sousedske problemy

Forum Fóra Občanské právo Různé sousedske problemy

Zvolené téma obsahuje celkem 111 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  lucie a jaroslav halbichovi a poslední změna je stará 3 roky.

• Autor

sara krejci

dobry den.chtela bych vedet,jakou cestou mame resit problem s nasi sousedkou.vsechny nas obtezuje neuveriritelny zapach vykalu,ktere mimochodem trousi po celem baraku,kdykoliv projde.mame obavy z infece…tato osoba uz je pul roku bez elektriny a jeji byt je od podlahy,az ke stropu plny hadru a odpadku.majitel domu to neresi…dekuji za odpoved na sara.krejci@seznam.cz

• #33949 Reply

Marta Netoušková

Prosím o pomoc.V domě kde máme obchod bydlí nájemník který nám neustále přidělává velké starosti a řekl nám,že zařídí náš konec podnikání.Neustále na nás posílá všechny možný kontroly,píše na mobil otravné sms přes internet.Vše jen kvůli našemu parkování ve společném dvoře.Třeba příjde do obchodu za prodavačkou aby mu šla vyjet a když vyjela tak jí zablokoval vjezd a zamknul jí bránu před nosem.Když přijede k nám někdo a zastaví před obchodem tak volá městskou policii.Prostě je to opravdu zákeřný člověk.Je to ten typ člověka který se na vás usmívá a přitom vás chce zničit.Prosím o radu,jak se mohu bránit při jeho stálým posílání všemožných kontrol úřadů na nás.Děkuji

• #33950 Reply

Zbyněk Gistinger

Chtěl bych Vás toto cestou požádat o pomoc při řešení potíží týkající se sousedských vztahů.Máme v domě problémového souseda,který ustavičně napadá ostatní nájemníky,starší občany především.Každou chvíli vše řeší policie a to jak státní tak i městská a vše nakonec končí u přestupkové komise.Situaci to však neřeší a bytový podnik se od toho distancuje.Rádi bychom tudíž chtěli vědět zda je možno se takového nájemníka takzvaně zbavit a zajistit tímto způsobem klid a pořádek v domě.Bylo nám sděleno,že to lze řešit soudní formou,ale většina nájemníků jsou starší lidé a tito nájemníci mají strach svědčit u možného soudního sporu z důvodu bezpečnosti své osoby a možného ještě soustavnějšího napadání za strany problémového nájemníka.Prosím Vás tudíž o radu,jak se dá tento problém vyřešit.Předem za pomoc děkuji.

• #33951 Reply

alberto klvac

Dobry vecer,mam takovy problem ,muj soused ma psa,a na nesem balkone se obevuji chlupy ,jak prasi ruzne deky, bydlime pod nim v panelaku.Tak jsem se chtel zeptat jestli s tim jde neco delat.Balkon je odkryty ze vsech stran,neni to zadna lodzije,ktera by sla zadelat.

dekuji za odpoved.

• #33952 Reply

arnost benda

Dobry den.muj problem tkvi v tom ,ze v nasem panelaku bydli jedna mlada hysterka,ktera me porad slovne napada a porad se ji neco nelibi,jednou ze ji dostatecne neuhnu na schodech-pritom do me klidne vrazi,pomlouva me po celem baraku a stve lidi proti me.dokonce si chodi stezovat mojim rodicum na me,jake je to hrozne souzit se mnou v baraku,pritom je mi uplne lhostejna a vubec si ji nevsimam.Nevim jestli po me jede a mrzi ji to ze to neoplacim ,fakt nevim. Jde se proti takovym lidem nejak branit.

Dekuji

• #33953 Reply

Jaroslav Duna

Jak mám postupovat,když sousedi nechavaji na společné chodbě zbytky jídla pro psi. A díky tomu se k nám stáhli potkani.Už jsem byl OHS ale bez úspěchu. Díky moc za radu.

• #33954 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obraťte se na městský úřad.

• #33955 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obrana je těžká. Pokud její jednání nedosahuje intenzity přestupkového jednání (nebo trestné činnosti), pak toho příliš nezmůžete. Eventuálně můžete na obecní (městský) úřad podat podnět ve věci přestupku proti občanskému soužití. V rámci přestupkového řízení by úředníci měli zjistit, jestli došlo ke spáchání přestupku. Jestliže ano, pak uloží pokutu. Ale vztahy mezi Vámi to pravděpodobně neurovná. Naopak to její chování může paradoxně ještě zhoršit.

• #33956 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, proti tomu, že soused práší dekou na Váš balkon toho moc nezmůžete. Můžete podat podnět na obecní úřad, ale takovouhle "kauzou" se nikdo příliš zabývat nebude.

• #33957 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tom mu nijak nezabráníte. Každý má právo podávat stížnosti a podněty, když se domnívá, že došlo k porušení práva. A to i opakovaně. Za to nikomu nic nehrozí a zakázat mu to nelze.

• #33958 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jak se dá problém řešit, když ho ostatní nájemníci řešit nechtějí a odmítají vypovídat? Situace by sice byla nepříjemná do doby vyřešení, ale lepší než chování souseda trpět i nadále a choulit se za dveřmi. Pronajímatel by mohl dát nájemníkovi výpověď z nájmu pro hrubé porušování dobrých mravů. Anebo se složte na advokáta a řešte věc s jeho pomocí.

• #33959 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jako u většiny podobných případů příliš možností nemáte. Kontaktujte obecní úřad se žádostí o ochranu pokojného stavu.

• #33960 Reply

veronika kaftanova

Dobrý den,moje sousedka neustále si vymýšlí nepravdivé pomluvy které šíří po celém domě,dělá ze mě nějakou udavačku a mě tím společensky znemožnuje a poštvává na mě sousedy,je mi to velice nepříjemné a nevím kam se obrátit

o pomoc a co s tím dělat.Když jsem jí požádala aby mě nechala na pokoji tak se to jen zhoršilo.Prosím moc o radu.Předem děkuji..

• #33961 Reply

Petr Janoušek

Dobrý den

Bydlíme v rodinném domě na vesnici a problém máme u sousedů s tím, že provozuje domácí autoservis (žádná firma není a do zaměstnání taky nechodí). Provádí to v otevřené garáži a ta úhlová bruska to se opravdu nedá celý den poslouchat a to i o víkendech.Na zahradě máme plno okrasných dřevin a ovocných stromů ze, kterých se bojíme pojídat plody. Myslím jsi osobě, že jsem hodně tolerantní člověk, protože to už snáším řadu let. Zkoušel jsem to řešit domluvou, ale to nemá žádnou odezvu.

Tak my prosím poraďte jak se mám bránit?

• #33962 Reply

Radek Novotný

Dobrý den,

prosím o radu. S dnes již bývalou přítelkyní mě ještě pojí nevypořádané finance. Poskytl jsem ji hotovost na nákup ojetého vozidla s tím, že se potom dohodneme, jak mi to bude vracet. Stejně tak jsme rezervovali dovolenou, kterou jsem platil. Po rozchodu se mnou nekomunikuje a já požaduji peníze nazpět,protože jsem ji je poskytnul v dobré víře cca do měsíce před rozchodem z její strany.Chci se zeptat jaká je možnost získání peněz zpět – jedná se o cca 40 tis.Kč. Platby byly provedeny z ůčtu, takže jsou prokazatelné. Děkuji za odpověď.

• #33963 Reply

kristina imberová

Jsme združení vlastníků. Náš problém je,že nemáme schválený stanovy na úklid.Jsme bytovka s 5 byty bez výtahu.3 byty jsou trvale obydleny a 2ne.Z toho 1 je užíván jako chalupa a ten druhý vůbec,ale majitelé sem chodí bydlí tady ve vsi.A úklid tady dělají jen 2majitelé. můžete poradit jak se to má řešit,když tady nejsou námi schváleny ty stanovy co poslouchám od těch co neuklízejí.Dá se stím něco dělat?Protože se může stát,že se tady ani na žádných stanovách nedohonem,jak se bude uklízet. Děkuji za odpověd.Nebo jestli ti co byty řádně neužívají mají právo neuklízet?

• #33964 Reply

pavel urbanec

na zahrádce¨(v zahrádkářské kolonii) začal soused(který zde bydlí natrvalo v domku) chovat krůty a brojlery.Hned u plotu cca 1.5 m od naši chaty.Obtěžujeje nás zápach hluk z krůt.Se sousedem není řeč.Prý se tam chodíme jen rekreovat,tak nám to nemůže vadit.On zde bydlí přece celý rok,tak si ty krůty nebude dávat k baráku.Existuje nějaké ochranné pásmo či nějaké řešení?Děkuji

• #33965 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

tak můžete ji například žalovat u soudu podanou žalobou o zaplacení této částky. Je však zapotřebí mít v této věci důkazy – tedy, nejenže jste peníze zaslal z účtu, ale i to, že to byla půjčka. Pokud však ona nic rozporovat nebude, nebude to takový problém.

Jakmile bude vydáno soudní rozhodnutí, můžete částku vymáhat exekučně.

• #33966 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podejte na obecní úřad podnět na přestupek proti občanskému soužití. Ale proti lidské zlobě toho moc jiného nezmůžete. Dostane pokutu, ale šíření pomluv jí stejně nikdo účinně nezakáže. Paragrafy změnu osobnosti a jejího chování nezajistí.

• #33967 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pak musíte věc řešit podněty na příslušných úřadech. Na stavební úřad, jestli tam může konat takové práce, na živnostenský, jestli je vůbec oprávněn k podnikání, na hygienickou stanici ke změření hladiny zvuku atd.

• #33968 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranné pásmo v tomhle budete hledat těžko. Museli by jste podat žalobu, aby se zdržel zásahů do Vašich vlastnických práv. Protože je povinen neobtěžovat sousedy zápachem nad přiměřenou míru. Taková míra by se prokazovala v soudním jednání.

• #33969 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kromě bytů jsou všichni spoluvlastníky společných prostor. A z toho jim plynou povinnosti. Pokud se tam však nezdržují, pak tam budou těžko jezdit jen proto, aby si uklidili to, co mají. Pokud nejsou stanovy platí §9/10 zák.č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů: pokud shromáždění neschválí stanovy společenství, řídí se právní poměry společenství vzorovými stanovami vydanými nařízením vlády (najdete na internetu). Jako vlastníci bytů by jste ostatně tento zákon měli alespoň zhruba znát.

• #33970 Reply

Dušan Kocourek

Dobrý den, mám dotaz týkající se sousedských vztahů. Bydlíme v RD a cca 4m od hranice pozemku roste sousedovy strom (obrovská lípa) jehož část koruny zasahuje do našeho pozemku a jeho výška (cca 15m) ohrožuje (při dnešních bouřkových a větrných kalamitách) RD a okolí.

Nerozebírám tu ani celoroční znečištění pozemku spadaným listím květy a větvemi…

Pokud souseda požádám, aby s tím něco udělal (ostříhal větve apod..) odmítá a nehodlá se o tom se mnou bavit. Nevím kdo je v právu a jestli výšku tohoto stromu můžeme brát jako ohrožující. Děkuji za odpověď …

• #33971 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vlastník sousedního pozemku je povinen neomezovat výkon Vašich vlastnických práv a neohrožovat Váš majetek. Pokud není možná dohoda, pak musíte věc řešit na obecním úřadu. Tam by se měli pokusit o nalezení smírného řešení mezi Vámi. Jestli však nedojde k řešení ani pak, musíte o ochranu práv požádat soud a to žalobou o stanovení povinnosti zdržet se zásahů do výkonu vlastnických práv.

• #33972 Reply

Helena Šebetíková

Dobrý den,prosím o radu,má matka byla předvolána na úřad podle §49,zákona c.200/1990 sb.o přestupcích.Vyslechla si zde písemné výpovědi žalujícího i jeho svědků a také jí byli položeny různé otázky.Matka chtěla tyto písemné výpovědi domů k prostudování,respektive kopie,ale paní s komise jí nechtěla vyhovět.Jedině,že jí ty kopie udělá za 50kč jeden list(dohromady to dělá 300kč)Můj dotaz tedy zní:Má má matka na tyto písemné výpovědi právo a pokud ano,musí je vůbec platit?Proč jí nebyli kopie zaslány společně s předvoláním?

Děkji za odpověď.

• #33973 Reply

Dobrý den,

obviněný má právo nahlížet do spisů, činit si výpisy či opisy – v takovém případě však může úředník požadovat úplatu. Tedy, bylo naprosto v pořádku, když ona úřednice požadovala po matce zaplacení těchto kopií.

• #33974 Reply

Helena Šebetíková

Paní Jindrová děkuji za Vaši odpověď.

Přeji hezký den.

• #33975 Reply

Marcela Donátová

Dobrý den,potřebovala bych Vaši radu.Žiji v obecním bytě.Za domem je dvůr,který vždy sloužil k parkování vozů nájemníků.Dnes má část dvora pronajatou Česká pošta a pro nájemníky tak zůstalo pouze jedinné parkovací místo.Nájemníci respektují potřeby České pošty,ale někteří zaměstnanci České pošty parkují na místě pro nájemníky své soukromé vozy.Jak je to vůbec s právem nájemníka na parkovací místo?Chtěla jsem si na městském úřadě pronajmout toto místo,ale neumožnili mi to z toho důvodů,že by to prý chtěl každý.Existuje nějaké řešení?Děkuji.

• #33976 Reply

Věra Brejšková

Dobrý den.

Spolumajitelka nemovitosti nás nepřetržitě a všude lživě pomlouvá a tím nám způsobuje velké problémy v celém okolí. Při každé příležitosti nás sprostě napadá a obviňuje, že jí krademe, děláme škodu na zahradě, zabíjíme její kočky atd. Sprostě nás uráží a vyhrožuje, že si na nás vezme pistoli.

Stížnost na MÚ je bezpředmětná, její manžel je tam velký "rádce". Jak se můžeme bránit?

Bohužel, asi neseženeme svědky, kteří by nám toto jednání oficielně potvrdili. Napadání a urážky se odehrávají v soukromí domu nebo zahrady.

Jakákoliv komunikace není možná.

Toto jednání má jediný cíl – vyštvat nás z nemovitosti, kterou chtějí jen pro sebe. My souhlasíme s jediným řešením, prodat celou nem. jako celek, což ona nechce. Jak na to? Děkuji

• #33977 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, s nájmem bytu nevzniká žádný automatický nárok na parkovací plochu. To by něco takového muselo být obsaženo přímo ve smlouvě. Pokud město pronájem plochy neumožňuje nebo je pronajmout nemůže, protože jsou v nájmu jiného subjektu, pak s tím příliš mnoho nezmůžete. To, že tam parkují zaměstnanci pošty nejspíše vyplývá z nějakého interního předpisu České pošty a to nemá s nájemníky vůbec nic společného.

• #33978 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vůbec nepíšete o jaký právní vztah jde. Pokud jde o spoluvlastnictví a Vy nejste schopni se dohodnout, pak podejte k soudu návrh na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. A pokud jde o pomluvy, můžete podat podnět na přestupkovou komisi k obecnímu úřadu, kde by měli věc prošetřit. Ale takové věci se velmi těžko prokazují i bez toho, aby je "někdo" na radnici "ovlivňoval".

• #33979 Reply

katka Herinkova

Dobry den.Pokusim se srozumitelne popsat nas problem:Otec je najemnikem druzstevniho bytu,spolecne se sousedy uziva jen jeden plynovy kotel na vytapeni dvou bytovych jednotek.Smlouva se drive sepsala tak ze sousede budou platit zalohu na plyn stim ze mi jim zalohu svou vzdy predame osobne a oni ji pak odeslou na ucet plynaren.Jenomze jsme nikdy nedostali zadny papir o zaplaceni natos tak jestli nahodou nevznikl preplatek a jak jsme pozdeji zjistili sousede nas o preplatky okradaly.Casem se znasich sousedu stali neplatici-mi v nevedomi jim zalohu na plyn porad davaly ale nevedeli jsme ze je to do jejich kapes,co se stalo jsme zjistili az kdyz nam sebrali hodiny.Problem je ten ze na plynarnach je uveden jako majitel kotle-nebo jak to mam rict jen soused,doporucili nam zaridit si vlastni plynove topeni na ktere nemame penize.Jak tedy mame platit zalohu na plyn kdyz nas plynarna nema v evidenci zato sousedy ano.Prosim o odpoved na KHerinkova@seznam.cz

• #33980 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, otec je nájemcem družstevního bytu a pronajímatel (družstvo) je povinen zajistit nájemci nerušený výkon nájmu včetně zajištění služeb spojených s nájmem, kterým je i dodávka plynu. Takže celou situaci konzultujte s družstvem.

To, že jste byly vůči sousedům tak důvěřiví a navíc jste si nenechali předávání peněz písemně potvrdit, jde na Vaši odpovědnost. O tyhle peníze se s nimi můžete jen soudit, dobrovolně Vám je jistě vracet nebudou.

• #33981 Reply

Jaroslav Bartoš

Dobrý den, bydlíme v podnájmu v rodinném domku a jedni sousedé nám házejí z vedlejší zahrady odpadky (plastové lahve, sáčky, rozbité sklo). Děje se tak jen občas patrně když mají na zahradě sešlost a pak se jim nechce chodit s odpadky daleko.

Lze se proti tomu právně bránit? Předpokládám že potřebuji důkaz, který by sousedy usvědčil. Odpadky jsou sice na takovém místě že je jasné odkud jsou, ale to asi jako důkaz nestačí. Pokud bych na problematické místo umístil kameru a nechal ji natáčet část sousedova pozemku bojím se že bych tím porušil zákon a nakonec bych si ještě uškodil.

Předem děkuji.

• #33982 Reply

patrik hebelka

Dobrý den.

zdvořile si Vás dovoluji požádat o radu, jak si poradit s nepříjemným a ignorujícím sousedem. Každý den při cestě do práce i z práce chodím jedinou cestou, spojující vesnici Koňákov a Hradiště v Českém Těšíně. Problémový soused, na nějž bylo v minulosti podáno již několik trestních oznámení (jednalo se vždy o stejnou věc a sice, že jeho chovná zvířata ohrožují kolemjdoucí), nadále volně pouští na pastvu krávu, jež postává u oné cesty a ohrožuje tím nejen mě, těhotnou přítelkyni, ale i ostatní slušné lidi.

Předem Vám děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

• #33983 Reply

Dobrý den,

nezbyde Vám nic jiného, než podávat další stížnosti na příslušný obecní úřad atp. I když si nejsem jista, zda pouhé postávání u cesty vyhodnotí příslušné úřady jako porušení povinnosti.

Bohužel je velmi pravděpodobné, že dokud se někomu něco nestane, asi nikdo nezasáhne.

• #33984 Reply

Dana Píchová

Dobrý den,máme problém s restaurací se kterou máme společnou zed.Stále si dopisujem s měst.úřadem a nikam to nevede.Obtěžuje nás hluk od rána do večera,den co den.Odhlučnění se dělalo před otevření restaurace v 5/2005.Ted nový majitel má nové židle/dřevěné/ a po podlaze,co se židle "odšoupávají"je to hrozný hluk(při odchodu na WC,kdy bouchají dřev.dveře a pak příchod ke stolu),tak to jde pořád dokola.Stačilo by podložit nohy židle a dát těsnění na dveře.Majitele jsme několikrát žádali o tuto malou úpravu.Vůbec ho to nezajíma a nevyhověl nám.Psali jsme na Měst.úřad a bylo nám odpovězeno po 22h.volejte policii.Výborně!To po celém dni,týdnech,měsících… mohu volat spíž Chocholouška.Co dělat?Co si mám představit pod § 137 zákona č.č.183/2006 Sb.(stavební zákon).DěkujiJ

• #33985 Reply

Petra Zelinková

Dobrý den,

přítel,žijící se mnou v Brně,má trvalé bydliště ve Vrchlabí.Přišel o zaměstnání a dne 23.5.2008 požádal o zprostředkování zaměstnání. Dne 9.6. se měl dostavit na ústně sjednaný termín úřadu práce,ale omluvil se dne 21.7.2008 výběrovým řízením u jedné personální agentury v Brně.Měl se tedy dostavit na písemné předvolání dne 30.6.2007,ale den předtím dne 29.6.2008 se nám v Brněnské porodnici narodil syn, tudíž se opět nemohl dostavit.V rozhodnutí o vyřazení z evidence,převzatého 18.8.2008 na poště ve Vrchlabí,nebyly tyto důvody akceptovány a proto byl vyřazen z evidence uchazečů o zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti mu byla poskytnuta pouze od 23.5.-8.6.2008.Já jsem byla 23.5.2008 v prac.neschopnosti až do 1.6.2008,kdy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou.Čekali jsem tedy alespoň podporu v nezaměstnanosti přítele, hlavně poté, co se narodil syn.Přítel nastoupil do zaměstnání 11.8.2008.Má smysl podat odvolání proti rozhodnutí?A musíme doplatit zdrav.pojištění?Děkuji P.Z.

• #33986 Reply

JIří Markvart

Soused, který má ve svém době obchod, instaloval si na něj zvenku kameru tak, že snímá i vstupní dveře a prosklenou chodbu v rodinném domě mých rodičů, kterým se toto nelíbí.

Co s tím můžou dělat, pokud se se sousedem nedohodnou?

Děkuji.

• #33987 Reply

lenka kupčáková

Dobrý večer prosím o radu,7 let bydlíme v domě který je společně spojen i z2 dome a zároven máme společnou zahradu dokud byla z našeho domu ubytovna zdravotní školy taky si ti to sousedé zabraly celou zahradu a před 7 lety se město rozhodlo udělat z ubytovny byt máme 15 bytovích jednotek sousedé bydlí v2 baráku jen oni,před loni jsme přestaly zahradu užívat protože naši sousedi si na své pulce zahrady pořbily psa mé děti odrostly do věku kdy mohou být už na zahradě samy ale bohužel jim to už několikrát nebylo umožněno z důvodů strčení něčeho do zámku kdy jsme se z našeho sklepa nemohli dostat na zahradu po větším úsilí jsem zámek odemkla 2 měsíce před tím zase byli zatlučené dvěře z venku řebíky když sousedi co to dělají zjistily že se něco ěje ž se o nám jako sousedům nelíbý a byli jsme si stěžovat byli řebíky odstraneni poslední kapaka byla když soused jeho vnuk posílá na mé děti své psi kteří štěkají a vnuk schválně hází míčky psům aby psi běhaly kolem dětía děti se bojíkam se obrat

• #33988 Reply

lenka kupčáková

prosím kam se obrítit a 6.9.2008 kolem 4 odpoledne byli děti venku na dvoře kdy na ně zautočil labrador a cera byla do krve poškrábaná na to jsem šla za sousedem aby mi ukázal očkovací průkaz psa který dceru poškrábal natož se pan soused pousmál a řekl nic vám neukážu proto jsem zavolala městskou policii která přijela a žádala po sousedovi očkovací průkaz nedal ho ani jim pak v nedeli tam byli opět policisti kterým opět řek že to nemá u sebe a že pes není jeho a že požtvrzení donese na městskou policii a dnes jsem správu obdržela že je pes zdraví jak nebo jestly vůbec jde dělat něco proti tomu aby nás sousedé neomezovaly v přístupu na zahradu a jak se bránit jejich výhrůžkám děti už mají strach chodit na zahradu aby neublížili jejich psy králíkovy a kocourkovy prosím o radu a moc vám děkuji Kupčáková

• #33989 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud Vám neporadili na obecním úřadu, pak požádejte o konzultaci u nadřízeného stavebního úřadu, ale to jen pokud jde o stavební úpravy. Rachotem židlí se ani zde zabývat nebudou. Ještě je tu možnost občanskoprávní žaloby na zdržení se nepřiměřených zásahů do Vašeho vlastnictví, ale může to být poněkud zdlouhavé.

• #33990 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud se přítel z jednání na ÚP dostatečně omluvil předem, pak by to smysl mít mohlo. Ale k dnešnímu dni již stejně uplynula lhůta pro odvolání. Zdravotní pojištění si bude muset doplatit.

• #33991 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, konzultovat to na úřadu na ochranu osobních údajů, který má v kompetenci i řešení kamerových systémů.

• #33992 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud jste jen nájemci domu, pak se musíte obrátit na pronajímatele, aby věc s omezováním užívání zahrady řešil. Pokud je byt v OV, pak to musíte řešit sami s ostatními obyvateli domu. Z Vašeho dotazu není dost zřejmé, jaké poměry zde vlastně panují, o jaké bydlení jde a z jakého titulu užívají druhý dům sousedé, o nichž píšete. Pokuste se zjistit, jestli by v této Vám v této věci nevyšel vstříc obecní úřad. Pokud nebudou chtít nebo nebudou vědět jak, pak bude nutné zvážit možnost obrany u soudu.

Věc můžete konzultovat také např. v bezplatné občanské poradně (kontakty naleznete na webu).

• #33993 Reply

Tomáš Labík

Dobrý den. Máme souseda, který podniká v autobusové dopravě. Ze svého pozemku si udělal parkoviště zhruba na pět autubusů, aniž by dodržel jakékoli podmínky o ekologii, natož aby se kohokoli zeptal jestli s tím bude souhlasit. Některé vozy jsou starší výroby a když je nastartuje, tak se náš pozemek ocitne v nepříjemně páchnoucím oparu. Dá se něco podniknout, aby soused začal parkovat někde mimo obec a přestal nám otravovat život? Děkuji Labík.

• #33994 Reply

Hana Podobová

Dobrý den, nastěhovali jsme se do bytu (v osobním vlastnictví, spravovaný společenstvím vlastníků). V domě je pouze 12 bytů většinou ve vlastnictví původních majitelů, kteří dům v 70. letech postavili. V minulosti se dohodli na tom, že přímo ve výměníku se na noc vypíná topení, ačkoli jsou na radiátorech nainstalována měřidla a je možné topení regulovat. Koupili jsme krajní byt pod střechou a máme malé dítě – potřebujeme tedy i přes noc mírně topit. Navíc tím, že byt přes noc úplně vystydne musíme o to víc topit přes den, což není vůbec efektivní. O žádné takové dohodě jsme před koupí bytu nevěděli a nesouhlasíme s ní. Je možné se bránit? Musí s tímto rozhodnutím souhlasit všichni majitelé?

Děkuji za odpověď.

• #33995 Reply

eva Fanfrlova

Dobry den potřebovala bych poradit mam souseda ktery nam neustale ztrpčuje život,pořad se mu něco nelibi,všechno mu vadi a tak na nas ustavičně boucha,sprostě nadava přitom mu nic nedělame jenom normalně použivame dum,schvalně mu nic nedělame.Nemužeme jit odpoledne po schodek,tvrdi že dělame strašny kraval,mockrat jsem mu řekla že litat neumim ale je to pořad stejne ba i horši,vadi mu vysavani auta před domem no proste vše.vyustilo to v to že manžela slovně napadl sprostě před naši nezletilou dcerou což už mě došla trpělivost a chci to nějak začit řešit.Poradte.

• #33996 Reply

Karel Dlouhý

Cituji odpověď Mgr. Topky na podobný dotaz uvedenou níže:

Dobrý den, obrana je těžká. Pokud její jednání nedosahuje intenzity přestupkového jednání (nebo trestné činnosti), pak toho příliš nezmůžete. Eventuálně můžete na obecní (městský) úřad podat podnět ve věci přestupku proti občanskému soužití. V rámci přestupkového řízení by úředníci měli zjistit, jestli došlo ke spáchání přestupku. Jestliže ano, pak uloží pokutu. Ale vztahy mezi Vámi to pravděpodobně neurovná. Naopak to její chování může paradoxně ještě zhoršit.

• #33997 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na tom se budete muset domluvit s ostatními. Pokud však na Váš požadavek nepřistoupí, bude muset věc vyřešit soud.

• #33998 Reply

eva Fanfrlova

Dobry den opět ja,chtela jsem se zeptat soused si byl stěžovat na obecnim uřadě že jsme ve 3h v noci dělali ramus ve sklepě a že si to nahrava jak ramusime,mužesi to dovolit a nahravat nas?Děkuji

• #33999 Reply

Monika Smetanová

Dobrý večer,

řešíme nyní podobnou situaci. Sousedé mají dub, cca 40 cm od našeho plotu, který tu ovšem při výstavbě našeho RD už stál. Při vichřici nám zlomená větev poničila plot. Po neustálém donucování podala sousedka na úřad žádost o pokácení a úřad to zamítl, že je strom naprosto zdravý. Jak jste prosím dopadli? Napadlo mě, že bych mohla hrát na korunu, která ze 45 % je na našem pozemku.

Děkuji

M.

• #34000 Reply

Jaroslav Plášil

Bydlíme v řadové zástavbě a soused si vysadil tůje na hranici svého pozemku. Dnes je jejich výška asi 2,5m a stíní na náš pozemek který je široký 7,2m až do poloviny pozemku. Je nějaký předpis jak daleko od hranice pozemku musí být vysazeny nebo do jaké výšky smějí být ponechány. O domluvě sním není řeč. V zastíněném prostoru roste převážně jen mech. Tůje se opírají až o plot takže ho není sni možno udržovat. Nad plotem přesahují až na náš pozemek.

• #34001 Reply

Jana Staráčková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak vyřešit spor se sousedem,kterému vadí stín našeho stromu v malé míře na jeho vinici.Ač jeho o dost vyšší stromy zas k večeru stíní naši zahradu,v tom problém ale on nevidí,protože tam máme jen okras.zahradu. Ještě bych chtěla podotknout, že mezi našimi zahradami vede silnice,tudíž naším i jeho sousedem je především obec.Řeší se to stejně jako jiné občans.práv.spory?I když nejsme přímími sousedy?

Děkuji J.S.

• #34002 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, řešilo by se to obdobně, jako kdybyste sousedy byli. Ovšem v tomto případě se domnívám, že by jakákoli žaloba byla zamítnuta, protože stín stromu rozhodně vážným způsobem neohrožuje výkon vlastnických práv.

• #34003 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, zákony toto neřeší. Pouze v případě, že Váš soused vážným způsobem ohrožuje výkon Vašich vlastnických práv nebo Vás tímto nad míru přiměřenou poměrům obtěžuje, můžete podat žalobu. V tomto případě se však domnívám, že by žaloba nebyla úspěšná. Ohledně částí tújí, které zasahují na Váš pozemek – ty můžete ve vhodném ročním období odstranit

• #34004 Reply

Daniela Vodová

Dobrý den,

žiji s manželem v městysu, každý zná každého. Jsem zde učitelkou na ZŠ. Máme dům, který je zdí spojen s druhým domem. Máme chlapečka, batolátko, sousedi mají děti dvě – tříleté a šestileté. Obě děti jsou často i po deváté hodině venku, když přijdou domů, vždy dupou, křičí, bouchají, pravidelně vzbudí syna. Vím, že noční klid je až od dvaadvaceti hodin, mám ale možnost nějak se bránit? Snažili jsme se s nimi dohodnout, ale neúspěšně. Na moje slušné prosby vždy reagovali velmi agresivně, vyhrožují zabitím psů, státními zástupci apod. Soused navíc velmi často pije, byl již jednou zavřený, na zahradě pořádá často do noci "večírky", při nichž dává najevo velmi okázale, kdo je tady pánem. Naposledy mi sousedka vzkázala, abych si jako p— učitelská šla bydlet třeba do paneláku. Jsem dost bezmocná, chtěla bych se odstěhovat. Není možné nějak situaci řešit? Díky za každou radu!!!!!

• #34005 Reply

ja osobne

Noční klid není nikde uzákoněn a defakto už nic takového neplatí. Takže jedině nějaká zvuková izolace.

• #34006 Reply

Michal Krejčí

Dobrý den,

mám takový problém. V našem panelovém domě si jeden nájemník zařídil ve společných prostorách posilovnu, do které jsem pravidelně chodil. Bohužel se tento nájemtík odstěhoval a posilovnu po něm přebral nový nájemník. Ve smlouvě posilovna nebyla vůbec zmíněna, tudíš nebyla předmětem prodeje. Minulý týden jsem se s předešlím nájemníkem sešel a posilovací stroje odkoupil, tudíž mám kupní smlouvu a nynější nájemník nemá v ruce vůbec nic. Paní se ale ohání Občanským právem, že má na to právo ona a teď babo rad. Kdo vlastně má na posilovnu právo já nebo ona? Děkuji za odpověd

• #34007 Reply

Josef Novák

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat zda je nějaké řešení, mám problém se sousedem na jeho pozemku(na hranici s mým) jsou vzrostlé letité stromy které jsou nahlé nad mým pozemkem téměř do poloviny a ačkoli mu byl umožněn vstup na můj pozemek (dle zákona) aby je odstranil neučinil tak a odstranil jen ty nad jeho pozemkem (na kácení měl povolení.V součesné době po vydatných deštích je tento strom nahlý ještě více a hrozí ulomení (na pozemku mám chovná zvířata a pohybuji se na něm mé děti a znemožňuje mi plnohodnotné užívání pozemku)dále hodlám budovat oplocení ačkoli jsem ho písemně upozornil aby prořez urychleně dokončil a tím ulehčil situaci i ve vlastním zájmu (pokud vybuduji oplocení hrozí jeho poškození či následné komplikace při kácení), nereaguje je nějaké právní řešení? Děkuji.

• #34008 Reply

Karel Dlouhý

Záleží na obsahu smlouvy se správcem nebo se společenstvím vlastníků – čím majetkem je ta posilovna.

Je možné, že i nadále je ve společných prostorách, on tam chodil, platil nájemné nebo neplatil nic.

Nebo že to dříve odkoupil?

A kdo má od toho klíče?

Jde o nájemníka nebo o vlastníka bytu?

"posilovnu po něm přebral nový nájemník" – jakým způsobem a z jaké=ho právního důvodu?

• #34009 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, dle § 127 občanského zákona jste oprávněna odstraňovat kořeny nebo větve stromu přesahující na Váš pozemek, podmínkou je pouze, že tak musíte činit šetrně a ve vhodném ročním období.

• #34010 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, v tomto případě máte dvě možnosti – buď podat občanskoprávní žalobu (zde ale i v případě úspěchu ve sporu nastolení klidu nedosáhnete) nebo vždy, když v době nočního klidu bude Váš soused mít "večírek" oznámíte to na Policii (soused se dopouští přestupku dle § 47 zákona o přestupcích). Policie je pak oprávněna souseda buď napomenout nebo mu uložit pokutu. Nicméně lze předpokládat, že tímto by se vzájemné vztahy ještě více vyhrotily. A pro upřesnění, tzv. noční klid je upraven v § 34 zákona o ochraně veřejného zdraví.

• #34011 Reply

Markéta Timková

Dobrý den,

máme problém se sousedy, kteří již několik let (možná i desítek) nevyvezli septik. První čtyři roky to nebylo tak hrozné, ale nyní jim odpojili vodovodní řád (asi před půl rokem) a navíc se k nim do polorozpadlého domu nastěhovalo dalších 6 neznámých osob(takže nyní obývá tento malý dům 10 dospělých osob a jedno novorozeně) a zápach začal být velmi nesnesitelný. Nemohu v této souvislosti používat část pozemku (cca 100m2), který sousedí s těmito sousedy (bylo by to možné jedině s ochrannou maskou) a ani nemůžeme sedět venku na zahradě, jelikož i při sebemenším větru je zápach zaván k nám. Nemluvě o tom, že každé ráno, kdy dceru vedu do školky jsem nucena projít kolem jejich septiku, který mají blízko u silnice a to platí i když chci jít s dětmi na procházku. S těmito sousedy mám více problémů, ale tento je prioritní.

Prosím o radu, jak v tomto případě postupovat (veškerá snaha se domluvit selhala – odmítají se s námi o čemkoli bavit). Předem děkuji za jakoukoli radu

• #34012 Reply

Lída

Dobrý den.

Máme souseda,který nás obtěžuje hlukem a prachem.

Již jsme ho několikrát ústně žádali, aby přestal nebo alespoň omezil svou činnost.Jde o to, že ve své garáži brousí a kytuje auta.

Tchýně, která s nimi přímo sousedí již překopala celou zahradu.Neb na plodech,které se urodili byla vrstva kovového popílku.Nic nebylo poživatelné.

Ale hluku zabránit nedovedeme.Brousí v pondělí i neděli od rána do večera.Navíc je jeho činnost černota,poněvadž si za práci bere peníze,ale daně samozřejmně neplatí.

Chci podat stížnost, ale nevím kam se obrátit a co k tomu potřebuji.Svědky?Nebo nějaký jiný důkaz?

Děkuji za odpověď

• #34013 Reply

Lenka Buchvaldková

Hezký den, bydlím v bytovce kde je 7 rodin. V přízemí.Nad náma je byt psaný na jednu ženu. S ní bydlí muž-nejsou manželé. On odhazuje nedopalky z okna, na hlavu nám teče voda z vaničky od malého dítěte a nemáme na něho žádný metr. Podotýkám, že jsme si před okny udělali malou zahrádu a tak když sedíme a pijem kávu, on nám klidně lije na hlavu vodu. Je to už neúnosné. Je na ně prosím nějaký metr? Moc děkuji za radu.

• #34014 Reply

Marek Valenta

Dobrý den. Bydlíme v menším městysy v obecním bytě.Je to taková řadovka osmi obecních bytů se čtyřmi vchody.V jednom z těchto bytů však bydlí žena s třemi dětmi a s přítelem, kteří nám každodeně znepříjemňují život hádkami,násilím mezi sebou a sprostými nadávkami a to v jakoukoli denní či noční hodinu. To vše, pokud je to přes den i před našimi dětmi. Jejich děti všechny titulují: pičo, čuráku a pod.( stejně jako jejich matka a její přítel).Zmíněná žena navíc po bitce vyjde demonstrativně ven ukázat všem. jak je od krve a když zavoláme policii tak tvrdí, že jí nikdo nic neudělal. Navíc on jezdí autem neustále pod vlivem alkoholu. Naše děti se bojí chodit ven, protože mají strach. Napsali jsme stížnost na obec i na policii, ale nikdo nám nedokáže pomoci. Policie říká, že musí pomoct obec, obec zase , že policie.Prosíme snažně o radu, protože jsme již všichni psychicky vyčerpaní.

• #34015 Reply

věra hejtíková

Dobrý den,

sousedka,která bydlí přímo nad námi,nás neustále napadá slovně,lije na nás z balkona vodu, také nás i trefila, hází vatu a psí chlupy na čerstvě vyprané a pověšené prádlo a neustále nám lije nějakej humus na vchodové dveře že jí smrdíme. Nedávno mámu napadla že strašně smrdíme a řvala na ni přes celou ulici.

Již ná nás po druhé zavolala policii,zásahovku, že máme týrané psy, co tu štěkají vkuse tři dny, už nevím co s tím, ona venčí psy po baráku a všichni jí mají dost ale nikdo s tím nic nedělá:(

a když se měl problém řešit s představenstvem(bydlím v paneláku) tak se neodstavila. Také nás pořádně vytopila a vytápí pořád.

Já jsem po velmi těžké autonehodě a mám špatnou psychiku, všeho se bojím, a potřebuji klid a ted jsem ještě rozklepaná, víte, děsně jsem se lekla jestli se něco nestalo mámě nebo sestře. A já abych se bála jít pryč co se pak stane….

Je to už několik let a pořád jen horší, je nám všem z ní zle a už vážně nevíme co s tím, prosím poraďte nám, Děkuji

• #34016 Reply

Kateřina Kalinová

Dobrý den,

bydlíme s kamarádkou v bytě v centru Prahy. Minulý týden nám domácí dala do schránky dopis kde… vzhledem k tomu, že byt užívá více lidí bez jejího souhlasu, zvyšuje nájemné o 3000 kč. V případě neakceptování, máme považovat tento dopis za výpověď z nájmu důvodu porušení článku v nájemní smlouvy s termínem výpovědi 14ti dnů.

S domácí máme smluvenou schůzku o jednání, protože obvinění je zcela nepravdivé. Můžeme se nějak Bránit??

Přeci nemá právo, pokud nemá důkazy zasílat takové obvinění, nebo má?

Upozorňuji, že je tato žena velmi problémová a chamtivá. Již první důkazy se projevily při stěhování do tohoto bytu, když jsme zjistily, že předchozí nájemník odpojil dráty od všeho, co se v bytě dalo…. Tento týden se stěhují i sousedi na patře, což je velmi podezřelé. Není to první problém, který jsme s domácí řešily.

Předem Vám Děkuji za odpověď.

S pozdravem

K.

• #34017 Reply

Milan Zeman

Nelze jednostranně zvyšovat nájem, pokud pro to není podklad ve smlouvě. Skutečnost existence opravňující ke zvýšení nájmu je navíc nutné prokázat. Výpověď z nájmu lze uložit pouze ze zákonem taxativně upravených důvodů a nelze ve smlouvě upravit další výpovědní důvod. V této části je smlouva neplatná.

• #34018 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, pokud se jedná o družstevní byt, tak družstvo má právo této sousedce vypovědět nájemní smlouvu. V takovém případě je však nutné rozhodnutí představenstva družstva. Pokud máte zřízené společenství vlastníků jednotek, je možné soudní cestou požadovat prodej jednotky, v níž sousedka bydlí (§ 14 zákona o vlastnictví bytu), pokud jsou tedy splněny zákonné podmínky. Další možností je podat na sousedku občanskoprávní žalobu dle § 127 občanského zákoníku a požadovat, aby jí soudně bylo přikázáno zdržet se tohoto jednání.

• #34019 Reply

Petra Janátová

Dobrý den, v tomto případě bych Vám doporučovala domluvit se s ostatními nájemci a společně se pak obrátit na obec (pronajímatele) s tím, aby nájemní vztah s touto rodinou vypověděl.

• #34020 Reply

Klára Viertigroch

Dobrý den, manžel je majitelem nájemního domu. Byt jednoho z regulovaných nájemníků v přízemí velmi silně zapáchá. Zápach se šíří i do společných prostor domu, což velmi obtěžuje další nájeníky. Nájemníkovi jsme zaslali dopis s upozorněním, že tímto zápachem obtěžuje a ať sjedná nápravu. Odpověděl nám velmi rozhořčeně, že tomu tak určitě není, nicméně, že sjedná nápravu (vyčistí koberec, na který močí jeho pes). Nicméně stav se nijak nezlepšil. Co můžeme dělat, abychom nájemníka donutili zápach odstranit? Existují nějaké hagyienciké normy? Je možné na základě tohoto chování nájemníkovi vypovědět smlouvu? Jde o regulovaného nájemníka. Děkuji.

• #34021 Reply

Štěpán Havelka

Dobrý den,

bydlíme v bytovce v Praze, kde všichni mají své byty v soukromém vlastnictví. Pořídili jsme si 7týdenní štěně, které venčíme na společné zelené ploše před bytovkou, na kterou máme stejný nárok na užívání, jako každý jiný ze sousedů. Dnes nám jedna sousedka udělala scénu, že znečišťujeme trávník, že zde psa venčit nesmíme. Poté jsem se s ní pohádali.

Chtěl bych se zeptat, kdo je v právu? Myslím, že v domovním řádu nebo nebo ve stanovech společenství, nic co by zakazovalo venčení psů na společných nebytových prostorách není.

Děkuji za rady,

Štěpán Havelka

• #34022 Reply

Štěpán Havelka

Dobrý den,

bydlíme v bytovce v Praze, kde všichni mají své byty v soukromém vlastnictví. Pořídili jsme si 7týdenní štěně, které venčíme na společné zelené ploše před bytovkou, na kterou máme stejný nárok na užívání, jako každý jiný ze sousedů. Dnes nám jedna sousedka udělala scénu, že znečišťujeme trávník, že zde psa venčit nesmíme. Poté jsem se s ní pohádali.

Chtěl bych se zeptat, kdo je v právu? Myslím, že v domovním řádu nebo nebo ve stanovech společenství, nic co by zakazovalo venčení psů na společných nebytových prostorách není.

Děkuji za rady,

Štěpán Havelka

• #34023 Reply

Štěpán Havelka

Dobrý den,

Děkuji za rady,

Štěpán Havelka

• #34024 Reply

Wiola Mary

Dobrý den,

máme sousedy se kterými se vůbec nedá mluvit. Jejich líska nejenom přesahuje přes plot, ale leží nám na střeše garáže. Sousedy to vůbec nezajímá. Můžete mi někdo poradit co mám udělat, abych potom neměla s nimi další problémy, že jsem třeba to co přesahuje vystřihala?

Děkuji za rady

• #34025 Reply

Eva Staňková

Dobrý den,

obracím se s dotazem, co vše je potřebné (jaká povolení) ke zřízení hotelu pro psy a kočky. Zda tato služba patří pod volnou živnost. Děkuji za odpověď.

• #34026 Reply

nemo 100

Dobrý den.Mohli byste mi poradit?Mám nemovitost a soused který sousedí se zdí přímo u našeho pozemku má za zdí 5 ks krav a okno přímo na náš pozemek z kterého vane neskutečný zápach.(to si neumíte představit ) co můžu dělat abych odstranil zápach i močuvku která se určitě prosakuje do spodních vod?A tečka na závěr ten soused ješte ani není majitel (majitel ho nemůže za boha odstěhovat i zasahovala policie ČR)Děkuji za radu Plášil

• #34027 Reply

Jana Langmajerová

Dobrý den,

nad naším bytem bydlí paní, která má zvláštní libůstku. Jednou za čas jen tak vylije velké množství vody z balkonu (tipuji minimálně 1 – 2 kbelíky vody). Voda teče velkým proudem cca 30 vteřin, pak proud vody zeslabí a za cca 2 min. přestane téct úplně. Balkon potom máme úplně celý mokrý, stejně tak, jako by se prohnala kolem domu vichřice. Sousedku podezřívám, že nejdříve umyje podlahu v celém bytě (protože ještě před "přívalovým deštěm" od nich je slyšet hluk, který připomíná úklid – dupání, šoupání věcmi, různé klepání…) a ve finále místo aby špinavou vodu vylila do WC ji chrstne prostě z balkonu. Plánuju na balkoně sušit prádlo, ale jestliže ona tam vylije špinavou vodu, bude to i na prádle, které se tím může zničit (špína nemusí jít už vyprat). Jednou (asi si stříhala vlasy) vyklepala ručník plný vlasů z balkonu. Hádejte, kam se všude rozlítly!!! Měli jsme jich opět plný balkon. Existuje proti tomuto nějaká obrana? Domluva nepomáhá.

• #34028 Reply

Bobulinka

Prosím o radu.Bydlime v paneláku 2roky.A od samého zacatku nás neustale otravuje sousedka co bydlí pod nama.Vadi ji truhliky na balkoně,rádio pusteny ve čtyři odpoledne,moje návštěvy,nás 10lety syn atd.Dvakrat uz na nás zavolala policii a jednou uz jsem byla dokonce na Mestkym Úřadě.Tam však zjistili ze byla jedina která něco slyšela tak s toho nebylo nic,ale já uz jsem psychicky z ni vyčerpána nevím co mám dělat.Prosim o radu.Dokonce uz přemýšlím jestli mám byt prodat a odstěhovat se.Predem děkuji za radu.

• #34029 Reply

právní vrba

Průzvučnost paneláků je velký problém. Nemáte náhodou položenou plovoucí podlahu ? Ta působí jako jedna velká membrána bubnu… Zkuste podlahu pořádně odhlučnit.

• #34030 Reply

Jitka Motyckova

Dobrý den, ráda bych se zpetala jak nejlépe řešit tento problém – kolem našeho domu vede obecní ulička, kde je asfalt a je ohraničena trávou, na které máme položené 3 kameny a větvičky z našich keřů přesahují přes plot, ale končí na trávě, nikterak nezasahují do cesty. Sousedka, která bydlí nad námi neustále chodí okolo a olamuje tento keř, odkuluje kameny a v neposlední řadě nám již začala házet mech před vstupní dveře, prý jsme náplavky a nemáme se tu co roztahovat…Přitom sama na obecním pozemku má keře obložené kameny, nízký plůtek, aby ji tam nechodili psi. Jsme z celé situace velmi nešťastni a jejich intenzita se stupňuje (jakmile vidí, že nejsme doma, ihned jde "škodit") Předem děkuji za Vaši odpověď

• #34031 Reply

právní vrba

Ani Vy, ani sousedka, zkrátka nikdo jiný než majitel pozemku nemůže na něj sázet keře, dávat kameny apod.. Vy i sousedka byste se měli postarat, aby větve z keřů/stromů na Vašem pozemku nepřesahovaly na pozemek jiného vlastníka (obce). Zeptejte se sousedky, zda má od obce povoleno mít resp. vysadit na obecním pozemku keře a dávat tam kameny. Také se na to (její právo) můžete písemně zeptat vlastníka pozemku.

• #34032 Reply

anonym

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jste někdo neřešil něco podobného a případně, jak.

Bydlíme v bytovce v přízemí a máme předzahrádku. Bohužel naši sousedi nám odhazují na zahradu nedopalky cigaret. Je to skutečně nechutné a nevíme co dělat.

Děkuji za rady.

• #34033 Reply

Lola Lanyz

Dobrý den máme takový problém máme psa který na můj vkus teda moc ne ale trochu více štěká ale ne zas tak moc hlavně štěká projede li kolem domu motorka nebo projdou li kolem domu malé děti a hlavně projde li kolem domu náš soused a to je právě ten problém

Soused kermu je asi 70 roků nám začal vyhrožovat

prvně došel s tím že esi nepřestane ten pes štěkat tak že na nás pošle prvníky a dyž sem mu řekl klidně že je pošlu na něho taky tak nám začal vyhrožovat ženás zmlátí že mu je to jedno že už 20let seděl že mu je jedno esi pude do konce života sedět že už stejně brzo.. a je mu jedno kde mu skončí život pak dokonce začal vyhrožovat že nás aj zabije.

pak byl chvíli klid dnes si moje žena která je na mateřské dovolené hrála z malím na dvoře a hrála si i z betinou(psem) kdy po ní stříkali vodou má to hrozně ráda ale štěká a zase byl oheň na střeše

tentokrát vyhrožoval že vezme vzduchvku a psa nám zastřelí

prosím o radu jak postupovat dál?

• #34034 Reply

právní vrba

Podle § 127 Občanského zákoníku se vlastník věci musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného… Proto zejména nesmí… nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem… Takže zkuste se nauřit ovládat svého psa resp. vycvičit jej, aby nebyla porušována litera zákona. Argument, že psi přece štěkají, neobstojí. Pokud Vám soused vyhrožuje, pořiďte videozáznam jeho jednání a stěžujte si na něj obecním úřadě. Nepomůže-li to, na Policii.

• #34035 Reply

Lola Lanyz

to je sice pěkné zavolejte policii ale ona mu sice dokáže přestupek nebo cokoli jiného a mezitím soused ublížmanželce nebo synovy naposledy když si stěžoval vedlejší soused tak mu přejel klíčem auto

a to ten pes si nemůžže ani hrát z majitelem?

• #34036 Reply

Martin Říha

Dobrý den,

Velice se zajímám o kinologii a tak sem si pořídil do pronajmutého bytu týraného psa z útulku, po pár letech sem si pořídil dalšího týraného psa, v tu chvíli začli problémi se 3 sousedy (důchodci), zacli si stěžovat u domovníka že psy celou noc stěkají a dělají bordel, zamnou nikdy nikdo nepřišel ani přes den ani v noci, sousedka má na mě telefon a v připadě hluku mi má hned volat. V noci jsem doma nikam nechodím, pracuji jen přes den, v noci se mnou oba pejskové spí přimo v posteli a nikdy mě nebudili vytím nebo stěkotem, zmiňovaný sousedi (jen jeden z nich má semnou společné stěny přesneni moje podlaha je jeho strop)sousedka která má stenu ložnice s mojí stěnou ložnice kde psy i spí si nestěžuje na nic, domovník mi sám řekl že pán je debil který dělá rád problémy a pořád si hledá na každém něco na stížnost,dva sousedi jsou jeho kamarádi kteří vždy tvrdí to samé co on. dnes mi bylo sděleno domovnikem ze mu soused rekl ze me da k soudu.

• #34037 Reply

Martin Říha

Ještě doplním že hned přes ulici mame diskotéku ze které když v pátek a v sobotu chodí ožralové kteří hulákají jak zvířata občas vyburcují mé psy k štekotu který je ve stylu každy pes si 2x stěkne já se vzbudim psi okriknu a ty spi dal, obcas když jdu vecer na chvíli ven psy stekaji sem tam ale jak se ptam sousedky neni to nic co by ji vadilo, ze si pes stekne nebo me vyta kdyz prijdu domu kniknutim a bouchanim ocasu do skrine bere jako normalni u ziveho zvirete, ktere ma radost kdyz pan dorazi domu. Problem je v tom druhem zachranenem psovi je to Americky Stafordsirsky terier, v nem zminvoany soused vydi bestii ktera kazdeho zabije, pritom pes byl tyrany a boji se uplne vseho, majitelce bytu psy nevadi kdyz ho nebudou nicit a to nedelaji. Muzu se u soudu dostat do problemu? Nikdy na me nebyla volana policie, pracuji jako projektant navrhar interieru nemam zadne problemy s policii ani s jinymi sousedy, domovnik mi rekl ze je na me strane. Predem dekuji za pomoc a rady

• #34038 Reply

Milan Krása

Dobrý den nevim jak podat žalobu proti sousedům,nemůžeme vůbec spát pořád nadnáma bouchaj něčim pořád takový rány až nám padá omýtka ze zdi.Už asi 2 měsíce se nemůžeme vyspat co nad náma bydlej,kvůli nim se brácha nemůžu vyspat do práce stává ve 4 hodiny ráno.Ty sousedi totiž pořád bouchaj pořád brzo od rána až dlouho do večera,brácha chodí spát kvůli nim ke kámošům a já mám zdravotní potíže.Jsem i nich byl a řikal jsem jim snad už 10krát,slušně jestli už konečne můžou přestat stím boucháním a stejně pořád bouchaj.Už mě stím obtěžujou celý dny.Já mám kvůli nim zdravotní potíže jak se nevyspim,se mi motá hlava a bolí mě pořád a zvracím stoho nevyspání kvůli nim.Se chci vás zeptat zaco je můžu obvinit podat tu žalobu nevím jak tu žalobu mám napsat podat jestli mi stím můžete poradit můžete mi napsat na email: milankej@seznam.cz , moc děkuji naschledanou Milan Krása.(Oni pořád lžou že nad náma nebouchaj já mám svědky že bouchaj jsem jim řikal).

• #34039 Reply

Kateřina Grusová

Dobrý den,

bydlím na vesnici a slepice od sousedů se mi stále prohání po mém pozemku, jsou tak drzé, že chodí až k hlavním dveřím na terasu atd. Už mě to opravdu začíná obtěžovat, mohu s tím něco dělat?

Děkuji za radu

• #34040 Reply

marcel nováček

Můžete jim nasypat zrní

• #34041 Reply

Kateřina Grusová

Děkuji za radu, to se jich ale moc nezbavím, že?

• #34042 Reply

marcel nováček

Soused je povinen zajistit aby slepice nevnikaly na cizí pozemek.

Začněte vlídným slovem,poté můžete dát podnět na přestupkovou komis .

• #34043 Reply

Jemnulka

Dobrý den, asi před rokem se k nám přistěhoval do vedlejšího bytu panelového domu nový soused. Bohužel je silně závislý na drogách, proto často ruší noční klid hlasitou hudbou, svými verbálními projevy a demolicí nábytku v bytě. Policie je u něj "na návštěvě" i několikrát v týdnu. Poslední dobou však začal vyhrožovat, že nechá v bytě vybouchnout plyn nebo byt podpálí. Vyhrožuje tímto všem sousedům a policii. Máme strach o holé přežití. Byl již několikrát na detoxikačním pobytu, ale jakmile se vždy vrátí, jsou jeho výhrůžky ještě horší a častější. Jelikož je neustále díky drogám "mimo sebe", máme strach, aby plyn opravdu nepustil, neboť v tomhle stavu je mu vše jedno. Můžete mi prosím poradit, co máme dělat? Na koho se obrátit, kdo by nám pomohl? Soused je bohužel vlastníkem bytu a jelikož je neustále pod vlivem drog a agresívní, domluva s ním není možná. Děkuji moc za radu, jsme z toho už zoufalí, v neustálém napětí, stresu a strachu.

• #34044 Reply

Martina Mitrengová

Dobrý den,

bydlím ve 12.patře panelového domu. Při předání bytu mi vůbec nebylo sděleno, že mám nad sebou posilovnu, dozvěděla jsem se to od sousedů. kteří psali proti tomu i petici, avšak ty byla neúspěšná. Stěžovala jsem si majitelce, ta mi řekla, že sjedná nápravu, psala jsem i realitnímu makléři, který byt zprostředkoval, ten mi odpověděl, že bud bude klid, nebo se posilovna zruší, do dnešního dne se nic nezměnilo, urgovala jsem proto makléře znova a napsal mi toto : Posilovnu neřeším, jste jediná, kdo si za leta fungování stěžoval a

samospráva Vaši stížnost rezolutně odmítla.

Podle normy ministerstva zdravotnictví je možno přes den hlučet v bytě na

stanovené hlukové úrovni a ta jistě nebyla překročena, je dosti vysoká a

panelák je panelák.

Mohu se nějak bránit a dostat kauci zpět? jelikož mi makléř neřekl o posilovně a může vůbec na půdě posilovna fungovat?

Děkuji za opověď.

• #34045 Reply

Renata Malá

Dobrý den,

bydlím v panelovém domě, soused mi zhruba 2 měsíce pouští do mého bytu těžko identifikovatelný zápach charakteru těkavého plynu, který jde skrz stěny domu

bez otvoru, zaměřený přímo na osobu. Osobní domluva s ním není možná.Co mohu v této chvíli udělat? Způsobuje zdravotní problémy-dráždivý kašel, zažívací potíže. Mohlo by jít o plyn Adamsit?

Děkuji za odpověď

• #34046 Reply

Anonym

Prosím Vás o radu.

Máme kozy a náš soused psa, středního knírače. Jeho pes pořád štěká a to jak na lidi, tak na zvířata i občas na své pány, zkrátka ani je neposlouchá. Když paseme kozy na našem pozemku u jejich plotu, vyřítí se pes se štěkotem a vyplaší uvázanou kozu, ta se rozběhne a řetěz ji strhne k zemi. Bez naší pomoci by se koza oběsila. Majitel psa stojí pobláš asi 5m a na cely incident přihlíží bez jakékoli reakce na svého psa. Co máme dělat?

• #34047 Reply

právní vrba

Pes je zatím věc a za věci odpovídá jejich majitel, odpovídá i za škodu, kteou jeho "věc" způsobí třetí osobě. Zkuste antištěk, nebo lépe neprůhledný plot.

• #34048 Reply

Anonym

Mockrát Vám děkuji.

• #34049 Reply

Petra

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Mám vůbec nějakou šanci donutit sousedku, která bydlí v patře nade mnou a neustále mne vytápi vodou, kterou poští do sprchového koutu, k nápravě? Již jsem jí říkala, že mám od ní promočený strop, i se přišla podívat, slíbila nápravu, ale nic se neděje.. Co můžu podniknout v paneláku, aby mi bezohledná sousedka neničila majetek?

Děkuji za radu předem.

• #34050 Reply

Sofie D.

Dobrý den, bydlíme v paneláku a máme sousedku, která si před více než rokem pořídila fenku jezevčíka z útulku, ale bohužel si pes v paneláku stále nezvykl a pokaždé, když se sousedka vzdálí, tak pes celou dobu neustále štěká a vyje. Zkoušeli jsme to s ní probrat, ale je to už starší paní a pokaždé, když se s ní snažíme domluvit, tak se se zlou potážeme. Nevíte někdo kam nebo na koho bychom se mohli obrátit pro pomoc? Předem moc děkuji.

• #34051 Reply

právní vrba

kupte antištěk – přístroj, který reaguje na štěkání zvukem o kmitočtu, který lidské ucho nezachytí, psí však ano

• #34052 Reply

David Mrazek

Dobry den,

pozadali jsme urad o zachovani pokojneho stavu v sousedskem sporu. Z duvodu vetsiho prodleni jsme posleze zaslali zadost na krajsky soud, kde zachovani pokojneho potvrdil. Zalovany se vsak odvolal. Urad rizeni zastavil, nebot pry nemuze rozhodovat ve stejne veci kdyz tak ucinil jiz soud (ackoliv rozhodnuti nebylo pravomocne). Odvolaci soud zachovani pokojneho zrusil z duvodu, ze dane rozhodnuti prislusi obci/uradu. Urad vsak jiz nechce opetovne dane rizeni zahajit. Zajimalo by mne, jaky postup je nutno zvolit.

Ve sporu se jedna o ucelovou komunikaci (deklaratorne potvrzene) ve vlastnictvi zalovaneho, jez tuto komunikaci blokuje ruznymi zpusoby a zpochybnuje tuto ucelovou komunikaci.

Diky David Mrazek

• #34053 Reply

Bronislava Nesvadbová

Dobrý den,

už si nevím rady se sousedy, kteří neustále po domě roznáší lži a pomluvy. Neustále zveřejňují přes internet i slovně naši spotřebu vody, obviňují nás z krádeže vody ze společných prostor. Dále mě neustále napadají, že neplatím nájem, při tom mám doklady, že vždy k 31.daného měsíce jsem inkaso platila…je pravda, že poslední dva měsíce jsem platila k poslednímu datu v měsíci, ale to by snad nemělo vadit. Poraďte mi prosím, co můžu udělat proti lžím a pomlouvám, zvažovala jsem žalobu, ale všichni od toho odvracejí, děkuji

• #34054 Reply

Jana Švrčinová

Hezký den přeji chtěla jsem se zeptat a požádat Vás o radu.Bydlíme v přízemí a nad námi bydlí seusedka,která má už starého psa,a poslední asi cca 3 měsíce nám asi začala dělat naschvály ale nevím proč,žádný problém jsme spolu neměli,ta sousedka bydlí se svým synem a ale ani jeden nemá čas chodit venčit toho psa,a raději teď v tom teplým počasí mu nechávají otevřený balkón aby se mohl chodit venčit tam,a nejenom že tam mají psí výkaly,ale ten pes tam i chodí čůrat (močit) a ta sousedka místo toho aby ten svůj balkón vytřela tak to slije vodou a pak to vše steče k nám na náš balkón,ale jak všichni víme jak zvířecí moč dost smrdí,zkoušela jsem to po dobrým ale nic,pak jsem zašla na družstvo kde mi řekli,že musím sepsat stížnost sama ale nějak si nevím rady jak :-( můžete mi prosím poradit jak nebo kde najdu nějaké vzory?????Moc Vám děkuji Jana

• #34055 Reply

občanka

Dobry den, moc Vas prosim o radu, ci jak mam v nize uvedem problemu postupovat.

Bydlim s dcerou ve 4 rodinne bytovce, kde ke kazdemu bytu patri garaz a za garazi ma kazdy zahradku s posezenim. Ja mam na zahrdce i mensi bazen. Sousedka ma noveho pritele, ktery si na jeji zahradku poridil kaceny a husy. Zahradky mame oddelene pouze dratenym plotem. Ma je volne po cele zahradce a dovedete si predstavit jak takova domaci kur smrdi. Bylo receno, ze je budou mit jenom nez vyrostou, ale uz maji dalsi a nehodlaji s tim prestat. Smrad z teto domaci „haveti“ leti jak do pokoje me dcery tak do kuchyne. A to nemluvim o tom, kdyz si chceme posedet nebo grilovat na hahradce, je to nechutny smrad. Zdruhe strany bytu mi zase od stejnych dousedu leti pres balkon kour s cigaret, protoze jsou oba silni kuraci.

Dekuji za odpoved a radu.

• #34056 Reply

jaroslav albrecht

DOBRÝ DEN NÁŠ RODINNÝ DOMEK SOUSEDÍ S REKREAČNÍM DOMEM CHALUPÁŘU,VZDÁLENOST MEZY OBĚMA DOMY JE POUZE 4.5 METRU.TENTO POZEMEK PATŘÍ DO NAŠEHO VLASTNICTVÍ A ZE SOUSEDOVA DOMU K NÁM VEDOU DVĚ ZAMŘÍŽOVANÁ OKNA O ROZMĚRU 80 KRÁT 80 CM. CHALUPÁŘI VŽDY OKNA OTEVŘOU A RUŠÍ NÁS SVÝM CHOVÁNÍM PAK NEMÁME ŽÁDNÉ SOUKROMÍ MUSÍME SE DÍVAT NA 70 LETOU ŽENU V PODPRSENCE A V KALHOTKÁCH,MUSÍME TRPĚT ODPOSLOUCHÁVÁNÍ KAŽDÉHO ROZHOVORU, HLAVNĚ KDYŽ MÁME NÁVŠTĚVU.SOUSEDÉ JSOU DUCHODCI A PŘIJEDOU V KVĚTNU A ODJEDOU V ŘÍJNU TÍMTO NÁS CELOU LETNÍ SEZONU OBTĚŽUJÍ A NARUŠUJÍ NAŠE SOUKROMÍ A OMEZUJÍ NAŠE UŽÍVACÍ PRÁVO POUŽÍVAT VLASTNÍ POZEMEK.PROSÍM PORADTE JE MOŽNÉ TYTO SPORNÁ OKNA VEDOUCÍ NA NÁŠ POZEMEK NECHAT SOUDNÍ CESTOU ZAZDÍT.PODOTÝKÁM ŽE DUM SOUSEDU MÁ 3 STRANY DOMU NA SVUJ POZEMEK KDE MÁ OKNA I DVEŘE,KTERÉ MUŽE POUŽÍVAT BEZ OHLEDU NA TYTO SPORNÁ OKNA.

• #34057 Reply

Jaroslav Válek

Vlídné slovo na něho třeba nepomůže,spíš naopak je ještě agresivnější a jeho nadávky se nedají ani zveřejnovat,jsou opravdu silné.Myslíte si ,že by pomohla policie,když nemám žádný důkaz o jeho chování vůči mé osobě?Unás je to taky ohledně slepic,kterých má přes 20ks.

• #34058 Reply

marcel nováček

Pokud je soused hulvát a vlídné slovo nepomáhá zkuste požádat o pomoc obecní ůřad, někdy pomůže domluva starosty.Třeba mu vysvětlí ,že pokud na něj podáte žalobu bude muset stejně postavit plot a ještě zaplatit náklady na soud.Nebo na to jít opačně záleží jak dobré máte nervy. Občas pomůže slepice nechat svými vrátky vyjít na ulici a pak za nimi zavřít jsou-li vrátka Vaše je jen na Vás kdy je otevřete a kdy zavřete.Chytat slepici na volném prostranství je docela zábavné (tím Vás rozhodně nenavádím k jejich aktivnímu vyhnánění)

Pokud máte smysl pro humor pořiďte si několik kohoutů oni si užijí a slepice ,která snáší oplodněná vajíčka většinou přestane nést a začne kvokat.

Drsnější povahy mohou pořídit místo kohoutů psa

• #34059 Reply

lucie a jaroslav halbichovi

Dobrý večer,

chtěl bych se Vás zeptat na pár věcí které se týkají sousedských vztahu.stalkingu, a táži se, zdali se dá považovat to že nám v sousedka vyhrožuje neustále soudem a policií, jedná se neustále konkrétně o danou věc a to našeho psa, máme roční štěně a podle sousedky neustále štěká.bydlimw na vsi.vadi ji rekonstrukce domu vadi ji cokoli tu delame jednou rocne slozeni uhli rezani drivi atd.otravuje manzelku stale si stezuje oznacuje se za obet.dva roky pred nami tu nikdo nebydlel majitele zemreli.to se mame pohybovat pptixhu nic nedelat zabit psa a nechat spadnout dum?

Odpověď na téma: sousedske problemy
Informace o uživateli: