Spor o EU. doménu

Forum Fóra Právo duševního vlastnictví Autorské právo Spor o EU. doménu

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

• Autor

Tomáš Marek

Chci se na Vás tímto obrátit s dotazem, případně radou ohledně problému, který nyní řeším.

V době, kdy se spouštěly registrace EU. domén 2 a 3 stupně, tedy 10.4.2006 jsem si regisgtroval cca. 20 domén (viz.příloha), které měly souvislosti s Prahou a cestovním ruchem (ubytování,služby atd).

Registroval jsem si je za účelem využití těchto domén pro web cestovní agentury, na které jsem již v té době v podobě podnikatelského záměru 2 roky pracoval.

Spojení slov byly různá, mezi nimi jsem zvolil i spojení pragueexperience.eu , které mělo odkazovat na to, že cestovní agentura má zkušenosti s Prahou.

Později nás ale kontaktovala společnost z Velké Británie, Travel service Ltd. jejíž dceřinou společností je Prague Experience, která se rovněž zabývá zprostředkovatelskými službami cestovního ruchu v Praze.

Poprvé mne kontaktoval jednatel této společnosti před rokem a žádali o to,abych jim doménu přenechal, protože už mají registrované domény http://www.pragueexperience.com a http://www.pragueexperience.cz a jejich činnost je vyvíjena už od roku 2002.

Pokud tak prý neučiním, obrátí se na své právníky. To se nakonec nestalo. Protože jsem došel do fáze, kdy bych celý projekt chtěl v nejbližších měsících spustit, pracuje se na webovém portálu, mám uvedenou doménu, stejně tak, jako ještě 4 další přesměrovanou na svou primární doménu perfect-travel.eu. Perfect Travel je zároveň i jméno firmy, které chci užívat.

Koncem prosince mne opět kontaktoval jednatel Prague Experience, kde opět žádá o převod domény na jejich firmu s tím, že mi uhradí částku 5000Kč s tím, že to je mnohem více, než stály všechny náklady s registrací a údržbou této domény spojené. To je sice pravdou, nicméně já jsem si tuto doménu nergistroval z důvodu, že bych ji chtěl jakkoliv zpeněžit, jen jsem ji považoval za zajímavé slovní spojení v souvislosti s cestovním ruchem a jediné, co jsem opravdu chtěl bylo použít tuto doménu, stejně jako mnoho jiných pro užívání svého portálu.

Poté, co jsem byl osloven Prague experience a jejími výhružkami s právníky jsem zvažoval, jestli se na tento případ vztahuje pravidlo "First come, first served" nebo jestli je přednější to, že někdo již registroval toto slovní spojení s koncovkami eu. a cz. a provozuje pod názvem Prague experience firmu. Nerad bych se dostal do nějakého konfliktu, ale rovněž bych se nerad vzdal něčeho, co je jedním z mnoha pilířů pro můj záměr, na kterém rovněž už více než tři roky usilovně pracuji.

Rovněž na registrace jsem se velmi dlouho předem připravoval, strávil jsem mnoho času a dní průzkumem vhodných klíčových slov a zaplatil jsem pro tyto registrace tým lidí, kteří se na registracích při jejich spouštění dne 10.4.2006 podíleli.O to více mne udivilo, že pokud měla firma Prague Experience o doménu takový zájem a o EU. doménách se hovořilo již tak dlouho předem, že se na to vůbec nepřipravovali a jejich první pokus o registraci proběhl až 14 dní poté, tedy 24.4.2006. Předem děkuji za Vaše vyjádření.

S pozdravem

Tomáš Marek

• #50706 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, registrování domény .eu je možné za obdobných podmínek jako u jiných dodatků. Potíže mohou nastat ve chvíli, kdy by se protistrana hájila ochranou firmy (název, pod kterým je subjekt zapsán do obchodního rejstříku). Má-li firma vedle obchodní firmy i ochrannou známku má dokonce podle Nařízení evropské komise (č. 874/2004) právo přednostní registrace. Protistrana by mohla použít k obhajobě svých zájmů § 12 obchodního zákoníku, který stanoví, že "Kdo byl dotčen na svých právech neoprávněným užíváním firmy, může se proti neoprávněnému uživateli domáhat, aby se takového jednání zdržel a odstranil závadný stav". Pravidlo "first come, first served" sice platí i u těchto domén, ale za jistých okolností může být tato zásada prolomena. Pokud druhá strana nezahájí právní kroky, nejste povinen se nikde bránit. Hájit by jste se musel až ve chvíli, kdy by na Vás byla podána žaloba. Na Vaší straně se dá přepokládat, že nešlo o spekulaci a doménu jste registroval dříve něž žalobce a v dobré víře. Pro úplnost uvádím, že mimosoudní řešení sporů o doménová jména s dodatkem .eu koná rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Eventuálně se můžete pokusit tetno soud kontaktovat se žádostí o informaci. (www.adreu.eurid.eu).

Odpověď na téma: Spor o EU. doménu
Informace o uživateli: