Usnesení soudu o úpravě styku s nezletilým

Forum Fóra Rodinné právo Různé Usnesení soudu o úpravě styku s nezletilým

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Lucie Jindrová, advokát a poslední změna je stará 9 let, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #31559 Reply

  Anna Šimkovičová

  Dobrý den,

  Bratr má Usnesení soudu, na jehož základě si může brát svého syna od jeho bývalé ženy každý sudý víkend. Jeho bývalá žena mu však syna odmítá z různých důvodů vydat. Naposledy si opatřila posudek od řadové sociální pracovnice (své známé), která v tomto posudku píše, že bratrův syn je ve špatném psychickém stavu a bratr si tedy syna vzít nemůže. Přivolaná policie rozhodla tak, že bratr na základě tohoto posudku na víkend syna opravdu nedostal.

  Bratr navíc tento posudek do dnešního dne nedostal a sociální pracovnice, která ho vydala se s ním odmítá bavit.

  Ptám se:Jednala policie správně, když rozhodla v neprospěch bratra? Měla se řídit Usnesením soudu, nebo posudkem soc. pracovnice?Jestliže je závazné Usnesení soudu, jak to může bratr policii dokázat? Na jaký zákon, nebo část zákona se odvolat? Kde je jasně řečeno, čím se měla policie řídit – je v nějakém zákoně řečeno, kdo může zrušit usnesení soudu?A jak se může bratr domoci posudku, který sociální pracovnice vydala?

 • #31561 Reply

  Marcela Berková

  Dorý den, nejsem odborník, ale pokud je usnesení soudu pravomocné, je platné a výkonné – syn, pokud tomu nebrání vážné důvodu má právo k otci chodit na víkendy podle rozsudku soudu. Podle mého posudek sociální pracovnice, že syn je ve špatném psychickém stavu, není platný. Psychický stav dítěte by měl posoudit odborný lékař nebo psycholog. Pokud má matka pocit, že dítě tím trpí,může si vyžádat posudek, ale určitě ne na sociálce ( pokud tedy máte namysli odbor sociálních věcí ). Soc může dát podnět k posouzení psych. stavu, ale nemůže rozhodnout o psych.diagnoze !!!

  Pokud nechce matka vydat dítě, doporučuji bratrovi, aby se obrátil na soud a požádal o výkon rozhodnutí. Asistenci policie bych volila jen jako velmi krajní řešení – s ohledem na dítě.

  To jsou jen moje zkušenosti a moje laické znalosti, ale myslím, že nejsem daleko od pravdy. Hodně štěstí M.

 • #31562 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  paní Berková má naprostou pravdu. Ať se domáhá u soudu výkonu rozhodnutí – soud může matce vyměřit pokutu až do výše 50tis Kč a to i opakovaně. Navíc je skoro na zvážení, nakolik ona sociální pracovnice mohla zneužít svého postavení – ať se obrátí na jejího nadřízeného se žádostí o vysvětlení takového postupu, kdy fakticky maří rozhodnutí soudu.

Odpověď na téma: Usnesení soudu o úpravě styku s nezletilým
Informace o uživateli: