společné soužití

Forum Fóra Občanské právo Různé společné soužití

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jitka Kom a poslední změna je stará 8 let, 1 měsíc.

• Autor

H

Dobrý den, žil jsem 6 let ve společné domácnosti s družkou. Nyní jsme se rozešli a ona si dělá nároky na nemovitost, se kterou jsem do vztahu již vstoupil, ale po jeho dobu rekonstruoval a na peníze pro chod domácnosti. Po celou dobu jsem přispíval, podílel se na vybavení, které jsem tam nechal. Jak je to prosím právně? Děkuji za info

Rh

• #33164 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, právně je to složité, protože narozdíl od manželství není skončení nesezdaného soužití nijak konkrétně upraveno. Zatímco při skončení manželství je upraveno vypořádání společného jmění manželů, u rozpadu partnerství bez sňatku nic takového není. Nárok na nemovitost Vaší bývale družce nevzniká žádný. Mohla by si eventuálně nárokovat peníze, které například investovala do oprav nemovitosti, čímž přispěla k jejímu zhodnocení, nebo na vybavení, které pořídila. Jestliže jste se na chodu domácnosti podíleli oba, pak peníze na tento chod by mohla požadovat těžko, protože se jedná o náklady, které je nutno hradit, aby bylo možno řádně bydlet a podílejí se na nich členové domácnosti společně. Nejsnadnější řešení by byla dohoda. Jestli se nedohodnete a ona bude trvat na svém, pak se bude muset s Vámi soudit.

• #33165 Reply

H

Děkuji za rychlou odpověď. Do nemovitosti osobně žádné peníze nedávala, ani se nijak nepodílela na její úpravě. Byla tam za 3 roky celkem 3x jen se podívat. Jak by se ale dokazoval můj podíl na příspěvcích na chod domácnosti a její na stavbě? Vždyť zde není důkazů na obou stranách?

• #33166 Reply

Michal Zbranek

Dobry den,

rad bych se zeptal, jak je mozne zajistit, aby hodnota vkladu ucineneho jednim z partneru pro vystavbu RD byla zachovana pro pripad rozluky partneru (vlastnicke pravo nalezi puze druhemu z nich). Jinymi slovy, jak zajistit, aby nominalni hodnota financnich prostredku poskytnutych jednim z partneru ve forme dohody o financnim spolupodilnictvi byla zachovana i po dobe napr. deset let. Dale pak, zda je mozne definovat pro potreby teto dohody ukonceni souziti jakozto okamzik zmeny trvaleho bydliste spolufinancnika u prislusneho organu.

A posledni otazka…domnivate se, ze je spravne uzit v dohode jakozto zajistovaci institut zrizeni zastavniho prava k nemovitosti do doby uhrazeni financnich prosredku poskytnutych spolufinancnikem?

Predem dekuji za odpoved.

S pozdravem

Michal Zbranek

• #33167 Reply

David Pal

Dobry den,

chtel bych vedet jak je to s nasledujicim prikladem. Manzele spolu ziji ve spolecnem dome, kdy kazdy je vlastnikem 1/2 domu. Maji tesne pred rozvodem, de facto spolu jiz neziji. Manzelka si chce vzit do sve poloviny domu podnajemnika. Jak se da toto resit, aniz by potrebovala souhlas manzela, se kterym nekomunikuje a neni svolny k jakekoliv dohode? Lze to vubec? Napr.vymezenim v podnajeemni smlouve, ze podnajemnik nebude uzivat spolecne prostory domu? Dekuji za rychlou odpoved. Krasny den

• #33168 Reply

David Pal

Dobry den,

chtel bych vedet jak je to s nasledujicim prikladem. Manzele spolu ziji ve spolecnem dome, kdy kazdy je vlastnikem 1/2 domu. Maji tesne pred rozvodem, de facto spolu jiz neziji. Manzelka si chce vzit do sve poloviny domu podnajemnika. Jak se da toto resit, aniz by potrebovala souhlas manzela, se kterym nekomunikuje a neni svolny k jakekoliv dohode? Lze to vubec? Napr.vymezenim v podnajeemni smlouve, ze podnajemnik nebude uzivat spolecne prostory domu? Dekuji za rychlou odpoved. Krasny den

• #33169 Reply

Jitka Kom

Dobrý den,

žil jsem s přítelkyní ve společné domácnosti v jejím domku s jejími dětmi 5 let. Pravidelně jsem přispíval na domácnost i na její vybavení, koupil jsem přítelkyni několik cenných dárků a přispěl jsem jí i na řidičský průkaz. Nyní, půl roku po rizchodu mne bývalá přítelkyně finančně vydírá a odmítá mi vydat zbytek mých věcí v hodnotě cca 30 tis. Kč, které jsem koupil ze svých finančních prostředků. Žádá po mě stále finanční vyrovnání za auto, které jsem si koupil na leasing za trvání partnerství a splácím ho z vlastních finančníchg prostředků. Vyžaduje po mě též polovinu peněz získaných za pronájem mého vlastního bytu. Vyhrožuje mi poškozením mého auta i mé osoby, pokud nepřistoupím na její podmínky. Prosím o radu, jak z této situace. Děkuji.

Odpověď na téma: společné soužití
Informace o uživateli: