Sousedské soužití

Forum Fóra Občanské právo Různé Sousedské soužití

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milos Mertl a poslední změna je stará 5 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #33179 Reply

  Alla

  Dobrý den.

  Přede dvěma lety se do našeho panelového domu, do bytu pod námi, přistěhovali manželé s malým dítětem. Do té doby bezproblémové poklidné bydlení vzalo za své, když mladá paní nás hlasitým boucháním do radiátorů a stěn začala "upozorňovat", jak neúměrně ji a její dítě rušíme tím, že během dne chodíme po bytě, šouráme nohama, uklízíme či vysáváme apod. Intenzita tohoto upozorňování přecházela přes výhružné telefonáty až k pravidelným návštěvám, během kterých se nám za nepříčetného řevu dostávalo sprostých nadávek, výhrůžek a slovního napadání. Jak jsme se průběžně dozvídali, tato sousedka podobnými výstupy obšťastňovala i ostatní okolobydlící nájemníky, kterým např. vyhrožovala i fyzickou likvidací jejich domácích zvířat apod. Nedávno jsme od této paní obdrželi dopis, ve kterém nám udala přesná časová rozmezí, dle nichž bychom měli řídit své denní aktivity např. od určité do určité hodiny máme zakázáno zametat, vysávat a "zbytečně" v bytě dupat (=chodit), neboť tím prý rušíme její dítě a narušujeme tak jeho mravní vývoj a pokud její výzvy neuposlechneme, podá oznámení na policii. Následně tomu jsme kontaktovali naši bytovou správu, která u této sousedky provedla úřední návštěvu a domluvu s tím, že kdyby se podobné její chování opakovalo, máme správu ihned znovu kontaktovat a domluva bude razantnější. Doufali jsme tedy, že tím je celá věc skončena a mladá paní pochopí, že na podobné požadavky (a navíc uplatňované neuvěřitelně vulgárním způsobem) nemá právo, nicméně před pár dny se její návštěva opakovala s tím, že okamžitě upozorní policii, neboť pokud to nevíme, je naše jednání přestupek. Opravdu netušíme, proti čemu je přestupkem ve dvě hodiny odpoledne ve svém bytě zametat, nicméně toto téměř dvouleté šikanování se pro nás stává neúnosným a rádi bychom tedy věděli, jak se proti němu bránit. Kontaktování domovní správy je samozřejmým a prvním krokem, ale chtěli bychom také vědět, na co v této situaci máme či nemáme právo a jaké jsou další možnosti. Předem děkuji, A.

 • #33181 Reply

  Lenka

  Dobrý den,

  mám problém se sousedem a chtěla bych to nějak vyřešit, protože i přes to, že jsme to s ním řešili nic se nestalo. Soused má živnost na výrobu posilovacích strojů, které lakuje/sprejuje na své zahradě. Moc mu živnost přeji, ale zápach z laků jde i na naší zahradu, kde se nedá sedět. Vzhledem k tomu, že jsem těhotná na zahradu nemohu chodit a dokonce ani větrat v bytě, což mě dost vadí. Soused má na mlatě udělanou dílnu, ale stroje stříká u domu, kde nás to obtěžuje. Poraďte mi, zda mám právo si stěžovat a na jaký úřad se mohu obrátit (mimo obecního). Nemám si někoho pozvat na měření škodlivin ze sprejů ve vzduchu?

  S pozdravem

  Lenka Kamenická

  PS: Prosím vás o zaslání odpovědi na e-mail: lenka.kamenicka@power.alstom.com

 • #33182 Reply

  Stařík

  Dobrý den!

  Jsem již starší muž a špatně se pohybuji. Proto se také velmi bojím volně pobíhajících psů, které jejich nezodpovědní a bezohlední majitelé nechají jen tak po ulicích (a často i obchodech!!!) běhat.

  Doslechl jsem se, že prý existují přístroje (kapesní), které psa spolehlivě+ odeženou. Nemám ale o věci bližší povědomí, a proto prosím o radu, kde by bylo možné podobný přístroj sehnat a zda také dobře funguje.

  Děkuji za odpověď.

 • #33183 Reply

  M. B.

  Dobrý den,

  prosila bych o radu ohledně našich sousedů. Několik týdnů za námi chodí s tím, že údajně děláme hluk, který ruší jejich malé dítě. Snažili jsme se problém najít a vyřešit, ale zdroj hluku jsme nenašli. Včera za námi přišli, že to dělá sprchová hadice, která zajíždí při sprchování do vany. Koupelna je navržena koupelnovým studiem, tak proto předpokládám, že by mělo být vše v pořádku. Ale oni trvají na svém, abychom hluk odstranili, ale to bychom asi museli zbourat a předělat celou koupelnu, což u nás nepřichází v úvahu. Je nějaké rozumné řešení, protože problém netrápí jen je, ale obtěžuje i nás.

  Mockrát děkuji za odpověď. (odpověď prosím zašlete na adresu MMarwen@seznam.cz)

  S pozdravem,

  M.B.

 • #33184 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  buď věc vyřešíte stavebními úpravami nebo to jednoduše budete muset vydržet.

  A já jsem si myslela, že český národ tak zvyklý na paneláky, si na hluk v koupelnách a WC od sousedů již zvykl :)

 • #33185 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na to se zeptejte v nějakém obchodě a ne v právní poradně.

 • #33186 Reply

  Miloš Navrátil

  Dobrý den, dovolte jeden dotaz. Bydlíme v domě, jehož byty jsou prodány a je založeno SVBJ. Ujistili jsme, k našemu zděšení, že jeden z bytů pronajímá majitelka dámám, které v něm provozují nejstarší řemeslo. Což o to. Dámy (cca 50/45 let) jsou to slušné, pozdraví a "pracují" od 8.00 do 20.00, Nedělají´v domě žádný nepořádek, hluk či něco podobného. Je ovšem poněkud nepříjemné, potkáte-li na chodbě paní v županu, která otevírá opilým chlapíkům vchodové dveře a vybavuje se s nimi o cenách a o tom, co zrovna dnes není možné praktikovat … Píši to s jistou ironií, ta je ovšem způsobena tušením, že v tomto případě nebude snadné nebo vůbec možné pronajímatelku přesvědčit o nevhodnosti takového pronájmu a zrušení této "činnosti" v domě. Máme také pocit, že tak dochází k finančnímu znehodnocení našich nemovitostí. Díky za případnou pomoc a přeji mnoho zdaru.

 • #33187 Reply

  Nina Jindřichová

  Dobrý den!

  Potřebovala bych poradit, jak máme postupovat v následující věci.

  Manžel vlastní pozemek v malé obci, ve které též bydlíme. Jedná se o lesní porost, který lemuje z jedné strany cestu. Z druhé strany této cesty je umístěná zahradkářská kolonie. Jeden z vlastníků z této kolonie neoprávněně užívá náš pozemek(lesní porost) ke své potřebě, vybudoval si zde gril,natahal staré harampádí, cihly, železný šrot , dříví atd.a parkuje zde vysloužilá auta. Přes naše opakované výzvy nehodlá pozemek uklidit a uvést do původního stavu.Poraďte , prosím, jak na to.

  Děkuji za odpověď. S pozdravem N.Jindřichová

 • #33188 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, situace je to jistě nepříjemná. Ale skutečností je, že pronajímatel bytu (který má byt ve vlastnictví) může se svým majetkem disponovat podle svých zájmů. Sám uvádíte, že nedochází k žádnému nepořádku, hluku a podobně. Je pravděpodobné, že "dámy" jistě vědí, jak se chovat, aby nebyly úředně "napadnutelné". Můžete sice rozeslat podněty na všechny možné instituce, ale fakticky Vám v této věci nikde žádnou konkrétní pomoc nejspíš nenabídnou. Jestliže chování nájemnic nepřekročí určitou míru, nad kterou by již bylo možné se domáhat ochrany u příslušného orgánu státní správy, Policie nebo přímo u soudu, nebudete mít žádný odůvodněný nárok tomu zabránit.

 • #33189 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, obraťte se na obecní úřad se žádostí o poskytnutí předběžné ochrany Vašemu vlastnickému právu. Úřad může neoprávněný zásah předběžně zakázat a uložit nápravu. Jestliže bude jeho protiprávní jednání trvat i nadále, budete muset podat žalobu, ve které se budete domáhat, aby se těchto neoprávněných zásahů zdržel, popřípadě, aby obnovil předešlý stav. Bylo by možné uvažovat také o případném požadavku na náhradu škody. Kromě jiného se dopouští také přestupku.

 • #33190 Reply

  Vladimír Nespěšný

  Dobrý den. Chtěl bych vás poprosit o pomoc. Bydlím v těsném sousedství s golfovým hřištěm. Již 2 roky dochází k dopadu golfových míčku na pozemek a několikrát došlo k poškození domu,auta. Písemně sem je vyzval k nápravě . Ochranné sítě které vybudovali jsou nedostatečné,navíc jejich postup je pomalý , evidentně nechtějí s tím nic dělat. Dále nevím jak je to z náhradou vzniklých škod. Mám možnost se bránit, Jsem zoufalý. Děkuji Nespěšný,

 • #33191 Reply

  Stanislav Řihák

  Dobrý den

  Chtěl bych se zeptat, jakým zákonem se řídí Městská policie a jakým zákonem se řídí Komise k projednávání přestupků. Dále bych se chtěl zeptat,kdy je zahájeno řízení o přestupku,jestliže správní orgán obce – Komise k projednávání přestupků obdržela návrh postižené osoby (§ 68, zákona č.200/1990 Sb.).

  Pak mám ještě jeden dotaz.Je možno,aby jedna osoba vykonávala vedoucího městské policie a zároveň předsedu komise k projednávání přestupků u jednoho orgánu obce.

  Děkuji za odpověď.

 • #33192 Reply

  Milos Mertl

  Dobrý den,zastupuji zde autorizovanou firmu zabývající se problematikou hluku na dané téma. Se stížnostmi na hluk pronikající ze sousedního prostředí (byty, provozovny) se setkáváme denodenně, samozřejmě vše je nejlepší vyřešit dohodou s osobou od které se hluk šíří, nebo která je za zdroj hluku zodpovědná. Pokuď není s touto osobou dohoda a dále Vám působí škodnou hlukem, není jiného řešení než formou stížností, právní cestou nebo provedením protihlukových opatření. My se v tomto oboru zabýváme měřením hluku, vibrací, vzduchových a kročejových neprůzvučností(útlum hluku procházející stěnou a stropem). Provádíme také návrhy a řešení protihlukových opatření.

  Výsledkem naší práce jsou autorizované i neautorizované posudky, které můžete použít u soudu nebo při stížnostech na úřadech.

  Pro bližší informace, poradenství, nebo objednání měření hluku a vibrací nás neváhejte kontaktovat.

  http://www.mertlakustika.cz

  Přeji vám klidné a ničím nerušené prostředí.

Odpověď na téma: Sousedské soužití
Informace o uživateli: