Umístění kamer na pracovišti.

Forum Fóra Pracovní právo Různé Umístění kamer na pracovišti.

Zvolené téma obsahuje celkem 29 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 3 roky, 11 měsíců.

• Autor

Eva

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jestli má zastnavatel právo umístit kameru na detailní a nepřetržité sledování

jednoho zaměstnance. Kamera by byla umístěna v buňce, která má parametry 2×2,5m. Může zaměstnavatel takto umístit na mne kameru bez mého souhlasu?

Děkuji za odpověď.

• #37244 Reply

martus

tady se o to asi nikdo nezajima !!!!!

• #37245 Reply

lUCIE

DOBRÝ DEN,CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JESTLI JE MÁ ZAMĚSTNAVATEL NÁROK DO TOVÁRNY UMÍSTIT KAMERY NA SNMÍMÁNÍ HALY VČETNĚ ZAMĚSTNANCŮ BEZ JEJICH VĚDOMÍ.sLYŠELA JSEM,ŽE BY TO MĚLI DÁT NĚJAKÝM ZPŮSOBEM VĚDĚT,AT UŽ PÍSEMNĚ,ČI SLOVNĚ.DBSĚKUJI ZA ODPOVĚD

• #37246 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, k něčemu takovému potřebuje především souhlas Úřadu pro ochranu osobních údajů. Jestliže kamery provozuje a tuto skutečnost úřadu nesdělil, může být pokutován.

• #37247 Reply

tom

Chtel bzch se zeptat, pracuji jako mechanik v autodoprave a zamestnavatel dal na procoviste kamerz, ma pravo me snimat po celou dobu vykonu prace?

A druhy dotaz jak postupovat v pripade ze zamestnavatel vykazoval u nektrzch zamestnancu jeste vykazuje oficilane mensi mzdu nez veskutecnosti vyplaci.

Predem dekuji za odpoved.

• #37248 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kamerový systém musí být schválen od Úřadu na ochranu osobních údajů. Jinak se dopouští přestupku. Pokud jde o nesprávné vykazování mezd, tak lze podat podnět na Oblastní inspektorát práce, eventuálně na finanční úřad (mohlo by se jednat o daňové nesrovnalosti, a při určitém rozsahu dokonce o trestný čin).

• #37249 Reply

Gabriela Trochtová

Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující:

Společnost v rámci kontroly svých zaměstnanců chce nyní používat kamery s tím, že bude kontrolora i kontrolovaného natáčet a pořizovat obrazový i zvukový záznam, zaměstnanci prozatím netuší k jakému účelu toto jejich zaměstnavatel potřebuje, nebo na co to chce použít. Má zaměstnavatel na toto právo, případně jaký zákon toto řeší, musí s tím zaměstnanec jen tiše souhlasit? Pokud s tím zaměstnanec nesouhlasí, je toto možno brát jako porušení pracovního řádu a rozvázat se zaměstnancem pracovní poměr? Předem děkuji za odpověď. Gabka

• #37250 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na toto téma již bylo několikrát odpovězeno. K umístění a provozování kamerového systému, který nahrává a zaznamenává dění, musí mít zaměstnavatel tento systém registrován u Úřadu na ochranu osobních údajů ( http://www.uoou.cz ). Jinak by se dopouštěl přestupku nebo správního deliktu. Pokud jde o kamery, které pouze sledují aktuální dění a nic nezaznamenávají, pak žádná konkrétní omezení stanovena nejsou (nesmí ovšem překračovat meze lidského soukromí, nelze je tedy instalovat např. do sprch apod.).

• #37251 Reply

Kateřina Novotná

Dobrý den,

mám několik dotazů, ale nejprve uvedu svou situaci. Pracuji ve firmě na zpracování odpadů a zaměstnavatel nainstaloval do jedné z našich hal kameru. Tato kamera snímá 24 hodin denně a zároveň tyto záběry uchovává na videokazetách a následně si je zaměstnavatel prohlíží. Jak jsem se již dočetla na k tomu příslušném servru, tak by zaměstnavatel měl být příhlášen na úřad o ochraně osobních údajů..a také jsem se dočetla, jestli správně tak by o tom měl informovat i veřejnost, protože do této haly právě vstupuje i veřejnost. A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli s nainstalováním kamery na pracovišti musí souhlasit i zaměstananec? Děkuji za zodpovězení, případné potvrzení mích přesvědčení a otázek.

• #37252 Reply

Petr Petr

Firmy, resp. tedy zaměstnavatelé mohou např. zejména v zájmu zabezpečení majetku kamerový systém používat. Musí to ale dělat takovým způsobem, který nijak nezasahuje do soukromí samotných zaměstnanců (toalety, šatny, sprchy). Jak již bylo níže řečeno, tak pokud jde o kamery, které snímají ale nic nezaznamenávají, tak nemusí být nikde registrovány. V opačném případě, kdy se záznam z kamery ukládá, musí být kamerový systém zaregistrován u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Pokud se vám tedy něco nelíbí můžete podat podmět k uvedenému úřadu.

• #37253 Reply

Jíří Ptáčník

Dobrý den. Jsem zaměstnancem firmy, jež je sledována kamerovým systémem. Mám však podezření, že kamery se nachází i v prostorách, kde je zakázáno je instalovat(WC).Jak mohu zjistit jestli tam opravdu jsou? Nebo jak v takovém případě podezření postupovat? Děkuji za odpověď.

• #37254 Reply

Petr Petr

Pokud se domníváte že na pracovišti, resp. na místech které zasahují do soukromých práv zaměstnanců jsou nainstalovány kamery zkuste je najít třeba sám, případně se na toto zeptejte přímo zaměstnavatele. Jinak se ale můžete obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů, který může u vašeho zaměstnavatele věc prověřit.

• #37255 Reply

Barbora Malá

Dobrý den,

Pracuji ve výrobě na směny a zaměstnavatel ji nainstaloval přímo nad pracovní stůl. Nedala jsem jasně souhlas, byli na mě kladeny opravdu docela podivné nároky na kvalitu..apod. Tato kamera mě snímala od 6:00 do konce prac. směny a data se ukládali na připojený počítač, který byl u mého pracoviště, zároveň byl počítač připojený na intranetovou síť, takže mě mohli odkudkoliv sledovat po celý den. Nelíbí se mě to, sledují také další kolegyni, která chodí na odpoledne a ranní směnu. Následně mě po krátké nemoci předali papír, kde mě žádají a znovu chtějí zlepšení mé práce, neboť analyzovali mediální záběry a tvrdí, že nedodržuji technologické postupy a ,že mě dávají tři měsíce, nebo mě vyhodí z práce. Sehnali na to i podpis ředitele společnosti, práce mě přestala úplně vyhovovat a nejde mě, tak jak oni potřebují. Neustále je žádám, že chci přidělit jiné pracoviště. Můžete mě poradit?

• #37256 Reply

marcel novaček

Kontaktujte na http://www.uoou.cz/ uřad pro ochranu osobních údajů kde v registru zjistíte zda zaměstnavatel má toto snímání a ukládání dat ohlášené,pokud ne hrozí mu pokuka až 10 000 000 kč

• #37257 Reply

Monika Valentova

Dobry den,

pracuji ve spolecnosti, ve ktere je nainstalovan kamerovy system slouzici k ochrane majetku spolecnosti. Toto je opatreno interni firemni smernici, ktera mimo jine uklada, ze kamery nesmeji byt v kancelarich THP spusteny v pracovni dobe od 8:00 do 16:30 a v teto dobe na tomto pracovisti nesmi byt ani porizovan zaznam. Presto je tento system v pracovni dobe spusten a muj primy nadrizeny jej zneuzil: navedl kolegu, ktery mel povoleni sledovat kamerove systemy k monitorovani mimokancelarskych prostoru kvuli ochrane majetku spolecnosti, aby na kamerovem systemu v kancelari sledoval meho manzela pracujiciho ve stejne spolecnosti, jak casto za mnou prijde a jak dlouho se zde zdrzi. Ten toto peclive zapsal na papir a predal memu nadrizenemu. Nadrizeny pak s timto papirem a se stiznosti sel k primemu nadrizenemu meho manzela, kde vsak neuspel.

Je mozne meho nadrizeno za toto jednani nejakym zpusobem postihnout?

• #37258 Reply

Barbora Malá

Dobrý den, firma v tom registru zřejmě nemá záznam. Mám dojem, že ani jednotlivý lidé, kteří se tímto způsobem ve firmě shánějí obživu. IČO firmy v registru není. Kamer je tam požehnaně. To je neskutečné. Děkuji za informaci, budu asi opravdu informovat.

• #37259 Reply

Iva Olivová

Dobrý den,

chtěla jsem se obrátit na vás o radu jak řešit bossing i mobbing na pracovišti. Vždy je potřeba k takovému případu důkaz a ten se dá získat pouze nahrávkou, mám na mysli audio i videozáznamem. Proto se chci zeptat, zda je z hlediska šikanovaného zaměstnance pořízení nahrávky takového jednání legální bez jakéhokoliv povolení. V případě, že nahrávka není legální, kam se obrátit o její povolení, či jak jinak je možné tuto situaci řešit, když šikanovaný zaměstnanec se nechce vzdát pracovního místa.

Předem děkuji za odpověď.

• #37260 Reply

Bublina

Dorý den,ráda bych se chtěla zeptat jak se bránit když zaměstnavatelka zneužívá kamer na pracovišti ke kontrole našeho pohybu na obchodě.Sedí u počítače a když vidí že se jen na chvíli zastavíme,hned nám telefonuje a vymýšlí další praci.Neměla by mít od nás podepsaný souhlas,mysleli jsme že kamery mají sloužit pro poliicii při vyšetřování a ne k sledování zamněstnanců.Je možnost jak se bránit?Děkuji

• #37261 Reply

ivzez

Máte pravdu, kamerový systém nesmí sloužit ke sledování zaměstnanců. Zkuste se obrátit na inspektorát práce.

• #37262 Reply

Petr

Dobrý den,

nedávno nám zaměstnavatel nainstaloval kamery se záznamem do firmy prý ochrana majetku. Dal nám podepsat prohlášení že s kamerami souhlasíme ale už nic o tom kdo je bude sledovat. Můj mistr se vyžívá ve sledování svých oveček během pracovní doby a jejich řádné lokalizaci na firmě. Může (mistr) sledovat průběh výroby a jak to říct slušně buzerovat že jsme pomalí a k h…. . Nelíbí se nám že celí den nás pozoruje nemluvě o přehrávání záznamů zpětně. Nemluvím tady o nadávkách na naši adresu ohledně naší neschopnosti vyrábět z dílů které jsou špatně zkonstruovány (na tuto problematiku jsme upozorňovaly) ale jsme přeci k ničemu. Jaké pravomoce má mistr v případě sledování ldyž k tomu není zmocněn?

• #37263 Reply

b.b

dobry den

nastoupila jsem do jedne spolecnosti jako strazny

ktera tuto sluzbu provozuje pro jistou organizaci.

pri prvni sluzbe jake prekvapeni v mistnosti 4m2 monitoruje celou mistnost a zamestnance kamera po dobu jeho sluzby.

jiste si umite predstavit jak se takovy pracovnik citi. domnivam se ze zamestnavatel me mel informovat pisemne coz neucinil ani ustne,jake ale bylo moje prekvapeni ze nejenze me sleduji 12 hodin zamestnanci firmy ktera ostrahu provozuje ale ze nekteri pracovnici organizace pro kterou je tato sluzba provozovana meli moznost nahlednout, protoze pan reditel provozovny ma monitor ve sve kancelari, ovsem sok pro me byla informace ze ma monitor doma to snad ma misto televize? maji snad firmy ostrahy jina pravidla pro tuto cinost? jeste jednu diskutovanou vec bohuzel jsem dovolila teto firme okopirovat obcansky prukaz za ucelem sepsani prac smlouvy snad by stacilo data prekontrolovat kazdy zodpovida za svoji praci dekuji za odpoved a vas nazor

• #37264 Reply

ivzez

Jestlipak je zaměstnavatel řádně zaregistrován na ÚOOÚ?

Kamery nesmí sloužit ke sledování zaměstnanců.

• #37265 Reply

ivzez

Obraťte se na ÚOOÚ, kamery nesmějí sloužit ke sledování zaměstnanců.

• #37266 Reply

Ned

Mám dotaz ohledně tzv.fotopastí. Zaměstnavatel je využívá v okolí budovy aby zjistil jestli zaměstnanci nechodí ven kouřit. Jsou vždy na jiném místě kde je sám majitel firmy schovává tak aby nebyly vidět. Záznamy z těchto fotopastí pak používá když se chce zbavit nějakého zaměstnance. Předloží mu dohodu o ukončení pracovního poměru s tím, že když ji dotyčný nepodepíše tak ho vyhodí z důvodu hrubého porušení pracovní kázně( k čemuž používá ty fotky) zatím mu to všichni ze strachu podepsali. Zajímalo by mě jestli kdyby nepodepsali tu dohodu a on je vyhodil pro hrubé porušení kázně by se mohli nějak bránit. Děkuji

• #37267 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz není zcela jednoduchá. Délku přestávek v práci a jejich rozvržení určuje zaměstnavatel. Pokud zaměstnanci chodí kouřit mimo tyto vymezené přestávky, pak jde z jejich strany o porušení pracovní kázně. Otázkou je, zda by to mohlo být označeno za hrubé porušení pracovní kázně. Osobně bych se spíše přikláněla k tomu, že by zaměstnavatel mohl dát takovému zaměstnanci výpověď podle § 52, písm. g) zákoníku práce – konkrétně pro soustavné méně závažné porušování pracovních povinností.

Pokud má zaměstnanec pocit, že okamžité ukončení pracovnho poměru je ze strany zaměstnavatele neoprávněné a tudíž neplatné, měl by toto co nejdříve písemně sdělit zaměstnavateli s tím, že trvá na tom, aby ho nadále zaměstnával, a podat k soudu žalobu pro neplatné skončení pracovního poměru.

Otázkou také je, zda je používání fotopasí ze strany Vašeho zaměstnavatele v souladu se zákonem. V tomto doporučuji obrátit se na ÚOOÚ (Úřad pro ochranu osobních údajů) – http://www.uoou.cz.

• #37268 Reply

ivzez

Zaměstnavatel smí na pracovištích používat bezpečnostní kamery pouze v odůvodněných případech. Kamery nesmějí sloužit ke sledování zaměstnanců.

Podle mne je používání fotopastí nezákonné.

Obraťte se na ÚOOÚ.

• #37269 Reply

Hekuba

Dobrý den,pracuji v jednom nejmenovaném supermarketu.Po nedávném incidentu krádeže(ze strany zaměstnance na udání)bych pochopila že jsme jako zaměstnanci hlíaní na každém kroku ale k věci.Pracuji tj doplňiji zboží převážně v noci.Nedávno za mnou přišla moje nadřízená že jsem byla po čtyři moje noční kamerově sledována.Předpokládám že jsem byla neoprávněně označena za zlodějku tudíž monitorována.Na nic samozřejmě nepřišli co se krádeže týče ale jelikož se občas zaplkám (ale svou práci si vždy udělám) tak mě bylo naznačeno že se flákám a nic nedělám. Na nočních nejsem sama ale "na koberečku jsem byla jen já".Uvažuju jestli se tu nejedná už i o šikanu potože pouze mě bylo nařízeno co smím a nesmím od daného incidentu dělat dokonce na 100%vím od které osoby toto vzniklo. Mohou proti mě takto použít kamerové zaznamy a bez mého souhlasu k mému monitorování?

• #37270 Reply

ivzez

Zaměstnavatel nesmí kamery používat ke sledování zaměstnanců.

To ovšem nemění nic na tom, že v pracovní době musíte pracovat a ne povídat s jinými zaměstnanci.

• #37271 Reply

terisek20

DOBRÝ DEN,ZAMĚSTNAVATEL NÁM NAINSTALOVAL KAMERU DO ŠATNY,JE TO MOŽNÉ,DÍKY ZA ODPOVĚD

• #37272 Reply

ivzez

Kamery nesmějí sloužit ke sledování zaměstnanců.

Obraťte se na ÚOOÚ.

Odpověď na téma: Umístění kamer na pracovišti.
Informace o uživateli: