylo zahájeno trestní stíhání a vy jste vypovídali podle trest. řádu?

  Bylo vám sděleno obvinění? – asi ne.

  Vy nemusíte nic dokazovat, to musí policie.

  "nyní se však již policie chová, jako bychom mi byli ti, kteří něco spáchali " ?

  Vy prostě musíte vypovídat stále stejně. Příp. můžete dát stížnost okr. stát. zastup.

  Máte nárok na kopii zápisů o své výpovědi resp. jako poškozený máte nárok na nahlížení do celého spisu.

  Pokud máte ve městě nějakou občanskou poradnu, můžete se tam jít poradit. Nebo můžete jít za advokátem, to ovšem již něco stojí.

 • #54138 Reply

  Lucie Dingová

  Pokud víme, trestní stíhání zahájeno nebylo, obvinění nám nikdo nesdělil. Co se týče policie, tím chváním myslíme způsob výslechu, kdy jednání policistů náhle přešlo z klasických otázek a odpovědí do arogance, nepříjemných poznámek a celkově jsme měli dojem, že nám z nějakého důvodu již policie nevěří a považu nás za pachatele. Samozřejmě si trváme na své verzi, od počátku vypovídáme pravdivě, úplně a stejně. Navíc nás překvapilo např. to, že policie si zjišťovala detaily o posledním zaměstnání manžela a podobně. Doufáme, že to nic neznamená.

  Navíc máme teď další problém: soused, který toto všechno vyvolal a stále nás křivě obviňuje, na nás neustále zvoní, vyhrožuje a my máme obavy, aby se zase něco nestalo a on nás znovu falešně neobvinil z dalšího zločinu. Můžeme se proti tomu nějak bránit? Policii třikrát denně volat nechceme. Děkuji.

Odpověď na téma: Smyšlené obvinění
Informace o uživateli: