Svěření dítěte výhradně do péče matky

Forum Fóra Rodinné právo Děti Svěření dítěte výhradně do péče matky

Zvolené téma obsahuje celkem 62 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Nikola a poslední změna je stará 5 měsíců.

• Autor

Monika Begalčisová

Dobrý den,ráda bych se na vás obrátila s prosbou o radu a pomoc.Abych přiblížila oč se jedná, tak se pokusím to stručně popsat.Čekám dítě s bývalým přítelem,který je ženatý a již se vůbec nestýkáme.Nejeví o mě vůbec žádný zájem,ale zato jeví zájem o své dítě.Mám velké obavy,že pokud to bude jeho vysněná holčička,tak mi ji spolu se svou ženou budou chtít vzít.Myslím si,že se spolu domluvili,protože jeho žena už děti mít nemůže.Po dvou dětech (jsou to kluci) se nechala sterilizovat.Také mi ona sama sdělila,že by se o mé dítě postarala.Já jsem sama a mám už dvě děti z ještě nedávného manželství.On má s ní ted harmonické soužití a také má dobře placenou práci,takže finančně na tom nejsou vůbec špatně.Tohle všechno mi ona sama také řekla.Nevím kam se obráti a jaká opatření mám učinit,abych tomu předem mohla zabránit.Prosím poraďte neboť si dělám starosti.Na dítě se moc těším a už ted ho moc miluji.Předem velice děkuji.

• #29371 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

na to, aby bylo Vaše dítě svěřeno do péče jeho otce, byste musela být opravdu neschopná matka, např. alkoholička apod.

Na Vašem místě bych se neobávala toho, že Vám dítě "vezmou". Nechte ho zapsat do rodného listu dítěte, a vyžadujte výživné oproti nějakému kontaktu s dítětem.

• #29372 Reply

Monika Begalčisová

Dobrý večer,

předem velice moc děkuji za tak rychlou odpověď,ale abych řekla pravdu,tak moc nerozumím Vaší poslední větě,kde píšete "ať vyžaduji výživné oproti nějakému kontaktu s dítětem".Byl to pro mě velice bolestivý rozchod a abych řekla pravdu,tak bych si moc nepřála aby mé dítě trávilo nějaké chvíle v jeho rodině.A to už jen pro jeho náboženské vyznání.Pokud mi bude platit alimenty,tak bude chtít své dítě vídávat.Možná se chovám sobecky,ale už ted si nedovedu představit žádné odloučení od svého dítěte.A pokud ho bude chtít vídat,jak často by to muselo být?Ještě jednou předem děkuji za odpověď.

• #29373 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

chápu Vaše obavy, nicméně musíte pochopit, že stejně jako Vy jste matka dítěte tak on je jeho otcem. Pokud mu kontakt s dítětem neumožníte Vy, je velice pravděpodobné, že podá soudu návrh na úpravu styku s nezletilým dítětem. Co se týče frekvence kontaktu, buď se na nějaké dohodnete, příp. tak určí soud; obv. to stanovuje jednou za 14 dní přes víkend, a nějaký týden o prázdninách a svátcích.

• #29374 Reply

Monika Begalčisová

Dobrý den,

velice děkuji za rady,hodně se mi ulevilo.Ještě jsem chtěla požádat o jednu laskavost.Nešlo by prosím tento celý můj příspěvek vymazat.Děkuji předem.

• #29375 Reply

Marcela Krupičková

Dobrý den,mám takový dotaz.Rozešla jsem se s přítelem s kterým máme dvouleté dítě,nemůžeme spolu bydlet dále ve společné domácnosti a momentálně bydlím s dcerou v pronájmu.Byla jsem nucena se i s dcerou odstěhovat,protože můj bývalý partner mě i dítě různě stresoval,jako že chodil opilý či mě dokonce fyzicky napadal a dokonce se uchyloval i k vyhrožování mojí fyzickou likvidací pokud ho opustím.Ptám se tedy zda mám podat žádost o úpravu poměrů a svěření dítěte do vlastní péče i přesto,že jsme nebyli manželé a v případě,že toto musím udělat,tak jak a kde to mám podat.A jak by tedy měl znít text takovéto žádosti.Děkuji Krupičková

• #29376 Reply

Milada Sakmarova

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.Jsem v rozvodovém řízení.Bydlíme v rodiném domku s mojí matkou,neustále dělala mezi mnou a manželem rozbroje.Bylo to tak ,už nesnesitelné psichicky mě deptala ohledně dětí,že to přišlo už tak daleko a naváděla proti mně děti ať odemne nejí jídlo ,že je chci otrávit.Vživotě bych to neudělala miluji je!Byla jsem pod psichickým nátlakem a nakonec jsem z domu odešla.Musela jsem odejít bez dětí,protože jsem neměla kam snimi jít.Tak jsou teď u manžela.Manžel mi dal pdepsat rozvodové papíry s podmínkou,že děti budou automaticky po rozvodu svěřeny do péče otce.Byla jsem dost psichicky natom špatně a pod nátlakem jsem mu to podepsala.Jenže já stím nesouhlasím,chci aby děti žili semnou.Dcerkám je 8let a 10let můžou si samy rozhodnout ským chtějí žít?CHtějí žít semnou.Nesouhlasím stím aby je mněl v péči otec,ale aby byli svěřeny do péče mé.Poraďte mi prosím.Děkuji

• #29377 Reply

Anna Slušná

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, kde mám zažádat o svěření dítěte do vlastní péče. – dcera je zatím v péči rodičů, ale nyní, když jsem plnoletá, bych ji chtěla mít i oficiálně ve své péči. (Otec dcery se svěřením do mé péče souhlasí.).

Děkuji za odpověď

Anna Slušná

• #29378 Reply

Lucie Procházková

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jak často a jakým způsobem (vycházky?) se musím stýkat s otcem svého 3měs.syna, nežijeme spolu a nejsme manželé (je zapsán v RL dítěte), vyvolává hádky a stresuje nás, nechci mu bránit ale nechci vystavovat sebe ani dítě stresu. Také jestli je mou povinností navštěvovat jeho rodinu, rodiče, prarodiče…i žijící dál od našeho bydliště.

Děkuji mnohokrát.

• #29379 Reply

Petr Petr

Jelikož má otec právo na kontakt s dítětem, bylo by ideální se na styku s takto malým dítětem dohodnout.

Zákon nikde nespecifikuje od jakého věku dítěte se může otec s dítětem stýkat. Zkuste se obrátit na pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a celou věc zde projednat. Rovněž i styk otce se synem si nechejte upravit soudní cestou. Soud může např. stanovit, že vzhledem k věku bude návštěva otce probíhat ve vaší přítomnosti, či že se může omezit jen na pár hodin (projížďka s kočárkem atd.).

Není vaší povinností aby jste navštěvovala rodinu bývalého přítele, vše záleží jen a jen na vaší domluvě.

• #29380 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, žádat musíte u soudu, pomoc Vám mohou poskytnout na oddělení sociálně-právní ochrany dětí na radnici.

• #29381 Reply

Kristýna Juřicová

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli mi otec dítěte, se kterým se rozcházíme, může nějak zabránit, myslím právní cestou, odcestovat s dítětem (3 roky) na druhou stranu republiky a zda má právo navštěvovat dítě v bytě. Také bych ráda věděla, zda je mou povinností mu zdělit v jakém městě se nacházím. Vyvolává hádky, stresuje mne a nebere v tomhle ohledy na dceru, která je toho často svědkem.Nechci mu bránit v návštěvě u dcery, ale nechci aby věděl kde žiji, protože by mě mohl obtěžovat. Mám z něj strach. Bojím se, že mne bude před dcerou očerňovat a snažit se zkazit výchovu. Tu ovšem už jeho rodina už zkazila.

Také se chci zeptat, jestli mohu s dcerkou libovolně odcestovat do ciziny a třeba se tam i usadit. Děkuji za odpověď

Juřicová

• #29382 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tak to není tak snadné, jak by jste si přála. Kontaktu otce s dcerou v žádném případě nesmíte bránit. Sice nejste povinna sdělovat mu adresu pobytu, ale na druhé straně má otec právo na to, aby věděl, kde se jeho dítě nachází a pravidelně se s ním vídat. A pokud jde o cizinu a odchod s dítětem bez souhlasu otce, pak může celá situace dospět až tak daleko, že budete obviněna z trestného činu "Zavlečení do ciziny". Nejlépe bude pokud si necháte poměry k dítěti necháte vyřešit u soudu a budete mít v ruce pravomocné rozhodnutí.

• #29383 Reply

Hana Malá

Dobrý den,žiji s manželem ve Francii a on mi neustále vyhrožuje,že mi sebere syna/6 měs./,jestliže odjedu zpátky do Čech,zajímá mě jaké mam šance a zda-li vůbec,že soud svěří dítě do mé péče jakožto cizince a zda by bylo možno vrátit se do čech i se synem.

Manžel dostal nedávno do péče syna 12 let z prvního manželství/matka alkoholička/,sociální složky mají záznam,že mě v sedmém m.těhotenství napadl,policie ne,odmitla jsem to.

Syn má trvalé bydliště ve Francii a je tam narozen,ja žiji také ve Francii,ale trvalé bydliště mám v čechách.Mám opravdu strach,nevím jak postupovat abych nepřisla o mého syna a nedokážu odhadnout jak se bude rozhodovat fr.soud,manžel říká,že syna jistě dostane jelikož je francouz a já češka.Jeho pověst je mezi sousedy vynikající.děkuji za odpověd.

• #29384 Reply

Jana Pospíšilová

Dobrý den, jelkož při rozvodu většinou soud dává dítě do péče matky, chtěla bych se zeptat, jakou šanci má můj přítel, aby svoji 7 letou dceru dostal při rozvodu do své péče on. Její matka na ni neustále nemá čas, do večera bývá v práci. Když je doma, neustále dává najevo, jak je unavená. Ráno cestou do práce dceru pouze zaveze do školy. Jinak je to on, kdo s dcerou chodí po lékařích, vyzvedává ji ze školy, vozí do kroužků, věnuje se ji ve volných chvílích. Její matka prohlásila, že už tu výchovu ve svém věku (42 let) nezvládá, že je toho na ni dost. On je ten, kdo obstrává veškerou domácnost. K tomu musí také stihat chodit do práce. Pro ni mají hodnotu jen peníze a kariéra. Když bývá s dcerou sama, bývá podrážděná, na dceru křičí, plně se ji nevěnuje. Občas s ní udělá domácí úkoly. Se 7 letým dítětem jedná jak s dítětem v dospívání, aby se ji nemusela věnovat. Poraďte mi prosím.Děkuji

• #29385 Reply

Karel Dlouhý

1. Nevkládejte dotaz jako odpověď na jiný dotaz!

2. Obávám se, že na to, jakou má šanci, Vám zde nikdo neodpoví, neboť soud posuzuje každý případ iindividuálně (a záleží i na konkrétním soudci). Důležité je, aby vše co tvrdí mohl u soudu dokázat. Asi bude vhodné poradit se u advokáta resp. se jím nechat zastupovat.

• #29386 Reply

Klára Kellnerová

Dobrý den,

s manželem žijeme odděleně teprve jeden týden, nemáme dobré vztahy, máme dceru Kačku 3 roky, kterou chce převzít to vlastní péče s tím, že ji budu mít přes víkend. S tím já ale nesouhlasím. Mám s ním také sedmnáctileho syna o kterého však nejeví zájem. Manžel byl také 4 roky ve vězení za ublížení na zdraví.Je nějáká šance, že by ji soud přiřkl jemu? bojím se moc.Děkuji za odpověd

• #29387 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý dem, rodičovská práva máte oba stejná. Ovšem tato poradna je o právu českém, jak tedy rozhodne francouzský soud, to zde neposoudím. O konkrétní radu byste mohla požádat na úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí, který sídlí v Brně a zabývá se právě takovými případy, kdy je jeden z rodičů cizinec a mezi rodiči dochází ke sporům o to, kdo bude mít dítě v péči.

• #29388 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v převážné většině případu české soudy přisuzují děti matkám. Takže Vaše šance jsou v tomto ohledu mnohem větší, zvláště u dítěte, které je ve věku, kdy se bez matky objede jen velice těžko. Ovšem ve styku s dětmi mu bránit nemůžete. Bude-li mít zájem na pravidelném kontaktu, měli byste si stanovit pravidla (nejlépe dohodou předloženou soudu ke schválení), za kterých bude mít děti u sebe (např. každý sudý víkend, sudé vánoce, 14 dnů o letních prázdninách apod.).

• #29389 Reply

Petra Borota

Dobrý den,

mám 11ti měsíční dítě narozené v Česku. Její otec je cizince z EU. Nemáme upravené alimenty, ani svěření do péče a styk otce a dítěte. Otec malou 2x viděl a zapsal se do rodného listu. Nyní chce, abych mu dítě půjčovala do jeho země, ale já se bojím, že se o ni nedovede postarat nebo že mi ji nevrátí. Chtěla bych se zeptat, kde se mám obrátit, aby jsem si s otcem dítěte tyto styky nějak upravila a zažádala o svěření do péče. Děkuji.

• #29390 Reply

Martina Drgová

Dobrý den,chtěla bych požádat o radu jak napsat žádost o svěření syna do Své péče.Odešla jsem od přítele před více než rokem,nechci po něm alimenty,protože vím že tím bych mu způsobila jen finanční problémy.Přítel má dost svých problému a není moc spolehlivý a mám strach mu syna dávat,tak bych nechtěla at se se synem stýká.Nejeví o něj moc zájem a chci aby to tak zůstalo.poradíte mi.Děkuji Drgová

• #29391 Reply

Tez Ka

Dobrý den,

pokud Vám můžu poradit, ze zkušenosti rozhodování soudů v těchto věcech.. žádost nepodávejte. Pokud Váš bývalý partner nemá zájem o dítě, není zde potřeba nic řešit. Pokud byste podala žádost, je zde pravděpodobnost, že soud bude mít zato zkoumat důvody, pro které nechcete povolit styk nezl. s jeho otcem a dále by Vašemu bývalému příteli bylo určitě určeno výživné, jelikož to není pro Vás, ale pro dítě .

• #29392 Reply

Kristýna Mikésková

Dobrý den,

moje sousedka na základé žádosti pomohla svému příteli a otci jejich dcerky (19měsíců) z vězení ( o polovičku kratší délka trestu, normálně by se vrátil až v roce 2011). nyní svého rozhodnutí velmi lituje, přítel hrubě nabourává již zaběhlý režim, vyčerpává finančně, vydírá psychicky, nepracuje, odmítá opustit byt, který je pouze sousedky… Sousedka by ráda požádala o svěření dcerky pouze do své péče. Vzhledem k výhružkám že jí dcerku sebere by ráda, kdyby byl zakázán veškerý styk otce a dcerky. Alimenty by v tomto případně nepožadovala. Otec dítěte ale vyhrožuje, že se jí nikdy nevzdá atd.

Je nějaká pravděpodobnost, že by soud vyhověl zamezení styku? Dá se např.přihlížat na to, že byl ve vězení již od 6.měsíce těhotenství sousedky, a nemá s dítětem žádnou zkušenost? Nebo že byl trestán mimojiné za nedodržení vyživovacích povinností na další 3 děti ze dvou manželství?

Děkuji.

• #29393 Reply

Petr Petr

Bránit otci ve styku s dítětem jen tak nemůže. Co by však mohla, je obrátit se na soud s návrhem na úpravu styku s dítětem, kde by měla popsat všechny vámi uváděné (negativní) skutečnosti.

Může se také obrátit na pracovníky OSPOD (odd. sociálně právní ochrany dětí), kteří mají určitě své zkušenosti s podobnými případy a s nimi celou věc projednat. Pracoviště OSPOD najde na Městském úřadu.

Pokud jde o samotný zákaz styku, stanovuje se jen ve výjimečných případech, např. kdy by kontakt rodiče s dítětem více škodil než prospíval (např. pokud rodič dítě týrá, sexuálně zneužívá, ohrožuje na zdraví atd.).

• #29394 Reply

Martina Drgová

Dobrý den,

Přiznám se,že celá má rodina mě nutí a taky můj nynější přítel ať dám žádost o svěření do péče.Chtěj ať mám syna v péči já a mám to podložené papírem.nechtěla bych se jednou dočkat toho,že se jeho otec oběví a vezme mi ho.co mám tedy dělat??děkuji Drgová

• #29395 Reply

Lucie Svobodová

Dobrý den, s manželem se rozvádíme, máme spolu dvě nezl. děti ve věku 10 a 8 let, které on vychovává (před rokem si je vzal a už nevrátil). U soudu neproběhlo zatím žádné stání, žádost o rozvod a o děti podal manžel před rokem. Děti chtějí bydlet se mnou, já si to přeji také, nemají teplou vodu a čisté prostředí, jsou často sami doma nebo na hlídání. A můj dotaz se týká toho, zda můžou děti před soudem říci, u koho by chtěli bydlet a zda bude na to brán ohled. Nebo jestli si je mohou vzít k sobě dříve a podat také žádost na svěření dětí do péče. Předem moc děkuji za odpověď.

• #29396 Reply

Libuška

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo dostane dítě do péče.Jestli otec nebo matka.Nejsme svoji.A já bych chtěla s dítětem od něho odejít, ale on vyhrožuje, že ji dostane do péče on..kdo má na ni větší nárok?

• #29397 Reply

marcel nováček

NÁROK!Copak dítě je věc.když už tak si zažádjte o svěření do vlastní péče a pokud se nemůžete dohodnout tak soud rozhodne kdo má větší předpoklad dítě vychovávat.Těžko zde získáte odpověd na Vaši obecnou otázku.Je např. důležitý věk dítěte,Vaše bytové podmínky,vztah dítěte k Vám a příteli,Vaše hmotné zabezpečení a mnoho dalších okolností.

• #29398 Reply

lenka plechata

Dobrý den chci se zeptat dcera porodila dcerku žijí s přítelem ve společné domácnosti otec je napsán v rodném listě musí si podat návrh na svěření dcery do výchvy nebo je to aotomaticky svěřeno jí.Bude na MD s dcerkou ona nerada bych se dočkala situace kdy jse rozejdou a on ji o dceru připraví.Děkuji Lenka Plechatá

• #29399 Reply

Mariana

Dobrý den!Chtěla bych se zeptat,jsem z SK a s manželem máme dvou letého syna,manžel mě zakazuje jezdit na SK za rodinou, a vyhrožuje mě, že jestli tam pojedu hned podá návrh na svěření do péče, a že mě ho určitě vezmou protože se narodil v ČR.Prosím Vás je opravdu možné že cestou na SK za babičkami na pár dní bych se mohla dopustit trestného činu a on by mohl proti mě podniknout nějaké kroky?

• #29400 Reply

Karel Dlouhý

Toto není poradna, ale diskusní fórum. Můj názor je, že po Evropské unii je volný pohyb osob, takže je jedno, pokud jedete za babičkou v Česku nebo na Slovensku.

ALE tady na dotaz: Prosím o radu bývala manželka odjela udajně na 3 týdny na dovolenou do Dánska se svým nový přitelem kde je již měsíc a půl a mame soud 26 září chce se i po soudu tam vratit a trvale se usadit dítě ma ve své péči.

Odpověď Mgr. Topka: Dobrý den, můžete k soudu podat návrh na úpravu styku s dítětem. Máte stejná rodičovská práva a povinnosti jako matka a ta Vám nesmí v kontaktu s potomkem.

Navíc pokud by s dítětem opustila ČR bez Vašeho souhlasu, může se jednat dokonce až o trestný čin "Zavlečení do ciziny" podle §233 trestního zákona.

Takže nevím.

• #29401 Reply

KLÁRA

DOBRÝ DEN.MÁM 4LETOU DCERU SVĚŘENOU DO PÉČE(OD MEHO BYVALÉHO PRITELE).NYNÍ MAM 3MĚSÍČNÍHO SYNA.OD JEHO OTCE JSME SE ODSTEHOVALI TĚSNE PO PORODU.UZ CELE TEHOTENSTVI MEZI NAMI PANOVALI VELKÉ NESHODY TEMEŘ VE VŠEM A TO AŽ DO TED.KDYZ JSEM OTĚHOTNELA POSILAL ME NA POTRAT POTÉ SI TO ROZMYSLEL A REKL AT SI HO NECHAM ALE ZE NENI JEHO A ZE BUDE CHTIT DNA TESTY.OTEC DITETE MĚ PSYCHICKY TYRAL(TO CO TU POPISUJI JE JEN HRSTKA)A MA DCERA KTERA HO NAZYVÁ OTCEM TO POCITILA TAKE.ZACALA MI V NOCI BUDIT A BRECET PO KAZDE HADCE KTERU VYVOLAVAL ON.ŘVAL NA MĚ DENNĚ A VULGARNE ME NAZYVAL A TO VŠE PRED NI I PŘES MÉ PROSBY ABY SE SKLIDNIL A NEMLUVIL NA ME.NEDALO SE TO SNÁŠET.PO ODSTEHOVANI U NAS BYL TÉMEŘ OBDEN PROTOŽE MU NEBRÁNÍM VE STYKU ALE DĚLAL TO SAMÉ.NEMÁ ZABRANY PŘED DĚTMA MI NADÁVAT,SHAZOVAT MOU AUTORITU A DOKONCE VYHROZOVAT ZE MI NEKDO ROZBIJE(SLUŠNĚ)PUSU.A ŽE ON TO NEBUDE,ZAČINAM SE BAT PROTO ZADAM SOUDNE.MALEHO KOJIM JAKE MAM PROSIM SANCE DOSTAT SYNA DO PECE,?O DETI SE RADNE STARAM.DĚKUJI VÁM

• #29402 Reply

Snizhana Bayeva

Dobrý den, mám vážný problém.Mám ročního synka a v únoru budu dělat testy otcovství.Do úvahy přichází bývalý i současný přítel,ale bývalý parter je zapsanej v RL jako otec dítěte.Když bylo synkovi 5 měsíců, rozešli jsme se od té doby ho viděl jen jednou a nejevil o něj zájem.Finanční prostředky na testy budu mít až v únoru, ale bývalý partner naléhá a chce ty testy zaplatit sám.Já mu ale nechci být nic dlužná. Nechci po něm peníze na malého,jelikož se neví zda je otcem a syn ho nezná a za tátu považuje současného přítele.Vyhrožuje, že na mně pošle policii pokud se s nim nedomluvim.Mlátil mně po celou dobu našeho vztahu i v těhotenství.Je to agresivní člověk a patří do rukou odborníků.Může proti mně něco podniknout jen proto,že ty testy chci zaplatit v únoru a on v lednu?Může přijít do bytu,který je napsaný na mého přítele kdy chce pokud nemá soudně stanovený návštěvy? A můžu ho já jako matka v téhle situaci vypsat z RL?Jenom od něj chci mít klid, můj syn rodinu má.Prosím poraďte Bayeva

• #29403 Reply

Karel Dlouhý

"A můžu ho já jako matka v téhle situaci vypsat z RL?" – A jakým způsobem byl do rodného listu na matrice zapsán? Asi souhlasným prohlášením obou rodičů, tedy Vás a jeho. Takže to nejde jen tak změnit. Není mi jasné, proč budete dělat testy otcovství (ty se dělají, když otec v rodném listu není uveden – je neznámý).

"Vyhrožuje, že na mně pošle policii pokud se s nim nedomluvim." – Polcie se tím zabývat nebude.

"Může přijít do bytu,který je napsaný na mého přítele kdy chce pokud nemá soudně stanovený návštěvy?" – Nemůže.

Doporučuji, abyste se zašla poradit na odd. péče o dítě na městském úřadu, ti mají jistě zkušenosti a jsou tu od toho.

"můj syn rodinu má" – ale to je přece také i jeho syn, takže jej nemůžete sama o své vůli zbavovat rodičovských práv

• #29404 Reply

Anonymous

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Již před devíti měsíci jsem porodila dceru, před porodem probíhal náš vztah s přítelem bezproblémů, ale po narození dcery nastaly problémy. Přítel mne obvinil, že mám laktační psychózu, začal mi vyhrožovat, že mi vezme dceru, urážet,…atd. Nakonec si pozval jeho matku a ta mne začala též vyhrožovat a urážela mne v přítomnosti mého přítele aniž by on na to něco řekl, naopak byl ještě rád! Po několika měsících jsem se od přítele odstěhovala k rodičům. Začal mi opět po telefonu vyhrožovat, že se postará o to, aby mě vzal dceru, psát o mne dopisy celému příbuzenstvu, urážel mne…atd. Přesto se každých 14 dní na dceru jezdí dívat. Chtěla bych Vás požádat, jak celou situaci řešit. Můžete mi poradit, jak je to se svěřením dcery do péče? Nerada bych o ni přišla… On své chování nezmění, za to jak mne ubližoval mi vozil květiny, ale nyní vše zapírá a svádí na mne, dělá ze sebe ublíženého, ale to co se stalo a co on udělal, vymazal ze své paměti.Díky

• #29405 Reply

Milan Zeman

Podejte k soudu návrh o určení poměrů k nezletilému dítěti.

• #29406 Reply

Kateřina Měřinská

Dobrý den,asi před měsícem jsem odešlě od manžela, máme spolu 3letou dceru. Chtěla jsem si ji mít u sebe, s čímž otec nesouhlasil a nakonec jsme se dohodli, že pro ni bude lepší když bydlet bude tam kde je zvyklá, s tím že si ji někdy budu brát k sobě do bytu a většinu týdne za ní dojíždět.Chtěla jsem střídavou péči, s čímž manžel opět nesouhlasí.Nyní má podmínku,že s ní můžu být pouze v jeho přítomnosti nebo jeho rodičů.Přitom jsem to byla v drtivé většině případů já kdo se o dceru staral a on měl problém ji hlídat když jsem šla do práce. Nyní si nechal napsat i dobrozdání od doktorky a od Mateřské školky,že se o ní stará on.Přitom já s ní chci být co nejvíce a být s ní někdy i sama.Nyní po mě požaduje i rodičovský příspěvěk.M8 na něj z právního hlediska nárok?J8 mám stále v zájmu se o dceru starat tak jako předtím,ale není mi to umožněno,tak jak bych si přála. Mám na šanci ji získat do péče, když si nechal napast ty dobrozdání?

• #29407 Reply

Janne

Mě by zajímalo, v jakém případě je dítě svěřeno otci, když se jedná o napadání typu "laktační psychoza", jakou šanci má matka, která má psychické problémy, jestliže otec dítěte jí navíc fyzicky napadá a psychicky ničí….

• #29408 Reply

Milan Zeman

Zda bude dítě svěřeno otci posoudí v každém případě soud individuálně. Je dokonce možné, že jednoho sourozence svěří do péče matce a druhého otci. Neexistuje žádná tabulka, kde je určeno, že napadá-li otec matku fyzicky a psychicky ji ničí, svěří soud dítě otci.

• #29409 Reply

mamka

Dobrý den,

chci odejít od přítele, máme 2,5r syna. Je možné zažádat o předběžné opatření, abych mohla mít syna ve své péči? Nechci mu bránit ve styku, prcek je nás obou, ale jelikož přítel se potýká s alkoholem, nechci aby zůstal v jeho péči.

• #29410 Reply

Iva Lišková

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co mám dělat…. Mám 12 měsíčního syna s přítelem už nejsem půl roku.. platí alimenty ale o malého zájem nemá.. jezdí za ním jednou za měsíc tak na pět minut.. vyhrožuje mi že mi malého za 2 roky vezme, protože už bude mít rozum a on se o něj bude chtít starat..co mám dělat aby se tak nestalo?

• #29411 Reply

Jan

Dobry den. Mam kamaradku ktera chce odejit od pritele kvuli tomu, ze si nasla noveho pritele. Ma ale strach ze prijde o 2 letou dceru. Jeji pritel ji totiz vyhrozuje, ze udela cokoliv pro to, aby ji dostal on do pece. Je to prikladna matka. Jake ma sance, ze ji dceru sverí do péče??? Diky moc za odpovedi

• #29412 Reply

ROMAN BUGNER

Dobry den, Prosim vas, potrebuji poradit.

Bývalá přítelkyně se kterou mám nezletilé děti a to ve věku 14 a 10 let.Neustále se stěhuje po celé české republice,a to i dvakrát do roka.Děti častěji mění školu a mají spoustu zameškaných hodin,poslední dobou i s nimi manipuluje a očkuje je proti mě.

Na koho se mám obrátit o radu,předem vám moc děkuji.R.B.

• #29413 Reply

Michala Kučerová

Dobrý den, mám 18 měsíční dcerku :) s ex přítelem nejsem přes rok(za celý rok se na ni přijel podívat 2x).Žádost o přidání dcery do péče matky+alimenty jsem již poslala v srpnu.V lednu mi přišlo, že se bude konat řízení,že se dostavovat nemusím. V únoru mi však přišlo,že si dotyčný nevyzvedl potřebnou poštu(ač jsem ho informovala, že ji tam má)..(bydliště má uvedené na úřadě)tak se řízení nekonalo. Otci jsem se nedovolala cca měsíc(měl vždy jiné číslo)proto jsem volala jeho rodičům, kteří mi oznámili,že je v HK ve vazební věznici.Poprosili mě abych počkala,než podám další žádost,ale nic se od té doby nestalo nezajímá se a nesnaží se domluvit se soudem o další řízení. Proto bych chtěla napsat žádost o předběžné řízení. Nevím však jak jej pozměnit od té minulé… potřebovala bych nějaký vzor.Alimenty nepotřebuji.Jen mám přítele, který na mě tlačí abych si ji nechala přidat(protože se chceme stěhovat do zahraničí) a samozřejmě také z důvodu bezpečnosti několikrát vyhrožoval únosem.Děkuji

• #29414 Reply

Petr Poláček

Na tvém místě bych to všechno nechal být. Jak píšeš, že se chceš stěhovat do zahraničí, otec dítěte pokud není zapsán v RL nemůže ti bránit ve vývozu dítěte do zahraničí, a pokud ho do RL zapíšeš, tak ti bude dělat naschvaly. A bez jeho souhlasu nikám s dítětem nepojedeš. Ale zase pokud ho v RL máš zapsaného, nedoporučují na něj jakymkolí způsoben naléhat, a tahat věci k soudu. Na tvém místě bych se raději snažil s nim domluvit, že nebudou žádné alimenty, a on tím pádem tě nebude omezovat.

• #29415 Reply

Michala Kučerová

v RL ho mám … bohužel :( . A vyvézt dceru ven z ČR nemohu pokud ji nemám svěřenou, protože je to člověk co se nebojí ničeho určitě by po mně ihned šel, že jsem ji unesla! Ve vězení bude cca ještě rok asi já potřebuji dceru do své péče aby mi ji nějakým způsobem potom nechtěl vzít! A aby si nedělal nároky. Kdo ví jak se bude chovat až odtamtud vyjde… Proto ještě jednou moc prosím o vzor předběžné žádosti (jestli mi někdo může poskytnout:) moc děkuji MK

• #29416 Reply

Petr Poláček

Pokud tvoje dcera s tebou bydli, tak ona je rovněž ve tvé péči. Jen pokud otec nepodá žádost o svěření do jeho péče. Potom by se taky jednalo i o výživném. Ty potřebuješ dobrého právníka, a hlavně se domluvit s otcem. Jednou z výhod je že on je zrovna ve vězení, nepláti ti žádné alimenty, myslím, že s tím by ti právník nějak poradil. Pokud on o dceru nejeví zájem, a bude dělat ti problémy s odjezdem, prostě mu vzkaž, že pokud ti nepodepíše povolení k odjezdu, tak ho pošleš k soudu, kde mu napališ alimenty a také alimenty za uplynulých 18 měsíců zpětně. A když on třeba má bydliště u rodičů, tak u taky pohroz tím, že tam pošleš exekutory. Jinak, ti v žádném případě dítě nevezme otec do své péče, to se stává jen v ojedinělých připadech. Jo, a někdy stačí u soudu, když otec nejeví zájem o své dítě nějakou delší dobu, ne navštěvuje, žadné výživné….. Potom ho prostě soud může zbavit otcovských práv, ale měla by jsi do RL zapsat svého nového přitele. To si myslim, že by to šlo.

• #29417 Reply

Michala Kučerová

:) to je dobrá varianta, ale s ním není dobrá domluva… vyhrožovat mu určitě nemohu ničím… alimenty mu nevypočítají žádné, protože nikde nepracuje má jen dluhy atp. A trvalé bydliště na úřadě- tedy exekuce je též pasé! Byla bych nejklidnější kdyby se ji vzdal a můj přítel si ji mohl adoptovat, ale to nemůžeme udělat bez jeho svolení… Nevim co napsat člověku, který měl vidinu kvalitního rodinného života a myslim si, že fajn holku a supráckou dceru, ale používal fyzického násilí, vyhrožování, hrál na automatech a zadlužil sebe a následně i mě. Když jsem ho opustila řekl mi, že mi nikdy nedá pokoj. Abych se těšila buď brzy skončím pod kytkama nebo unese dceru nebo mě a moji rodinu bude psych.týrat. Tak nevím co dál ..mohu mu jen napsat dopis. Má to nějaký smysl? Určitě bych to chtěla vyřešit klidnější cestou … Děkuji MK

• #29418 Reply

Petr Poláček

Alimenty on dostane, i když je na úřadě práce, nebo ve vězení. Muže dostat i 200 Kč, ale pokud je nebude platit, což asi ne. Tak potom můžež ho žalovat, že neplati nic, a tim pádem nezájima se o dceru, a tak ho můžou zprostit otcovste, ale jen pokud tvuj nynější přítel ji zapíše jako svoji.

• #29419 Reply

Jana Peterová

Dobrý den,

mám syna (4roky).Do jeho 3 let ho otec nenavštěvoval a neprojevoval o to ani zájem, ale teď již zájem má a návštěvuje ho.Syna vídá tak 4x týdně. Za mými zády zašel za sociální pracovnicí s tím že syna mu nedovoluji vídat. Soudně je stanoven v mé péči ale sociální pracovnice mi nařídila, že syna si bude půjčovat 2x v týdnu a 1 den o víkendu má na to právo??

Děkuji za odpověď

• #29420 Reply

Erika Jílkova

Dobry den chtela bych poradit mam 2 leteho syna s jeho otcem sme se rozesli jeste pred jeho narozením z duvodu zavislosti na drogach ze strany jeho otce.Cele tehotenstvi nemel snahu prestat nemel zadny zajem o dite i prez moji snahu mu pomoc!Jeho rodice ho v tom podporovali davali mu penize na drogy atd a pak to jeste svadeji vse jenom na me me davaji vinu ze jsem mu nepomohla ze jsem ho z toho nedostala od te doby se snimi snazim vychazet syna jsem jim davala s ohledem na prarodice,i tak otec ditete nemel zajem kdyz se syn narodil kdybych syna nedavala jeho rodicum tak ho od jeho narozeni videl tak 6x vyzivne mi neplati do dnes jeho rodice meli snahu ze sem tam neco koupi a penize mu daji o vyzivne mi vubec nejde ale o svereni syna do moji pece,ex pritel sedi ve vezeni za ublizeni na zdravi(bodl nuz kamaradovi do plic)s prarodici uz nevychazim nesouhlasim aby syn navstevoval otce ve vezeni

• #29421 Reply

Erika Jílkova

prarodice stim nesouhlasi a ted jdou proti me a nenavidi me,nechci snima byt uz v kontaktu nestojim o to co mi davaji nebo nedavaji pro me to nejsou dobry lidi nekoukaji na meho syna jenom na toho sveho a tak si myslim ze si podaji soudne abych jim syna davala ja si to uz nepreji,chci si urcit soudne aby muj syn byl jen v me peci a abych mohla ja rozhodovat kdy jim syna pujcim nebo nepujcim,Tak chci vedet jestli je to mozny jestli oni maji nejake pravo?i kdyz mi sem tam dali penize tak ale do ruky, nikde to nemaji zapsany ze platily tak jak meli za sveho syna!a jestli otec ditete ma nejake pravo kdyz sedi ve vezeni ma zaznam ze je narkoman?

• #29422 Reply

Nikola Šímová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na svěření dítěte do péče. Žiji s přítelem, který má z posledního vztahu cca tříletého syna. S jeho biologickou matkou sepsali rodičovskou dohodu, že malý může bydlet s námi. Matka se o syna nemohla starat, tak jak by potřeboval kvůli práci, jelikož si nabrala moc půjček a musí splácet. Malého nechávala hlídat buď nezaměstnanou dcerou, popřípadě studujícím synem kterého kvůli tomu neposílala do školy a pokud neměl nikdo z nich čas,nechávala jej po kamarádkách.Přítel pro syna jezdil v době kdy odcházela do práce, aby jej nebudila v šest ráno a vozil jej k nám domů to pokud měl odpolední a když měl ranní tak si ho bral ihned po práci a večer okolo osmé jej zase odvezl. Matka,ale z důvodů neudržitelné situace podepsala rodičovskou dohodu, kde souhlasila, že malý bude žít u nás, bude zde mít trvalé bydliště a chodit zde do školky. Nyní si vše rozmyslela a podala si k soudu návrh na péči. Je nějaká šance, že by mohla uspět? Děkuji

• #29423 Reply

Nikola Šímová

Ještě musím doplnit, že starší syn měl problémy s policií, jelikož ukradl v bytě kamaráda peníze na marihuanu. Matka nechce na dítě platit žádné peníze, jen si ho občas půjčí,aby se po vesnici moc nepovídalo. Avšak ani přítel není bez poskvrny – má ještě tři dospělé děti z prvního manželství se kterými se nestýká, ale alimenty vždy řádně platil. Na malého jsem si dost zvykla a od té doby co jej máme tady u nás je to veselé a šťastné dítě, předtím byl dosti zakřiklý a fixovaný na otce. Slibuje nám, že malého už neuvidíme, jelikož ví, že tím příteli dost ublíží – s přítelem odešli i dosti nezanedbatelné finance do jejího rozpočtu.

• #107332 Reply

Sara Hubena

Dobry den,chtěla bych se zeptat mam 14m dceru a mam ji v peci soudem,ale teď si její otec zazadal o úpravu styku a chtěl by ji na víkendy…ja s tím nesouhlasím za prve stále kojim a za druhé jsem se dozvěděla ze je narkoman a údajně má mít zloutenku typu C..Má nějakou šanci nechci mu ji půjčovat je to fakt hrozny člověk…

• #107788 Reply

Zuzana

Dobrý den přeji.mam dotaz čeká mě soud s bývalým partnerem,odstěhovala jsem se se společné domácnosti do podnájmu.rok mi na malou nepřispívál.peníze mi začal posílat až když jsem dala návrh na soud.mohu u soudu zadat zpětné vraceni alimentů? Děkuji Figurova

• #108293 Reply

Monika Jehlickova

Dobry vecer,chtela bych se Vas zeptat na par veci.Mame s pritelem rocni holcicku, cely nas vztah jde k bodu mrazu a vypada to na brzky rozpad.Ja jsem s dcerou prevazne sama,pritel za nami jezdiva jen o vikendech a to jeste ve vikendu hrava fotbal,takze malou vidi z celeho tydne asi 15 hodin.A chtela bych se zeptat,zda by slo nejak udelat,aby pritelmalou vydaval ale aby mi ji nemohl vzit na cely vikend pryc?(malou nekojim)Mala by noc beze me nezvladla ani ja bez ni.Jestli by ji mohl vydat ale pod dohledem mne a jen par hodin o vikendech?Pritel bydli na ubytovne ale trvale bydliste ma u rodicu na baraku.Predem dekuji za odpoved Jehlickova

• #108936 Reply

jana

dobry je mozne aby ex pritel by my vzal syna do pece,ma pocit spatne se staram a delam zneho autistu,ale muj syn je opozdeni,jaka je sance ze my syna vezme,vse zvladam, sice mam dluhy ale staram se dobre mam i pritele a take mame mimi,ex je cizinec,mam na psane ze syn je pomalejsi,nechci prit o syna

• #118504 Reply

Simona

Dobrý Večer potřebovala bych poradit, když jsem otěhotněla tak jsme se s přítelem rozešly ! a malá se narodila a má 3měsíce vyděl jí pouze jednou !! a byla u mě paní s ospodu a kontrola dobře dopadla u mě !! bydlím s matkou v 2+1 v podnájmu platí matka 8000kč matka má příjem 7000kč+4000kč a já beru 8100kč a já dávam matce 5000kč a plně kojím !! a k bějvaýmu přítele měla také dojít s ospodu paní a to mě zarazilo protože on bydlí v rodinném baráku s rodičmi mají asi příjem okolo 40 000kč a otec mého dítete řekl že on nebude souhlasit abych jí měla v péči !! že on to prej vyhraje mají majetky a velký barák !! a já mám strach !! v pondělí máme soud !! prosím nporadte mi můj email je SimonaBengi1993@seznam.cz

• #119402 Reply

Pavlina

Dobry den obracim se s prosbou odcestovala jsem do londyna jelikoz muj pritel s kterym sem zila 14 let me mlatil a ponizoval kdyz byl opily red mymi dcerami odcestovala jsem a sla jsem jim dat lepsi zivot a najit si dobrou praci nyni kdyz jsem se usadila a soud s mym souhlasem dal do pece moje dcery otci ,ale ja rekla ze je to po dobu nez se poradne chytnu a pro deti se vratim oni moje deti chteji zit semnou a ne s otcem ale on bude delat problemy potrebuju pomoct jak postupovat v tomhle pripade aby je sverili matce on jim zakazuje a navadi je jak sem spatna ale oni to videli jak on se ke mne choval

• #119935 Reply

Veronika Zemanová

Dobry den,

Žiji s přítelem, se kterým už rok vychovavame jeho dvouletou dceru a za pár měsíců očekáváme příchod i našeho společného miminka. Matka holčičky rok nejevila zájem a u soudu bylo dítě svěřeno příteli do péče, matka se u soudu nedohodla na návštěvách a žádném dalším styku se svou dcerou. Teď se po roce ozvala ona i její rodina, že dceru chtějí vídat, i přesto, že nijak finančně nepřispívá a alimenty nemá soudně stanovené, vzhledem k její situaci, kdy neměla kde žít a užívala tvrdé drogy. Můj dotaz směřuje k tomu, jestli máme povinnost ji umožnit dceru navštěvovat nebo dokonce snad na cely víkend dát, když netušíme, jak a kde žije a dítě ji ani její rodinu nezná. Děkuji za odpověď.

• #127801 Reply

Lucie Nagovska

Dobrý den chtěla jsem se zeptat půdu rovnou k věci, žiju s přítelem pět let a máme dvouletého synka , ale už si nerozumím.
    Jelikož je z romské rodiny tak mi vyhrožují ze mi vezmou syna a tak podobně… z přítelem jsme bydleli sami a kvůli němu jsem přišla o byt. Bral si do bytu samé feťáky a občas mě uhodil.Nechodí do práce… Je to lenoch a mám strach že mi malého u soudu nedaj .. poraďte mi prosím jak tu situaci mám řešit nebo jak mám postupovat děkuji za odpověď.

• #140754 Reply

Nikola

Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou o radu. SS partnerem jsme spolu 6 let, mame spolu 4letou holčičku. Abych byla stručná a trošku přiblížila situaci. Neklape nám to 3 roky. Dá se říct že spolu žijeme jen kvůli male, ač jsem se snažila aby to tak nebylo. Ale čím dál tím je to těžší a psychycky opravdu náročné, nechci už takhle žít,protože s jeho strany je to neustálé ponižování a psychické týrání i vydírání skrz malou. Byt ve kterém bydlíme je jeho, má i maminkh v důchodu, která kdykoliv malou bez problémů pohlídá. Já pomali nemám ani kam jít. Samozřejmě, mám rodiče u kterých by jsme mohli být, ale ne natrvalo. Vím, že jakmile od něj odejdu, budu se soudit o malou. Predevšemi ze sebe dělá otce roku, ale neni. U něj je na prvním miste chlast a jeho kamarádi. Stalo se mi že několikrát nalitej napadl me, jednou i malou když ji bylo půl roku, protože nechtěla spát.Pak už to bylo jen slovně, kdy nani několikrát rval a budil ju že nemá právo spát v jebo bytě.Několikrát se mi stalo zer kvůli jeho pití nepřišel ani ráno dom, když měl hlídat malou, protože jsem sla do prace. V původní práci se mi to stalo 3x, pak me vyhodili, protože jsem s ním malou nechat nemohla, buď přišel k ranu a nalitej spal, nebo nepřišel vůbec. Ted v nove praci se to stalo taker několikrát ale to uz mohla přijet jeho maminka, nebo jsem tam malou odvezla protože už je v důchodu.Jednou nas dokonce s malou nechtěl pustit v zimě do bytu, že prej tam mám jen trvalej pobyt, musli sme spát u taťky mého Nehraje si s ní, radši sedí u televize či počítače a řekne jí ať si de hrát sama, že je dost velka. Prostě nespolehlivej. Chci se zeptat jaká je pravděpodobnost, ze mi malou soud svěří do péče, když nemám s prominutím téměř nic. Nemám kam jit a popravdě nevim jestlu to finančně zvladnu sama s malou utáhnout byt a vše kolem. Neustale vyhrožuje že me z bytu muze kdykoliv vyhodit, že trvaly pobyt nic neznamena, ze žádnej soud mi malou neda když nic nemám. Nechci o ní přijít, je jediny co mám, ale mám strasnej strach z toho co i říká a jak me skrz malou vydírá, mám strach že o ní pridu, ale i ona je na ne strasne zavisla. Prosim poradte

Odpověď na téma: Svěření dítěte výhradně do péče matky
Informace o uživateli: