Spoluvlastnictví

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Spoluvlastnictví

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Simona Neitzelová a poslední změna je stará 6 let, 7 měsíců.

• Autor

Daniel Lukáš

Dobrý den.Chtěl bych se Vás touto cestou zeptat na spolupodílnictví 3 osob.Podíly visí na pozemcích a 2 budovách.Chtěl bych tyto 2 osoby vyplatit a převést zbytek podílu na sebe,s čímž obě osoby souhlasí.A teď otázka na Vás- Můžu jim vyplatit částku z jejich podílu ze starého odhadu? Obě osoby se o svůj podíl nijak finančně nestarali(nepodíleli se na opravách nutných k základní údržbě nemovitosti)od roku 1950.Existuje nějaký takový zákon o přispívání na údržbu svého podílu? Děkuji za odpověď.

• #72190 Reply

Simona Neitzelová

Dobrý den , chtěla bych poprosit o radu vlastním 3/8 z rodiného domku má sestra 1/8 a má matka 1/2 .V rodiném domku bydlím od narození spolu se svou matkou sestra se nikterak nepodílí ani finančně ani prací na tomto domě zdědila po otci 1/8 ale to je tak všechno o nic nemá zájem a o nic se starat nechce prý tam nebydlí tak at se staráme my.Má otázka ale směřuje jiným směrem ted zde bydlíme já spolu se svým synem a 2 roky již se svým přitelem ,jelikož má přítel by ,který ale není v jeho os.vlastnictví rozhodli jsme se ,že půjdeme bydlet do jeho bytu a část mého podílu na domku pronajmeme,aby jsme měli jak na splátení bytu tak našetřit peníze na vyplacení mé sestry,a mohli jsme tak rod.domek dávat dohromady,jelikož ted to co na něm uděláme/opravy a různě jelikoži je v havarijním stavu/ jde i do její kapsy ,ale podílet se prý v žádném případě nebude .Takže má otázka zní mohu tento svůj podíl pronajímat a za jakých okolností??Musí s tím souhlasit má matka nebo si o tom můžu rozhodnout sama

• #72191 Reply

Milan Zeman

Pronajímat svůj podíl – jedná se o podílové spoluvlastnictví k nemovitosti. Pokud nemáte přesně vymezeno jaká místnost v RD připadá na Váš podíl bude i výnos z nájmu rozdělen mezi vlastníky, tj. Vaší sestře připadně 1/8. Navíc k pronájmu musíte mít souhlas většiny vlastníků počítaný podle velikosti podílů, zde postačí souhlas matky. Vaše sestra se ovšem musí podílet na nákladech na opravy ve výši svého podílu, z její strany proto dochází k bezdůvodnému obohacení. Na Vašem místě bych tedy její nárok na podíl z nájemného započítával na Váš nárok na náklady na opravy, ovšem s ohledem na promlčení pouze na náklady vynaložené za období dvou let zpětně.

• #72192 Reply

Simona Neitzelová

Dobrý den, moc Vám děkuji za odpověd. Mám ještě jeden dotaz jakým způsobem tedy mám donutit mojí sestru aby se podílela na opravách domu na kterém tedy vlastní 1/8 podílu mám jí posílat nejprve složenky nebo okopírovat účty ??? Vím ,že nebude na nic reagovat, chci se ještě zeptat zdali se dá z jejího podílu vymazat část ,kterou jsme my sami s mou matkou do toho domu investovali(nová koupelna,vybudování kanalizace apod.) že by se jí toto omazalo z peněz na její vyplácení ,jelikož poslední dobou stále více uvažujeme ,že jí vyplatíme a jeví se nám to vzhledem k tomu ,že se na náš úkor obohacuje jako nejlepší možnost. Moc Děkuji za odpověd.

• #72193 Reply

Milan Zeman

Pokud jste se již pokusili vyzvat sestru k úhradě a nereagovala, budete muset podat žalobu k soudu. Žalobu můžete spojit s návrhem na zrušení podílového spoluvlastnictví a následně provést zápočet pohledávky za úhrady na úhradu vypořádacího podílu.

• #72194 Reply

Simona Neitzelová

Moc Vám Děkuji za odpovědi na mé otázky s kterými jsem si nevěděla rady. Děkuji za Váš čas se s tímto problémem se mnou zabývat. S pozdravem a přáním všeho dobrého.

Odpověď na téma: Spoluvlastnictví
Informace o uživateli: