Ukončení pracovního poměru a těhotenství

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Ukončení pracovního poměru a těhotenství

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 5 let, 9 měsíců.

• Autor

Pivonka ___

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Po 10ti letech jsem ukončila pracovní poměr – výpověď daná zaměstnancem a nyní jsem velmi krátkou dobu vedena na ÚP. Pokud zjistím po cca 14 dnech, že jsem těhotná, tak je tam nějaká ochranná lhůta? Děkuji P.

• #46520 Reply

ivzez

Ochranná lhůta pro účel nemocenských dávek činí 7 kalendářních dnů, pro výplatu peněžité pomoci v mateřství (PPM) maximálně 180 kalendářních dnů.

Pokud jste otěhotněla cca 3 měsíce před koncem zaměstnání, mohla byste za na PPM "dosáhnout", pokud byste otěhotněla později, měla byste od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

Ledaže byste nastoupila do nového zaměstnání, pak by Vám vzniiklo nové nemocenské pojištění.

• #46521 Reply

Lenka Křížová

Dobrý den, pracuji na manažerské pozici, pracovní poměr na dobu určitou,odpracován bude 1 rok, konec PP 15.9.2012 Dnes ráno jsem zjistila, že jsem těhotná, cca 1 měsíc. Předpokládám, že z tohoto důvodu mi zaměstnavatel smlouvu neprodlouží.Můžete mi prosím poradit, na co budu mít eventuelně po ukončení PP nárok? Děkuji

• #46522 Reply

ivzez

Po skončení pracovního poměru nemá žádná ze stran nárok na nic od druhé strany.

Těhotenství samo o sobě nezakládá nárok na žádné dávky.

Bude-li nástup (8. až 6. týden před stanoveným datem porodu) na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) do 180 dnů od skončení pracovního poměru, splníte podmínky pro její přiznání. Jinak by byl od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

• #46523 Reply

Lenka Křížová

Děkuji za odpověď. Pokud jsem to pochopila správně…bude li vycházet termín porodu na začátek února, pracovat budu do 15.9. a PPM nastoupím jak píšete splním podmínky pro přiznání PPM. Můžete mi ještě poradit, z čeho nebo jak se bude počítat výše tohoto příspěvku? Děkuji.

• #46524 Reply

ivzez

PPM je dávkou nemocenského pojištění, bude se tedy počítat stejně jako nemocenská, pouze s rozdílem, že PPM činí 70 % denního vyměřovacího základu (nemocenská činí 60 %).

Nenastoupíte-li po skončení tohoto PP do jiného zaměstnání, bude se PPM počítat z tohoto zaměstnání. Pokud byste nastoupila do dalšího zaměstnání, započetla by se Vám doba nemocenského pojištění z nového i stávajícího zaměstnání (takže podmínku délky pojištění byste splnila také), ale PPM by se počítala z výdělků v novém zaměstnání.

• #46525 Reply

ivzez

Poznámka:

Spojením "z tohoto zaměstnání" míním stávající zaměstnání – to, které má v září t.r. skončit.

Odpověď na téma: Ukončení pracovního poměru a těhotenství
Informace o uživateli: