snižení pracovního úvazku

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody snižení pracovního úvazku

Zvolené téma obsahuje celkem 14 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Daniela Váhalová a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Jarmila Blahová

Pracuji 6 let v organizaci jako účetní se 6 stálými a 25 externími zaměstnanci ( jako jediná účetní organizace) Mám sjednanou smlouvu na dobu neurčitou s pracovním úvazkem 40 hodin týdně. Dnes mi zaměstnavatel předložil platový výměr se snížením úvazku na 0,8 s tím, že na účetní nejsou peníze.

Já s tímto rozhodnutím nesouhlasím. Ráda bych věděla, jestli mám nějakou šanci uspět a co můžu v případě nepotvrzení očekávat. Moc děkuji za pomoc a radu. Mám 5 roků do důchodu a proto to ze strany zaměstnanvatele považuji za vydírání. Dobře ví, že v tomto věku není snadné praci najít a jsem naprosto bezradná.

• #55208 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, snížení úvazku musí vycházet ze vzájemné dohody. Změnu rozsahu pracovní doby nemůže zaměstnavatel učinit jednostranně, bez projednání a souhlasu zaměstnance. Za 1) se můžete obrátit na Oblastní inspektorát práce, za 2) můžete upozornit zaměstnavatele na to, že znáte svá práva a takové jednání není v souladu se zákonem. Co konkrétně však můžete očekávat, není možné předjímat. Zaměstnavatelé používají řadu (mimoprávních) způsobů, jak lze zaměstnancům znepříjemnit život. A proti takové šikaně je obrana velmi obtížná, zvláště tam, kde není dostatek práce a zaměstnanec nemá mnoho šancí najít jinou práci.

• #55209 Reply

Venuše Strigačová

Zaměstnavatel mi snížil platový výměr,aniž by mi dal podepsat nový platový výměr a k tomu ani neuvedl odůvodnění,začala jsem dostávat minimální mzdu.

Má na toto jednání právo?

Děkuji za odpověď

• #55210 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

ano, má. Platový/mzdový výměr je jednostranné určení výše mzdy zaměstnavatelem, k němuž není nutný souhlas zaměstnance. Jiný případ by byl, pokud byste měla výši mzdy určenu v pracovní smlouvě – pak by její výši mohl změnit pouze na základě vzájemné dohody.

• #55211 Reply

Venuše Strigačová

Měla jsem dotaz na snížení platu.Děkuji za odpověď.

Prošla jsem si pracovní smlouvu a v ní mám zapsanou i výši mzdy. Letos v březnu jsem podepsala dodatek pracovní smlouvy, kde mám upravenou mzdu na 10000. Ale

za srpen a září mi byla již vyplacena mimimální mzda aniž

bych měco podepsala.Děkuji za radu.

• #55212 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že neznám způsob odměňování Vašeho zaměstnavatele ani netuším, co přesně ve smlouvě máte uvedeno, těžko Vám mohu odpovědět.

• #55213 Reply

B.

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně zkrácení prac.úvazku.Asi budeme potřebovat aby zaměstnanci místo 40 hodin týdně pracovali pouze 32 h týdně.

Tento stav by měl trvat 1-2 měsíce.

Je jasné že se to musí upravit v dodatku.Není mi jasné co mohu dělat pokud s dodatkem nebude zaměstnanec souhlasit.Můžete mi podrobně popsat jak je nejlepší postupovat a také jaký paragraf zákoníku práce se na toto vztahuje?

Předem děkuji

• #55214 Reply

B.

Dobrý den,

ve firmě pracuji od 1.10.2007 a jsem jako zástup za mateřskou.

Potřebovala bych vědět jak to se mnou bude dál pokud se po 3 letech kolegyně z mateřské nevrátí, budu mít nárok na prac.smlouvu na dobu neurčitou?

Pokud kolegyně zažádá o prodloužení mateřské, můj pracovní poměr automaticky přejde na dobu neurčitou?

Předem děkuji za odpověď

• #55215 Reply

Karel Dlouhý

Připomínám § 209 ZP:

§209 (1) O jinou překážku v práci na straně jiného zaměstnavatele, než uvedeného v §109 odst. 3, jde také tehdy, kdy zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (částečná nezaměstnanost).

výše náhrady – viz §209 (2) (3).

Pokud takto postupovat nechcete, chcete snížit úvazek, tak pokud nebude zaměstnanec souhlasit (proč by také měl?), budete mu muset dá výpověď z organizačních důvodů s dvouměsíční výp. lhůtou a odstupným.

• #55216 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

žádná změna na dobu neurčitou nebude!

Mateřská dovolená trvá 26 týdnů. Tedy nejspíš máte pracovní poměr "na dobu určitou po dobu mateřské dovolené a rodičovské dovolené pracovnice X.Y." (někteří právníci doporučují uvádět "… nejdéle do …" a uvést datum, kdy budou dítěti 3 roky – tedy maximální rozsah rodičovské dovolené).

Tedy po 3 letech nemůže žádat o prodloužení mateřské. Nanejvýš může žádat o neplacené volno (třeba do 4 let věku dítěte). Pokud by jí zaměstnavatel vyhověl (což nemusí), tak potom by Váš pracovní poměr na dobu určitou dodatkem prodloužil o 1 rok (pokud byste souhlasila).

• #55217 Reply

Jana Vontrobová

Dobrý den, prosím o informaci.Naše zaměstnankyně po domluvě nastoupila na rodičovskou dovolenou, s tím , že chce na ní být do tří let věku dítěte.Na tuto dobu u nás nastoupila jiná zaměstnankyně.Má právo se žena s rod,dovolené vrátit dříve?Současná zaměstnankyně práci zvládne za 5 hodin týdně.Zaměstnankyně, která odešla na rodičovskou, byla zaměstnaná na 20 hodin týdně.Máme právo po po návratu po rodičovské dovolené snížit prac.úvazek této zaměstnakyně?Předem velice děkuji za odpověď

• #55218 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

především upřesňuji "zaměstnankyně po domluvě nastoupila" – podle § 196 ZP

"K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená se poskytuje matce dítěte po skončení mateřské dovolené, a to v rozsahu, o jaký požádá" – tedy nejde o domluvu, ale o žádost a povinnost vyhovět.

Podle publikovaných výkladů má žena právo vrátit se dříve, než požádala (jinak by ostatně mohla žádat o rodičovskou dovolenou vždy na 1 měsíc a tak opakovaně), proto má být prac. smlouva se zastupující zam. uzavřena "po dobu mat. dov. a rodič. dov. paní X.Y., nejdéle do …".

Snížení úvazku je možné jen změnou pracovní smlouvy, tedy se souhlasem zaměstnance. Nebude-li souhlasit, lze dát výpověď (s odstupným) podle § 52 písm. c) "stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách"

• #55219 Reply

Adam Nedoma

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli má zaměstnavatel právo mi změnit pracovní dobu, bez mého souhlasu.

V pracovní smlouvě není stanoveno, jestli se jedná o pevnou, nebo pružnou pracovní dobu, je zde stanovena pouze výše týdenních odpracovaných hodin.

Děkuji za radu

Nedoma

• #55220 Reply

ivzez

Ano, může. Pracovní dobu, její začátek i konec a rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel.

• #55221 Reply

Daniela Váhalová

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jak mám přepočítat dovolenou…zaměstnanec u nás pracovat od 1.1.2013 do 17.6.2013 na zkracený úvazek 20 hodin týdně. od 17.6.2013 se mu změnil pracovní úvazek na 40 hodin týdně. Jak mu vypočítám nárok na dovolenou?

Odpověď na téma: snižení pracovního úvazku
Informace o uživateli: