Špatně vyplacená mzda

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Špatně vyplacená mzda

Zvolené téma neobsahuje zatím 6žádnou odpověď. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Petra a poslední změna je stará 1 rok.

• Autor

Ivana M.

Dobrý den,

minulý rok jsem pracovala od října do konce roku u bývalého zaměstnavatele a už tam nepracuji. Již za říjen mi byla na výplatní pásce stržena pod názvem "záloha daň před slevou" částka 2x vyšší, než jindy (ostatní měli částku v pořádku). Vedoucí pobočky mi nejdříve říkal, že mi to vyplatí následující měsíc jako prémie, dalsí měsíc říkal, že to bude vyplaceno v rámci ročního zůčtování daní. Samozřejmě jsem nic nedostala. Dále mi za prosinec dluží stravenky, ačkoliv je mám na výplatnici ze mzdy stržené.

Mám ještě počkat, nebo se mám obrátit na Inspektorát práce?

• #58148 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na nic nečekejte a podnět na Oblastní inspektorát práce podejte. Ten může udělit zaměstnavateli pokutu, ale dlužné nároky za Vás nevymůže. To se budete muset obrátit na soud.

• #58149 Reply

Karel Vintr

Potřeboval bych poradit jak mám docílit vyplacení dlužné mzdy,byl jsem na policii abych podal trestní oznámení a tam mne bylo sděleno abych se obrátil na soud.Na soudu mne řekli že mám podat žalobu a poradit se s právníkem o způsobu podání.Od 1.3.2004 do 30.4.2006 jsem byl zaměstnancem firmy Recyklace Bohemia s.r.o.Teplice Nám.Svobody42/5.Majitel firmy pan Suchý Jan,po rozpadu frmy, mne do dnešního dne dluží za nevyplacené mzdy a cestovní výdaje celkem 89330,-Kč. Od výše jmenovaného mám podepsaný dlužní úpis.Přes veškeré jeho sliby že mne vše zaplatí,ale jen zrušil veškeré možné spojení(telefon,email)vzhledem k tomu že bydlí v Plzni a já nemám prostředky k tomu abych na jeho adrese čekal až se objeví a pokusil jsem se s ním domluvit jsem nucen předat vše k soudu. Veškeré potřebné dokumentys mám u sebe k náhlédnutí.Děkuji předem za radu.

• #58150 Reply

Blanka

Dobrý den, zaměstnavatel mi dodnes nezaplatil dovolenou ze září 2007. Jsem na mateřeské dovolené a jednalo se o vyčerpání zbytkové dovolené, na níž mám nárok a poslali mi za ní pouze výplatní pásku na 21tis, ale do dneška nezaplatili ani kč. Co mám dělat? Je to německá firma se sídlem v Praze, ale že neprosperovala, propustili všechny zaměstnance, a nechali si jen nme a kolegini- obě jsme na MD. S velkými problémy mi až nyní poslali podepsanou žádost o nástupu na MD- s půlročním zpožděním:o) Ale na žádost o proplacení dovolené vůbec nereagovali. S největší pravděpodobností firma brzy zanikne. Kam se mám obrátit? Někam je nahlásit? Proplatí mi to za ně třeba sociální úřad?? Počítám naní každou korunu…

Děkuji za odpověd, Blanka

• #58151 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, návrh na uspokojení mzdových nároků adresovaný úřadu práce, v jehož obvodu má zaměstnavatel sídlo, je sice možný. Ale musí být splněno několik podmínek, přičemž jednou z nejdůležitějších je, že zaměstnavatel musí být v konkurzu (dnes podle insolvenčního zákona). Jestliže není, nikdo Vám žádnou mzdu místo zaměstnavatele proplácet nebude. Budete muset podat žalobu na soud.

• #58152 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže Vám podepsal uznání dluhu (formou dlužního úpisu jak píšete), pak můžete podat návrh na vydání platebního rozkazu. Jestliže na něj nebude reagovat, pak můžete rovnou požádat o exekuci. Ta je dnes díky soudním exekutorům rychlá a s velkou úspěšností. Nejste povinen dlužníka někde shánět a čekat na něj. Je zřejmé, že se s ním stejně na ničem nedohodnete. Nechte si příslušné podání na soud sepsat u právníka. A náklady, které zaplatíte na právníka, můžete požadovat uhradit po dlužníkovi spolu s dlužnými mzdovými nároky. Rozhodně již na nic nečekejte a začněte vymáhat svoje nároky.

• #58153 Reply

mzda

Dobrý den. Loni jsem byla půl roku zaměstnaná při studiu střední školy (pracovala jsem odpoledne po škole). Předtím jsem nikde nepracovala a s váýplatními páskami nemám zkušenosti, proto jsem se, když jsem na pásce neměla odpočet za to že jsem student, ptala zaměstnavatele, jestli mě opravdu vede jako studenta. Řekl že ano. po čtyřech měsících zaměstnání jsme přišli na to, že jsem jako student vedena nebyla, tudíž jsem přišla o část výplaty. zaměstnavatel mi řekl, že se nemusím bát, že si podám daňové přiznání a peníze dostanu od státu zpět. Má pravdu? A co mám pro to, abych je dostala zpět, udělat? děkuji za radu

• #58154 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže máte podepsané prohlášení k dani, pak si podáte sama daňové přiznání, ve kterém uplatníte nezdanitelné částky a slevy na dani. Zároveň přímo ve formuláři daňového přiznání požádáte o vrácení přeplatku. Důležité je, že musíte mít podepsané prohlášení k dani (růžový formulář, který Vám měl dát zaměstnavatel k podpisu) a po konci roku dostanete od zaměstnavatele potvrzení o příjmech ze závislé činnosti, které přiložíte k přiznání.

• #58155 Reply

Pavel Šafář

Dobrý den chtěl bych poradit ohledně nezaplacené mzdy.S bývalím zaměstnavatelelm jsem měl podepsanou smlouvu – dohoda o provedení práce.Zaměstnavatel mi poslal výplatní pásku se spožděním(to už řeší inspektorát práce) ale peníze mi žádné nezaplatil říká že žádnou práci ode mě nepřevzal to bych vše chápal ale když mi dal výplatní pásku??mam na to pravo??a jak dale postupovat?jestli to muzu dat pravnikovi a byla by naka moznost to ziskat??deuji za odpoved moc mi to pomuze

• #58156 Reply

Pavel Broušek

Dobrý den,můj dotaz je trochu komplikovaný.Mám pracovní poměr sjendaný na dobu určitou do 30.9.2008.Dne 13.3.2008 mi dal zaměstnavatel výpověď dle par.49 (dohodou,s ukončením 31.5.2008 – tedy klasická 2měs. výpovědní doba).Za měsíc únor jsem v rozporu s platovým výměrem dostal mzdu krácenou o 700Kč s odůvodněním,že se účetní spletla!!Bohužel mi zaměstnavatel nechce rozdíl doplatit.Mám nárok na okamžité ukončení prac. poměru z důvodu nezaplacení plné výše mzdy do 15dnů?Od kdy začíná běžet 15ti denní lhůta – ode dne sjednaného jako výplatní den v pracovní smlouvě nebo až od konce měsíce, ve kterém je mzda splatná?Mám nárok na nějakou náhradu mzdy?

• #58157 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, inspektorát může řešit porušení zákona a ukládat za to pokuty, ale peníze za Vás nevymůže. Budete muset podat žalobu o zaplacení dlužné odměny z DPP. Se žádostí o sepsání žaloby a eventuální zastoupení u soudu se samozřejmě můžete obrátit na advokáta. V případě výhry by Vaše náklady na soudní řízení (a právní zastoupení) mohl soud nařídit k zaplacení protistraně.

• #58158 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, o čem to píšete? Výpověď dohodou neexistuje. Patrně máte na mysli dohodu o rozvázání o pracovním poměru, u kterého však žádná výpovědní doby stanovena není. Jinak 15 dnů běží ode dne výplatního termínu, který máte sjednaný ve smlouvě. Jestli ho sjednaný nemáte, pak běží podle §141 odst. 1 ZP: mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. 15 dnů pak běží od prvního dne následujícího měsíce.

• #58159 Reply

Pavel Broušek

Děkuji za odpověď a omlouvám se za nepřesné vyjádření…Ještě by mne zajímalo, jestli mám nárok na náhradu mzdy do 31.5.2008, kdy končí můj pracovní poměr. A také jestli je nutné mzdu reklamovat písemně?Děkuji.

• #58160 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, okamžitým zrušením PP končí PP okamžitě, proto je tento institut takhle pojmenován. Z toho logicky vyplývá, že nárok na mzdu máte pouze ke dni, ke kterému trval PP. Kromě toho vzniká nárok na odstupné ve výši 3-násobku mzdy.

• #58161 Reply

Eva

Dobrý den, při finanční kontrole v naší firmě bylo zjištěno, že mi mzdová účetní špatně spočítala daň z příjmů za rok 2006, která mi byla vyplacena v roce 2007. Zaměstnavatel teď rozhodl, že mi tu stejnou částku strhne z platu. Může tak učinit? když jsem já žádnou chybu neudělala?

Děkuji.

• #58162 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, Vy jste chybu sice neudělala, ale na základě nesprávného výpočtu jste obdržela peníze, na které nemáte nárok. Měli by jste společně se zaměstnavatelem nalézt dohodu. Svévolně by Vám peníze strhávat neměl, vy však nemůžete zadržovat peníze, které Vám nenáleží. Případnou škodu by jste měla uplatnit na účetní.

• #58163 Reply

Hana Pavelkova

Dobrý den,

v lednu jsem nastoupila do nového zaměstnání, ve kterém mi hned v první (lednové) výplatě nezapočítali slevu na dani za poplatníka (2070,- Kč). Při reklamaci mi bylo nejprve jednou mzdovou účetní sděleno, že mi tato částka bude nahrazena v únorové výplatě, když se tak ale nestalo, sdělila mi jiná mzdová účetní, že na tuto reklamaci je již pozdě a částku mi mohou vyplatit až v prosincové výplatě při ročním zúčtování. Nepodařilo se mi v zákoníku práce najít odstavec, který by toto řešil. Opravdu nemám ze zákona nárok na navrácení dlužné částky zaměstnavatelem dříve než na konci roku? A která část zákoníku práce tento problém řeší? Děkuji za odpověď.

• #58164 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to jste hledala marně. Váš problém se týká daní a ty ZP neupravuje. Ani my se v této poradně daněmi nezabýváme, takže se obraťte na poradnu, kde řeší daňovou problematiku nebo si zavolejte na finanční úřad.

• #58165 Reply

Markéta Hauserová

Dobrý den, měla jsem přes léto brigádu u firmy Mobelix a sepsala s nimi smlouvu kde jsem placená od hodiny. Výplatu mi ale nedali podle podepsané smlouvy ale jako nového zaměstnance(ne tedy od hodiny a ne jako studenta) a tím pádem jsem dostala o cca 5000kč méně. Řešila jsem to s ředitelem brněnské pobočky Mobelix, který teda následně zavolal na centrálu do Prahy. Po nějaké době mně bylo řečeno že našli tedy moji smlouvu a že se stal omyl a že mi peníze doplatí v dalším měsící. Když mi přišla teď výplata tak nejenom že daných 5000kč nedoplatili ale a u výplaty na další měsíc mi dali zase o cca 5000kč méně. Mohli byste mi poradit jak mám dále postupovat? Je mi jasné, že když to zase přijdu řešit tak mi pan ředitel slíbí, že to přijde další měsíc a takhle můžu čekat pořád donekonečna…

• #58166 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dlužné nároky, které Vám vyplývají ze smlouvy můžete vymáhat soudně. Žádný jiný úřad ani osoba to za Vás jinak nevymůže. Ještě zkuste jednou požádat ředitele o informace s tím, že se jinak obrátíte na inspektorát práce.

• #58167 Reply

Tomas Novas

Byl jsem zaměstnán u IT firmy, kde jsem byl ve zkušební lhůtě. Práce přesčas, v noci, když se nestíhalo, tak jsem pracoval opravdu hodně hodin. Problém nastal, když si můj šéf začal vymýšlet opravdu šílenosti, takže jsem dal hodinovou výpověď. Jelikož jsem byl ve zkušebním období, tak jsem podepsal výpověď na základě dohody. Do tohoto momentu vše probíhalo bez nejmenších problémů.

Problém nastal v momentě, kdy jsem měl dostat výplatu. Výplatní den jsem měl stanoven na 26. dalšího měsíce. Výplata mi samozřejmě nedorazila včas. Nakonec jsem výplatu obdržel asi s 3 týdenním zpožděním, ale problém byl, že mi můj šéf nedal ani korunu bonusu, nic (takže jsem dostal výplatu okolo 8 tisíc místo slíbených 17-ti). Smlouvu jsem měl postavenou na pevnou částku + bonusy za odvedenou práci. Práci jsem odvedl, kterou jsem měl zadanou. V momentě kdy jsem se dožadoval odpovědi, proč jsem nedostal ani korunu navíc, mi můj bývalý šéf řekl, že dané úkoly nebyly splněny pořádně, idkyž byly. Co můžu dělat?

• #58168 Reply

Karel Dlouhý

Záleží na tom, jak podrobně jsou ve vnitřním mzdovém předpisu bonusy za odvedenou práci definovány (nebo zda je to na libovůli nadřízeného). Můžete mzdu vymáhat soudně, ale jde o to, jak se vám podaří prokázat řádné splnění úkolů.

• #58169 Reply

Renča

Dobrý den,

zaměstnavatel již 4 měsíce dluží mzdu. Nechci se zde ptát na radu, jak postupovat, již jsme toto s jednatelem společnosti řešili několikrát, ale bezdůsledně, proto na něj bylo podáno trestní oznámení. Nyní k mému dotazu:

Informovali jsme o tomto novou zaměstnankyni společnosti. Jedná se o porušení smlouvy, ve které je tento odstavec? Myslíme si, že by takováto informace měla být naopak veřejná. V dané společnosti již nepracujeme.

"Zachovávejte mlčenlivost o všech informacích, které projednávají Vaši nadřízení a nejbližší spolupracovníci, se kterými přicházíte do styku při své práci. Tyto informace mohou mít charakter obchodního tajemství."

Děkuji za odpověď

• #58170 Reply

Tereza Heinová

Dobrý den, jsem student pracující na poloviční úvazek.Zaměstnavatel mi dal nový pracovní výměr a od té doby mi externí účetní firma chybně počítala výplatu (na výplatní pásce jsou hodiny na půl úvazku a plat za celý úvazek).Hned první měsíc jsem zaměstnavatele upozornila na chybu a on mi řekl, že peníze dostávám správně a 7 měsíců s tím nic nedělal.Nyní chce po mě chybně spočítanou výplatu zpět.Myslím si, že za chybu nese odpovědnost účetní firma a měla by zaměstnavateli škodu nahradit. Pokud mu jí nahradí, může mne účetní firma žalovat a vymáhat částu soudně?Jak se může v takovém případě zaměstnanec bránit, když upozorní na chybu a zaměstnavatel s tím nic nedělá.

Děkuji za odpověď

• #58171 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže již ve firmě nepracujete, pak můžete těžko o takových informacích vědět a někomu je sdělovat. Takže to není nic podstatného, co bychom zde měli řešit.

Ovšem trestním oznámením se žádných dlužných nároků nedomůžete. To by se TČ musel nejprve prokázat a v trestním řízení by Vám museli přiznat náhradu škody. S tím Vás však pravděpodobně stejně odkážou na civilní řízení.

• #58172 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže jste věděla, že část peněz dostáváte neoprávněně, ale i přes upozornění na chybu jste si peníze nechávala, pak jde o bezdůvodné obohacení. To po Vás vymáhat samozřejmě lze. Tím, že jste to nevěděla se hájit nemůžete. Celá věc se ani před soudu dostat nemusí, pokud se dohodnete na nějakém smírném řešení a příslušný obnos vrátíte. Faktem je, že k chybě došlo, ale to Vám nedává nárok na peníze, které Vám nepatří.

• #58173 Reply

Tereza Heinová

Dobrý den, na vrácení se samozřejmě dohodnout můžu.Nerozumím však tomu, proč zaměstnanec musí být trestán za chybu, za kterou nemůže. Navíc jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel dával účetní firmě chybné podklady pro výpočet mzdy (nikdo nevěděl, že mám poloviční pracovní úvazek).Dále bych se chtěla zeptat, zda po mě může chtít vrátit i vyplacené odměny a měnit na výplatních páskách odpracované hodiny.Děkuji

• #58174 Reply

Jiří Pán

Dobrý den,chtěl bych Vás požádat o radu. Mám v pracovní smlouvě stanoveno cituji: Pracovníkovi přísluší základní mzda za vykonanou práci v rozsahu částka + částka prémie,které jsou ve zkušební době závislé na iniciativě a přístupu pracovníka k výkonu zaměstnání.Jakékoli další změny mzdy se budou řešit písemným dodatkem.Konec citace. V pracovním dodatku je psáno cituji: Odměna za vykonanou práci zaměstnance za měsíc,se stanovuje na částka. Tato odměna náleží zaměstnanci za převzetí zákazníků od zaměstnavatele a další vykrývanání jejich objednávek. Konec citace. Žádné další písemné dohody o platě a odměnách nejsou. Mám nárok na základní mzdu i odměnu? Zaměstnavatel vyplácí pouze odměnu.Děkuji za odpověď

• #58175 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dodatkem ke smlouvě došlo ke změně původně sjednané odměny, což je ostatně účel dodatků něco doplňovat nebo měnit. Tudíž by mělo být platné nové ujednání o odměně a z něj nárok na nějaké prémie nevyplývá.

• #58176 Reply

Marta Šambergrová

Dobrý den

Ve mzdovém výměru mám tuto formulaci"pevná složka Vaší mzdy činí 15 000,- Kč měsíčně. Ve výplatní pásce mám Měsíční tarif – 8 000,- Kč,Odměny 3 100,- Kč Měsíční mzda 8 000,- Kč,+ odměny 3 100,- Kč, Hrubá mzda 11 100,- Kč.Pak tam jsou vypsané částky soc. a zdr. pojištění zaměstnance a zaměstnavatele a následuje Základ daně 14 985,- Kč Zaokrouhlený základ daně 15 000,- Kč. Potom je záloha na daň,sleva na daň a Čistá mzda 9 532,- Kč. Následující měsíc Měsíční tarif 11 500,- Kč, Odměny 0, Měsíční mzda 11 500,- Kč,Hrubá mzda 11 500,- Kč, pak opětovně jsou vypsané částky soc. a zdr. pojištění zaměstnance a zaměstnavatele, potom následuje Základ daně 15 525,-Kč,Zaokrouhlený základ daně 15 600,- Kč,Sleva na dani,záloha na daň a Čistá mzda 9 792,- Kč.Následující měsíc nemohu pásku najít,ale myslím,že to bylo zase jinak.Je to prosím Vás správně vypočítané, mě se to zdá nějaké divné. Děkuji marta

• #58177 Reply

Karel Dlouhý

Také se mi to zdá divné.

Nejasný je termín "pevná složka Vaší mzdy". Ve mzdovém výměru by měla být stanovena (hrubá) mzda. U Vás je 8000 Kč + 3100 Kč = 11 100 Kč.

Jinak je toto ale právní poradna, mzdové výpočty se zde nedělají.

• #58178 Reply

Lucie Kettnerová

Dobrý den, náleží příplatky za práci v noci a o výkendech i pracujícím v nerovnoměrně rozvržené pracovní době? A může zaměstnavatel po půl roce spolupráce a vyplácení mzdy zjistit, že ji vyplácel vyšší a chtít ji zpět?

• #58179 Reply

Karel Dlouhý

Ano, náleží.

Ohledně omylem vyplacených částek:

§ 324 ZP Bezdůvodné obohacení se řídí §451, 454, § 455 odst. 1, §456 až 459 občanského zákoníku.

Záleží na tom, zda byl zaměstnanec při příjmu vyšších částek v dobré víře (to by vracet nemusel) nebo ne. Že zaměstnanec v dobré víře nebyl, musí prokazovat zaměstnavatel.

Zaměstnavatel musí uzavřít dohodu a zaměstnanec to může splácet třeba ve splátkách – nleze aby si to zaměstnavtel strhl z výplaty bez dohody.

• #58180 Reply

Vaclav Kříž

Můj zaměstnavatel my chybně spočítal průměr za 1. čtvrtletí roku 2009 na dovolenou a podle tohoto průměru i vyplatil dovolenou v délce 8 dnů v roce 2009 /červenec/. V červnu roku 2010 jsem zjistil tento rozdíl. Mám nárok na doplacení rozdílů mzdy.

• #58181 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

samozřejmě, že máte právo na doplacení rozdílu. Vyzvěte k doplacení zaměstnavatele písemně (doporučeným dopisem s doručenkou). Kdyby Vám zam. nevyhověl, musel byste svůj nárok uplatnit soudně.

• #58182 Reply

ondrej šelmek

Dobrý den v roce 2009 jsem vykonával v příspěvkové organizaci funkci pověřeného ředitele.

K 1.1.2010 nastoupil nový ředitel, který mi neupravil platový výměr a já dostal k výplatě "ředitelský plat"

Od té doby je po mne vymáhána dost vysoká částka jako rozdíl mého předešlého platu a špatně vyplaceného platu.

Mohu se nějak bránit nebo musím vše uhradit, i když to byla evidentně chyba nového ředitele.

Ještě jeden dotaz

od 1.1. 2010 ředitel ústně oznámil změnu směrnice k používání mob. tel. písemná verze však vyšla o měsíc později a to ještě bez datumu uvedení v platnost. Přesto je po mne i ostatních zaměstnancích vymáhán rozdíl mezi novým limitem a skutečně provolanou částkou. Což při původním limitu 5000Kč a novým limitem 600Kč je opravdu dosti velká částka.

Může se takto chovat zaměstnavatel a je možnost se bránit?

• #58183 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste o změně v pracovním zařazení věděl předem, nemohl jste přeplatek mzdy přijmout "v dobré víře". Neodůvodněné obohacení je třeba vrátit.

Zaměstnanci jsou povinni plnit úkoly a nařízení zaměstnavatele, a to jak písemná, tak ústní.

• #58184 Reply

Monika Mohylová

Dobrý den,

pracovala jsem na DPP, podepsala jsem Prohlášení poplatníka k dani a dodala včas potvrzení o studiu. Přesto mi byla výplata zdaněna, jakobych žádné Prohlášení nevyplnila ( nebyla uplaněna sleva na poplatníka,ani na studenta) TAkto mi výplata byla již zaslána na účet a došla mi výplatní páska. Lze něco dělat s touto chybou účetní? PEníze nutně potřebuji,proto jsem všechny dokumenty dodala včas a nechci čekat až na roční zúčtování. Děkuji.

• #58185 Reply

Cyril Mráček

Dobrý den,

zaměstnavatel nám již delší dobu vypláci mzdu formou zálohy a doplatku. Záloha činí 10 000 a doplatek zkrátka zbytek mzdy. Za měsíc duben jsem tedy dostal zbytek výplaty 7.6., tedy to je den připsání na účet. Mzda je stanovena na 20. den v měsíci. Ptám se tedy: mám zde nárok na okamžitou výpověď s nárokem na odstupné? Prosím o radu jak přesně postupovat a co přesně do výpovědi napsat. Děkuji mnohokrát za radu

S pozdravem cm

• #58186 Reply

mila

Dobrý den, na výplatní pásce mne překvapilo, že mi ze základu (hrubé mzdy, kterou mám uvedenou v prac. smlouvě) byla odečtena částka za svátek. Očekával bych opak.

Chtěl bych se zeptat, zda je tento postup legální?

• #58187 Reply

Karel Dlouhý

Není.

Pokud směna odpadla z důvodu svátku, měsíčníá mzda se nekrátí.

• #58188 Reply

Miroslav Hoštička

Dobrý den . Chlěl bych se zeptat někoho kdo řešil podobnou situaci . V práci máme tří směnný provoz a noční začínáme v něděli v 22:00. A podle mého by mi zaměstnavatel měl platit za ty dvě hodiny v neděli příplatek za víkend . Jak to je ??

Děkuji za odpovědi

• #58189 Reply

ivzez

Většinou se celá směna posuzuje podle toho, kdy začala. Ovšem nejde o pravidlo, jímž by se zaměstnavatelé museli povinně řídit. Tzn., že tomu může být u Vašeho zaměstnavatele i jinak.

Podle mmne by příplatek měl náležet za celou směnu.

• #58190 Reply

martin koniček

Dobry den

Prosím o radu 27.3.2012. jsem dal výpověď na zaklade § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce . 11.6.2012 zaměstnavatel vyhlásil konkurz. Po čtyřech měsících od data vypovědí mi zaměstnavatel oznámil že mu mám vrátit přeplatek mzdy 7000kč za chybně provedené zákonné odvody . Chci se zeptat zda jsem povinen bývalému zaměstnavateli vrátit přeplatek mzdy . A jestli ano tak jakou mam zákonní lhůtu na vracení přeplatku .

Za odpověď vpřed dekuji

• #58191 Reply

ivzez

Nezaměňujte okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56, odst. 1 písm. b s výpovědí – jde o dva různé způsoby ukončení pracovního poměru.

Za jakou dobu má být zmíněný přeplatek? 7 tisíc mi přijde poměrně dost na to, aby to zaměstnanec z výplatní pásky nezjistil.

Obecně:

Zaměstnavatel má na vrácení přeplatku právo.

Může jej po Vás vymáhat soudní cestou (což by se Vám prodražilo o soudní poplatky a o právní zastoupení zaměstnavatele.

Ovšem je otázkou (to na dálku neposoudím), zda jste mohl přeplatek zjistit (jestli jste mzdu nepřijal v dobré víře). V takovém případě by zaměstnavatel zřejmě požadoval náhradu škody od zaměstnance, který ji chybným výpočtem způsobil.

• #58192 Reply

ivzez

Poznámka:

O žádné zákonné lhůtě nevím. Asi by bylo nejlepší se se zaměstnavatelem spojit a dohodnout se s ním.

• #58193 Reply

martin koniček

Dobry den

Jedna se o poslední výplatu v které bola zahrnuta aj náhrada mzdy za dva měsíce ( odstupné ).

Při porovnáni výplatních pasek jsem zjistil že byl chybně započítaný vyměřovací zaklad ZP a SP. Danovy zaklad byl vypočítán správně.

Můžete mi poradit kam se mam obrátí z daným problémem.

Za odpověď vpřed dekuji

• #58194 Reply

ivzez

Na bývalého zaměstnavatele.

• #58195 Reply

ivzez

Proč jste nenavázal na původní dotaz?

Vzhledem k tomu, že jste pracovní poměr zrušil podle § 56, nešlo o odstupné, nýbrž o náhradu mzdy za chybějící výpovědní dobu.

Z náhrady mzdy se odvádí sociální i zdravotní pojištění.

• #58196 Reply

Pavla Wremska

Dobrý den,měla bych dotaz,svému zaměstnavateli jsem oznámila před dvěma měsíci změnu účtu,dvakrát mi poslal mzdu správně,ale nyní mi ji poslal na účet,který jsem měla společný se svým bývalým přítelem, výslovně jsem oznámila,aby na tento účet již peníze neposílal… Bývalý teď z toho profitoval a peníze vybral… Co můžu očekávat? Pošle mi zaměstnavatel mzdu na správný účet,když je to jeho chyba?

• #58197 Reply

ivzez

Sdělila jste zaměstnavateli změnu čísla písemně? Máte změnu čísla účtu od zaměstnavatele písemně potvrzenu?

Podle mne by měl zaměstnavatel po bance přítele požadovat vrácení platby a mzdu Vám vyplatit.

• #58198 Reply

Markéta Kubová

Dobrý den,

zaměstnavatel neproplácí příplatky za státní svátky, stanovuje čerpání náhradního volna. V měsíci, kdy je náhradní volno čerpáno, je ponížena o tuto dobu časová mzda měsíční a to jak o hodiny, tak o peníze. Takže nejen že nemám zaplacený svátek, ale ještě mám nižší mzdu následující měsíc. Rozdíl činí 12 hodin a přibližně 2500 Kč. Domnívám se, že časouvou měsíční mzdu nelze takto ponižovat. Děkuji za odpověď.

Kubová

• #58199 Reply

ivzez

Za práci ve svátek náleží zaměstnancům přednostně náhradní volno. Příplatek by náležel až v případě, že by zaměstnavatel neurčil čerpání náhradního volna v následujících 3 měsících.

Za náhradní volno zaměstnanci nenáleží mzda (tu obdržel už za práci ve svátek), nýbrž náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Průměrný výdělek se stanoví z předcházejícího kalendářního čtvrtletí.

V měsíci, ve kterém čerpáte náhradní volno, Vám náleží mzda za odpracované pracovní směny plus náhrada mzdy za náhradní volno (nejde o žádné ponížení mzdy).

Pro účel dovolené se doba náhradního volna považuje za odpracovanou dobu.

• #58200 Reply

Markéta Kubová

Děkuji za odpověď, ale problém spočívá v tom, že náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku vyplacena není. Jen pro upřesnění, pracuji v nerovnoměrně rozvržené pracovní době, kde je uplatňováno konto pracovní doby – jedná se o nepřetržitý provoz. Práce ve svátek je tedy zcela běžná a v kontě pracovní doby je s ní počítáno.

Děkuji

• #58201 Reply

iva konrádová

Dobrý den,mám na Vás obrovský dotaz spíš prosbu. Jestli mi poradíte. Jsem zaměstnana u firmy kde jsem měla problémy se mzdovou účetní jelikož mi minulý rok k červenci udělala špatně mzdu když jsem se na ni obrátila řekla že mi to vrátí v dalším měsíci,ale jelikož se do toho tak zamotala tak jsme to řešili asi 6 měsíců. Pak jsem to brala za uzavřené. Ale ted mzdovou účetní vyhodili a nová účetní dělá kontrolu zpětně a zjistila že mi byla minulý rok proplacena nemocenská mzda na kterou jsem neměla nárok. Ale chyba byla na straně mzdové účetní. Ted to po mě chtějí vymáhat. Chci se zeptat jaké mám právo?jestli to musim uhradit když chyba nebyla na mé straně a ani jsem nevěděla o tom že mi to bylo zaplceno jelikož jak píšu v tom byli zmatky 6 měsíců.Neni možné aby to tedy uhradila mzdová účetní která to zkazila? Existuje i pojištění kterou by měla mít uzavřenou tak jestli z toho se to nedá uhradit?děkuji moc za odpověd.

• #58202 Reply

Veronika Bravanská

Dobrý, den

byla jsem zaměstnána na 3/4 úvazek a odpracovala jsem 115 hodin plus jsem byla 5 dnů na nemocenské dle výplatní pásky 31 hod. a měla jsem odpracovat dle smlouvy 138 hodin. Dnes jsem obdržela vyplatní pásku kde je uvedeno, že mi je odečteno -35 hodin z hodin, které jsem odpracovala.

Když jsem kontaktovala zaměstnavatele s otázkou proč jsou odečteny hodiny, které jsem odpracovala, tak mě odpověděl, že jsem neopracovala ty hodiny co jsem měla v posledním kaledářním čtvtletí. Podotýkám, že přesčasové hodiny mě vždy byly propláceny následující měsíc, takže v mínuse s hodinami jsem nemohla být. Chtěla bych Vás poprosit o radu jak se bránit a co se dá s tímto dělat.

Děkuji za odpověď

• #58203 Reply

JK

Dobrý den,zaměstnavatel mi od Dubna po dohodě změnil pracovní zařazení a základ platu. Personální nedala tuto změnu na vědomí účtárně a tak mi vyplácela mzdu i prémie dle původního výměru.Chtěla bych ještě dodat že mám exekuci na plat a na účet mi chodí stále stejná částka (11.500) tudíž mě nenapadlo zkontrolovat si pásku.Nyní chce zaměstnavatel vrátit peníze ve 2 splátkách,kdy mi vypočítali vyplacenou mzdu po dobu 2 měsíců na 5.915,- Nemám problém s vrácením částky ale protože mám exekuci nemohu si dovolit tak velkou srážku.Chci se zeptat zda musím přistoupit na návrh zaměstnavatele nebo mohu odmítnout a pokud ano do jaké doby musím splatit vyplacený rozdíl? Zaměstnavatel mi totiž tvrdí že 2 měsíční lhůta kterou mi dal je nejdelší co má povolenou zákonem. Moc děkuji za odpověď. J.K.

• #58204 Reply

ivzez

Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení dlužných částek, nevyhoví-li v termínu, který mu určíte, budete muset vymáhat soudně.

Jedná-li zaměstnavatel stejně i u dalších zaměstnanců, podejte podnět ke kontrole inspektorátu práce (můžete i anonymně).

http://www.suip.cz

• #108676 Reply

Aneta

Dobrý den,
    nastoupila jsem do nového zaměstnání k 2.5.2016 a na výplatní pásce mi chybí daňová sleva na poplatníka. Slevu na poplatníka jsem vyplňovala.
    Zaměstnavatele jsem upozornila, ale na další výplatnici se nic nezměnilo. Je to v pořádku? Kdo mi popřípadě vrátí částku?
    Děkuji Aneta

• #116382 Reply

Zdenek

Dobry den,
    pracuji u jedne firmy jiz 9 mesic, plat mam dobry,ale stalo se mi, ze jsem neobdrzel vyplatnici. Nachazeli se tam i stravenky (cca 1000 Kc),a flexy passy za dojizdeni do prace (2500 Kc).
    Po patrani mi na uctarne bylo receno, ze vse davaji mistrovi, a ten vse pak v kancelari predava lidem, kteri mu to pak podepisi.
    Me se ale bohuzel vse stratilo.
    Co mam delat?Zamestnavatel pry to resi ale.uz to bude mesic a stale nic.Jeden to hazi na druheho atp.
    Dekuji za odpoved

• #117805 Reply

Petra

Dobrý den
    Zaměstnavatel mi vloni v září (2015)strhl ze základu jistou sumu, čímž se objevila na výplatní pásce minusová položka. Kolega měl podobný problém a dohodl se s firmou na dorovnání, což by měl být i můj případ. Jedná se mi spíše o to,do jaké doby mám tuto skutečnost u firmy reklamovat a žádat nápravu, zda-li je stanovena lhůta, do kdy mohu žádat dorovnání.

Děkuji za odpověď

Odpověď na téma: Špatně vyplacená mzda
Informace o uživateli: