Ukončení pracovního poměru

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Ukončení pracovního poměru

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Folwarczna a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Jiří Śindelář

Pracuji ve firmě 4 roky a majitel mě ústně oznámil,že zde budu muset ukončit pracovní poměr z důvodů zrušení mého místa.Přesné datum ukončení mě však nesdělil.Chtěl bych se zeptat, zda ústní oznámení stačí, nebo mě to musí oznámit písemně a v jaké době před ukončením.Je jeho povinností se mnou sepsat dohodu nebo výpověd pro nadbytečnost a mohu žádat o odstupné. V případě, že by v dohodě nebylo uvedeno pro nadbytečnost jak mám dále pokračovat,či ji podepisovat.Nebo mu oznámit, že ukončení pp nebudu podepisovat, a trvat na správném ukončení pracovní smlouvy a chodit nadále do zaměstnání.

Děkuji

• #56760 Reply

ivzez

Ústní sdělení nic neznamená, výpověď by musela být písemná. Výpověď na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu.

O odstupné žádat nemůžete. Nárok na ně stanoví zákoník práce. Odspné závisí na důvodu, který zaměstnavatel v písemné výpovědi uvede.

Navrhne-li zaměstnavatel rozvázání pracovního poměru dohodou, nejste povinen na jeho návrh přistoupit.

• #56761 Reply

Pavel Trávníček

Dobrý den.

v minulém roce 2012 jsem dostal od zaměstnavatele dohodu o ukončení pracovního poměru ke dni 30.4.2012 přičemž, jsem ale měl uzavřenou pracovní smlouvu do 1.10.2014. Tu dohodu jsem podepsal.

Teď mám dotaz. Mám přesto nárok na náhradu mzdy do doby kdy jsem měl utavženou pracovní smlouvu do 1.10.2014?

Výpověď dohodou mi nastala, kdy mě chtěli vyměnit za jiného pracovníka. Žádný prohřešek jsem v práci ale neučinil, jen prostě byly v práci neshody.

jako odstupné jsem dostal 2 měsíční plat.

• #56762 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

dohodu o ukončení pracovního poměru jste od zaměstnavatele nedostal, ale dobrovolně jste ji se zaměstnavatelem uzavřel. Pokud jste s ukončením pracovního poměru dohodou nesouhlasil, neměl jste ji podepisovat. Zaměstnavatel by Vám pak musel dát výpověď (pravděpodobně opět s nárokem na odstupné) nebo počkat na uplynutí doby určité. Váš pracovní poměr skončil 30.4.2012, dostal jste odstupné, tudíž nárok na žádnou náhradu mzdy nemáte, protože od 1.5.2012 jste již nebyl zaměstnancem. Doufám, že jste od doby ukončení pracovního poměru zaměstnaný jinde, v evidenci úřadu práce nebo že si platíte zdravotní pojištění.

• #56763 Reply

ivzez

"Výpověď dohodou" neexistuje. Tzn., že "jste ji od zaměstnavatele nedostal" ani "Vám nenastala".

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je vždy dobrovolná oboustranná dohoda (= nelze ji uzavřít bez souhlasu obou stran).

Výpověď z pracovního poměru je něco jiného.

Na náhradu mzdy nárok nemáte.

___

PS:

K udržení zaměstnání nestačí "neučinit v práci žádný prohřešek".

• #56764 Reply

Folwarczna

Dobrý den,

mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru, dne 11.6. bylo dohodnuto mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, že dojde k dohodě o rozvázání pracovního poměru. Tato dohoda byla sepsána s termínem ukončení 12.6.2012, byly vyhotoveny dva stejnopisy z nichž má každá strana po jedné kopii. Později ovšem zaměstnavatel obrátil s tím, že dohodu nepřijímá. Byla tedy ze strany zaměstnance sepsána výpověď, opět ve dvou kopiích z nichž jednu má zaměstnavatel a jednu zaměstnanec, zároveň bylo k výpovědi připojena žádost o čerpání neplaceného volna. Tato žádost byla opět vyhotovena ve dvou stejnopisech z nichž každá strana má opět po jednom kusu. Všechny tyto písemnosti byly doručeny osobně na pracovišti. Můj dotaz zní zda lze pro tyto dokumenty uplatnit § 337 odst. 1 a 3, zákoníku práce a případně i § 334 odst. 3, zákoníku práce? Dále podle § 337 odst. 1 byl zaměstnavatel vyzván písemně potvrdit jejich přijetí, ale toto odmítl.

Děkuji Folwarczna

Odpověď na téma: Ukončení pracovního poměru
Informace o uživateli: