Soukromí v pronájmu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Soukromí v pronájmu

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Otto Ulman a poslední změna je stará 9 let, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #62249 Reply

  p.Michal

  Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat,jestli existuje zákon vymezující soukromí nájemníka v bytových prostorech.

  Jestli nějaký zákon dovoluje či zakazuje pronajímateli vztupovat do pronajímaného bytového prostoru bez vědomí a svoleni nájemníka?A jestli musí mít pronajímatel klíč od pronajatého bytu?

  Bydlím totiž v nájmu,mám pronajatou chatku na pozemku majitele domu a majitelé(pronajímatelé-manželé) si klidně bez mého vědomí vstupují do mé chatky. Jestli na to mají právo nebo ne? Jelikož jsem bezproblémový a vcas platím nájem,myslím si,že vstupování do mnou najaté chatky je narušení soukromí.Chtěl bych vědět,jestli nějaký zákon toto zakazuje či povoluje a jaký je to zákon?

  Taky bych si chtěl vyměnit hlavní zámek,jestli tak mohu učinit bez vědomí pronajímatele,nebo tak učinit s vědomím pronajímatele, ale přitom mu nedat klíč?

  Mockrát děkuji za odpověď..

 • #62251 Reply

  Daniela Becková

  Dobrý den,

  Ráda bych se zeptala na možnost odepisování družstevního bytu, který je pronajímaný. Zhruba před dvěma lety došlo k odkupu družstevního bytu do osobního vlastnictví za určitou minimální částku. Během minulého roku prošel byt rekonstrukcí a byl už pronajímán – při zjištění daně z příjmů byly uplatňovány náklady paušálně. V letošním roce bychom rádi uplatnili náklady ve skutečné výši, ale nevíme, zda je možné uplatniti odpisy, popř. z jaké částky máme odpisy počítat. Z družstva nám nebyl dán žádný znalecký posudek hodnoty bytu. Je tedy možno nechat si znalecký posudek vypracovat teď a na základě této odhadnuté ceny začít byt odepisovat?

  Děkuji

 • #62252 Reply

  Monika Horáková

  Dobrý den! Máme s nájemnicí sepsanou nájemní smlouvu na dobu určitou do 30.6.2008. Ve smlouvě máme odstavec : Nájemce i pronajímatel může smlouvu vypovědět písemně. V písemné výpovědi musí být uvedena lhůta, kdy má nájem skončit, a to nejméně za dva měsíce tak, aby skončila ke konci kalendářního měsíce. Zaslali jsme nájemkyni výpověď z nájmu s dvouměsíční výpovědní lhůtou z důvodu, že jí nemůžeme zaručit nerušené užívání bytu (které je ze smlouvy naší povinností). Nájemkyně nechce vpustit do bytu žádné řemeslníky a domě proběhne v blízké době výměna oken. Nájemkyně doporučený dopis převzala, ale tváří se, že jí nájem končí až v červnu.

  Je naše výpověď neplatné pokud jsem v ní neuvedli poučení nájemce o možnosti podat ve lhůtě 60-ti dnů od doručení výpovědi žalobu k soudu? Může se proti ní odvolat k soudu i po 60dnech nebo ji může rovnou považovat za neplatnou a dělat, že se nic nestalo? Můžeme my požádat po vypršení smlouvy o soudní vystěhování?

  Děkuji za odpověď!

 • #62253 Reply

  Otto Ulman

  Dobrý den,především děkuje za odpověd na náš dotaz,měli by jsme ještě jeden.Chtěl jsem se optat zda je postupováno správně ze strany pronajímatele.V roce 2006 vstoupil v platnost zákon 107/2006 Sb.o možnosti výpovědi z nájmu bez souhlasu soudu.Tchýně od roku 2006 do dnešní doby neudělala jediný dluh na nájmu.Od roku 2003 až 2005 měla dluh ,který pronajímatel dal k soudu ještě než vyšel zákon 107/2006 Sb..Ted dostala výpověd z bytu bez náhrady.Prosíme o radu zda pronajímatel jednal správně,když od platnosti zákona žádný jiný dluh neudělala.ještě by jsme chtěli napsat že se jedná o státní byt.Moc děkujeme za odpověd s pozdravem Ulman Otto

Odpověď na téma: Soukromí v pronájmu
Informace o uživateli: