Termín výplaty po splatnosti

Forum Fóra Pracovní právo Mzdy Termín výplaty po splatnosti

Zvolené téma obsahuje celkem 46 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 6 let, 5 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #58022 Reply

  Libor Kalivoda

  Dobrý den, § 119 odst. 1 Zákoníku práce říká:

  Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vznikl zaměstnanci nárok na mzdu nebo na některou její složku, pokud nebylo v pracovní smlouvě, v jiné smlouvě nebo v kolektivní smlouvě sjednáno kratší než měsíční období splatnosti mzdy. Kratší než měsíční období splatnosti nelze sjednat pro splatnost platu.

  Je možné na vlastní písemnou žádost zaměstnance stanovit splatnost mzdy i pozdější?

  Děkuji

 • #58024 Reply

  Libor Kalivoda

  Jde mi v podstatě o to, že přítelkyni přinutili podepsat nějaký papír o tom, že souhlasí s výplatou měsíc po splatnosti.

 • #58025 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, Vaše tvrzení není pravdivé, jelikož o splatnosti mzdy pojednává § 141 zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.): odst. 1) "Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.". Patrně vycházíte ze starého zákoníku práce č. 65/1965 Sb., který již od začátku letošního roku neplatí. Domnívám se, že splatnost mzdy patří k těm mzdovým právům, která není možné upravit odchylně od zákoníku práce. Jak vidíte je jasně dáno, že mzda je splatná NEJPOZDĚJI v následujícím měsíci. Jestliže zaměstnavatel postupuje v rozporu se zákonem, je možné podat podnět na oblastní inspektorát práce, který kontroluje dodržování pracovněprávních předpisů.

 • #58026 Reply

  Romana

  Dobrý večer, mám takový možná hloupý dotaz- jak se bránit proti zaměstnavateli který odmítá vyplácet manželovi mzdu již delší dobu a nechce s ním ukončit pracovní poměr a dát mu zápočtový list. víme že účetní výplatní pásky vystavila ale manžel je nikdy nedostal do ruky a peníze také ne. zaměstnavatel mu vyýpověd několikrát nepodepsala nebo se dohodli na odložení ale to už se táhne skoro rok a manžel nemít brigády tak je bez peněz. už toho máme dost a chceme proti panu podnikateli nějak bojovat, bohužel se v této věci vůbec nevyznáme. moc děkuji za jakou koli odpověd.

 • #58027 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, pokud zaměstnavatel neplatí, pak zaměstnanec může v souladu s § 56 zákoníku práce okamžitě zrušit pracovní poměr, jestliže zaměstnavatel nevyplatil zaměstnanci mzdu nebo její část do 15 dnů po termínu výplaty. V tomto případě dokonce náleží zaměstnanci kromě dlužné mzdy také odstupné minimálně ve výši 3 průměrných výdělků. Pokud jde o zápočtový list, ten je současným zákoníkem práce označen jako potvrzení o zaměstnání, které je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci vždy při skončení pracovního poměru. Jestliže tak neučiní, je možné domáhat se jeho vydání soudně. Pokud však zaměstnavatel dlužné mzdy nevyplatí, budete se muset obrátit se žalobou o zaplacení na soud. Můžete také zaslat podnět na oblastní inspektorát práce, který dohlíží nad dodržováním pracovněprávních předpisů a ze jejich porušení může udělovat pokuty.

 • #58028 Reply

  Nelavltf

  Mohl by jste mi poradit,manzel dal vypoved.Zamestnavatel se k ni nevyjadril a nevyplatil mu mzdu,ze na ni nema narok.Kam se mame obratit.Dekuji

 • #58029 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, kontrolu nad dodržováním pracovněprávních předpisů provádí (až na výjimky) Státní úřad inspekce práce. Podejte podnět na Oblastní inspektorát práce ve Vašem kraji, ve kterém přesně uvedete o jakou záležitost se jedná. Pokud však zaměstnavatel odmítá dobrovolně zaplatit dlužnou mzdu, pak jediný, kdo má dostatek pravomoci a autority je soud. Budete tedy nuceni podat žalobu o zaplacení dlužné mzdy.

 • #58030 Reply

  králová

  prosím o radu, zda je možno sepsat na pravidelně měsíčně se opakující činnost dohodu o provedení práce a jestli je jediná podmínka dodržení 150 hod. ročně a dále pro neuvolněného zastupitele obce, který bude uklízet, zda je vhodnější pracovní smlouva nebo dohodu

  buď o praocvní činnosti nebo o provedení práce. Děkuji Králová

 • #58031 Reply

  Pavel

  Dobrý den,

  rád bych se zeptal, když mi zaměstnavatel posílá každý měsíc výplatu min. 5 dní po splatnosti, která je určena na každý 20tý den v měsíci platovým výměrem, jestli je to v pořádku? Pokud je ve smlouvě 20tého, mám právo na to, chtít mít svou výplatu 20tého na svém účtu? Může za to zaměstnavatel mít nějaký postih?

  Děkuji

 • #58032 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to záleží na Vašem uvážení. U DPP se plní pouze daňové odvody. U DPČ a v pracovním poměru se již odvádí zdravotní i sociální pojištění, což znamená vyšší administrativní zátěž (více oznamovacích povinností, více odvodů, více účtování). Jestliže osoby, se kterými uzavřete dohodu, zvládnou sjednanou práci v rozsahu 150 hodin ročně (u DPP) nebo 20 hodin týdně, pak s nimi klidně tyto dohody sepiště.

 • #58033 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v pořádku to není a mohl by jste podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Ten by mohl zaměstnavatele postihnout pokutou za to, že neposkytuje zaměstnancům mzdu ve stanoveném termínu. V případě, že by bylo prodlení delší než 15 dnů po výplatním dnu, mohl by jste okamžitě zrušit pracovní poměr a náleželo by Vám odstupné.

 • #58034 Reply

  Pavel

  Děkuji za odpověď. Chci se ještě zeptat jestli mohu, za tuto pozdní výplatu okamžitě ukončit pracovní poměr, aniž bych samozřejmě nárokoval odstupné, nebo jestli platí klasická výpovědní lhůta?

 • #58035 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, při okamžitém zrušení pracovního poměru žádná výpovědní lhůta neběží. To je zřejmé již z názvu "okamžité zrušení". Podat řádnou výpověď také můžete, pak Vám poběží 2-měsíční výpovědní doba a poměr skončí jejím uplynutím.

 • #58036 Reply

  Marcela Vlčková

  Dobrý den, ráda bych se zeptala,když mi zaměstnavatel posílá výplatu k 20 dni ,která je takto určená ve smlouvě a je 9.3.2008 a já nemám ještě výplatu za leden,tak jsem se chtěla zeptat jaké mám práva co mohu od něho požadovat za náhrady ,a mohu mu dát výpověd bez dvou měsíční výpovědní lhuty.Děkuji

 • #58037 Reply

  Olga Straková

  Dobrý den,

  mám-li uvedený den splatnosti mzdy na 15. dne v měsíci a 15. dostávám výplatní pásku, který den musí být moje peníze na účtě?

  Děkuji Straková

 • #58038 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, dotazy se vkládají samostatně, nikoliv jako odpověď na dotazy jiných tazatelů. Pokud jde o okamžité zrušení PP z důvodu nevyplacené mzdy, projděte si diskuze na téma pracovního práva. Tato záležitost již byla řešena.

 • #58039 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, den splatnosti je den, kdy máte mít peníze k dispozici.

 • #58040 Reply

  Aleš Růžička

  Dobrý den, už se mi opakovaně stalo, že zaměstnavatel neposlal výplatu v termínu. Dle pracovní smlouvy je stanoven termín výplaty vždy 15tého toho měsíce. Chci se tedy zeptat, zda-li 15tého mají být peníze na mém účtu. A jak to je, když je tento den sobota, neděle nebo svátek.

  Děkuji za odpověď, A.R

 • #58041 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v den výplaty nemusí být peníze přímo na účtu, zaměstnavatel je podle §143/1 ZP povinen je nejpozději tento den poukázat na účet zaměstnance (tedy dát příkaz k platbě). V rámci stejné banky přijdou peníze stejný den, mezi různými bankami pak nejdéle 2 dny (ovšem bankovní dny, ne tedy o svátcích a víkendech).

 • #58042 Reply

  Katka Voláková

  Dobrý den,mám problém.Partner dal k poslednímu řijnu výpověď ve zkušební době,PP mu byl zrušen.Ale zaměstnavatel udělal rychlou inventuru,ale nedodal uzavření.Nyní firma odmítá partnerovi vyplatit mzdu a poslat zápočtový list,který nutně potřebuje.Prý na něj nemají tel.kontakt.Odmítají mu poslat peníze i zápočťák dokud se nezastaví a nedohodne se na úhradě manka v inventuře,pokud to neučiní do konce měsíce tak prý mu výplatu sice pošle ale poníženou o manko.Dělal na prodejně ještě s jedním zaměstnancem.Nevíme co máme dělat,peníze nutně potřebujeme,komunikaci se zaměstnavatelem máme doloženou v mailu.

  Předem děkuji za odpověď,doufám,že je můj dotaz dost srozumitelný.

 • #58043 Reply

  Zdenka Ningerová

  Dobrý den, můj zaměstnavatel nám stále vyplácí mzdu s víc jak týdenním zpožděním. Ptala jsem se na Oblastním inspektorátu práce, jestli je toto chování vůči zaměstnancům vůbec nějak postižitelné. Bylo mi řečeno, že výplatní termín je pouze orintační a nezávazný. Zaměstnavatel je povinnen mzdu vyplatit nejpozději do konce měsíce a pak teprve si mohu stěžovat. Je vůbec možné, abychom si opravdu museli nechat všechno líbit???

 • #58044 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, žádné rychlé řešení není. Zaměstnavatel mzdu ani potvrzení zadržovat nemůže a navíc to zcela neoprávněně používá jako neoprávněný nátlak. Pokud měl partner hmotnou odpovědnost, pak sice odpovědnost nese, ale zaměstnavatel si nemůže manko svévolně strhnout bez souhlasu.

  Pokud není možná dohoda, bude se muset nároků domáhat soudně, což je otázka minimálně na měsíce.

 • #58045 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jestliže je výplatní termín stanoven např. ve smlouvě, pak je závazný a musí být dodržen. Pokud však vyplývá pouze z nějakých interních předpisů zaměstnavatele (je tedy stanoven pouze jednostranně), pak platí povinnost výplaty podle zákona (§141 ZP).

 • #58046 Reply

  Josef Novák

  Dobrý den. Podepsal jsem smlouvu se svým zaměstnavatelem na určitý projekt. Ve smlouvě byl stanoven termín dokončení a zároveň termín výplaty. Práci jsem odvedl, ale klient mezitím projekt stornoval. Mám nárok na výplatu za tento projekt, nebo ne? Děkuji Vám za odpověď.

 • #58047 Reply

  Karel Dlouhý

  Není mi jasné, co znamená: "podepsal jsem smlouvu se svým zaměstnavatelem na určitý projekt".

  Pokud jste zaměstnán, tak máte pracovní smlouvu a ne smlouvu na určitý projekt.

  Pokud by se jednalo o dohodu o provedení práce, tak v ní je uveden popis práce, výše odměny a ternín odevzdání. Pokud jste práci v termínu odevzdal, máte nárok na odměnu. To, že klient mezi tím projekt stornoval, není Váš problém (záleží na tom, jakou smlouvu má zaměstnavatel s tím klientem, zda je tam storno možné a za jakých podmínek).

 • #58048 Reply

  Jana Nováková

  zkončila jsem pracovní poměr ve zkušební lhůtě ke dni 27.12.2010 – ve mzdovém výměru mám psáno mzda je splatná vždy 20. den v měsíci – termín výplaty mzdy je vždy též 20. den v měsíci. Dále je tam že bude mzda vyplácena bezhotovostní platbou. Znamená to tedy že 20. ledna – je den odeslání peněz z jejich účtu nebo že 20. ledna bych peníze měla mít já na svém účtu. Předem Vám děkuji za rychlou reakci.

 • #58049 Reply

  ivzez

  Dobrý den,

  stačí 20. odeslat. Ovšem termínem splatnosti mzdy je celý leden.

 • #58050 Reply

  Kačaba27

  Dobrý den,

  můj zaměstnavatel opakovaně vyplácel mzdu po slatnosti (výpl.termín byl zaměstnavatelem stanoven na 25. následujícího měsíce po vziku nároku na mzdu, ale mzda mi byla vyplacena např. 9. dalšího měsíce (např. 1/2 mzdy za září až 9.11, či v průběhu roku 1/2 mzdy či několikrát v plné výši v odbobných i horších rozestupech).Zejména z tohoto důvodu jsem se rozhodla podat k 1.1.2011 výpověď z důvodu změny zaměstnavatele, v současné době mě tedy běží dvouměsíční výpovědní doba, přičemž již tento měsíc mě zaměstnavatel opět dodnes nezaplatil mzdu za prosinec. Nejedná se mi tolik o odstupné, či jiné fin.zál., ale dotaz se týká toho, zdali mohu odejít ihned a nečekat než mi výpovědní doba uplyne(alespoň s nárokem na proplacení dovolené?)?

  Velice děkuji za odpověď!

 • #58051 Reply

  Milan Zeman

  Můžete okamžitě zrušit pracovní poměr podle §56 písm. b zákoníku práce – zaměstnavatel Vám nevyplatil mzdu nebo její část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.

 • #58052 Reply

  ivzez

  Jenom doplním, že je nutné písemné okamžité zrušení PP doručit druhé straně. Teprve potom byste mohl odejít. Takže buďto si nechat potvrdit převzetí na kopii nebo zaslat doporučeným dopisem s doručenkou.

 • #58053 Reply

  Marcela P.

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jaká mám práva (př. jak postupovat), když se účastním jednorázové brigády, a tři týdny po termínu splatnosti mi přijde na mou otázku mail v tomto znění:

  ,,Dobrý den slečno P.,

  bohužel nemám v této chvíli žádnou novou informaci kterou bych vám mohla poskytnout ve věci výplaty mzdy za 01/2011. Tato situace je nepříjemná pro obě strany a proto vám tímto ještě jednou děkuji za pochopení s touto nelehkou situací.

  S pozdravem"

  Vůbec nerozumím tomu, jak si to může zaměstnavatel dovolit, navíc neurčuje žádná konkrétní data, v podstatě se omlouvá za to, že nezaplatí???? Jaký postup nyní zvolit? Nechce se mi jen vyčkávat.

  Velice děkuji za odpověď

  Marcela P.

 • #58054 Reply

  ivzez

  Dobrý den,

  vyzvěte zaměstnavatele písemně (doporučeným dopisem s doručenkou, uchovejte kopii dopisu, podací lístek i vrácenou doručenku pro případný soud) k okamžité výplatě dlužné mzdy. Pro jistotu stanovte i termín, do kdy Vám má výplatu zaslat poštou nebo na účet a specifikujte způsob výplaty (aby se nemohl na nic vymlouvat).

  Nevyhoví-li Vám ve stanoveném termínu, budete jej muset zažalovat.

 • #58055 Reply

  Anonym Bota

  Dobrý den,

  pracoval jsem jako programátor na DPP u soukr. firmy.

  Ve smlouvě je napsáno, že práce nepřekročí 150hod/rok a že zam-ci náleží odměna 12t za 1 měsíc. Odměna za řádně vykonanou a předanou práci je splatná v následujícím termínu zaměstnavatele. Zaměstnavatel provede srážky (záloha na daň).

  PP nebyl přerušen (mohl bych doložit množstvím emailů řešených s klienty). V roce 2009 mi přišla mzda za měsíce 1,3,4. Pracoval jsem ale do 9. měsíce a tudíž mi chybí proplatit 6 měsíců což je 61200netto (72tBrutto). Nejsem si jist, zda najdu originál podepsanou smlouvu. Zaměstnavatel tvrdí, že práce nebyla odvedena kompletně. Já tvrdím opak. Už jsem ztratil nervy a snažil se domluvit na zaplacení nějaké částky (15t) do 01.01.2011. Opět nic…Už si nevím rady. Prosím poraďte mi na koho se obrátit nebo jak postupovat. Přečetl jsem si, že bych měl napsat dopis s termínem doplacení. Co třeba úroky z prodlení? Jinak dohodu jsme ukončili pouze emailem. Moc si vážím jakékoli pomoci. Hezký den

 • #58056 Reply

  ivzez

  Vyzvěte zaměstnavatele písemně k okamžité výplatě dlužné mzdy. K výzvě připojte kopie, jimiž doložíte dokončení práce. Pro jistotu stanovte i termín, do kdy Vám má výplatu zaslat poštou nebo na účet a specifikujte způsob výplaty (aby se nemohl na nic vymlouvat).

  Na úroky z prodlení máte nárok, ale obávám se, že bez soudu je nezískáte.

  Od všeho uchovejte kopie, podací lístek i vrácené doručenky pro případný soud.

  Nevyhoví-li Vám ve stanoveném termínu, budete jej muset zažalovat.

  POZOR: Mzdové nároky se po 3 letech promlčí.

 • #58057 Reply

  Anonym Bota

  Velice Vám děkuji za rychlou odpověď. Okamžitě se podle toho zařídím a takový dopis pošlu poštou.

  To, že dlužnou mzdu nezaplatí vím na 100%. Snažil jsem se skoro dva roky peněz domoci – emaily, smsky, telefonáty (při zobrazení mého čísla telefon nevezmou). Bez soudu to zkrátka nepůjde (nejsou schopni zaplatit 15t natož pak 62t + úroky z prodlení). Jak tedy přesně postupovat? Omlouvám se za stupidní dotazy, ale nikdy jsem žádný právní spor s nikým nevedl.

  1,Počítám se soudem – do dopisu dát úroky z prodlení nebo ne?

  2,Se žalobou by mi měl pomoci právník?

  3,Pokud ano k jakému právníkovi zajít? Specializace na pracovní právo?

  4,Firma je z Brna – já ze severní Moravy. Ze které části republiky mám hledat právníka? Nemám ten dopis dát dokupy raději s ním? Nedá se takováto žaloba vytvořit ala online např. s Vámi / někým ze serveru pravnik.cz?

  5,Kolik (hrubý odhad) tak může takovýto spor stát?

  Ještě jednou se omlouvám za tyto otázky a’la zvídavé dítě :) a děkuji za pochopení a pomoc

 • #58058 Reply

  Anna R.

  Dobrý den,

  již rok dostává manžel mzdu vždy cca s měsíčním zpožděním. Např.termín výplaty je 10.2.a mzdu obdržel 9.3. Nyní má pravděpodobně nové zaměstnání. Když by dal nyní výpověd k 31.3.a následující mzda mu nepřišla na účet do 15.4.(lhůta pro výplatu mzdy-pokud je správně???), může tuto výpověď anulovat a ukončit pracovní poměr s odstupným? Popřípadě Vás prosím o radu jak v této situaci postupovat. Děkuji

 • #58059 Reply

  Milan Zeman

  Pracovní poměr lze zrušit okamžitě, nevyplatil-li zaměstnavatel mzdu do 15 dnů od termínu splatnosti. Záleží tedy na výplatním termínu uvedeném ve smlouvě. Lze podat výpověď a následně okamžitě zrušit pracovní poměr z uvedeného důvodu. Tento důvod okamžitého zrušení pracovního poměru je současně důvodem vzniku nároku na výplatu odstupného.

 • #58060 Reply

  Radka

  Dobrý den,

  nacházím se v podobné situaci, proto by mě zajímalo, jak postupujete a jak se Váš případ vyvíjí. Možná bychom si mohli nějakým způsobem vzájemně pomoci, např. co se týká úředních dokumentů a podobně. Můj email je raduzah@centrum.cz.

  Prosím, kontaktujte mě.

  Přeji hodně štěstí a držím pěsti, ať svůj případ dotáhnete do úspěšného konce!

  S pozdravem

  Radka.

 • #58061 Reply

  ivzez

  Na doporučený dopis s doručenkou (potvrzené převzetí, by zaměstnavatel mohl reagovat jinak než na SMSky, telefonáty či e-maily, u nichž byste těžko prokazoval jejich doručení.

  1)

  Můžete

  2), 3)

  Ano, specialista na prac. právo

  4)

  Pravděpodobně bude potřebných několik návštěv, právník poblíž bydliště nebo současného pracoviště by Vám mohl ušetřit dost času. Ovšem v případě soudu by pro Vás mohl být výhodnější právník, který zná, jak to chodí u soudu v místě sídla zaměstnavatele (tam by bylo nutno podat žalobu)

  5)

  Nevím. Sazby právníků se hodně různí a na Moravě jsou určitě jiné než v Praze. Výhodnější by pro Vás mohl být právník, který si nechá platit paušálem. Náklady na pprávníka bude zaměstnavatel v případě úspěchu u soudu (který se mi jeví dost pravděpodobný) povinen uhradit (lze zahrnout do žaloby).

 • #58062 Reply

  Roman Labuda

  Dobrý den, pracoval jsem v jedné telemarketingové společnosti na DPP. Začátek pracovního poměru byl 30.6.2011, den 19.7.2011 byl můj poslední odpracovaný den a ukončil jsem DPP z důvodů strašného přístupu ze strany zaměstnavatele.

  V dohodě o provedení práce mám zapsaný fixní plat 8000 Kč/m + možných dalších 8000 kč/m za snahu atd atd.

  Dnes jsem se dozvěděl, že kamarádka tam pracovala také, když studovala a za období 2.listopad.2010 – 28.listopad.2010 jí bylo vyplaceno 3250 kč (docházela do práce poctivě a byla to totožná smlouva jako ta moje).

  Takže se chci zepsat, jak se to řeší s platem, pokud neodpracuji celý měsíc, vždy jsem si myslel, že musím dostat 48.1 kč / hod minimálně, ale v jejím případě to nějak nesedí a obávám se že nedopadnu jinak u tohoto zaměstnavatele.

  Předem díky za odpověď

 • #58063 Reply

  Roman Labuda

  ještě doplním, že jelikož studovala, tak neplatila soc a zdrav. pojištění, ani já jej do konce tohoto srpna neplatím.

 • #58064 Reply

  Martina Dostálová

  Dobrý den,

  dotaz se týká špatného plácení mzdy.Tedy práce na ŽL s podepsanou dohodou na dobu neurčitou.Výplatní termín 45 dní. Stále nejsou uhrazeny měsíce lede,únor,březen,květen. Za listopad – ještě na dohodu bez ŽL – zkušební doba 8.500,- také stále neuhrazeno. Poraďte prosím jak postupovat. V případě tel.kontaktu sliby že vyplaty příjdou běhej příštího týdne.

 • #58065 Reply

  Petr Soumar

  Dobrý den,chtělbych se zeptat zda bych ještě nějakým způsobem mohl získat právo na odstupné v případě, že ve firmě kde jsem pracoval došlo k hromadnému propouštění z důvodu ukončení provozu,bohužel jsem byl nucen z důvodu nabídky jiné práce přistoupit na dohodu podle § 49 bez uvedení důvodu,všichni ostatní odstupné dostali.Jejich pracovní poměr skončil k 30červnu, mě až k 22 červenci po výběru zbytku dovolené, pracoval jsem jako kuchař a celé mé pracoviště bylo zrušeno, ostatní kolegové odstupné dostali.Jelikož mě výpověd nedali a nebyli mi ani

  ochotni zdělit jakou práci budu dál vykonávat,

  nezbylo mi nic jiného než přistoupit na dohodu, abych nepřišel o nabídku nové práce jinde.Důvod proč mě nedali výpověď byl že v budově kde jsem byl zaměstnán musejí zanechat provoz restaurace a dokud nenajdou pronájemce, sami výpověď mi nedají, proto ta dohoda.

  Děkuji za odpověď.

 • #58066 Reply

  ivzez

  Na odstupné je nárok jenom v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu rušení nebo přemístění firmy nebo z pro nadbytečnost, případně při uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru ze stejných důvodů.

  Protože u Vás šlo o dohodu z jiného důvodu (potřeboval jste nasoupit do nového zaměstnání), není na odstupné nárok.

 • #58067 Reply

  ivzez

  Žalovat.

 • #58068 Reply

  ivzez

  Platem jsou odměňováni zaměstnanci státních a příspěvkových organizací, v ostatních případech jde o mzdu.

  V případě práce na některou z dohod ale nejde pracovní poměr ani o mzdu. Zaměstnavatel není vázán nařízením o minimální mzdě. Záleží tedy na tom, jakou odměnu jste si v dohodě sjednal.

 • #58069 Reply

  ivzez

  Sociální pojištění si nikdo sám platit nemůže, ohledně zdravotního pojištění doporučuji navštívit zdravotní pojišťovnu a dohodnout se s ní.

Odpověď na téma: Termín výplaty po splatnosti
Informace o uživateli: