spoluvlastvictvi

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti spoluvlastvictvi

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

• Autor

anna

Dobry den, prosim, poradte mi, jak pravne osetrit spoluvlastnictvi bytu. S pritelem jsme ho koupili spolecne, zalohu jsme skladali napul, nicmene hypoteka je psana na nej. Byt jeste neni dostaven, proto se chci do podpisu kupni smlouvy pojistit (predkupni smlouvu podepisoval jen on, kupni bychom meli podepisovat oba).

Muzete mi prosim poradit vzor takove smlouvy o spoluvlastnictvi? Co by mela obsahovat? Rada bych se vyhnula navsteve pravnika – je mozne si ji pripravit sami a podepsat ji u notare? Dekuji.

• #62217 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

v tomto případě nebudete sepisovat žádnou smlouvu o spoluvlastnictví. Jednoduše v kupní smlouvě je třeba, abyste jako kupující byli uvedeni oba dva s tím, že každý z Vás se stane podílovým spoluvlastníkem na nemovitosti s podílem ve výši 1/2.

Jako první chybu však vidím v tom, že smlouva o smlouvě budoucí (vámi uváděná jako předkupní smlouva) je napsána pouze na něho.

• #62218 Reply

anna

Dobrý den, děkuji za odpověď. Přesto bych smlouvu o spoluvlastnictví ráda uzavřela, protože kupní smlouva bude podespisována až za více než rok, proto bych se do té doby ráda pojistila pro případ, že by se něco stalo.

Kupní smlouvu ale následně může podepsat oba, přestože smlouvu o smlouvě budoucí podepsal jen on, že?

• #62219 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

ale žádná smlouva o spoluvlastnictví neexistuje. Abyste se mohla stát podílovým spoluvlastníkem, musí k tomu existovat nějaký právní důvod, tedy např. prodej, darování, dědictví apod.

Je však možné, abyste mezi sebou uzavřeli jakousi dohodu o tom, jak bude vlastnictví k nemovitosti upraveno.

Co se týče poslední otázky, zde záleží na tom, jestli s tím bude souhlasit prodávající. Pro něj je totiž jediným partnerem pro jednání Váš přítel a Vámi by se smlouva změnila.

• #62220 Reply

anna

Dobrý den, jak tedy taková dohoda mezi námi má vypadat? Je nutné ji sepsat s právníkem? Co musí obsahovat? děkuji

• #62221 Reply

Olivie

Dobrý večer,

obracím se na Vás s prosbou, která se týká kupní smlouvy. Kupujeme druhou polovinu domu od sousedů. V kupní smlouvě je uvedeno, že peníze budou poukázány právníkovi jako správci vkladu a ten je předá sousedům po provedení vkladu v katastru a že předání a vystěhování proběhne kalendářní měsíc od data přijetí peněz u správce vkladu.

Právník dostal peníze 21. 1. 2008, tedy předání nemovitosti by mělo proběhnout 21. února. Ale právníkovi volala sousedka, že se jim to nehodí a že až o týden dýl. Právník nás, kupující, o tomto vůbec neinformoval a dozvěděla jsem se to dnes, když jsem se šla informovat, jak probíhá vklad na katastru. Vůbec se nám to nelíbí, a když jsem mu chtěla přečíst, jak to máme ve smlouvě a aby mi to vysvětlil, nechtěl se o tom bavit a bylo mi naznačeno, abych už šla. A dále jsem se od něj dozvěděla, že ty peníze poslal sousedům už teď v pondělí 28.1., i když vklad byl proveden až dnes a ve smlouvě je napsáno do 3 pracovních dnů po vyznačení vkladu do katastru. Je toto možné? Toho právníka jsme si najali my, kupující, ale přijde nám, že vše dělá pro prodávající. Lze se nějak bránit? Děkuji Mgr. Olga Juřičková

• #62222 Reply

Renata Ouhrabková

Dobrý den,

chtěli bychom s přítelem zrekonstruovat horní patro domu, v jehož spodní části bydlí přítelova babička. Dům má po její smrti připadnout její jediné dceři – tzn. mamince přítele. Vzhledem k tomu, že do rekonstrukce chceme zahrnout celkovou opravu elektriky a spodní koupelny a celkově se po rekonstrukci zvedne cena nemovitosti, dále si chceme vzít hypotéku, kterou budeme splácet na půl, chtěli bychom (samozřejmě se souhlasem maminky či babičky) vlastnit půlku domu (či dokonce celý, tak aby babička měla věcné břemeno k doživotnímu užívání spodní části). Také bych chtěla aby jsme jako vlastníci nemovitosti byli uvedení ve smlouvě oba, i když zatím nejsme manželé (abych neinvestovala do domu a po případném rozchodu, mě "vykopli" na ulici. Zajímá mě tedy jakou smlouvu v tomto případě sepsat, abychom ale neplatili velké daně (např.z převodu nemovitosti, darovací atd.) a zda by u toho měla být třetí osoba – svědek či právník. Děkuji za odpověď

• #62223 Reply

Pavel Růžička

Zdravím vás, prosím o konzultaci tohoto problému:Jak máme postupovat v případě koupi domu, který má dva majitele a kupující budou dvě rodiny?Jde o to, že můj otec vlastní dům napůl se strýcem.Já a můj bratr spolu s manželkami chceme dům koupit.Otec nám svoji polovinu daruje(asi darovací smlouva?) a strýc nám svoji polovinu prodá.Nemovitost bysme chtěli koupit zřejmě na hypotéku a rozdělit mezi naše rodiny(rodina moje a rodina bratra) napůl a následně bude provedena rekonstrukce a fyzické rozdělení domu.Jak postupovat při koupi, budou zde nějaké poplatky za přepis nebo za jiné věci daně atp.. a kdo je platí, prodávající nebo kupující?A přepisy budou dva nebo stačí jeden?Vůbec se v tom neorientuji.Jak to bude s hypotékou pro dvě rodiny také netuším,ale to zřejmě není dotaz pro vás.Máme nejdříve zařídit hypotéku každá rodina zvlášť nebo jednu dohromady?A musí se v tomto případě sepsat předkupní smlouva od strýce?

Mockrát vám děkuji za odpověď.

• #62224 Reply

Pavla Hauserová

Dobrý den.

Mám dotaz – v průběhu manželství jsme koupili pomezek a postavili dům, ale všude je zapsán jako vlastník manažel. Každý mi říká, že automaticky jsem spoluvlastník. Je to pravda?

Pokud ano, chtěla bych být uvedena na výpisu jako spoluvlastník, ale manžel mi to nechce umožnit, mohu i jinou cestou o toto zažádat?

A pak při prodeji domu, mám strach aby ho neprodal za mými zády, musí mít můj souhlas?

Děkuji.

• #62225 Reply

Kamila Valuchová

Dobrý podvečer.

Již jednou jsem Vám psala o svém problému,ale potřebovala bych poradit opět!

S bývalým partnerem jsme si zakoupili automobil, který byl na leasink až do loňského listopadu. Roku 2007 jsme se vzali, ale za 4 měsíce rozvedli!! Žili jsme spolu přes osm let ve společné domácnosti! Při rozvodu u nás nedošlo k majetkovému vyrovnání! Prý dohodou. S bývalým manželem jsme na velkém tchnickém průkaze psaní oba!(Já jako 50-ti procentní spolumajitel vozidla).

Je to ale už 3/4 roku,co jsme oficiálně rozvedeni a exmanžel se nemá k finančnímu vyrovnání! Že mi nic platit nebude, když jsme byli manželé tak krátkou dobu!A že by mi stejně vyplatil jen malinkou část toho,co jsme byli manželé!

Nevím, kde na to přišel, ale my přece žili ve společné domácnosti před manželstvím takovou dobu! Navíc u mě měl trvalé bydliště!

Je to vůbec možné, aby měl pravdu?? Mě se to jeví jako naprostý nesmysl!

Myslíte si, že kdybych to dala k soudu,mám právo na polovinu ceny vozu?

Děkuji za odpověď.

• #62226 Reply

Tez Ka

Dobrý den,

do společného jmení manželů náleží vše, co jste nabyli za trvaní manželství(vyjma daru a dědictví). Pokud se nemůžete s bývalým manželem dohodnout na vypořádání SJM je možné podat žalobu k soudu. Je zde k tomuto určítá lhůta a to v délce 3 let. Pokud nedojde do této doby k vypořádání SJM má se za to, že movitý majetek je ve vlastnoctví toho manžela, který jen má v držení, to jest, že jej užívá. Co se týče nemovitostí, zde platí, že SJM zaniká a manželé se stávají podílovými vlastníky dané nemovitosti.

• #62227 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, spoluvlastník jste, přestože nejste výslovně uvedena v KN. Pokud by manžel dům prodal bez dohody s Vámi, mohla byste se soudně bránit, že tak učinil v rozporu s úpravou o spoluvlastnictví. A pokud jde o zápis do KN, informujte se přímo na katastru, co v této věci můžete dělat.

Odpověď na téma: spoluvlastvictvi
Informace o uživateli: