Svéprávnost

Forum Fóra Rodinné právo Různé Svéprávnost

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Milan Zeman a poslední změna je stará 8 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #31253 Reply

  Stanislav Vrbňák

  Dobrý den,

  můj děda má demenci a je v domově důchodců. Tam sociální pracovnice tvrdí, že je ještě plně svéprávný a že mu nebude odepřena svéprávnost.Přitom jde vidět, že už kolikrát neví co mluví.Před nejakou dobou si našel přítelkyni(to si byl asi ještě vědom sám sebe) a ta manipuluje s jeho penezi i když se nevzali.Co se dá proti tomu udělat?

  Předem děkuju za každou radu.

 • #31255 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  můžete soudu podat návrh na omezení nebo zbavení způsobilosti k právním úkonům.

 • #31256 Reply

  Daniela Bianchi

  Muj bratr ma problemy v manzelstvi. Jeho manzelka jse nechce zmirit se skutecnosti,ze to uz mezi nimi neklape a tak sa pokusi o samovrazdu, ktoru ale predstira aby jse bratr citil vinen.Kdykoliv odjizdi z domu se slovami,ze at se postara o dite,protoze ona uz na to nema nervy.Prosim o pomoc jak postupovat.Jsme presvedceni,ze kdyby se pozadalo o psychiatricke vysetreni, byla by jiste hospitalizovana.Poradte jak a kde zacat?Ma bratr pozadat nejprve o rozvod nebo o uskutocneni vysetreni?a kde?Moc vam dekuji za odpoved.

 • #31257 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, ohledně psychického stavu manželky Vám zde neporadím, tohle jde mimo tuto poradnu.

  O rozvodu je tu řada odpovědí s návodem jak na to. Konečné rozhodnutí je však na něm. Ve většině případů jde jen o demonstrativní výhrůžky, které se však nikdy prakticky neuskuteční. Buď bude dál snášet takový psychický nápor a soužití v nedobrém manželství anebo se rozvedou. Mohou také zvážit návštěvu manželské poradny.

 • #31258 Reply

  Marcela Ševčíková

  Dobrý den, potřebuji poradit jak zbavit naši rodinnou známou svéprávnosti. Trpí psychickými poruchami, pokusila se nejméně 5x o sebevraždu, 2x do roka je umístěna do psychiatrické léčebny déle než na 2 měsíce, ale nikdo ji nechce zbavit svéprávnosti.Svým chováním ohrožuje i životy rodinných příslušníku, např. pouští plyn v celém domě. Chceme ji umístit do lečebny s trvalým dohledem, ale bez zbavení svéprávnosti to nejde. Děkuji za radu.

 • #31259 Reply

  Radomir Neuvirt

  Muj otec si sam pro sebe přivlastnil firmu kterou jsme celá rodina společnými silami založili bohužel na jeho jmeno. Nedal nám ani peníze které jsme do firmy vložili. Ani mamce, ani nikomu z rodiny nic neplatí, celý zisk si přivlastňuje. Nikdo z naši rodiny nemůže ve firmě pracovat. Veškeré finanční toky ve firmě jsou v rukou cizích lidí. Můj otec neprovádí žádnou kontrolu nad hospodařením firmy. Většinu zisku firmy investuje do hazardu. Prodává i ten rodinný majetek který zdědil po svých rodičích a to násobně pod tržní cenu.

 • #31260 Reply

  Milan Zeman

  Můžete podat návrh na zahájení řízení o zbavení způsobilosti k právním úkonům. Můžete však být soudem vyzvána k předložení lékařského vysvědčení o duševním stavu osoby, pokud jej nepředložíte, soud řízení zastaví.

Odpověď na téma: Svéprávnost
Informace o uživateli: