Úprava styku nezletilých dětí s otcem

Forum Fóra Rodinné právo Děti Úprava styku nezletilých dětí s otcem

Zvolené téma obsahuje celkem 46 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  anirat a poslední změna je stará 5 let, 6 měsíců.

• Autor

Martina

Chtěla bych se zeptat, zda najdu nějaký vzor na určení styku otce s dětmi, když při svěření dětí do mé péče soudce uvedl do rosudku, že jsme domluveni a nadále budeme řešit jejich situaci společně s bývalým manželem.Ten semnou přestal zcela komunikovat, domlouval se jen sdětmi i když jsou obě nezletilé a nyní si je přestal brát. Děti to nechápou a chtějí tatínka navštěvovat.Chci, aby mu soud určil přesné termíny kdy si je bude brát. děkuji

• #28722 Reply

kajka

podání k soudu můžete napsat sama, uvedete, že dítě bylo rozsudkem, který schválil vaši dohodu svěřeno Vám, domluva na styku s otcem není možná, proto žádáte, aby o úpravě styku rozhodl soud. Samozřejmě uvedete veškeré nacionále rodičů i dětí a soud nařídí jedání. Pokud byste si sama netroufla, zajděte za sociální pracovnicí, ta je povinna s Vámi návrh sepsat a pomoci V8m.

• #28723 Reply

Karolína

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda si mohou nezletilé děti 13 a 17 let sami určit jak často se chtějí po rozvodu s otcem stýkat, popř. zda mohou návštěvy u něho odmítnout. děkuji

• #28724 Reply

jeanete

Dobrý den, prosím o radu ve věku necelých čtyř let od nás odešel otec mé dcery za jinou ženou se dvěma dětmi.Následně proběhl rozvod a výšší nemocnost dcery narušená imunita, samovolné spouštění krve z nosu, laryngitydy cca asi 6 * za rok antibiotika.Otec se o dceru vůbec nezajímal návštěvy, narozeniny, vánoce nic.Dcera nesmírně prahla po jeho přítomnosti v jejím smutku v 1.třídě s nadšením ličila zážitky spolužák se jmenoval křestním jménem Vladimír jeko její otec.V té době to bylo na denním pořádku.Z důvodů časté nemocnosti obou dcer absolvovaly několikrát speleoterapii v Ostrově u Macochy na doporučení dětské alergoložky. Starší dcera si vždy od ex manžela udržovala odstup vždy, kdysi před ní rozbil skleněnou desku v afektu když si malovala u stolu. V dalších letech probíhaly ponižující tahanice o výživné, mezitím se ex oženil s onou ženou ta již měla patřičné zkušenosti 5 rozvedená. Vlastní děti si nebral kapesné jim neposkytoval, žádným způsobem se neprojevoval na výchově, kroužcích.Rozhodováním o budoucím povolání…Starší dcera už odmaturovala a pracuje na otce má svůj názor.V době kdy se zvýšila nemocnost mladší dcery se dětská lékařka vyjádřila ve smyslu,, neunesla dětskou dušičkou rozhodnutí svého otce odejít,,.Od té doby uplynulo 13 let a loni mu dcera poslala SMS, že by s ním trávila ráda více času, větší údiv než jeho, když mi tuto skutečnost sdělil jsem neviděla. Obě dcery v té době absolvovaly kratičkou návštěvu po letech u něj doma, kde prim hrála krutě její dcera sedala si mu na klín a ,,tatínku sem, tatínku tam,,.Starší dcera se necítila dobře a řekla, že už ji tam nikdo neuvidí,bylo to příliš ponižující.Loni zasáhla u mladší dcery vážná nemoc porucha autoimunity Thyreotoxikoza s difusní strumou. Pro mě velmi těžké období.Tato nemoc vzniká v důsledku stresu.Což bylo označeno i ošetřujícím lékařem při příjmu v nemocnici dcera upadla. V té dobe je nemocný podrážděný potí se a střtídají se stavy nadměrné aktivity a únavy. Snažila jsem se hledat pomoc kde šlo a prosila otce o pomoc podniká má spoustu kontaktů a prostředky vydělané než aby poskytl na léčbu dcery vložil do několika drahých terenních vozů. Výživné si stanovil sám dával 3000.-, které si sám nechal bez mého vědomí podepsat dcerou v době nemoci.Přitom ,když mu někdo rozbil okno u auta přišla jej oprava na 10 000.U dcery bylo ze zdravotních důvodů přerušeno studium. navíc v době nemoci se měnila okna v bytě a prosba dcery, zda by po čas nezbytně nutný po dobu rekonstrukce nemohla spát u něj. Byla odmítnuta s oddůvodněním, že by něměl kde spát on. V obýváku má rozkládací sedací soupravu velikost bytu 2+1 stejná jako naše. Jen jsem chtěla dceru ušetřit pobytu v prašném prostředí alergie odmala. Před oper. zákrokem ji otec i jeho partnerka ubezpečovali jak ji pomůžou a vše byly pouze plané sliby, jsem si vědoma vysokých nároků partnerky ex manžela. V době operace jsem ji prosila jestli by mohla odvézt dceři do nemocnice mléko jogurty…padly na mne asi z toho psychického vypětí probdělých noci vysoké horečky. Odmítla s tím, že já jsem máma.O potraviny mě žádala dcera sms. Dnes je po odstranění šťítné žlázy cca půl roku, do konce života bude muset brát hormony, je velká pravděpodobnost, že bude mít potíže otěhotnět, byla to hezká holka nemoc zasáhla potýká se s padáním vlasů, výkyvy nálad a únavou a na psychice tento stav taktéž nepřidá. Její otec si nic nepřipouští, že by někdy cokoliv zameškal dcera je velmi citlivá a vůbec ho nezajímá, nikdy žádný víkend péče cokoliv.S odkazem ,že nemá čas, je v Německu etc. a pak ho za hodinu někde viděla. domnívám se, že čas, který věnuje dnes už nevlastnímu vnukovi náležel právem i vlastním dětem. Zároveń si myslím, že docházelo podle čl. 32 Listiny práv a svobod k porušováním práv dítěte. Nevím v současné době jak se bude odvíjet zdravotní stav dcery a tak se ptám je možno požadovat nějakým způsobem odškodné? Za nevěru a nezájem a sobeckost dcera přece nemůže. Podotýkám, že na léčebné pobyty se nijakou formou nepodílel platil pouze částku vyměřenou soudem. Dcera je plnoletá, ale tahanice by jejímu zdr.stavu neprospěly je možný zástup a jak se dá postupovat. Děkuji velice za radu.

• #28725 Reply

michal

Dobrý den,mám prosbu a prosím o radu.

Jsme s bývalou ženou rozvedeni a máme 2 letou dceru.Žena jí ma svěřenou do péče.Umožňuje mi ji vidět jen 1x týdně,domluvili jsme se mimosoudně,vždy jen u ní,bydlí momentálně u rodičů.

Poslední dobou mě při návštěvách začíná slovně napadat a já se nemíním s ní jakkoliv dohadovat tak vždy odejdu.

Chtěl bych si zažádat o soudní příznání styku s dítětem ,ale chtěl bych malou vidět častěji a asi už né tam kde bydlí a hlavně bych ji chtěl vzít i na návštěvu k mojí rodině.Mí rodiče a má sestra jí už neviděli skoro půl roku.Dle názoru mé bývalé ženy nemá naše dcera s nimi nic společného,tak oni ji nemájí právo vidět.

Opravdu jak jsme se domlouvali ,nepředpokládal jsem že se její chování tak změní.

Můžu si zažádat i o změnu opatrovnictví,malá je ale ještě kojena?

Předem moc děkuji.

• #28726 Reply

Denisa

Dobrý den,

již rok a půl jsem od manžela. Jsme domluveni na tom, že manžel bude vídat naší čtyřletou dceru 1x týdně + 1x celý víkend(pátek-neděle). Je v tom však háček celý rok a půl řeším, to že

a) manžel a celá jeho rodina nedodržují dcery režim – je zvyklá chodit spát po obědě a večer okolo 20 hod., tohle všechno narušují. Po obědě nejde spát vůbec, večer chodí později. Pravidelně když mi ji vrátí, dcera je roztěkaná, vše si má tendenci vydupat, je ukňouraná a někdy dokonce i odmlouvá.

b) již nekolikrát se stalo, že když měla jít k otci, tak plakala, že nechce, několikrát se již u něj i pozvracela a nebo pomočila.Vždy tato situace nastala krátce poté co si ji vzal. Otec zvracení svádí na to, že ji "něco nesedlo" a pomočení na to že je nasydlá. Není tomu tak. S otcem není moc dobrá domluva. Soud o výživném a styku s otcem má proběhnout až cca za čtvrt roku. Mám dotaz je nutné dávat otci dceru tak často ? Je to má povinnost? Je někde nějaký zákon , který určuje jak často může dceru otec vídat? Chápu, že je otec dcery jako já matka.

• #28727 Reply

mirek.journey@seznam.cz

DOBRÝ DEN

VÝŽIVNÉ NA OBĚ DCERKY VE VÝŠI 4000,- MĚSÍČNĚ PLATÍM

PRAVIDELNĚ,VČAS A V PLNÉ VÝŠI,NAVÍC JIM PLATÍM

POJIŠTĚNÍ (MĚSÍČNĚ 300 a 370),DOBÍJÍM KREDIT NA MOB.TELEFONU,HRADÍM POLOVIC ČÁSTKY NA ŠKOLNÍ VÝLETY,A JINÉ. V ROZSUDKU JE FORMULOVÁNO,ŽE

MATKA JE SCHOPNA SE S OTCEM NEZL.DĚTÍ DOMLUVIT NA JEHO STYKU S NEZL.DĚTMI,COŽ UŽ,BOHUŽEL NENÍ PRAVDA.UŽ V LÉTĚ LOŇSKÉHO ROKU NASTALY PROBLÉMY,VE DNECH,VE KTERÝCH JSEM MĚL BÝT S DCERAMA MI MATKA POSÍLALA SMS,AŤ NEJEZDÍM,ŽE MAJÍ JINÝ PROGRAM.PO ČASE SE SITUACE VRÁTILA DO NORMÁLU,ALE POSLEDNÍ DOBOU OPĚT ZAČÍNAJÍ TY SAMÉ PROBLÉMY.Z HLEDISKA MÉHO PRACOVNÍHO VYTÍŽENÍ NAVRHUJI STYK,KTERÝ FUNGOVAL DO TEĎ,TJ. V SUDÝ TÝDEN VE ČTVRTEK OD 14 H DO 17 H

V LICHÝ TÝDEN V ÚTERÝ OD 14 H DO 17 H

OD PÁTKU 15 H DO SOBOTY 17

MÁ EX-MANŽELKA PRÁVO ROZHODOVAT O TOM,JAK TRÁVÍM ČAS SE SVÝMI DĚTMI,POPŘ.O ČEM SE S NIMA MŮŽU BAVIT?

KOLIK STOJÍ EVENT.SOUDNÍ ŘÍZENÍ, A KDO HO PLATÍ ?

DÍKY MIREK

• #28728 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

Vy stejně jako matka dětí, jste jejich rodičem, tudíž matka nemůže rozhodovat o čem se s dětmi bavíte, ani jak s nimi trávíte čas. To je zcela na Vás.

Pokud Vám neumožňuje s dětmi styk, nebo se nemůžete dohodnout, podejte soudu návrh na úpravu styku k nezletilým dětem.

• #28729 Reply

Dobrý den,

otec dítěte je stejně jako matka jednoduše rodič a má na dítě stejná práva.

Pokud Vám tato dohoda nevyhovuje, navrhněte u soudu menší rozsah. Obvykle však bývá soudem styk s dětmi upraven v rozsahu 1 víkend za 14 dní + nějaké prázdniny a svátky.

• #28730 Reply

Vlasta Lišková

Dobrý den , máme tento problém má dcera byla fyzicky a psychicky týrána druhem se kterým má 2 letou dceru.Po ročních útrapách /azyl,soud\ atd/byl odsouzen a snad nastoupí trest do vězení.Jedná se hlavně o tu malou soudně byla svěřena do péče matce , peče otce s dcerou /není dořešeno/vzdal se ve prospěch svých rodičů.Tak byla učiněna soudní dohoda o styku s malou , kde je psáno , že styk bude probíhat 1 za 14 dní , ale oni pořád mění co kdy kde a jak bude styk probíhat.Dcera je z nich už zoufalá , nejdřív ji psychicky týral přítel a ted to dělají jeho rodiče.Pořád jí vyhrožují soudem i sociální procovnice nad nimi kroutí hlavou.Co se nechá dělat ,aby už byl relativně klid.

Děkuji za odpověd

Lišková

• #28731 Reply

Dobrý den,

pokud budou chtít dělat problémy, budou je dělat pořád, to těžko ovlivníte. Pokud s nimi není možná dohoda, snažte se striktně dodržovat soudem schválenou dohodu. Pokud ji budou porušovat, asi nezbyde než to řešit opět soudní cestou.

• #28732 Reply

Věra Slavíková

Dobrý den,

mám téměř řoční dceru, která má centrální nervovou poruchu. S otcem dítěte jsem nikdy nežila ve společné domácnosti, dceru mu umožňuji vídat jednou týdně v mojí přítomnosti s ohledem na její léčebný režim a na to že na otce není moc zvyklá. V současné době začal otec vyžadovat, že si dceru chce brát a být s ní bez mé přítomnosti. Myslím že jeho požadavek není ze zájmu o dítě, ale je to jen další způsob jak mi znepříjemňovat život, protože od narození dcery nám působí jen problémy, dlouho nám neplatil alimenty atd. Chtěla bych vědět jestli má na to nárok?

Děkuji Věra

• #28733 Reply

Dobrý den,

pokud se společně na návštěvách nedohodnete, může být podán návrh soudu na úpravu styku k nezletilé dceři. V tomto řízení může soud styk otci rozšířit. Do soudního rozhodnutí tak záleží čistě na vzájemné dohodě.

• #28734 Reply

Jana Kurešová

Dobrý den,ráda bych Vás poprosila o radu: 2,5roku žiju s partnerem,který má z předchozího manželství 6letého syna (je rozvedený 3 roky)- ten je v péči matky, u nás je na víkendy. Bývalá žena je 2 roky znovu vdaná a má 1,5leté dítě. Nyní se chce opět rozvádět,už před cca půl rokem navrhla partnerovi,zda by si syna na "přechodnou dobu" nechtěl vzít (než se ona nějak dá finančně do kupy, sama přiznala, že by 2 děti asi nezvládla).Tenkrát z toho sešlo,vše odvolala a nyní se situace opakuje. Její manželství vypadá tak,že se dost hádají, jsou na sebe sprostí i před dětmi (i na děti),párkrát Kuba přiznal,že dost často doma "dostane",což přiznala i ona,že nic jiného na něj nezabírá. Ale zprávy od lékaře nemám,protože nijak viditelné modřiny nemá. Chtěla bych se proto zeptat,zda by byla možnost,aby žil s námi,i kdyby ona s tím nesouhlasila.A co je k tomu potřeba a zda se může 6 leté dítě vyjádřit s kým chce bydlet. Děkuji moc za odpověď, Jana

• #28735 Reply

Petr Pleva

Moje přítelkyně je rok rozvedená a má dvě děti 10 a 12 let. Každých 14 dní si je vyzvedává jejich otec, který nemá pro ně žádný program a celý víkend se jim nevěnuje. Nemá pro ně žádné náhradní věci. V místnostech kde děti jsou kouří a smrdí jak když přijdou z hospody. Ve volné chvíli sám sedí v hospodě a děti musí být venku za každého počasí. Soc. pracovnice s tím odmítá něco dělat!!!! Jakým způsobem ho můžu zbavit otcovství? Děti jsou z něho ve stresu.

• #28736 Reply

Pavla Richtrová

Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat mám 5ti letého syna a soud o styku s otcem mábýt až 14.8.2008.Chtěla bych s ním odcestovat 20.8.2008 do Chorvatska,ale otec si ho chce vzít 9.8.2008 na Lipno až do 23.8.2008.několikrát jsem se snažila s ním dohodnout,že bych si pro něj 19.8.2008 dojela abychom mohli odcestovat,ale říká mi,že neřekne kam přesně jede a že ho bude mít celých 14dní.co mám dělat?Syn se těší k moři a když mu řeknu že nepojede,protože pojede s tátou na Lipno tak nechce jet.Jel by rád,ale nechce na tak dlouho.Ted s ním byl týden na dovolené a plakal že se mu stýská.Chci se zeptat když mu ho na to Lipno teda nedám vůbec může to u soudu použít proti mě i když se nechce dohodnout on?Děkuji

• #28737 Reply

Eva Kadlecová

dobrý den,

potřebovala bych pomoci s velkým problémem.

Jsem samoživitelka, mám dvě děti. Mladší dcerce je 13 měsíců, ještě stále probíhají soudy ohledně určení otcovství a výživného. Otec se k nám nechce hlásit, neustále se snaží rozhodnutí oddalovat (přerušení řízení protože slíbil že vše vyřeší mimosoudně). Z jeho strany je to pouze hra o čas, kterou se netajil ani přede mnou ani před svými kamarády. Jde mu o to, aby nezaplatil na výživném nic. Ještě před dvěma lety vlastnil prosperující firmu, nyní však je již všechen majetek převeden na jiné osoby a rozprodán, oficiálně má firmu i svůj rodinnů dům v exekuci. Vím že dále podniká i vydělává prostřednictvím někoho jiného, vše je pouze účelové. Nyní mě čeká další soud. Mám nějakou možnost se bránit tomuto účelovému "neplacení výživného"? Oficiálně je to zkrachovalý podnikatel, ale ve skutečnosti vše dělá načerno, dokonce i sází, samozřejmě prokázat nemohu nic, na vše má exekuce apod.

Děkuji velmi za pochopení a pomoc

• #28738 Reply

Vladimír Masař

Dobrý den, má přítelkyně řeší v současné době složitý problém. Její manželství již delší dobu neplní své společenské funkce. Důvodem k odcizení bylo manželovo fyzické násilí a časté nevěry. Mají spolu nezletilého syna. Přítelkyně se chce rozvést, ale její manžel doposud nesouhlasíl a vyhrožoval jak násilím, tak i odepřením veškerého společně nabytého majetku. Nyní je přítelkyně gravidní se svým novým partnerem a když tuto skutečnost sdělila svému muži, prohlásil, že podá žalobu o rozvod s tím, že si syna nechá ve vlastní péči a jako důvod uvede to, že jeho manželka čeká dítě s někým jiným. Přítelkyně je vyděšená a neví co má dělat. Poraďte prosím jak postupovat a na koho se obrátit.

Děkuji za radu.

Vladimír

• #28739 Reply

Petr Petr

To že si chcete spolu založit nový vztah když současné manželství přítelkyně je nefunkční a mít spolu další dítě ještě neznamená, že nezletilý syn nebude svěřen do péče matky a vůbec bych se toho nebál.

Chce li se přítelkyně tedy s manželem rozvést, podejte návrh na rozvod. Soud pak bude zkoumat, zda došlo k hlubokému a trvalému rozvratu manželství (můžete zde popř. předložit i důkazy např., že manžel podváděl, měl milenky, nestará se o dítě atd.). Pokud soud nabude dojmu, že došlo k hlubokému a trvalému rozvratu, manželství rozvede (předtím upraví poměr k dítěti po dobu po rozvodu) a to i bez souhlasu druhé strany.

• #28740 Reply

Daniela Hoffmannová

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o radu, neboť už nevím na koho se obrátit.Manžel nás po celou dobu manželství psych. týral, mě fyzicky napadal.Policie manžela vykázala ze spol.domácnosti loni a následně jsme se rozvedli a nebydlí u nás.Syn zůstal v péči mě, ale otci soud určil poměrně rozsáhlý styk.Jeho násilí však nepřestalo , naopak je to mnohem horší.Při předání syna mě několikrát fyzicky napadl, uráží mě vulgárně před ním, ničí nám majetek, píše výhružné smsky, sleduje mě do práce, i kam jdu, syna popouzí proti mě. Při posledním výstupu měl syn problémy z dýcháním, (nemohl popadnout dech)Byla jsem s ním u psychologa v DKC kam jsme chodili již dříve .Hlásila jsem to i na policii, ale vždy to "smete pod stůl" OPD mi řekla že s tím nemůže nic udělat ,že si snad najde brzy přítelkyni a dá pokoj. Já jsem však přesvědčena , že by nám pomoci měla. Prosím Vás tedy o radu, může OPD otci pozastavit styk aby se udělali psych. testy o změnu event, zákaz styku?Děkuji D.H

• #28741 Reply

XY

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se dá omezit styk otce s dítětem. Vůbec se o něj nestará, nemá zájem a jeho chování hraničí s psychickým týráním. Otec má podmínku s dohledem. Zajímalo by mě, co všechno musím udělat pro to, aby dítě dostával co nejméně. Syn má 9 měsíců, od narození jej nezná. Mám podanou žádost o úpravu poměru k dítěti.

• #28742 Reply

Dobrý den,

je třeba všechny tyto skutečnosti tvrdit u soudu.

• #28743 Reply

Dobrý den,

omezit styk může pouze soud, OPD takovou pravomoc vůbec nemá. Je tedy zapotřebí podat soudu návrh na úpravu styku k nezletilému synovi a požadovat omezení kontaktu, příp. nechat vypracovat znalecký posudek. O tom Vás však úřednice na OPD měly poučit.

• #28744 Reply

XY

Děkuji za odpověď. Spousta lidí mi říká, že mohu zažádat, aby mu udělali psychotesty. Netušila jsem, že by mohlo bý jen tak jednoduché, tvrdit tohle u soudu, myslela jsem, že je to složitější.

• #28745 Reply

Jirka Vopat

Dobrý den,

chci se zeptat,v kolika letech nezletilého dítěte je bráno v potaz jeho rozhodnutí s kým chce bydlet (otec,matka).Děkuji za odpověď.

• #28746 Reply

Dobrý den,

to je velmi individuální, obvykle okolo 13. roku věku, nicméně vždy existuje možné ovlivnění druhým rodičem, proto je vhodný znalecký posudek z oboru dětské psychologie.

• #28747 Reply

Samozřejmě to není tak jednoduché – nevěděla jsem, že mou odpověď budete brát takto. Logicky své tvrzení byste měla být schopna prokázat; soud samozřejmě něčemu uvěří a něčemu ne. Podejte tedy důkazní návrh na vypracování znaleckého posudku z oboru dětské psychologie.

• #28748 Reply

XY

Nemyslela jsem psychotesty pro syna, ale pro manžela :-) Opravdu mu syna nechci dávat a za těmi důvody si stojím. Taky mi bylo řečeo, že pokud mám podanou Úpravu poměru k dítěti, tak tam se řeší pouze komu bude svěřen do péče a alimenty. Pokud prý manžel bude chtít, tak si musí zase zažádat o styk s dítětem. Takže to nejspíš bude ještě běh na dlouho trať.

• #28749 Reply

Barbora Bekrová

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká jiná varianta úpravy styku dětí s otcem než dohodou, střídavou péčí a známou variantou "jednou za čtrnáct dní o víkendu". Přítel má s matkou jeho dcery upraveny styky na "dohodu", ta ale není možná, dohoda v tomto případě znamená to, co se líbí a kdy se to hodí matce a pokud se něco nehodí nebo nelíbí nám, dceru nám nechce dávat.Děkuji.

• #28750 Reply

Hana Balousova

Dobrý den,

mám dotaz. 13.8. jsem měla mít soud ohledně úpravy styku otce s dětmi. Soud byl přeložen na 24.11. Bývalý přítel mi řekl, že se k soudu nedostaví a že si vezme děti na Štědrý den k sobě.Můžu požádat u tohoto soudu bez jeho přítomnosti o předběžné opatření, kde by byly stanoveny doby styku s dětmi, resp. řešení Štědrého dnu? Měli jsme pouze ústní dohodu, ale ta nefunguje. Porušuje doby vyzvedávání i návratu dětí, někdy si vezme jen jednoho, jak mu to vyhovuje.

Moc prosím o pomoc.

• #28751 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kromě způsobů, které uvádíte a zejména když dohoda nefunguje, je možné se obrátit na soud se žalobou o úpravu styku s dítětem. V návrhu se uvede, kdy a jak často se žádá kontakt s dětmi a soud o termínech kontaktu dětí s otcem rozhodne.

• #28752 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, může to navrhnout. Uvedete také všechny podstatné okolnosti a průběh kontaktu otce s dětmi. Soud si vyhodnotí jemu známé důkazy a rozhodne se, co ve věci učiní dál.

Jinak pokud se nedostaví k soudu, pak by měl mít dostatečnou omluvu a u soudu to včas oznámit. Jestliže Vám již nyní tvrdí, že nepřijde, u soudu to uveďte. Soud má své prostředky pro neodůvodněné vyhýbání se účasti na jednáních.

• #28753 Reply

Lenka Němečková

Mám půl ročního syna, který byl soudně svěřen do moji péče.S otcem syna se nemůžeme domluvit,kdy ho bude vídat.Nevim na jak dlouho a jak často mám navrhnout,můžete mi prosím poradit?děkuji

• #28754 Reply

Michaela Nožičková

Dobrý den.Prosim o radu.Přítel ma 8 letou dceru a plati na ni výživné 2000Kč. měsíčně.Matka dcery si zažadala o zvýšení výživného.Máme spolu 2 letou holčičku a ja jsem na mateřské dovolené.Zohlednuje soud naši dceru a mě když jsem na mateřské ale nejsme manželé.Žijeme spolu v jedné domacnosti máme stejné trvalé bydliště,prostě žijem jako manželé ale nemáme to na papíře potvrzené.Prosim Vás o radu a mockrat děkuji za odpověd.Michaela

• #28755 Reply

Alice Skotová

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdy může začít syn chodit k otci na noc.Je mu rok a je zvyklý spát jen doma.A když jsem se odstěhovala,jak často mu musím syna dávat,když to nemáme soudem určené.Děkuji

• #28756 Reply

Lucie Jindrová

Dobrý den,

to záleží pouze a jen na vaší dohodě a také na určitých individuálních skutečnostech, např. pokud syna stále kojíte, samozřejmě nebudete asi již nyní s přespáním u otce souhlasit a ten by to ani neměl požadovat. Jde tak pouze a jen o vaší vzájemnou dohodu, neboť toto není nikde upraveno a rozhoduje-li o tom soud, pak vždy vychází z individuálních potřeb dítěte.

• #28757 Reply

Alice Skotová

Děkuji za odpověď.S otcem by se dalo domluvit,ale našel si přítelkyni a začal s ní žít a ona je to mimochodem má kamarádka…tedy teď už ne.Ona sama má tři děti a vím jaký má a vždycky měla k nim vztah,takže si nepřeju aby s mým synem trávila nějaký čas,ale vím,že se tomu neubráním a budu ho tam muset dávat.Vím ale že ona ho bude brát jen z toho důvodu,že ví,že otci na něm záleží.Syna už nekojím,ale nevěřím že on by byl schopen se o něj postarat.Myslela jsem že se to umožňuje až od tří let věku dítěte.

• #28758 Reply

Milan Zeman

Při určení výše výživného se přihlíží k možnostem a majetkovým poměrům rodičů. Pokud došlo od posledního soudního stanovení výše výživného ke změně poměrů, lze docílit zvýšení nebo snížení výživného. Takže pokud soud rozhodoval v době, kdy Váš partner neměl další dítě, kterému je povinen poskytovat výživu, bude tuto skutečnost zohledňovat. Stejně tak ale bude zohledňovat i nové náklady osmileté dcery – např. jestli začala navštěvovat školu atd.

• #28759 Reply

Milan Zeman

To záleží pouze na individuální dohodě. Pouze pokud se nedomluvíte a jeden z vás podá návrh k soudu, bude tato doba stanovena soudem. Vzhledem ke skutečnosti, že patrně ještě kojíte však nepřistupujte na nechávání dítěte přes noc u otce.

• #28760 Reply

Tomas Karel

Dobry den,

chtel bych Vas poprosit o radu,

Mam pres rok pritelkyni ktera ma 5-leteho chlapce a rozhodli jsme se prestehovat do jineho mesta ktere je pres celou republiku od otce ditete.

Otec mel po rozvodu mit chlapce kazdou stredu a kazdy druhy vikend. Ve stredu si chlapce bral jen kdyz se mu to hodilo…takze se da vlastne mluvit jen o kazdem druhem vikendu. Ji to nevadilo, naopak byla rada ze je se synem vice. Nyni kdyz se mu oznamilo, ze se budeme stehovat, rekl ze ho nechce kazdy druhy vikend, ale ze pozada o stridavou peci. Je to pro ni neredstavitelne: hrozne pro dite. Navic dite je zvykle mnohem vice na matku a k otci nechce jezdit.

Chtel bych se zeptat a zaroven poprosit o radu zda je mozne tuto situaci nejak resit???

Tak aby otec mel dite kazdy druhy vikend a jestli ho bude chtit o tomto vikendu aby si pro nej prijel.

Otec plati na dite vyzivne 2500/mesic a nikdy nedal na nic jineho ani korunu…matka plati za dite mnohem vice, kdyz mu o tom neco rekla, nechtel dat nic navic.

• #28761 Reply

Milan Zeman

Pokud otec dítěte podá návrh k soudu na rozhodnutí o střídavé péči, bude věc řešit soud ať chcete nebo ne. Pokud má však otec soudně přiznaný styk s dítětem každou středu a každý druhý víkend a vy se odstěhujete, pak v případě, že má matka dítě předat otci v jeho bydlišti a tam si jej i vyzvednout, budete v dost nevýhodném postavení.

• #28762 Reply

Martin

Dobrý den,

poslední dobou máme s manželkou rodinné problémy. Ta se rozhodla i přes můj nesouhlas řešit je rozvodem a představuje si formu nesporného rozvodu, protože jak říká aspon to bude rychle za náma. Zijeme v domě který dostala od otce a kde nemám trvalé bydliště. Chtěl jsem se tedy zeptat zda a jaká mám práva užívat dum do rozvodu(jde mi o to abych byl s dcerou a o urovnání rodinných vztahů). Pokud by byla situace pro obě strany neúnosná a já se musel odstěhovat, jak si zajistím styk s dcerou než proběhne rozvod. Jak je to s přispíváním na dceru a provoz domácnosti pokud společně žijeme. Na domácnost dáváme tak přibližně stejně ale manželka si myslí, že když jsem muž měl bych dávat víc.

Děkuji za odpověd.

Martin

• #28763 Reply

Gabriela Turonová

Dobrý večer. Mám 3,5 letého syna v péči a otec má od jeho 2 let soudní zákaz styku protože je vedený alkoholik a toxikoman několikrát byl na psychiatrii v Opavě a aplikací drog se nakazil žloutenkou typu C. Momentálně je už po druhé ve vězení.Porvé tam byl rok a půl,ted je na 4 roky za přepadení nějakého může.Výživné mu bylo soudem zrušeno při udělení zákazu.Jeho rodiče mi pár měsíců posílali po 800 za měsíc ted asi 5 měsíců nic.Matka za něj platí veškeré dluhy co má a platí mu prázdný byt. Může pak když vyjde ven požádat o styk a dostat ho? Když mám už přítele a malý otce nezná nemluvíme o něm a ani mu neříkal nikdy tati? Syn má oslabenou imunitu vedený na imunologii. Styk by synovi jen ublížil.

• #28764 Reply

Pavel Komárek

Dobrý den,

S bývalou ženou jsem 2 roky rozvedený a máme spolu 2 děti (syn 9 let a dcera 4 roky). Soudem máme upravený styk s dětmi tak, že budou u mne každé úterý a čtvrtek a pak 2 víkendy v měsíci.

Nyní byly u mne děti na 14 dní o prázdninách. O děti se já i má přítelkyně vzorně staráme, vymýšlím neustále nějaký program, hraji si snimi, zpíváme si, vyprávím jim pohádky apod. Celých 14 dní se měli děti u mne velmi dobře a malá dcerka dokonce, i přes mé obavy z dlouhého odloučení od matky, chtěla zůstat i déle.

Bohužel se však stalo, že v tomto období začala koktat. Hned jsem se díval na internet a zjistil, že v tomto věku je to normální asi u třetiny dětí a že by to mělo samo ustoupit.

Bývalá žena a její rodina mi však nyní dceru nechce dávat vůbec, že prý se jí to stalo, protože byla u mne.

Jsem z toho zoufalý, protože mám děti moc rád a ony mne také. Můžu se tomu nějak bránit nebo by toto její tvrzení mohlo obstát u soudu?

Děkuji mockrát za odpověď

Pavel Komárek

• #28765 Reply

lucie86

Ráda bych věděla, jestli můžu nějak zamezit tomu aby se syn stýkal s rodiči mého manžela. Před týdnem nás opustil a budeme se rozvádět. Chtěla bych vědět jestli to jde udělat aby se syn scházel s otcem ale s prarodiči ne. Již přes půl roku je neviděl,nejeví o něho žádný zájem a mají ještě jednoho syna,který dost krade,proto bych byla nerada aby syn byl v tomto prostředí. Mám šanci tohle nějak vyhrát u soudu?Díky za radu

• #28766 Reply

Vera Hola

Mám 3 letou dceru, s jejím otcem již 2 roky nežiji, alimenty posílá nepravidelně, kontaktu jí s otcem nebráním, bere si jí nepravidelně, ale obvykle na cca týden do svého bydliště 370 km daleko, má nepravidelnou práci a nyní pracuje nonstop několik měsíců a s tím, že si malou vezme až někdy v září nebo říjnu, dnes v poledne volal, že by odpoledne přijel, ale nebyli jsme doma a měli jsme jiný program, začal mi vyhrožovat, že mu bráním v kontaktu a že to dá k soudu a zažádá o střídavou péči, což je k povaze jeho práce absurdní, navíc nemá vlastní byt a střídá přítelkyně, ale chce dělat zle,píše mi urážlivé SMS i emaily, protože si myslí, že já budu mít čas, kdykoliv si pískne, to přece není možné. Chtěla jsem se zeptat, jak se mohu bránit, mám dceru ve své péči potvrzenou soudem a také zda mám právo nevydat mu dcery pas, aby s ní jel do zahraničí, protože vím, že se žádnou řečí nedomluví a má tam problém sám se sebou, natož s malým dítětem a s cestou do zahraničí nesouhlasím.Děkuji

• #28767 Reply

anirat

Může otec vymáhat styk s dětmi do VTOS? Je vhodné, aby děti za otcem do VTOs vykonávaly náštěvy, vztahy mezi rodiči jsou napjaté.

Odpověď na téma: Úprava styku nezletilých dětí s otcem
Informace o uživateli: