svěření dítěte do péče

Forum Fóra Rodinné právo Rodičovství svěření dítěte do péče

Zvolené téma obsahuje celkem 29 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  josef solta a poslední změna je stará 1 rok.

• Autor

Nikol Nikol

dobrý den,

poradtě mi prosím, jak postupovat při rozvodu manželství. Nejdřív napsat návrh o svěření našeho dvouletého syna mé osobě. Jak musí vypadat? Lze někde najít vzor? děkuji

• #73222 Reply

dasa hejduková

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně postupu svěření dítěte do vlastní péče.Jaké doklady potřebuji, nebo dcera je automaticky v mé péči, když jsem svobodná matka? Dcera je narozená 21.12.07. Nežijeme již s otcem dítěte ve společné domácnosti,žili jsme pouze 6 měsíců, nejsme a nikdy jsme nebyli manželé. S otcem dítěte je velmi složitá domluva ohledně placení výživného a příspěvku na domácnost, od 1.6. nastupuji RD v délce trvání 3 let.

Předem děkuji za odpověď.

• #73223 Reply

Gabriela Hyková

Dobrý den.Mám problém se svým ex.Je to alkoholik a chce dceru do péče.Žádný soud mu ji nesvěří,protože ji několikrát nechal doma zamčenou a šel do restaurace.Ta tam byla sama i druhý den bez jídla a pití.Od té doby mu ji nepůjčuji,ale on dceru navádí a ta mi doma brečí že chce jít bydlet k otci.Nepamatuje si co jí provedl a že se o ní neumí postarat.Chce ji k sobě jen proto,aby neplatil výživné.Jak mám postupovat když nechci aby dceru takhle motal hlavu?Dokonce mi nechce ani přispět na vakcínu děložního čípku pro dceru,která stojí 10tis.Děkuji za radu.

• #73224 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

sama uvádíte, že mu ji soud do péče nesvěří a podle toho, co jste uvedla, je to více než pravděpodobné. Tak co chcete vědět? Zabránit tomu, aby jí "motal" hlavu nedokáži ani já ani nikdo jiný; max. Vy svou výchovou. Jestliže má otec soudem určený styk s dcerou, pokuste se jej omezit právě s ohledem na uváděné problémy a to podáním návrhu soudu.

• #73225 Reply

Gabriela Hyková

Děkuji za odpoveď.Ještě se chci zeptat jestli je povinen exmanžel přispět na vakcinu pro dceru.Chci ji nechat očkovat proti rakovině děložního čípku,která stojí 10tis.Slušně jsem ho žádala o nějakou částku,ale odmítl.

• #73226 Reply

Petr Petr

Určené výživné zahrnuje částku, která slouží k uspokojování potřeb vyživované osoby (náklady na výživu, na ošaceni, školní pomůcky, koníčky atd.).

Ve stanoveném výživném ze strany soudu by mělo být počítáno i s většími jednorázovými výdaji (dětský tábor, atd.). Pokud s nimi soud nepočítal a jako rodiče se nejste sami schopni rozhodnout na financování těchto větších výdajů, může to být důvodem ke zvýšení výživného.

Tzn. že pokud nebude exmanžel chtít dobrovolně, nic od něj nedostanete, ikdyž jako rodič by dceři přispět mohl sám od sebe.

• #73227 Reply

marcela fiedlerová

Dobrý den,prosím o radu.Budem se s manželem rozvádět,musí být součástí žádosti o rozvod i žádost o svěření dětí do péče?pokud tuto žádost nepředložím a manžel ano,jsou děti automaticky svěřeny do jeho péče?když si vezmu na pomoc advokáta jak se platí a kolik-přibližně.děkuji za odpověd.

• #73228 Reply

Petr Petr

Pokud máte nezletilé děti je potřeba ještě před podání žaloby o rozvod podat i návrh na úpravu poměrů dítěte na dobu po rozvodu, kdy soud musí rozhodnout o tom, komu z rodičů bude dítě svěřeno a ohledně výše výživného.

Výše odměny advokáta závisí na odborné a časové náročnosti poskytované právní pomoci. Tato může být dvojího druhu a to odměna smluvní nebo odměna mimosmluvní (smluvní odměna je ujednáním mezi advokátem a klientem o částce, za niž bude právní služba poskytnuta a mimosmluvní odměna je odměna advokáta, která se stanovuje podle advokátního tarifu).

• #73229 Reply

Ludmila Černochová

Dobrý den, měla bych dotaz na svěření dítěte do péče. Jsem svobodná matka na rodičovské dovolené, se svým bývalým přítelem již pár měsíců nežiji. V rodném listě je uveden jako otec. Podala jsem přes sociální odbor žádost o úpravu práv, kde jsem uvedla, že dceru může vidět podle naší vzájemné dohody. Nyní mi stále volá, že chce dceru nejen vidět, ale mít ji i na pár dní u sebe (beze mě). Já to nechci dovolit, ale on "vyhrožuje", že u soudu řekne, že se s ním nechci domluvit a že bude požadovat, aby dcera u něj mohla být beze mě. Má naději na úspěch? Jsem z toho velmi nervózní. Taky stále vyzvídá, jestli mám přítele, což nemám. Myslíte, že i tohle může proti mě u soudu použít?

• #73230 Reply

Petr Petr

Bránit otci ve styku s dítětem nemůžete. Jelikož má otec právo na kontakt s dítětem, bylo by ideální se na styku s malým dítětem dohodnout. Pokud se společně nedohodnete, nezbude než si nechat styk s dítětem upravit soudní cestou.

Doporučuji aby jste se obrátila na pracovníky orgánu sociálně právní ochrany dětí, které naleznete na příslušném Městském úřadě a celou věc zde projednat.

• #73231 Reply

Ludmila Černochová

Dobrý den, ráda bych se informovala, který soud má příslušnost projednávat úpravu práv na dítě. Ten, kde mám jako matka trvalé bydliště nebo nějaký jiný?

• #73232 Reply

marcela fiedlerová

Dobrý den,potřebovala bych poradit.Manžel se od nás odstěhoval.Byla jsem na sociálce kvůli nějakým příspěvkům a tam mi pani řekla,že si musím nejprve podat návrh na svěření dětí do péče.Když jsem prohlížela vzory tak bylo všude na dobu před nebo po rozvodu.S manželem se rozvádět nechcem(zatím).Dohodly sme se na částce,kterou mi bude dávat na děti.Jde návrh sepsat i v tomto případě?A platí se?Děkuji.

• #73233 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na péči o dítě a výši výživného se lze dohodnout. Pak je optimální, když si takovou dohodou necháte schválit u soudu. Úřady rozsudky soudů o schválení dohody akceptují mnohem snáze než jen pouhou dohodou rodičů (soudně neschválenou).

• #73234 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Příslušný je okresní soud, v jehož obvodu má bydliště nezletilé dítě.

• #73235 Reply

Dana Schonová

Přibývá dětí z rozvedených rodin, kdy matka má dítě svěřeno do péče.

Co to prosím pro mateřskou školu znamená?

Můžeme předat dítě i otci ?

nebo musí matka dát škole písemně souhlas, když chce aby si dítě vyzvedl?

děkuji

• #73236 Reply

Josef Kašpar

Dobri den chci se zeptat ted sme se rozesli z pritelkyni nebyli jsme zenati ale mame spolu jedno dite dvou lete a chci se zeptat jak bych mnel postupovat kdyz chci pozadat o svereni ditete do pece predem moc ekuji za radu

• #73237 Reply

Jan Velička

Dobrý den, jsem již 10 let rozvedený a při rozvodu jsme s bývalou manželkou uzavřeli dohodu o svěření dítěte do její péče. Po celou dobu po rozvodu máme spolu velice slušný vztah a v současné době jsme se na přání syna dohodli na tom, že syn bude bydlet u mne. Dále jsme se bez problémů dohodli na dalším režimu návštěv u matky, na dalším finančním uspořádání, apod. Rád bych se tedy zeptal, zda v tomto případě z právního hlediska ( odpovědnost za dítě, styk s úřady, apod. ) stačí ústní či písemná dohoda mezi námi rodiči ( v návaznosti na původní rozsudek o svěření dítěte do péče matky ), nebo zda budeme muset ještě tuto naši novou dohodu soudně potvrdit. Děkuji.

• #73238 Reply

mamka

S přítelem žijeme již 6 let máme 19měs. syna, momentálně naše soužití směřuje k rozchodu, ještě jsem se objednala do part. poradny, ale pochybuji že to něco změní. Když byl malému rok šla jsem na 1/2 úvazku do práce, abychom mohli platit hyp. na dům, já platím 4 ti. přítel 1 tis., já platím 4tis. za chůvu a 7 tis. na domácnost, přítel platí veškeré energie což dělá asi to co za domácnost. Pokud bychom se rozešli mohu se vrátit k rodičům, Problém je že mi slíbil že mi maléhop jen tak nedá. Jelikož před šesti lety jsme se seznámili ne zrovna obvyklím způsobem (já jako společnice, on klient) mám strach že pokud se bude rozhodovat o synovi, použije tuto informaci proti mě. Nikdy jsem nebyla soudně trestána a ani nic podobného. Veškeré kurzy plavání, oblečení mu hradím já i hlídání si platím sama, ale pořád mám strach že i když je na mě velmi citově vázán, mohl by ho soud svěřit jemu kuli chybě kterou jsem udělala v mládí. Moc děkuji za odpovědi

• #73239 Reply

Milan Zeman

Domnívám se, že okolnosti vašeho seznámení ani způsob, kterým jste si v mládí vydělávala nebudou mít na rozhodování o péči vliv. Soud bude přihlížet k zájmům dítěte – bude-li mít s rodičem kde bydlet, zda se rodič o dítě stará, má-li rodič dostatečný příjem atd.

• #73240 Reply

mamka

Moje situace je taková že pokud odejdu od přítele, musím se odstěhovat na nějakou dobu k rodičům, mají RD, i když chodím do práce na 1/8 úvazku jsem na rodičovské dov. . Přítel vlastní rodiný domek a momentálně je ve zkušební době v novém zaměstnání, předtím podnikal. Veškeré kurzy které malý má podniká se mnou, tárví se mnou i většinu času, ikdyž je přítel doma a když je nemocný, jsem to já kdo si bere paragraf. Doufám že tohle by mohlo stačit aby mi ho svěřili do péče, nechci partnerovi bránit vídat malého, jelikož je to jeho otec a vždycky bude, ale na mě je víc citově vázaný, tak doufám že se dohodnem a až bude jednou malý mít rozum a řekne já chci bydlet s tátou a nebude to z trucu, nevidím důvod proč by nemohl, je i tohle možné, ikdyž bude malý svěřený do péče mě? A musí se to potom soudně upravit nebo stačí dohoda rodičů?

• #73241 Reply

Milan Zeman

Ano, ke svěření do péče to stačit bude, ovšem bude se jednat o péči střídavou, otci bude umožněn aspoň minimální kontakt s dítětem, obvykle to bývá každý druhý víkend v měsíci. Ano, dohodou si můžete následně upravit jinak bez ingerence soudu.

• #73242 Reply

Mia

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak jednat ve věci mého synovce.Je to syn mého bratra.Jelikož se se svou přítelkyní rozešel a mají spolu 16ti měsíčního syna.Důvodem jejich rozchodu byly časté cesty bratrovy přítelkyně do zahraničí, kde pracuje jako tzv. tanečnice.Bratr se o syna stará dá se říct samostatně od jeho osmi měsíců.Chtěly by jsme vědět jestli má bratr šanci dostat malého do péče, nebo bude větší pravděpodobnost péče střídavé.Nemáme čas dloho čekat, jelikož jeho přítelkyně vyhrožuje odvezením malého s sebou.Děkuji moc za radu.Příjemný den.

• #73243 Reply

andrea polakova

Dobrý den mam malý dotaz kamarádka má ročního syna a bývalý přítel vyhrožuje ze ho chce do péče ale od února má potvrzení ze je v péči u ni a ze po dohodě může viděta alimenty jsou tolik a tolik peněz jsou zde oba podepsání a potvrzení to mají magistrátem, teď ale začal dělat problémy když zjistil ze má nového přítele, ten ale pracuje na slovensku a ona by chtěla za ním i se synem a je ochotna umožnit otci aby ho viděl ale aby si pro něj jel na půl cesty ale otec toto odmítá a vyhrožuje ze dostane syna do péče i kdyby měl právníka podplatit ,tak prosím o radu kamarádka má uložené i některé výhrůžné sms ….. co s tím děkuju Andrea

• #73244 Reply

Zuzana Víchová

Dobry den ,chtěla sem se zeptat jak to dopadlo mám podobný problém.moc děkuji

• #73245 Reply

Zuzana Víchová

Dobry den prosím poradte mi .S přítelem sme se rozešli 8.6.2012 a stále čekám na soud jak dlouho po podání žádosti by měl soud být? Ex přítel si žáda do péče také.on pracuje v zahraničí a já žiju v česku je vzdálen 600 km ,má právnika.Ja sem si pronajala byt ,našla si brigádu a o malého je postaráno perfektně.s otcem se vída ve styku mu nebráním.myslíte že má šanci dostat malého do péče?synovi jsou 3 roky a pobírám rodičovský příspěvek do jeho 4 let.Neustále mi vyhrožuje,musela sem od něj utect fizicky mě napadal po požití alkoholu i bez něj.pil denne alkohol.Když sem mu navrhla že budu se synem žít v zahraničí aby to měl k malému co nejblíže tak to razantně odmítl .že nebude malý žít tam a tak nerozumím tomu proč ho chce do péče když on žije v zahraničí a nechce aby tam syn žil.prosím porad te mi může mi soud syna odebrat?nepiju alkohol neberu drogy,bydlení i peníze máme.Moc děkuji.a pokud mi bude syn svěřen do péče můžu se potom odstěhovat do zahraničí aby to syn měl blíže k otci

• #73246 Reply

Zuzana Víchová

i když on stím nebude souhlasit?myslím že pro syna by to bylo mín stresujíci kdyby ho vídal častěji.Synovi nikdy neublížil.Moc děkuji za radu.Ex přítel má právnika ja si ho bohužel nemůžu dovolit.Je to pro mě hodně velká nevýhoda?děkuji

• #73247 Reply

Nela

Chtěla bych se zeptat jestli má někdo zkučenosti s podáním návrhu soudu o svěření nezl. dítěte do péče. Nemůžeme se s přitelem dohodnout, dceři jsou 2 roky a on navrhuje střídavou péči.Poradí mi někde se sepsáním návrhu a co uvést v odůvodnění jako argument? Je to naléhavé, děkuji

• #73248 Reply

pavlina judexova

Dobry den chci se zeptat přitel ma byvalou přitelkyni 4leteho syna a mi bychom radi o svěřeni do peče.matka s nim žije u rodiču a spi s nim v pokoji s prarodiči,sestrou a bratrem.všichni kouři doma a mali je snimi.do školky ho věčně nedava a když už tak jen do pul dvanacty.měl praskly bubinek na levem oušku a vše jsem snim kompletně měsic běhala ja.matka o to neměla zajem a tak je to vždy když je nemocen tak je u nas.muže ho přitel dostat do peče

• #107276 Reply

jana

Dobrý den.
    Chtěla bych se zeptat když se mi narodil syn a já s otcem dítěte nežiji a nikdy jsem nežila je automaticky v mé péči nebo s tím musím k soudu ? Zároven bych se zeptat jestli by jste mi neupřesnil jak taková žádost má vypadat. děkuji

• #109194 Reply

josef solta

Dobry den mam dotaz.chci si pozadat o svereni ditete do vlastni pece na zaklade na zadost meho syna,ktery mne oto pozadal ale jelikoz ziji na ubytovne a jsem bez prace tak nevym jestli vubec mam oto zadat samozdrejmne bych rad mněl syna ve sve peci ale myslim si ze nemam sanci.a take na dedi neplatim vizivne.predem dekuji za radu.solta

Odpověď na téma: svěření dítěte do péče
Informace o uživateli: