Trvalý pobyt_dedičstvo

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Trvalý pobyt_dedičstvo

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Tereza Horáková

Dobrý den, chcem Vás poprosiť o radu, nakoľko som zo Slovenska a neviem, či Vaše právo môžem aplikovať aj na svoj problém. Človek si časo ani neuvedomuje, čo všetko môže ovplyvňovať jeho život, hlavne ak sa jedná o rodinné záležitosti. Moja otázka sa týka nároku na dedičstvo. Nikdy som si nemyslela, že budem musieť riešiť tento problém. Keďže som považovala svojich rodičov za korektných, opak sa stal pravdou. Prišiel čas a možnosť kúpiť byt. Mama začala naliehať na mňa, aby som si už konečne vybavila aj trvalý pobyt tam, kde bývam.Ako poslušné dieťa, ktoré ani nenapadla myšlienka, že matka môže ísť proti mne, som tento životný krok urobila, i keď priznávam, že mi to bolo divné,cítila som, akoby sa ma chceli doma zbaviť. Ak jeden z rodičov opustí tento svet, mám nárok na dedičstvo? Ak aj druhý odíde? Mám sestru, ktorá má tiež inde trvalý pobyt. Ak by napísali závet, mám nárok na rovnaký podiel dedičstva ako sestra alebo platí závet? Kedy platí závet? Veľmi pekne Ďakujem za cenné rady.

• #71060 Reply

Alena Janska

Ale trvaly pobyt preci vubec nema nic spolecneho s dedictvim!Je jedno kde bydlite,po rodicich dedit budete (pokud vas nevydedi)

• #71061 Reply

Petra Novotná

Dobrý den,

bydlíme u mé babičky s manželem v rodinném domě, kde já i můj manžel máme trvalý pobyt.S námi v patře bydlí i můj strýc (babičky syn). Po smrti mého dědy zdědili moje máma a strýc (babičky a dědovo děti) každý čtvrtku rodinného domu a babičce zůstala celá dolní polovina, kde s ní nyní bydlíme. Moje rodiče bydlí cca 500 m v panelovém bytě 4+1 kousek od nás. S rodiči nevycházím, nemluvíme spolu, a dostala se ke mně informace, že kdyby babička umřela, tak by mě rodiče odsud vyhodili, jelikož by jedna polovina připadla strýcovi a druhá polovina mojí mámě (dědictví-takto je uvedeno v závěti, kterou sepsala babička). Ptám se, zda-li, když moje máma a strýc zdědí rodinný dům, nás můžou vyhodit, i když tu máme trvalý pobyt, nebo zda-li nám musí zajistit náhradní bydlení, když nemáme kam jít. Podotýkám, že máme koupený pozemek, chceme stavět, nyní pouze čekáme, do měsíce mají být skolaudované sítě. Děkuji předem za odpověď.

• #71062 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

ještě doplním k předešlé odpovědi, že jste neopomenutelný dědic a jako taková tak budete určitou část z dědictví dědit, i kdyby byla sepsána závěť.

Trvalé bydliště opravdu s ničím nesouvisí.

• #71063 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

takto ani nemusí být sepsána závěť, a Vaše matka se strýcem by takto dědili přímo ze zákona.

Pokud budou požadovat, abyste se z domu odstěhovali a vy tak dobrovolně neučiníte, mohou se vašeho vyklizení domáhat soudní cestou. Bytovou náhradu sice možná soud přizná, to ale znamená pouze to, že Vám zprostředkují uzavření nájemní smlouvy s nějakým pronajímatelem. Osobně bych si raději nějaký nájemní byt našla sama dle svých požadavků, než čekat na to, co mi nabídnou oni a co se mi navíc ani nemusí líbit.

Odpověď na téma: Trvalý pobyt_dedičstvo
Informace o uživateli: