soužití dospělých dětí s rodiči

Forum Fóra Rodinné právo Děti soužití dospělých dětí s rodiči

Zvolené téma obsahuje celkem 19 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Marcela a poslední změna je stará 7 let, 8 měsíců.

• Autor

vladimir vala

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat jestli existuje v našich současných zákonech nejaká možnost jak přinutit syna který žije ve společné domacnosti s matkou aby přispíval na bydlení a svou výživu a ošacení si platil sám.Jedná se o muže 24 let který od 18 let ještě nikde nepracoval není ani na socialních dávkách ,ani ne uřadě práce.Jeho příjmy jsou 0 Kč.Když se mu řekne aby pracoval odpoví že se na to necítí.Citově vydírá matku a škemrá o peníze na pivo a cigarety.Potom matka nema na nájem.slibuje že peníze vrátí.Ještě nikdy nic nevrátil.Dále neplatí nemocenské pojištění ,nemá občanský průkaz.žije na úkor své matky.Dnes nepracovat není trestný čin,ale přece by měla být nějaká možnost aby se matka mohla bránit. Děkuji za odpověd. p.Vala olomouc

• #28440 Reply

J.Novotny

Máme dceru, která má 2slav3 roků,žije s námi ve společné domácnosti. Já jsem invalidní důchodce, manželka pobírá starobní důchod. Naše důchody představují dohromady částku 12.500,- Kč měsíčně. Naše dcera doposud pobírala soc. dávky. Soc. odbor jí výplatu soc. dávek odebral s tím, že my s manželkou jsme povinnni dceru živit. Prosím o sdělení, zda je postup soc. odboru správný. Děkuji za odpověd.

Novotný Jaro

• #28441 Reply

Michal

Dobrý den, máme obdobný problém jako pan Vala. Dcera(plnoletá) pro nezájem ukončila školu, nepracuje, citově nás vydírá, neustále vyžaduje peníze pro svoji potřebu, s ničím doma nepomáhá. Existuje nějaký zákon, který by podobné jednání upravoval a donutil dceru se o sebe také trochu postarat? Díky Dufek Jar.

• #28442 Reply

Šéfredaktor – Mgr. Lucie Jindrová

Dobrý den,

žádný takový zákon neexistuje. Je to jen na dohodě mezi Vámi. Pokud tuto věc opravdu chcete řešit, nedávejte jí žádné peníze a pokud nebude přispívat na domácnost, vyhoďte ji z domu. Jen tak jí můžete přimět k tomu, aby začala něco dělat. Pokud nechcete přistoupit k tak radikálnímu řešení (což se zase na druhou stranu nedivím), navštivte nějaké odborníka. Tohle totiž není právní problém, ale spíše psychologický.

• #28443 Reply

Johanková

Dobrý den,

synovi je 24 let,úspěšně studuje VOŠ. Vzhledem k neustálým a stupňujícím se neshodám (chová se dle modulu: mám všechna práva a žádné povinnosti) až hrubostem z jeho strany jsem jej vyhodila z bytu. Chci mu umožnit, aby dostudoval a uvažuji o určité finannční podpoře pro něj. Existuje zákon,který by určoval,jakou částkou jsem mu povinna přispívat na studium a/nebo na výživu? Jak se taková částka vypočítá? Nebo nemá syn nárok na nic a je to jen na mé dobré vůli?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

J. Johanková

• #28444 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dokud se syn není schopen živit sám, a to týká právě i studia, kdy se dítě připravuje na budoucí povolání a má se za to, že v této době se neživí samo, pak podle zákona o rodině máte takzvanou vyživovací povinnost. Žádné konkrétní tabulky na výši výživného stanoveny nejsou, většinou je stanoví soud. Vodítkem je, že rodič má na výživu dítěte přispívat podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nejvyšší soud dokonce rozhodl, že rodiče jsou povinni zajistit dětem (a to i dospělým) bydlení v případě, že nemají možnost bydlet samostatně. Takže co se výše příspěvků týká, je to především na Vašem rozhodnutí. V krajní situaci by mohl syn požadovat stanovení či zvýšení výživného soudem, ale k tomu snad ve Vašem případě nedojde.

• #28445 Reply

Johanková

Velice děkuji za odpověď, pane doktore, prosím o zodpovězení ještě následujícího dotazu (neboť, jak píšete, k soudu naši záležitost snad nepotřebujeme dávat), jedná se mi o alespoň orientační výši výživného. Tedy – otec mého studujícího 24letého "dítěte", (jsme rozvedeni) již léta výživné synovi neposkytuje, výše mého hrubého měsíčního příjmu je 20.000 Kč. Pak se mé výživné synovi ORIENTAČNĚ blíží spíše 1.500 Kč měsíčně nebo 3.000 nebo snad větší částce? Co by mi pomohlo se k přiměřené částce dopídit – mám se řídit tzv výživným rozvedeného a odejitého rodiče vůči dítěti? Nebo životním minimem na dospělou osobu? A dále: jestliže "dítě" ukončí/přeruší studium, po dobu dvou let pracuje a pak se znovu rozhodne studovat, tentokrát jiný obor, trvá vyživovací povinnost rodičů? Lze teoreticky říci, že dítě takto může opakovaně chvíli pracovat a chvíli studovat neomezeně dlouhou dobu a rodič je pak povinen jej za studií vyživovat? Děkuji ještě jednou za odpověď.

J. Johanková

• #28446 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jak jsem již uváděl, skutečně neexistuje žádný vzorec pro výpočet výživného. Je třeba zohlednit potřeby syna, možnost přivýdělku na brigádách apod. Průměrné výživné se pohybuje cca mezi 1500-2000,-Kč, ale studium je dnes finančně náročné, takže můžete zvolit částku vyšší. Pokud jde o ukončení/přerušení studia, ani zde není zákonem jednoznačně řečeno, jestli výživné končí definitivně. Pokud však ukončí/přeruší studium z vlastní vůle nebo změní obor patrně by jste povinnost dalšího výživného mít neměla. Jelikož výživné je posuzováno skutečně individuálně, případ od případu, pak by finální autoritativní rozhodnutí stejně vydal až soud. Je tedy zcela na Vašem rozhodnutí, kolik synovi budete dávat.

• #28447 Reply

Refková

Dobrý den,dcera je plnoletá,po ukončení základní školy nastoupila do učiliště,ze kterého byla po půl roce vyloučena.Nastoupila do jiného učiliště a po půl roce byla opět vyloučena.Řekla,že vzdělání je k ničemu.Za celou dobu se o zaměstnání nezajímala (je to již rok a 3 měsíce).Když se mi podařilo ji poslat na Úřad práce,tak na další schůzku nepřišla a v evidenci byla 1 den.To se opakovalo 2x.Do jejích 18 let platil zdravotní pojištění její otec.Jsme rozvedeni,dcera žije se mnou,tedy v podstatě nežije, doma se nezdržuje,občas přijde,neříká mi kam jde.Ztrácí se mi doma věci,vyhrožovala mi, že mi něco udělá.Nepředpokládám, že si bude zdravotní a sociální pojištění platit a obávám se,aby mi nepřišel domů exekutor.Mohu jí zrušit trvalé bydliště,když se v bytě nezdržuje?Jak se mám bránit?

• #28448 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v tomto případě by opravdu pro Vás bylo vhodnější, kdybyste dceři zrušila doma trvalé bydliště (jde sice jen o údaj evidenčního charakteru, nicméně případní exekutoři jej uvidí v databázi jako 1.). Podejte žádost na příslušný obecní/městský úřad. Pravděpodobně budou chtít vyjádření o tom, že se v bytě nezdržuje.

• #28449 Reply

Marie

Vážení, obracím se na Vás s prosbou. Vychovali sme s manželem tři děti. Dvě děti jsou moc hodné, ale třetí, kterému bude letos 28let, tak s tím mám neustále problém. Už od školy. Zatím zavřený nebyl, ale protože se zapletl s ,,kamarády, kteří když řeknou, tak syn s nimi jde" i když doma slíbí, že bude doma a dožene práci, kterou nestihl. Dostal teď 400hod.veřejně prospěšných prací, ale pro něj to je, jako nic, i když chodí do práce.Zatím. Má dluhy, už ho několikrát chytili v dopravním prostředku, že nemá štípnutý lístek, dluží MMB veliké peníze, … ale to je normální, ale pouze pro něj. Ale nic pro to nedělá a nic si nevyřizuje! Nejstarší syn se už od nás odstěhoval, protože každodenní hádky už snášet nechtěl a nejmladší to také již učinil. Jezdí aspoň o víkendu.Máme každý den strach, že zazvoní policie, nebo exekutor. Poraďte mi prosím, co máme dělat. Na nový byt pro něj nemám a odstěhovat se ke svým ,,kamarádům" nechce. To už několikrát zkusil, ale vždy se vrátil domů. S prosíkem, že se polepší.Spával na ulici, protože my ho prý vyhodili! Když je v normálním stavu, tak uzná, že my sme jediní, kteří mu vždy pomohu, jinak nám sprostě nadá a všechnu vinu háže na nás. Je mi to trapné, že se takto musím ptát, ale opravdu sme už s manželem zoufalí. Prosím můžete-li nám proradit, odpovězte mi na můj e-mail: Sadlikova.Marie@seznam.cz.

Moc Vám děkuji.

• #28450 Reply

Dobrý den,

jste dospělí jak Vy tak on, takže buď se dohodnete nebo ne. Pokud ne, záleží na tom, kam chcete jako rodiče až zajít. Jako advokát Vám doporučím, abyste syna opravdu z domu vyhodili a pokud neodejde dobrovolně, podejte na něj žalobu pro vyklizení. Pokud ale nebudete schopni žádného takového radikálního řešení, bude situace stále stejná.

• #28451 Reply

jiří novák

Syn se zdržoval delší dobu mimo území ČR a přijel na dovolenou a bydlí u mne,kde má také trvalé bydliště.Je tu již 6 měsíc a k odjezdu se nemá(neplatí sociální,zdravotní a výživné na syna).Mám obavy s exekuce

a proto se obracím s prosbou co se dá v této věci dělat.

jiří novák

• #28452 Reply

Dobrý den,

měl byste se synem promluvit, aby začal plnit své závazky. Pokud však nebude chtít, těžko s tím něco sám zmůžete. Jestliže opravdu dojde na to, že se u Vás doma objeví exekutor, snažte se ho přesvědčit o tom, že věci jsou Vaše a ne syna. Pokud je i tak sepíše a případně odveze, podejte k soudu žalobu na vyloučení těchto vašich věcí z exekuce.

• #28453 Reply

Marie Zavadilová

V poslední době jsem už bezradná. Jsem 3 roky vdaná a žijeme společně s manželovými dětmi (24 a 23 let). Moje 3 děti (27, 25 a 21 let)už jsou samostatné a nežijí s námi. Děti nám sice částečně přispívají (každý asi 2 tisíce korun na veškeré náklady(, ale zato doma mají dokonalý servis včetně vaření, úklidu i prádla, každý má svůj vlastní pokoj. Veškerý svůj volný čas věnují jen sami sobě, doma nejsou zvyklí pomáhat.Jsou dost nepořádní a neuklízí si ani sami po sobě. Jsou to naše nejčastější spory mezi mnou a manželem, snažím se mu vysvětlit, když už nemají žádné povinnosti, ať mi aspoň nepřidávají práci. Manžel jim vše toleruje, dceři dokonce i to, že si nechce sehnat práci, pracuje jen příležitostně a prý jí to tak vyhovuje. Nevím, jak situaci řešit.

• #28454 Reply

Dobrý den,

tohle budete z pohledu práva řešit těžko – to je spíše otázka pro rodinnou poradnu apod. Žádný právní předpis nestanovuje povinnost doma uklízet, pomáhat apod. Nevím přesně, co od této rady čekáte. Ale já mohu max. poradit žalobu soudu na jejich vyklizení – nic víc. A to slyšet zcela jistě nechcete. Je mi líto – musíte se nějak dohodnout a stanovit si pravidla.

• #28455 Reply

Jana

Dobrý den. Potřebovala bych poradit, jak se bránit proti možné exekuci či nějakým vymahačským firmám. Syn, který do svých dvaceti let byl naprost bezproblémový, se změnil zásadním způsobem. Jako student byl aktivní, chodil na brigádu do jedné firmy, kde i po ukončení školy nastoupil za velmi slušných podmínek. Doma v pořádku, vždy jsme se dohodli, "symbolicky" přispíval do domácnosti. Pak nastala změna, přicházel i odcházel v noci, neustále bez peněz, přišel o práci. Ukázalo se, že je 4 měsíce na drogách. Bohužel odmítá jakoukoliv odbornou léčbu, tvrdí, že to zvládne sám. Týden byl relativně v klidu,doma, ale už to začalo znovu. Bohužel je dospělý a jak mi bylo i sděleno odborníkem, pokud nebude chtít se léčit, nic s tím neudělám. Chci proto jako druhý krok ochránit sebe a další dítě. Zabránit nějakým problémům s jeho dluhy. Mohu mu zrušit trvalé bydliště, i když se doma zdržuje? Jak mohu chránit další dítě? Myslím tím především zamezit riziku nějakých exekucí.Děkuji

• #28456 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

na toto téma je zde řada odpovědí.

Trvalé bydliště mu nemůžete zrušit, když u Vás bydlí. Kromě toho ani to Vás nemusí uchránit před návštěvou exekutora, který může jít kamkoliv, kde si myslí, že najde nějaký jeho majetek.

Tedy mít připraveny doklady k prokázání, že předměty nacházející se v bytě (televizor, …) jsou Vaším majetkem a ne jeho, pokud by byly zabaveny, podat vylučovací žalobu k soudu.

Můžete ho vykázat z bytum aby se odstěhoval, pak zrušit trvalé bydliště – ale pokud na smlouvám o půjčky bude Vaše adresa, tak tam stejně exekutor přijde.

• #28457 Reply

M.K.

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jaké povinnosti má matka zletilé studenky, případně jak ji donutit je splňovat.

Má přítelkyně bydlí jen smatkou a dostala se na vysokou školu. Otec posílá alimenty.

Její matka ji často dělá problémy s penězy. Jídlo sice "jakštakš" kupuje a když má náladu tak i vaří, ale často ji odmítá platit např. měsíčník (660kč), skoro vůbec učebnice a skripta co potřebuje na VŠ a oblečení taky jen sem tam,financuje.

Když už ji něco koupí, tak je to šílených hádkách a takhle prožívají každý den. Je to podle mě psychické týrání (vždy jak se zmíní že něco potřenuje, tak je řev, nadává ji vulgarním způsobem ze který by se nestyděli mnozí puberťáci a tímhle způsobem řeší matka všechny své problémy), navíc ji nenechává žádné soukromí (dveře do pokoje se nedají zavřít a matka tam je pořád). V některých situacích dochází i k fyzickému napadení.

Já jsem také student, tak ji můžu jen těžko pomáhat. Přes prázdniny bydlela u mě, ale přes školu tolik peněz není…

Předem děkuji

• #28458 Reply

Marcela

Zletilá dcera v rozvodovém řízení nadělala dluhy.Majetek jí byl zabaven exekutorem též manželovi.Společné trvalé bydliště s ní nemám.Může exekutor vymahat dluh i po nás jako po rodičích? Dluhy jsou mnohem vyšší,než zabavený majetek.Dcera dělá dluhy další,nic neřeší,jelikož má tři děti má dojem,že se jí nemůže nic stát.Může být za své činy zavřená?Děkuji

Odpověď na téma: soužití dospělých dětí s rodiči
Informace o uživateli: