Souběžný pracovní poměr

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Souběžný pracovní poměr

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 3 měsíce.

  • Autor
    Příspěvky
  • #54510 Reply

    Petr

    Dobrý den,

    mohou být,od letošního roku,hlavní i "vedlejší" pracovní poměr sjednány oba na 40 hodin týdně? Již neplatí, že vedlejší prac.poměr musí být kratší?

    Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

  • #54512 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, současný zákoník práce již pojem hlavního a vedlejšího pracovního poměru nepoužívá, stejně jako jejich souběh. Jestliže si dovedete představit zátěž u dvou pracovních poměrů v rozsahu 40 hodin týdně u každého a jste schopen pracovat 16 hodin denně, pak Vám nic nebrání v uzavření pracovních smluv.

  • #54513 Reply

    Barbušin

    Dobrý den,

    mohou být,od letošního roku,hlavní i "vedlejší" pracovní poměr sjednány oba na 40 hodin týdně? Již neplatí, že vedlejší prac.poměr musí být kratší?

    děkuji za odpověď.

  • #54514 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, shlédněte odpověď na předchozí dotaz.

  • #54515 Reply

    Petra Rambousková

    Nedávno jsem uzavřela nový pracovní poměr … v současné době uvažuji o přivýdělku, ale nerada bych v zaměstnání tuto skutečnost zveřejňovala, minimálně po dobu trvání zkušební doby . Zajímá mě proto, pokud bych uzavřela další pracovní smlouvu, či smlouvu o provedení práce, bude-li nutne o této skutečnosti současného zam. informovat, či se o této skutečnosti dozví například v souvislosti s platbou daně či zdravotního nebo sociálního pojištění. Díky za odpověd

  • #54516 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, §304 odst.1) zákoníku práce stanoví: Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem. To znamená, že budete-li pracovat u jiného zaměstnavatele, který provozuje stejnou činnost jako váš "hlavní" zaměstnavatel, musíte požádat o jeho souhlas. Jde-li o jinou práci, pak nemusíte. Jinak by se o tom mohl dozvědět v případě, že by jste například žádala o roční zúčtování. Příjmy z DPP se tam nezahrnují, z DPČ již ano.

  • #54517 Reply

    Blanka Mitvalská

    Dobrý den, zaměstnavatel u kterého pracuji již 8 měs. na HPP, pro mě momentálně nemá práci – dle něho po dobu cca 2.měs. Na tuto dobu údajně sehnal práci u jiné firmy. Ale podmínkou je dát u něho výpověď a v té druhé sepsat novou smlouvu na dobu určitou (3 měs.) Po ukončení práce u této nové firmy se budu moci k němu zase vrátit zpět a on se mnou sepíše smlouvu novou. Musím tuto výpověď podespsat? Zdá se mi, že zaměstnavateli jde pouze o to, jak se vyhnout vyplacení odstupného. A má na takovýto postup právo?

    Děkuji,

    Mitvalská

  • #54518 Reply

    jana kominkova

    Jsem tedy zaměstnána na pracovní smlouvu na dobu určitou.A ten druhý pracovní poměr mohu též uzavřít pracovní smlouvou nebo musí být smlouva o pracovní činnosti? Děkuji za odpověď.

  • #54519 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, mnohokrát již bylo řečeno, že výpověď se nepodepisuje, nepotřebuje vůbec nějaký Váš souhlas. Jestli se však se zaměstnavatelem na rozvázání PP dohodnete, pak je to Vaše volba. Rozhodně nemáte žádnou jistotu, že s Vámi sepíšou smlouvu v nové firmě, a že ji pak zase s Vámi podepíše znovu současný zaměstnavatel. Když dáte výpověď Vy, žádné odstupné nedostanete. Jeho nabídka ovšem nezní příliš důvěryhodně.

  • #54520 Reply

    Mgr. Lucie Jindrová, advokát

    Dobrý den,

    můžete klidně uzavřít několik pracovních smluv.

  • #54521 Reply

    Dan

    Dobrý den, zajimalo by mne, jestli je výhodnější uzavřít k současnému HPP druhý pr. poměr (DPP) nebo dohodu a pr. činnosti (DPČ). Děkuji

  • #54522 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, to je pouze na Vašem uvážení.

Odpověď na téma: Souběžný pracovní poměr
Informace o uživateli: