Uplynutí data prac. smlouvy

Forum Fóra Pracovní právo Pracovní smlouvy a dohody Uplynutí data prac. smlouvy

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 8 měsíců.

• Autor

miss.viky@seznam.cz

Dobrý den, chci se zeptat na toto. Nyní jsem na mateřské dovolené, ale v příštím roce bych se chtěla vrátit do práce, dceři budou 3 roky. Jde o to, že u zaměstnavatele, u kterého jsem před mateřskou pracovala jsem pracovala na dobu určitou přesněji mám napsáno "po dobu mateřské dovolené G.K.", ale tato nejmenovaná kolegyně již do práce dochází a po novém roce ukončuje mateřskou dovolenou a bude pracovat na plný úvazek. Znamená to tedy, že mám tímto automaticky ukončenou pracovní smlouvu? Druhý dotaz se týká toho, že bych chtěla do práce, ale už ne k původnímu zaměstnavateli, musím se tam vrátit anebo mám právo jít jinam? Děkuji předem za zodpovězení obou dotazů.

• #54454 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, doporučuji domluvit se přímo osobně se současným zaměstnavatelem. Obecně skončí pracovně právní vztah uplynutím doby, na kterou byl sjednán; pokud však zaměstnanec se souhlasem zaměstnavatele dále pokračuje v pracovní činnosti, platí, že jde o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Mgr. Lucie Jindrová

• #54455 Reply

Zuzana

Dobrý den, mám sjednaný pracovní poměr na dobu určitou – agenturní zaměstnání. Po zkušební době jsem zjistila, že jsem těhotná a budu nastupovat na rizikové těhotenství. Mohu dostat výpověď? Kdo mi bude platit mateřskou dovolenou po dobu 28 týdnů? Jak mám tuto situaci řešit?

Děkuji.

• #54456 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, mateřskou by Vám měl platit Váš současný zaměstnavatel, i přesto, že v průběhu mateřské (nebo následně rodičovské) dovolené Vám skončí pracovní poměr ke dni, který máte v pracovní smlouvě sjednaný jako den skončení pracovního poměru. Podrobnější informace v této věci by Vám měli sdělit pracovnící Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), kteří se zabývají peněžitou podporou v mateřství.

• #54457 Reply

tomas stefka

Děkuji předem, bude to trochu složitější.

Nastoupil jsem do zaměstnání, kde v inzerci slibovali plat 18000 Kč brutto.Přistoupil jsem v pracovní smlouvě na plat 14000 Kč brutto po dobu zkušební, tj.3 měsíců s tím, že mi potom bude plat zvýšen. Pracovní poměr začal 13.10.2008, takže zkušební doba končí datem 13.1.2009.

Dne 13.1.2009, po skončení pracovní doby, sdělím zaměstnavateli, že požaduji novou smlouvu, již bez zkušební doby, a to s platem 18 000 Kč.

Dne 14.1.2009 ráno navštívím zaměstnavatele, je li nová smlouva dle mých požadavků.Pokud ano, půjdu do práce, pokud ne, půjdu se nahlásit na úřad práce a zaměstnavateli písemně předám předem napsané ukončení pracovního poměru s datem 13.1.2009.

Proč tak komplikovaně? Chci zároveň snadno odejít ve zkušební době, ale současně k nastoupení na úřad práce musím mít odpracovány celé tři měsíce.

1. Jest toto teoreticky proveditelné?

2. Jak by do toho zapadala dovolená, víkendy a případné Vánoční svátky ??

• #54458 Reply

Karel Dlouhý

Proveditelné to není, neboť 14. 1. 2009 již nebudete ve zkušební době.

Dovolená, víkendy, svátky nemají vliv.

Pokud je plat (mzda) uveden v pracovní smlouvě (což není nutné – mnohdy to bývá v samostatném mzdovém výměru), pak by při změně byla nutná změna peracovní smlouvy (ne smlouva nová, neboť pracovní poměr trvá).

Řešení: můžete chtít po zaměstnavateli předložit změnu pracovní smlouvy s vyšší mzdou již třeba 10. 1.

• #54459 Reply

tomas stefka

Ještě prosím o jeden dotaz. Mohu si sjednat dodatek ke smlouvě a to zkrácenou výpovědní lhůtu na 1 měsíc?

Děkuji.

• #54460 Reply

Karel Dlouhý