Ukončení pracovního poměru dohodou versus výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Ukončení pracovního poměru dohodou versus výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou

Zvolené téma obsahuje celkem 84 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Karel Dlouhý a poslední změna je stará 6 let, 1 měsíc.

• Autor

Ilona Hrdinová

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o pomoc a radu.Dne 11.3.2008 jsem podala žádost o ukončení prac.vztahu dohodou k 31.3.2008 ve dvou originálech z mé strany podepsaných.Ty zůstaly u zaměst.,neboť zdejší pracovní vztahy jsou částěčně komplik.tím,že jde o 2 firmy s 2 jednateli,kteří jsou přítomni ojediněle.Bylo mi přislíbeno,že moji žádost projednají a druhý den,že dostanu odpověď.Tu jsem neobdržela ani po několika následujících dnech.Vše jsem urgovala ať osobně či telefonicky.17.3. jsem el.poštou požádala o písemné vyjádření do 19.3.,kde jsem uvedla,že pokud tak nebude učiněno,jsem nucena podat výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou.Načež mi bylo 19.3.sděleno,že určitě mohu ukončit na dohodu,ale písemně mi toto ani po dalších urgencích nebylo potvrzeno.21.3.jsem tedy doručila písemnou výpověď s 2 m.výpovědí do firmy s průvodním dopisem.Nyní jsem v PN a trvám na 2 m. načež mi zřejmě firma zaslala nalezenou dohodu.Která "smlouva" platí?Přináší mi nějaké komplikace současná PN?

• #43926 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda uzavřena nebyla, alespoň ne dříve než jste řádně doručila výpověď. I kdyby na dohodu přistoupili až poté, výpověď nabyla účinnosti dříve a je tedy platná. Dohoda o rozvázání PP nabývá účinnosti ve chvíli, kdy navrhovateli (tedy Vám) dojde souhlas druhé strany. A to se stalo až po účinnosti výpovědi, tudíž platí výpověď.

• #43927 Reply

Lada Kvapilová

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli musím dát zaměstnavateli písemnou výpověď,když mi pracovní poměr končí 30.6.a já si hledám jiné místo a k tomuto datu,bych chtěla odejít.Děkuji moc Kvapilová

• #43928 Reply

Andrej

Dobrý den,

v únoru jsem podal výpoveď, ze zaměstnání odcházím 30.4.2008. Nový zaměstnavatel mi sdělil, že bych mohl nastoupit dřív. Současného zaměstnavatele jsem následně požádal o ukončení PP dohodou, nadřízení souhlasí, problém je, že personální odbor tvrdí, že takový postup není v souladu se zákonem a že ukončení PP dohodou není v tomto případě právně možné z důvodu, že jsem již podal výpověď. Chci se zeptat – opravdu není z právního hlediska možné v této situaci uzavřít dohodu o ukončení PP ? Děkuji za odpověď. Andrej

• #43929 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ne.

• #43930 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §50 odst. 5 ZP: výpověď, která byla doručena druhému účastníku, může být odvolána pouze s jeho souhlasem; odvolání výpovědi i souhlas s jejím odvoláním musí být provedeno písemně. Takže výpověď můžete stáhnout (když zaměstnavatel souhlasí) a následně uzavřít dohodu o rozvázání PP.

• #43931 Reply

Jana Přikrylová

Dobrý den,chci se prosím zeptat.Jsem ze Znojma a můj zaměstnavatel mi nabídl práci v Brně a nebo výpověd dohodou,což jsem přistoupila na výpověd.Jelikož tahle nabídka přišla až dnes tj.28.3.08 tak uvažuji o neschopnosti práce jakou mám ochrannou lhůtu na nemocenskou,mám si ji dát od 1.4.08 nebo už od 31.3.08.Děkuji za odpoved

• #43932 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, používáte zcela nesmyslný výraz. Výpověď dohodou je zcela mylná. Buď končí PP výpovědí anebo dohodu. Obojí dohromady nelze. Ochranná lhůta zaměstnance je v současné době 7 dnů od skončení PP, přičemž z Vašeho dotazu není jasné, ke kterému dni vlastně PP končí. Pokud onemocníte v této době, budete mít nárok na nemocenské dávky. Jinak ne.

• #43933 Reply

JANA PŘIKRYLOVÁ

DOBRÝ DEN,PTÁM SE S DOVOLENÍM JEŠTĚ JEDNOU SNAD TO BUDU FORMULOVAT SPRÁVNĚ.KE DNI 31.03.08 JSEM UKONČILA PP DOHODOU.ODE DNE 31.03.08 MÁM PRACOVNÍ NESCHOPNOST CHCI SE ZEPTAT ZDA UKONČENÍ PP NEZANIKÁ A JE STÁLE PLATNÝ.DĚKUJI

• #43934 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, PP poměr skončil dohodou, tedy zanikl. Jestli byla dohoda o rozvázání poměru platně uzavřena, tak již žádný pracovněprávní vztah k zaměstnavateli neexistuje.

• #43935 Reply

Andrea Smětáková

Dobrý den, mám dotaz. Jsem u svého zaměstnavatele od roku 1999, po vyučení stolařem. Mezitím jsem si stačil ještě odskočit na 1 rok na vojnu, pracovní smlouva je za ty roky stále stejná. I když jsme se už 2x stěhovali se stolárnou. Dává mi minimální mzdu, dovolenou jsem neměl ani nepamatuji, žádné příplatky za soboty, neděle, svátky ani přesčasy. Dělám každý den od rána do večera. Řádně mi nevyplácí mzdu, většinou dostanu jenom část s tím, že ji dostanu později, na což už většinou nedojde. K dnešnímu dni ( 29.4.2008 )jsem mu do rukou dal svou výpověď. Ale zaměstnavatel na to vůbec nezareagoval, co když jí někde zahodí?? Bude platná?? Můžu po uplynutí 2 m výp. lhůty odejít??

• #43936 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, předání výpovědi jste si měl nechat potvrdit nebo ji předat předat před svědkem. Je s podivem, že vůbec za takových podmínek u tohoto zaměstnavatele pracujete. Jestliže Vám neplatí mzdu v termínu, pak můžete zrušit pracovní poměr okamžitě i s nárokem na 3-násobné odstupné. Podle toho, co píšete Vám patrně nic nezaplatí, takže ho budete muset zažalovat. Jděte tedy za právníkem.

• #43937 Reply

Tomáš Svrček

Dobrý den,mám prac. smouvu an dobu určitou a to do 30.8.2008,ale dostal jsem lukrativnější nabídku,dohodl jsem se se svým současným zaměstnavatelem na ukončení pracovního poměru dohodou a to k 31.7.2008.Dokumnet byl ve 2 kopiích,podepsaný mnou a zaměstnavatelem.1 dokument mám já a druhý můj vedoucí.Ten mi však začal dělat problémy a prohlásil že ho s radostí roztrhá a já budu muset být v práci do 30.8.2008.Jde mi o to zda jsem chráněn tím že mám podepsanou dohodu doma a tudíž je mi jedno zda svou kopii vedoucí zničí.Navíc mám jednoho svědka který viděl že obě dohody podepisoval.Děkuji za info

• #43938 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud máte podepsanou dohodu, pak se jí držte a výhrůžky vedoucího Vám mohou být lhostejné. 31.7. skončí PP a Vy nemáte žádnou povinnost odpracovat si ještě srpen. Pokud si je svou "pravdou" tak jistý, může pak podat žalobu. Ale vlastnoručně podepsanou dohodu o rozvázání PP a navíc za podpory svědka nevyvrátí, takže žaloba účinná nebude.

• #43939 Reply

Jana Němcová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné dát zaměstnanci výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, pokud mu před 2 měsíci byla doručena písemná důtka za porušení pracovní kázně, to samé se opakovalo před měsícem, opět s důtkou pro pozdní příchod na pracoviště. Nyní by jeho nadřízený chtěl ukončit tento pracovní poměr výpovědí par. 55 odst.b, ale nejsem si jistá, jestli se dají 3 pozdní příchody na pracoviště v rozmezí 3 měsíců brát jako hrubé porušení pracovní kázně?

• #43940 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud by zaměstnanec takové okamžité zrušení PP napadl žalobou o neplatnost, měl by velkou šanci na výhru. Taková "nízká" frekvence pozdních příchodů by podle judikatury soudů jako zvlášť hrubé porušení pracovních povinností kvalifikována nebyla (pojem pracovní kázeň současný ZP nepoužívá!). Spíše by přicházel do úvahy §52/g) ZP, to by ovšem "důtky", o kterých píšete, museli obsahovat i poučení o možnosti výpovědi. Pozdní příchody lze kvalifikovat jako méně závažné porušení povinností. Soud by se však zabýval otázkou, jestli 3 pozdní příchody ve 3 měsících naplňují podmínku "soustavnosti". Ale rozhodně by tento výpovědní důvod měl mnohem větší šanci než okamžité zrušení.

• #43941 Reply

Jana Nováková

Dobrý den,

prosím o radu. Nastoupila jsem do zaměsnání a mám pracovní smlouvu na dobu určitou 3měsíce. Bohužel až po nástupu jsem poznala skutečné vedení firmy a ráda bych zde práci ukončila. V případě, že se nedohodnu na okamžitém ukončení se zaměstnavatelem, musím podat klasickou výpověď s 2 měsíční lhůtou a v této firmě setrvat? Děkuji moc za odpověď

• #43942 Reply

Romana Maříková

Dobrý den, mám podepsanou smlouvu do 31.5.2009. Chtěla jsem ukončit pracovní poměr, ale zaměstnakyně po mě trvá po 2 měsíční výpovědní lhůtě. V červnu 2008(1.6.2008), kdy jsem podepsala smlouvu na životní minimum mi slíbila, že mi bude dávat peníze bokem, aby nemusela platit ,tak vysoké pojištění atd.Po podepsání smlouvy a obdržení výplaty jsem zjistila, že šlo jen o sliby, protože když jsem byla zaměstnána na dohodu 1.4.2008-31.5.2008, měla jsem o 2000 Kč větší výplatu než nyní.Už nevím jak dál, protože tento PP mě ničí.Díky za radu

• #43943 Reply

František Svoboda

Dobrý den,

přijel jsem do práce a zaměstnavatel mi nahlásil, že má pro mě práci jen na 5 hodin a pak ,že mám jet domů,že si to jindy napracuji.Smlouvu mám podepsanou na 40 hod./ týdně.Toto nebylo poprvé ,co toto udělal.Pak jsem byl v práci třeba 10 hodin, aby mi nechyběly hodiny.Pracovní docházku si upravuje,jak se mu to líbí a klidně mi škrtne 1x hodinu pracovní doby a odůvodní mi to tím, že jsem neměl klienta-podle něj, nic na práci.Dokonce jednou mi den předem oznámil,že pro mě nemá na pátek práci,že mi píše dovolenou.Když mi nesežene práci,nutí mě vykonávat práce, které nemám v pracovním zařazení.Je možné proti tomuto nějak se bránit? Co jsem četl na internetu je více chráněn zaměstnavatel než zaměstnanec. Rád bych smlouvu ukončil ihned,ale mám jí podepsanou do června 2009.Prosím o radu,jak odejít aniž bych musel dodržet 2 měsíční výpovědní lhůtu.Když jsem mu řekl,končím a že do práce nepřijdu,řekl mi, že po mě bude chtít náhradu škody. Moc prosím o radu, děkuji

• #43944 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nemáte zkušební dobu, pak Vám nic jiného nezbývá. Pokud ano, je to snadné a doručíte jim pouze oznámení o zrušení PP ve zkušební době.

• #43945 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to je pouze Vaše chyba, že jste na něco takového přistoupila a berete peníze načerno. 2-měsíční výpověď je dána zákonem, k tomu nemusí nikdo nikoho nutit. Prostě to tak stanoví zákon, který platí pro všechny. I když ani Vy ani zaměstnavatel si s dodržováním zákonů očividně hlavu nelámete.

• #43946 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud se na rozvázání PP nedohodnete, nic jiného než výpověď (popř. okamžité zrušení PP) Vám nezbývá, výpovědní době se nevyhnete. Pokud přestanete chodit do práce svévolně, pak skutečně může žádat náhradu. Jinak ovšem je zde řada protiprávních postupů, takže by jste mohl zvážit stížnost na inspektorát práce.

• #43947 Reply

Lenka Hladíková

Dobrý den,

prosím o zodpovězení tohoto dotazu : pracuji na zákaznické přepážce finanční firmy a tudíž musím denně komunikovat s lidmi. Minulý měsíc jsem onemocněla s hlasivkami a lékař mi zjistil nedomykavost hlasivek a doporučil mi, abych si hledala jiné zaměstnání. Pokud dám výpověď ze zdravotních důvodů, mám v tomto případě právo na odstupné?

Děkuji

Lenka Hladíková

• #43948 Reply

Šárka Klvačová

Dobrý den,

chtěla bych ukočit pracovní poměr se svým zaměstnavatelem, ale bez 2 měsíční výpovědní lhůty, je to vůbec možné, nebo skutečně se musí tato lhůta dodržet? S mým zaměstnavatelem není možná dohoda na kratším termínu, na této zákonné lhůtě trvá. Tak jsem uvažovala, že půjdu na tuto dobu do pracovní neschopnosti, započítává se do 2 měsíční výpovědní lhůty i pracovní neschopnost?

Děkuji za odpověd.

• #43949 Reply

Jiří Vácha

Dobrý den.

Měl bych dotaz ohledně okamžitého rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance.Opakovaně se toleruje působení pracovníků na pracovišti v podnapilém stavu a z toho vyplývající agresivity.Rovněž kouření v prostorách stravovací místnosti,ačkoliv bylo vedení vícekrát upozorněnože si pracovníci toto chování nepřejí.Lze tedy na základě těchto skutečností okamžitě ukončit pracovní poměr?

• #43950 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud nejde o nemoc z povolání (což se u této poruchy bude dovozovat těžko, ta mohla vzniknout zcela nezávisle na druhu Vaší práce) a navíc nepřijde výpověď ze strany zaměstnavatele, pak nárok na odstupné mít nebudete.

Když zaměstnavateli předložíte lékařský posudek (ne pouze zprávu), který si může nechat přezkoumat u svého smluvního lékaře pro pracovněprávní účely, je povinen Vám nejprve nabídnout jinou vhodnou práci. Když takovou nemá, může zvážit propuštění. Jestli ovšem podáte výpověď sama, pak je to jen Vaše rozhodnutí a posudek ani dokládat nemusíte.

• #43951 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, když se na skončení PP nedohodnete, pak nastoupí výpověď i s 2-měsíční výpovědní dobou, kterou nelze zkrátit i kdyby obě strany chtěly. Jestli podáte výpověď Vy, pak se doba PN do výpovědní doby nijak nepočítá a PP skončí uplynutím výpovědní doby bez ohledu na to, budete-li stále v PN nebo ne.

• #43952 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ne, tohle nejsou důvodu pro okamžité zrušení PP zaměstnancem podle §56 ZP. Takže to Vás k takovému kroku nijak neopravňuje. PP můžete ukončit buď dohodou anebo výpovědí.

• #43953 Reply

Jana Matušová

Včera jsem obdržela od svého zaměstnavatele výpoveď z důvodu rušení mého místa.Ukončení PP je s dvouměsíční výpovědní lhůtou a následujícím tříměsíčním odstupným. Můj přímý nadřízený mě upozornil,že bych měla setrvat v docházce do zaměstnání až do konce (t.j. do 31.12.2008). Kdybych prý odešla na nemocenskou uškodila bych si na odstupném. Co je na tom pravda a z jakého průměru a období se v mém případě vypočítává odstupné. Panují zde špatné poměry mezi zaměstnanci a vydržet v těchto podmínkách nebude lehké. Ukončené PP na dobu neurčitou je k 31.10.08 s dvouměsíční výpovědní lhůtou k 31.12.08. Je nás celkem kolem 30 propuštěných a nevíme si s tím rady.Děkuji za odpověď. Matušová

• #43954 Reply

Jiří Hlávka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mi zaměstavatel musí dát odstupné při výpovědi podle § 52 zákoníku práce, zák. č. 262/2006 Sb. Jestli ne tak podle kterého písmene tohoto paragrafu by to muselo být. Jestliže musí tak kolik měsíčních platů toto odstupné je. Díky za odpověĎ

• #43955 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné se počítá z průměrné hrubé mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí, u Vás tedy za období červenec – září 2008. To případná pracovní neschopnost nijak neovlivní. Tvrzení vedoucího, že nemoc ovlivní odstupné, je tedy lež.

• #43956 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné je 3-násobné, což jste mohl zjistit v diskuzích. Náleží podle §67 ZP při skončení PP z důvodů uvedených v §52 písm. a)až c). Samostatnou kapitolou je 12-násobné odstupné při skončení PP z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání podle §52 písm. d) ZP.

• #43957 Reply

Jana Matušová

Dobrý den, mám jěště jeden dotaz.Když nastoupím do PN těsně před skončením dvouměsíční výpovědní lhůty k 31.12.2008 a nebo do 7 dnů poté, jsem i nadále po novém roce zaměstnancem firmy a nebo se musím hlásit na úřadu práce? Co se v tomto případě, když budu v PN děje s odstupným, bude vyplaceno?

• #43958 Reply

Jana Matušová

Dobrý den,děkuji Vám za velmi pozitivní odpověď pro nás propuštěné a mám ještě jeden dotaz, který se týká přímo mne.Když nastoupím do PN těsně před skončením dvouměsíční výpovědní lhůty k 31.12.2008 a nebo do 7 dnů poté, jsem i nadále po novém roce zaměstnancem firmy a nebo se musím hlásit na úřadu práce? Co se v tomto případě, když budu v PN děje s odstupným, bude vyplaceno?

• #43959 Reply

Karel Loukota

Dobrý den Vám přeji , mám dotaz, jak mám postupovat v mém případu.Mám částečný inv.důchod a jsem trvale zam.na zkr.pr.dobu 30 h.týdně. PP sjednán od 02.04.2007.na dobu určitou do 30.09.2007.Po dovršení této dohody prodloužen PP na dobu neurčitou. Ode dne 17.09.2008 jsem v PN – která trvá doposud. Můj zaměstnavatel mi zdělil že končí s podnikáním k 30.11.2008.Chce mi dát výpověd dohodou až ukončím PN. Mám nárok na odstupné a řádnou výpověd ? Nevím jak se mám zachovat , doposud jsme spolu velmi dobře spolupracovali a já nechci tuto uroveň porušit. Prosím Vás proto o radu a předem děkuji za odpověd . Loukota K.

• #43960 Reply

Karel Dlouhý

Pracovní poměr skončí 31. 12. 2008. Odstupné bude vyplaceno v lednu s výplatou za prosinec, PN na to nemá vliv. Pokud bude PN pokračovat po 31. 12., nemocenské dávky bude ještě vyplácet bývalý zaměstnavatel.

Na Úřad práce půjdete až po skončení pracovní neschopnosti.

• #43961 Reply

Karel Dlouhý

"výpověď dohodou" je nesmysl (jak se zde opakovaně uvádí). Prac. poměr lze skončit buď výpovědí nebo dohodou.

ZP § 52 :

"Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď (mj.) z důvodu: a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část". Z toho důvodu Vám může dát výpověď, i když jste v pracovní neschopnosti. Čili když vám dá výpověď v listopadu 2008, výpovědní lhůta skončí 31. 1. 2009. Do té doby Vám musí platit mzdu (nebo náhradu mzdy, pokud pro Vás nebude mít práci). Pak máte nárok na odstupné:

§67 (1) "Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v §52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku."

Nebo s Vámi sepíše dohodu, termín ukončení třeba k 30. 11. 2008, musí v ní být uvedeno, že jde o skončení z tohoto důvodu, pak máte také nárok na odstupné. Pro dobré vztahy je dohoda lepší.

• #43962 Reply

Hana Krausová

dobrý den,mám problém jak se mám zachovat vůči zaměstnavateli.Dne 29.3 2008 se mi stal úraz nohy (ne pracovní)a od této doby jsem na nemocenské.Ta mi končí 10.11 2008.Dne 4.11 2008 jsem byla u posudkové lékařky,protože už dlouho marodím.šla jsem tam s nálezem, že mi lékař doporučil operaci,která by se měla konat přibližně v lednu-únoru 2009,kvůli tomu,že jsem měla v léčbě komplikace tak doporočuje operaci s odstupem.Posudková lékařka mi sdělila,že prodloužit neschopnost nemůže až do doby operace a že jí musím ukončit.Takže nastupuji zpět do práce 10.11 2008,ale zaměstnavatel má na mém místě již jiného zaměstnance,tudíž dostanu určitě výpověď.Jenže já vůbec nevím ,jak se mám zachovat,protože v únoru znovu nasoupím nemocenskou a když přijmu výpověď tak se budu muset zaregistrovat na úřadu práce a nevím ,jestli budu mít nárok na nemocenské dávky.Takže prosím o radu,co je pro mě nejlepší.Posudková lékařka mi řekla,že v žádném případě nemám dávat výpověď já.Mám ještě asi 20dní nevybrané dov

• #43963 Reply

Karel Dlouhý

Nepodepisujte dohodu o skončení pracovního poměru. Pokud Vám dá výpověď, skončí výp. doba 31. 1. 2009. Když půjdete koncem ledna na operaci, tak potom nárok na nemoc. dávky mít budete, i po skončení prac.poměru.

• #43964 Reply

Monika Macháčková

Dobrý den, můj problém zní. Mám uzavřenou smlouvu na dobu určitou do 31.1.2009 s výpovědní lhůtou 3 měsíce. V listopadu jsem podepsala dodatek k této smlouvě s jiným zařazením, výší mzdy jinak vše stejné na dobu neurčitou a platností od 1.1.2009. Nyní jsem dostala lepší nabídku podala jsem výpověď dohodou ale zaměstnavatel mě nechce pustit s tím, že mám měsíční výpovědní lhůtu. Já si myslím, že tomu tak není a tak prosím o radu.

Přeji hezký den Macháčková

• #43965 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže jste podala "výpověď dohodou", pak jste podala naprostý právní nesmysl, protože něco takového ZP nezná a zaměstnavatel takové podání nemusí akceptovat. Buď končí PP výpovědí anebo rozvázáním dohodou, nikdy však "výpovědí" dohodou, což je tu neustále dokola popisováno . Je-li podána výpověď, běží ze zákona nejméně 2-měsíční výpovědní doba (nebyla-li sjednána delší, jinak 1-měsíční výpovědní doba také neexistuje), u dohody výpovědní doba není, PP končí ke dni, který je sjednán.

Není tedy vůbec jasné, jestli jste podala výpověď (pak musíte dodržet výpovědní dobu) nebo jen návrh dohody na rozvázání PP. Tudíž průběh Vašeho skončení PP není právně určitý.

• #43966 Reply

Marcel Přichystal

Dobrý den, 12/1/09 jsem dostal výpověď, s ukončením PP k 28/2/09 a odstupným ve výši tří průměrných měsíčních platů. Jak jsem se dočetl ve vaší diskusi, tento průměr se mi vypočítá z platů za poslední čtvrtletí, v mém případě tedy 10-12/08? Uvažuji správně? A mám prosím vás nárok na podporu při nástupu na prac.úřad i v případě, že jsem dostal odstupné? Popřípadě, započítá se mi odstupné i do výpočtu pro podporu v nezaměstnanosti? Děkuji

• #43967 Reply

Karel Dlouhý

Výpovědní lhůta je ze zákona 2 měsíce.

Tedy pokud jste převzal výpovď 12. ledna, začíná výpovědní lhůta běžet 1. února a skončí 31. března.

Prům výdělek: ano.

Nárok na podporu: ano

Odstupné se do výpočtu pro podporu nezapočítá.

• #43968 Reply

Milan

Dobrý den,

byl jsem ústně informován o tom,že v příštím týdnu obdržím výpověď z důvodu zrušení pracovního místa. Zajímá mne, zda může zaměstnavatel upravit výši mé mzdy během 2měsíční výpovědní lhůty.(skladba platu:základní plat,osobní ohodnocení, příplatek za vedení- jedná se o jmenovanou funkci děkanem na VŠ).Děkuji za brzkou odpověď Milan

• #43969 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

protože budete vykonávat stejnou práci, tak by správně neměl resp. jak by to zdůvodňoval?

Ale vyloučit se to nedá.

Nicméně byste měl možnost bránit se u soudu (jako bývalý zaměstnanec byste neměl obavy, že se Vám za tuto opovážlivost pomstí).

• #43970 Reply

Erika Jan

Dobrý den, Mám zaměstnání na hl.pr. úvazek, ale přitom i živnostenský list chcilku založený ale nyní ještě nepodníkám jen ho mám založený. Chci se zeptat jestli kdybych dostala výpověd s odstupným a to pro nadbytečnost což mě asi čeká, a dostanu odstupné a na to bych šla hned podnikat musela bych nějakou jeho část vrátit? Nebo vztahovalo by se na mě vůbec odstupné když už nyní mám ŽL? Chtělabych popřípadně rovnou hned po ukončení h.pr. úvazku hned následující měsíc začít podnikat, tudíž bych nešla vůbec na úřad práce a hned začla platit zdravotní a sociální. Děkuji

• #43971 Reply

Karel Dlouhý

To, že máte ŽL, nemá žádný vlliv na odstupné.

Tedy ho dostanete a vracet ho nebudete.

• #43972 Reply

Jarmila Říhová

Dobrý den,

prosím o radu. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Zaměstnavatel ruší pracovní místa (reorganizace). Mě dal 23.1.2009 podepsat výpověď dohodou k 31.1.2009 a to bez výpovědní lhůty 2 měsíce a jakéhokoliv odstupného (to jsem odmítla podepsat).Na to mě začal vyhrožovat §53. Tímto způsobem propustili již více zaměstnanců.Jakou formou se mohu bránit proti této výpovědi a jak dále postupovat a nebo kde si stěžovat na zaměstnavatele?

Děkuji J.Ř.

• #43973 Reply

Jarmila Říhová

Dobrý den, prosím ještě o jedno radu. Manžel má smlouvu na dobu určitou do 31.1.2009. Momentálně je v pracovní neschopnosti a bude i po 31.1.2009.Zaměstnavatel mu oznámil ústně asi v polovině prosince 2008, že s ním pravděpodobně nebude počítáno po datu ve smlouvě. Musí zaměstnavatel dát v případě doby určité písemně výpověď? Pokud tak neučiní, bude i po ukončení pracovní neschopnosti zaměstnancem a jak je to se smlouvou?

Děkuji J.Ř.

• #43974 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

pracovní poměr na dobu určitou skončí pochopitelně uplynutím sjednané doby, tedy v tomto případě dnem 31. 1. 2009.

Musí zaměstnavatel dát v případě doby určité písemně výpověď? Ne.

Pokud tak neučiní, bude i po ukončení pracovní neschopnosti zaměstnancem? Ne.

Samozřejmě nemocenské dávky bude dostávat i po 31. 1. 2009.

• #43975 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

na návrh dohody nepřistupujte (nejde o "výpověď dohodou", nýbrž o skončení pracovního poměru dohodou – výpověď je něco jiného).

§ 53 se týkal okamžitého zrušení prac. poměru ve starém zákoníku práce,který od 1. 1. 2007 neplatí (viz zde na webu Úplná znění – Pracovní právo).

Nyní platí § 55:

§55 (1) Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy,

b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

Čili nemůže jít jen o nějaké "běžné" porušení ani ne o neuspokojivé pracovní výsledky.

Obrana:

§ 72

Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

(Tedy při vyhrožování můžete uvést, že se budete soudně bránit a že to nejspíš prohraje.)

• #43976 Reply

Karel Dlouhý

Ještě upozorňuji na:

§69 (1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

§69 (2) Rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,

byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě , dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit;

Můžete podat podnět na inspekci práce.

• #43977 Reply

Jitka Škachová

Dobrý den,dne 7.1.2009 mi byla dána výpověď z nadbytečnosti (2-měsíční výpovědní doba + 3 platy). Právě jsem zjistila, že jsem těhotná. Vím, že zaměstnavatel nemá právo dát těhotné ženě výpověď. Já jsem ale v době, kdy jsem dostala výpověď ještě nevěděla, že jsem těhotná.Těhotenství se počítá od data poslední menstruace, což bylo před 7.1.2009.Myslíte si, že se můžu obrátit na zaměstnavatele s tím, že moje výpověď je neplatná a já trvám na zaměstnaneckém poměru? Zřejmě bude nutné i potvrzení od lékaře? Děkuji za odpověď.

• #43978 Reply

Zuzana Bártová

Dobrý den, byla jsem předběžně přijata do nového zaměstnání a proto musim požádat v současném zaměstnání o zrušení PP dohodu k 31.2.2009. Chtěla jsem se zeptat, co by se stalo, kdyby jsme se se zaměstnavatelem nedohodli (požadoval by výpověď s 2 měsíční VL), a já bych k výše uvedeného data do práce prostě již nepřišla? Jaký bych z toho mohla mít problémy?

• #43979 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

právě proto je dvouměsíční výpovědní lhůta, aby měl zaměstnavatel čas si najít za zaměstnance náhradu.

Není mi jasné, čemu říkáte "předběžně přijata"; když ukončit prac. poměr ke konci února, tak k 28. 2. 2009.

Pokud porušíte pracovní smlouvu a přestanete docházet do práce, bude hodnoceno jako neomluvená absence, závažné porušení pracovní kázně a možností okamžitě zrušit prac. poměr ze strany organizace.

Dále po Vás bude moci vymáhat škodu, která mu vznikla (např. příplatky za přesčasy jiných zaměstnanců, kteří museli za Vás pracovat, nebo škodu, která vznikla včasným nevyřízením zakázky).

Samozřejmě zde záleží na Vaší pracovní pozici.

• #43980 Reply

Aleš Novák

Dobrý den měl bych k Vám prosbu. V minulém roce jsem osm měsíců marodil a protože se můj zdravotní stav nelepší byl mi přiznán plný invalidní důchod.Pracovní neschopnost jsem ukončil ke konci ledna.Zaměstnavatel o mých problémech věděl.Když jsem mu přinesl rozvázání poměru dohodou k 31.1.2009 tak mi jí nepodepsal a trvá na pokračování pracovního poměru. Praktická lékařka mi nabídla že mi i případně napíše nějaký dokument jako přílohu k výpovědi. Musím dodržovat dvou měsíční lhůtu pokud je to z těchto důvodů ? Nehledě na to, mě dnes zaměstnavatel nechal pracovat v kanceláři u počítače při osmi stupních celsia celý den, což pro můj zdravotní stav je obrovské riziko marodím totiž se srdcem.

• #43981 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

asi jste měl dát výpověď v předstihu (kdybyste ji dal do konce listopadu 2008, skončil by prac. poměr k 31. 1. 2009

Možná byste mohl využít § 56

Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

"Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

a) podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce"

Pokud je v kanceláři jenom 8 stupňů, jsou tím porušeny hygienické požadavky na pracovní prostředí (a kdybyste odešel domů, těžko by mohl Vás nějak postihovat).

• #43982 Reply

Aleš Novák

Dobrý den, moc děkuji za odpověď.

Netušil jsem že s tím mohou být takové problémy. Upřímě řečeno pokud někdo "získá" plnou invaliditu pak jí dostal na podkladě toho že v normálním pracovním procesu jen velmi stěží najde pracovní uplatnění a že by tudíž musel zůstat v pracovní nechopnosti další rok nebo do konce života.Takže stát se ochránil aby nemusel dlouho paltit.

Ale známé to pořekadlao neznalost zákona neomlouvá a ty trp když jseš blbej a nemocnej.

• #43983 Reply

Jaromir Vochomurka

Dobrý den, manželka je čtvrtý rok na mateřské, která končí 28.2.2009. Může podat žádost o ukončení pracovního poměru dohodou k 28.2.2009? Bude tato dohoda v případě nepřijetí považována za výpověď a nebo to musí být v dohodě zmíněno?

Děkuji

• #43984 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

manželka měla dát v prosinci 2008 výpověď a pak by pracovní poměr skončil 28. 2. 2009 bez problémů.

Návrh na ukončení pracovního poměru dohodou k 28.2.2009 podat může – záleží na tom, jak se k tomu postaví zaměstnavatel (zda ji potřebuje nebo ne).

"Bude tato žádost v případě nepřijetí považována za výpověď" – nebude!

"nebo to musí být v dohodě zmíněno?" – na to se názory právníků liší – zda takto může být písemnost formulována – podle mého názoru by to byl nejasný nebo neurčitý právní úkon, proto bych to nedoporučoval.

Možná by bylo nejlepší osobní nebo telef. jednání se zaměstnavatelem. Nechápu, proč to nechala "na poslední chvíli".

Pokud jí nevyhoví, tak bude muset 2. března jít do práce!

• #43985 Reply

Lucie Řehůřková

Dobrý den, musíme rozvázat se zaměstnankyní pracovní poměr pro nadbytečnost dle §53 odstavce c Zákoníku práce. Pokud bychom posílali výpověď poštou, je rozhodující datum podání dopisu na poště nebo datum převzetí dopisu zaměstnankyní? A ještě bych požádala o upřesnění: odstupné náleží ve výši trojnásobku průměrného platu. Tento proůměr se počítá z posledního kalendářního čtvrltetí, nebo roku?

Děkuji

• #43986 Reply

Karel Dlouhý

Rozhodující je datum převzetí.

Viz ZP HLAVA XIV DORUČOVÁNÍ.

Průměrný výdělek – za předchozí kalendářní čtvrtletí.

• #43987 Reply

Marie Veselá

Dobrý den,

chtěla bych se informovat o výpovědi zaměstnavatelem. V práci musí jednoho člověka vyhodit a padlo to na mne, ale mám smlouvu do konce května a mají mne vyhodit už na konci března. Ale já řekla, že jim dohodu nepodepíšu a do jiného obchodu jsem taky po dotazu oblastní vedoucí, zda půjdu odmítla jít z důvodu neetického dojíždění v mém případě.(v práci nás je 10 a 2 lidé to mají blíž naž teď a jich se neptala). Tak mě pod nátlakem nutila sepsat si výpověď, ale já jí řekla a´T mě jí dá ona. V pracovní smlouvě mám psano místo konání: obec Praha, proto se chci informovat jak se mám zachovat. Jestli mám právo na 2-měsíční odstupní dobu nebo 3-měsíční odstupní plat. V tomto případě mi chce dát výpověď bez odstupného za porušení příkazu- má otázka zní: zda-li to mohou udělat.

Prosím o radu ať vím co v tomto případě dělat.

Marie, Praha

• #43988 Reply

Marie Veselá

Dobrý den,

chtěla bych se informovat o výpovědi zaměstnavatelem. V práci musí jednoho člověka vyhodit a padlo to na mne, ale mám smlouvu do konce května a mají mne vyhodit už na konci března. Ale já řekla, že jim dohodu nepodepíšu a do jiného obchodu jsem taky po dotazu oblastní vedoucí, zda půjdu odmítla jít z důvodu neetického dojíždění v mém případě.(v práci nás je 10 a 2 lidé to mají blíž naž teď a jich se neptala). Tak mě pod nátlakem nutila sepsat si výpověď, ale já jí řekla a´T mě jí dá ona. V pracovní smlouvě mám psano místo konání: obec Praha, proto se chci informovat jak se mám zachovat. Jestli mám právo na 2-měsíční odstupní dobu nebo 3-měsíční odstupní plat. V tomto případě mi chce dát výpověď bez odstupného za porušení příkazu- má otázka zní: zda-li to mohou udělat.

Prosím o radu ať vím co v tomto případě dělat.

Marie, Praha

• #43989 Reply

Klára Stejskalová

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že naše firma ukončuje činnost, dostávají zaměstnanci postupně výpověď dle par.52 asi po cca 9 zaměstnancích měsíčně, na mě má přijít řada v srpnu, s 2 měs.výp.lhůtou k 31.10.2009+odstupné.

1) Chystám se v srpnu na operaci, pokud budu v PN bude výpověď i tak platit (pokud mi bude doručena poštou ?)

2) Z jakého období mi bude vypláceno odstupné (poslední kvartál už máme jen základní mzdu, minimum)….pokud je výpověď tedy daná 31.8.2009 s 2 měs. znamená to odstupné z průměru 4-6/09, nebo 7-9/09

• #43990 Reply

Roman M.

§ 53

Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

§ 67

Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku

§ 351 – 362

Tu se pojednáva o průměrném výdělku. U Vás by to mělo být poslední kalendární kvartál (rozhodné období) a výše průměrného výdělku se vypočíta k prvnímu dni kalendářního měsícenásledujícího po rozhodném období.

Jsou zde i další faktory jako oneskorené proplácení mzdy,konto pracovní doby, PN …

Rozebíral bych to tu na 10 stran tak jsem problematiku jenom rámcově načrtnul.

• #43991 Reply

Aleš Pudil

Dobrý den, pět let jsem zaměstnán v nejmenované společnosti a na konci listopadu jsem podal výpověď. 17. prosince mě čeká operace a tím pádem i předoperační vyšetření, na kterém jsem se s vedoucím dohodl tím způsobem, že půl dne bude omluveno od lékaře a půl dne si vezmu dovolenou. Vedoucí mě však v den, kdy jsem byl na vyšetření nezávisle u dvou lékařů, požádal, abych se ještě vrátil do práce, protože toho mají hodně a sami to nestihnou. Řekl jsem, že do práce už nepříjdu, protože bylo vše domluveno a scháleno. Nyní mi hrozí nějákým postihem za půl dne, kdy jsem se měl dostavit, ale nedostavil. V ten den jsem byl u dvou lékařů vzdálených 40 km od zaměstnání, takže si myslím, že i bez toho půl dne dovolené bych měl mít nárok na celý den volna, nebo je to jinak? Předem děkuji za Vaši odpověd.

• #43992 Reply

Zdenek Schwager

Je možno dát výpověď na hodinu za těchto podmínek ? Cituji ze mzdového výměru :

" V rámci pozice má zaměstnanec jako pohyblivou složku mzdy roční bonus. Bonus tvoří částka XX.XXX,-KČ, rozdělena na 4 kvartální období, z nichž každé bude mít stanoveny své jasně specifikované úkoly. Po jejich úspěšném dosažení a kontrole výsledků bude přidělen bonus v následujícím kvartálním období. Jednotlivá období budou tedy hodnocena částkou XX.XXX,-KČ. Na každý kvartál budou cíle stanoveny samostatně a to vždy před koncem kvartálního období na kvartál následující."

Až na jednu výjimku nebyly v minulém roce stanoveny na konci kvartálu písemně ani jinak konkrétně cíle samostatně, nebylo provedeno vyhodnocení a nebyly ani stanoveny samostatně cíle na kvartál následující. Celoroční hodnocení také nebylo provedeno.

Přesto nabyla vyplacena ani jedna kvartální pohyblivá složka a nebylo ani dáno zaměstnavatelem žádné písemné ani jiné vysvětlení, proč se tak nestalo. Je možno takto dát okamžitě výpověď?

• #43993 Reply

Monika Tydlačková

Dobrý den,

manžel pracuje na stanici LPG jako čerpadlář. Do 11/2009 byl poživatelem ČID, který mu byl následně odebrán. V současnosti v řešení správní žáloba na rozhodnutí ČSSZ. Zaměstnavatel se rozhodl ukončit pracovní poměr z důvodu, že manžel již není poživatelem ČID, tento důvod samozřejmě nechce uvést a nutí manžela k ukončení dohodou bez nároku na odstupné. V opačném případě vyhrožuje končení dle §52 g ZP, což dle mého názoru není možné (manžel nenahlásil do 8 prac. dnů změnu – odebrání ČID a zaměstnavatel zřejmě nadále nárokoval příspěvek na pracovní místo pro ČID). Můžete poradit, jak postupovat? Je možné ukončit pracovní poměr dohodou s uvedením důvodu, že rozvázání poměru je z důvodu odejmutí ČID? Následně řešení soudní cestou? Děkuji.

• #43994 Reply

Josef Bartl

Dobrý den,

pracoval jsem jako obchodní zástupce u firmy. Náplní práce bylo jednak ježdění služ. autem po zákaznících a zároveň nezbytná kancelářská činnost s tím spojená. Plat tvořený minimálním základem + bonusem z obratu(vyplácen pouze při splnění měsíčního plánu).

Cca před měsícem jsem vyjádřil (pochopitelně ve vší slušnosti) nesouhlas s jistým novým provozním postupem, který je k zaměstnancům značně bezohledný. Na pokyn gen ředitele mi byla bleskově (doslova ze dne na den, respektive z hodiny na hodinu) předložena výpověď dohodou, s tím, že pokud nepodepíšu najdou zpětně několik důvodů za které mi dají potřebný počet důtek a vyhodí mě stejně. Najednou mělo vadit, že některé dny vyjíždím např. až v druhé polovině dopoledne – do této doby jsem nebyl za 4 roky upozorněn,že to vadí. Ani jsem nikdy nepodepsal nějaká výjedzní pravidla. Plán jsem vždy splnil. Je možné dávat podobným způsobem "důtky" zpětně"? Za případnou odpověď předem díky

• #43995 Reply

Petr Oškera

Dobrý den,

Budu podávat výpověď s výpovědní lhůtou.

Nevím jestli to tu někde je, takže se předem omlouvám.

Co má dělat zaměstnanec, když mu zaměstnavatel tuto písemnou výpoveď s výpovědní lhůtou nepodepíše?

Děkuji za odpovědi.

• #43996 Reply

Karel Dlouhý

Podpisem zaměstnavatel potvrzuje převzuetí (na Vaší kopii), abyste měl doklad, že výpověď obdržel.

Tedy předání výpovědi si budete muset zadokumentovat svědecky, popř. si to natočitt na videokameru.

Nebo můžete předat do podatelny (jde-li o větší podnik, kde je podatelna).

• #43997 Reply

Jana Snášelová

Dobrý den,

Prosila bych o radu s mým problémem.

Minulý týden jsem v pondělí nahlásila že si beru celý týden dovolenou z důvodu onemocnění, ale s tím že k lékaři nepůjdu.Nadřízený mi dovolenou bez problémů odsouhlasil.

Po týdnu jsem se dostavila do práce a nadřízený mi oznámil že mám jen dvě možnosti.

Můžu buť podat výpověď dohodou a nebo mi dají výpověď oni s tím že bych měla ve výpovědi napsáno že jsem hrubě porušila předpisy.

Když jsem se zeptala jak jsem je porušila tak mi bylo oznámeno že jsem je porušila tím že jsem svou dovolenou nenahlásila tři dny předem a tak jsem hrubě porušila pracovní předpisy.

Nyní mě nutí abych to podepsala že jiné východisko není a já teď vůbec nevím co mám dělat.

Sice mám smlouvu na dobu neurčitou ale to mi asi v tomto případě nepomůže.

Dozvěděla jsem se že mě potřebují "vyštípat" protože chtějí mé místo dát jiné pracovnici a nechtějí mi vyplatit odstupné.

Vůbec netuším co mám dělat.

Můžu se nějak bránit???

Předem děkuji za odpověď Snášelová

• #43998 Reply

Karel Dlouhý

Bránit se můžete tím, že dohodu nepodepíšete. Pokud Vám dají výpověď nebo okamžité zrušení prac. poměru, pak dáte k soudu žalobu na neplatnost a oni to nejspíš prohrají – neboť toho není hrubé porušení pracovní kázně nebo předpisů.

Je otázkou, jak doložíte ten souhlas s dovolenou.

Trvejte na přidělování práce podle pracovní smlouvy.

Můžete se také obrátit na inspekci práce (popř. tím vyhrožovat).

• #43999 Reply

Jitka Suchánková

Dobrý večer,

dostala jsem k podpisu ukončení pracovního poměru dohodou dle §49 s odstupným dvou měsíců. Můžu se optat kdy mi má být odstupné vyplaceno? Je to ihned při dalším výplatním termínu s poslední výplatou nebo mi může být odstupné vyplacené až v dalším výplatním termínu jak mi to dává zaměstnavatel k podpisu ?

Děkuji za odpověď

• #44000 Reply

Veronika Kernalova

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Před 14dny jsem byla obeznámena s napomenutím za pozdějsí příchody (rámcově 1-5min), díky možnosti čerpat fond napracovaných hodin z předešlého měsíce jsem přišla 3x později cca 30min-1hod do práce, ale měla jsem to nahlášené vedoucí pracovnici, používání pc k soukromým účelům, internetu a programu skype. Počítače jsou pod veřejnými hesly, může k nim kdokoli a jakkoli s nimi nakládat, skype jsem používala z větší části pro pracovní účely, nebyl mi přidělen slíbený telefon, následně jsem odcházela na dovolenou a první den po ní mi byla nabídnuta dohoda, jinak to "bude horší" plus mi přičetli špatně vystavenou fakturaci, která ale firmě nezpůsobila újmu. jednalo se o 5faktur asi tak ze 100. Nepřijala jsem ji bez odstupného. Je toto hrubé porušní hodné výpovědi? Zároven jsem byla převedena na jinou pozici, ale nedostala jsem doložku o změně, ani náplň práce ani jiný platový výměr. Pozici ze smlouvy a popisu nevykonávám.Je to v pořádku?

• #44001 Reply

Karel Dlouhý

Není to v pořádku.

Trvejte na přidělování práce podle pracovní smlouvy.

Hrubé porušení to není.

• #44002 Reply

Ivana Zezulová

Odstupné se vyplácí až s poslední výplatou po skončení PP.

• #44003 Reply

Katka Potůčková

Dobry den,

potrebuji odejit z duvodu nove prac.nabidky,ale puvodni zamestnavatel me nechce pustit dohodou, tudiz mam 2mesice vypovedni lhuty. Co mohu udelat,abych mohl odejit dle meho planu a nastoupit do nove prace?

Dekuji moc za odpoved

• #44004 Reply

Karel Dlouhý

Udělat nemůžete nic. Podepsal jste pracovní smlouvu a musíte tedy vykonávat práci i po dobu výpovědní lhůty. (Dal jste již výpověď?)

• #44005 Reply

Libuše Chanerová

Dobrý den,

odeslala jsem zaměstnavateli dohodu o rovzázání pracovního poměru, poštou doporučeně, před deseti dny. Prozatím jsem neobdržela odpověď. Stačí, že organizace dohodu převzala, bude platit mnounavžený obsah? Případně, do kdy musím dostat odpověď a pokud odpověď nedostanu, bude dohoda neplatná?

Děkuji za odpověď.

• #44006 Reply

Milan Zeman

Dohoda = musíte dostat odpověď, ve které bude uvedeno, že s Vaším návrhem souhlasí, jinak dohoda neplatí.

• #44007 Reply

ivzez

Dohoda je dvoustranný právní krok, k jehož platnosti je třeba písemný souhlas obou stran. Ani jedna ze stran není povinna s návrhem druhé strany souhlasit. A nebude-li zaměstnavatel s Vaším návrhem souhlasit, není ani povinen Vám odpovědět (přestože by to byla slušnost).

• #44008 Reply

Pavel Polášek

Dobrý den, ke dni 25.7.2011 jsem okamžitě zrušil pracovní poměr se svým zaměsnavatelem dle §56 písm. b) pro neplacení mzdy. Dle zjištění z výplatních pásek, které se ke mě kvůli služební cestě dostaly až v červnu jsem zjistil, že mi nebyla zaplacena pracovní sobota v březnu, náhrady za lékaře v dubnu a díky špatné březnové výplatě také špatně spočítaná dovolená a nemocenská v dubnu a květnu. K tomu mi byly odečteny zálohy za květen a červen o kterých nevím a nemám k nim žádné doklady ani nejsou na výpisech z účtu. Nyní jsem volal účetní o zápočtový list a bylo mi řečeno, že jí majitel zakázal mi ho poslat. Volal jsem mu i psal ale nijak nereaguje a nemám od něj žádné stanovisko. Jak mám dále postupovat? Dluží mi i s odstupným více jak 120tis., nekomunikuje a já se ani nemohu bez ZL přihlásit na ÚP. Jak dlouho má na případnou reakci?

• #44009 Reply

Karel Dlouhý

Přihlásit na ÚP se můžete.

Musíte dát na něj žalobu k soudu – jednak o vydání potvrzení o zaměstnání, jednak o výplatu dlužné mzdy.

Dále můžete dát podnět na inspekci práce.

Odpověď na téma: Ukončení pracovního poměru dohodou versus výpověď s 2 měsíční výpovědní lhůtou
Informace o uživateli: