soudní výlohy za vymáhání pojištění

Forum Fóra Občanské právo Pojištění soudní výlohy za vymáhání pojištění

Zvolené téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 8 let, 11 měsíců.

• Autor

Jiří Zamazal

Dobrý den, dostal jsem od soudu platební rozkaz na zaplacení dlužného pojistného a nákladů soudního řízení, které proběhlo. Byl jsem docela překvapen, protože, jak jsem nyní zjistil, pojištění jsem opravdu neplatil, ale nedostal jsem ani jedinou upomínku ani předvolání k soudu. Pojištění samozřejmě uznávám, ale nechápu, proč mám platit soudní výlohy, když jsem neměl žádnou možnost vyhnout se jim – kdybych dostal alespoň jedinou upomínku nebo předvolání k soudu, pojistné bych prostě zaplatil a k žádnému soudu by nedošlo. Přitom pojistných smluv u stejné pojišťovny mám více a pokud se opozdím s platbou, upomínka mi přijde, takže nepřipadá v úvahu možnost, že bych si nevyzvedával poštu. Jak je to tedy obecně s upomínáním dlužníků? Znamená to tedy, že pokud budu podnikat, pošlu zákazníkovi fakturu / prokazatelně /a on ji nezaplatí, stačí jen počkat nějaký čas a pak na něj prostě podám žalobu, / o které on se ani nedozví ? / a jemu přijde platební příkaz atd.? Děkuji.

• #68645 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

také záleží na tom, jestli jste si jednoduše nevyzvedával poštu; nebo jak jsou případné upomínky v obchodních podmínkách upraveny – neznám věc.

Nicméně, pro vydání platebního rozkazu se žádné soudní jednání nenařizuje; to se nařídí až v případě, že podáte proti pl. příkazu odpor. Pokud s tím nesouhlasíte, brańte se podáním odporu v zákonné 15ti denní lhůtě od jeho doručení.

Dlužník je v prodlení první den po splatnosti a hned tehdy můžete podat žalobu soudu. Posílání upomínek se doporučuje, nicméně není povinností (pokud se k tomu věřitel sám nezávaže).

A nemůžete říkat, že se dlužník o žalobě nedozví, pokud poštu přebírá, tak se dozví právě obdržením žaloby spolu s platebním rozkazem.

• #68646 Reply

Jiří Zamazal

Děkuji za odpověď. Asi jsem to nezdůraznil, ale já opravdu nejsem ten typ lidí, kteří si nevyzvedávají zásilky, pošta se ztrácí výjimečně a doporučený dopis už vůbec ne. Nevím ale, jakým způsobem bych to mohl před soudem dokázat a pokud je to tak, jak jste uvedla, nemělo by to ani smysl, protože v pojistné smlouvě není o upomínkách ani slovo.Podle mého by měl platit alespoň §20 zákona 37/2004. Já nechci podávat odpor – uznávám, že jsem dlužník a své závazky chci vyrovnat. Vadí mi,že v tomto systému našeho "práva" jsem méně než kdekterý lump – i ten má možnost se napřed hájit a pak je odsouzen. Já jsem napřed odsouzen a pak můžu podat odvolání / a zaplatím dvakrát – o to tady především asi jde /. No, alespoň můžu být rád, že pojišťovna nepostoupila svůj závazek vymahačské firmě – mohl jsem dostat nakládačku a ani bych nevěděl proč… . Každopádně ještě jednou díky za odpověď.

• #68647 Reply

Jiří Zamazal

Musím se omluvit – zjistil jsem, že upomínky mi opravdu byly zasílány na adresu přechodného bydliště, které jsem měl v době sjednání smlouvy a tak si za veškeré problému mohu sám.

• #68648 Reply

Dusan Hesko

Dobry den.mám problem s pojišťovnou.Platil jsem čtvrtletně pojistku za auto,posílali mi složenky a vše jsem řádně platil.Jednou mi za čtvrtletí neposlali složenky a tím se stalo že jsem zapoměl jednu splátku poslat.Pojišťovna si chamtivě počkala apřišel mi rozkaz od soudu.já dluh po upozornění hned zaplatil/1960kč/ale oni chtějí na mě 8811kč za právníka.jsem odsouzen předem.Je to nefér a česká pojišťovna je horší než mafie.Z čeho se vypočte tak nehorázná částka?Jsem snad Krejčíř?Na tuto částku dřu měsíc,co jsme to za zemi?Děkuji Vám jestli mi odpovíte.

• #68649 Reply

Dobrý den,

logicky když neplatíte (a je Váš problém, že si to nehlídáte) a věřitel Vás zažaluje u soudu, máte povinnost vedle dlužné částky hradit i náklady řízení, pokud jste neúspěšný. Těmito náklady řízení je i odměna advokáta vypočtená z vyhlášky č. 484/2000 Sb.

• #68650 Reply

Jakub Ries

Dobrý den, potřeboval bych radu. Přišla mi žaloba od soudu, že jsem neplatil pojištění bytu nejmenované pojišťovně (950Kč + pravní výlohy 7000Kč). Byl jsem zmatený, neboť jsem vubec netušil o co jde. Zašel jsem se do pojišťovny zeptat jak je možné, že jsem jim neplatil pojistku, když jsem žádnou ani neuzavřel!Po delší rozmluvě mi bylo řečeno, že to může být tím že jsem uzavřel s Českou spořitelnou hypoteční uvěr + pojištění a že tato pojišťovna s nimi spolupracuje a přebírá pojistky nemovitostí. V té době jsem se samozřejmě stěhoval do nového bytu a měnil jsem i doručovací adresu přímo u České spořitelny. Jak je tedy možné, že nemám vubec tušení o tom že by měli nějakou dohodu s jinou pojitovnou abych mohl nahlásit změnu adresy i tam (samozřejmě mi asi chodili upomínky na starou adresu). Divné je, že nemám o pojištění žadnou smlouvu, bohužel ani o změně doručovací adresy což jsem dělal přes telefon..to byl asi jediný důkaz. Poraďte mi prosím co mám dělat.Děkuji J.Ries

• #68651 Reply

Dobrý den,

doporučuji podat odpor proti platebnímu rozkazu, který Vám byl zřejmě doručen současně se žalobním návrhem a uvést v něm všechny podstatné skutečnosti. Soud nařídí ústní jednání ve věci a tam se budete moci bránit.

Odpověď na téma: soudní výlohy za vymáhání pojištění
Informace o uživateli: