Uplynutí data prac. smlouvy

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Uplynutí data prac. smlouvy

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 2 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #54452 Reply

  miss.viky@seznam.cz

  Dobrý den, chci se zeptat na toto. Nyní jsem na mateřské dovolené, ale v příštím roce bych se chtěla vrátit do práce, dceři budou 3 roky. Jde o to, že u zaměstnavatele, u kterého jsem před mateřskou pracovala jsem pracovala na dobu určitou přesněji mám napsáno "po dobu mateřské dovolené G.K.", ale tato nejmenovaná kolegyně již do práce dochází a po novém roce ukončuje mateřskou dovolenou a bude pracovat na plný úvazek. Znamená to tedy, že mám tímto automaticky ukončenou pracovní smlouvu? Druhý dotaz se týká toho, že bych chtěla do práce, ale už ne k původnímu zaměstnavateli, musím se tam vrátit anebo mám právo jít jinam? Děkuji předem za zodpovězení obou dotazů.

 • #54454 Reply

  Šéfredaktor

  Dobrý den, doporučuji domluvit se přímo osobně se současným zaměstnavatelem. Obecně skončí pracovně právní vztah uplynutím doby, na kterou byl sjednán; pokud však zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele dále pokračuje v pracovní činnosti, platí, že jde o pracovní poměr na dobu neurčitou.

  Mgr. Lucie Jindrová

 • #54455 Reply

  Zuzana

  Dobrý den, mám sjednaný pracovní poměr na dobu určitou – agenturní zaměstnání. Po zkušební době jsem zjistila, že jsem těhotná a budu nastupovat na rizikové těhotenství. Mohu dostat výpověď? Kdo mi bude platit mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů? Jak mám tuto situaci řešit?

  Děkuji.

 • #54456 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, mateřskou by Vám měl platit Váš současný zaměstnavatel, i přesto, že v průběhu mateřské (nebo následně rodičovské) dovolené Vám skončí pracovní poměr ke dni, který máte v pracovní smlouvě sjednaný jako den skončení pracovního poměru. Podrobnější informace v této věci by Vám měli sdělit pracovnící Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kteří se zabývají peněžitou podporou v mateřství.

 • #54457 Reply

  tomas stefka

  Děkuji předem, bude to trochu složitější.

  Nastoupil jsem do zaměstnání, kde v inzerci slibovali plat 18000 Kč brutto.Přistoupil jsem v pracovní smlouvě na plat 14000 Kč brutto po dobu zkušební, tj.3 měsíců s tím, že mi potom bude plat zvýšen. Pracovní poměr začal 13.10.2008, takže zkušební doba končí datem 13.1.2009.

  Dne 13.1.2009, po skončení pracovní doby, sdělím zaměstnavateli, že požaduji novou smlouvu, již bez zkušební doby, a to s platem 18 000 Kč.

  Dne 14.1.2009 ráno navštívím zaměstnavatele, je li nová smlouva dle mých požadavků.Pokud ano, půjdu do práce, pokud ne, půjdu se nahlásit na úřad práce a zaměstnavateli písemně předám předem napsané ukončení pracovního poměru s datem 13.1.2009.

  Proč tak komplikovaně? Chci zároveň snadno odejít ve zkušební době, ale současně k nastoupení na úřad práce musím mít odpracovány celé tři měsíce.

  1. Jest toto teoreticky proveditelné?

  2. Jak by do toho zapadala dovolená, víkendy a případné Vánoční svátky ??

 • #54458 Reply

  Karel Dlouhý

  Proveditelné to není, neboť 14. 1. 2009 již nebudete ve zkušební době.

  Dovolená, víkendy, svátky nemají vliv.

  Pokud je plat (mzda) uveden v pracovní smlouvě (což není nutné – mnohdy to bývá v samostatném mzdovém výměru), pak by při změně byla nutná změna peracovní smlouvy (ne smlouva nová, neboť pracovní poměr trvá).

  Řešení: můžete chtít po zaměstnavateli předložit změnu pracovní smlouvy s vyšší mzdou již třeba 10. 1.

 • #54459 Reply

  tomas stefka

  Ještě prosím o jeden dotaz. Mohu si sjednat dodatek ke smlouvě a to zkrácenou výpovědní lhůtu na 1 měsíc?

  Děkuji.

 • #54460 Reply

  Karel Dlouhý

  Nemůžete.

  ZP § 51

  §51 (1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.

 • #54461 Reply

  Radovan Ryzí

  Byl jsem zamestnán na dobu určitou do 30.10.2008 po ukoncení teto doby mi nebyla smlouva obnovena přesto že mi byla zamestnavatelem přidelena práce,používám služební vozidlo atd.K 28.11.2008 mi zamestnavatel zaslal novou smlouvu na dobu určitou.do 20.2.2009 podle mého názoru na toto nemá právo a smlouva mi musí být prodloužena na dobu neučitou. Je muj názor správný – dekuji za odpověď.

 • #54462 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, PP na dobu určitou lze uzavírat jen v rámci 2 let. Poté musí být již uzavřen na dobu neurčitou. V dotazu však neuvádíte, jak dlouho již PP trval. U Vás spíše došlo k naplnění §65/2 ZP: Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby (§ 48 odst. 2) s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Odpověď na téma: Uplynutí data prac. smlouvy
Informace o uživateli: