vdovecký důchod

Forum Fóra Rodinné právo Různé vdovecký důchod

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Paul a poslední změna je stará 11 měsíců.

• Autor

Jaroslava Landová

Dobrý den,

ráda bych se dozvěděla, jestli nemám nárok na obnovenou výplatu vdovského důchodu. Manžel zemřel v květnu 1986, rok jsem pobírala vdovský důchod.

V září 1987 se mi narodila dcera, bydlí se mnou ve společné domácnosti a její otec rovněž zemřel, pobírá po něm sirotčí důchod a je nadále nezaopatřená, protože studuje VŠ – denní studium. Já jsem se od té doby znovu neprovdala.Podle § 50 Zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb.bych mohla splňovat podmínky pro uznání nároku podle odst.,kde pečuji o jedno nezaopatřené dítě – nevím ovšem, jestli podle výkladu zákona, musí být dítě potomkem zemřelého manžela nebo ne. Děkuji za odpověď.

• #31160 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zákon to přesně nespecifikuje, podstatné je, že se prokazatelně staráte o nezaopatřené dítě. Tuhle věc samozřejmě řešte na OSSZ, když už tam ty úředníky máme.

• #31161 Reply

Jaroslava Landová

Dobrý den pane magistře, děkuji za odpověď. Samozřejmě jsem tuto věc nejdříve řešila na OSSZ, odkud mi přišel dopis, ve kterém mi sdělili, že "dítě neprošlo manželstvím"!!!! a tudíž nemám nárok… Prostudovala jsem si zmíněný zákon a nezjistila jsem žádnou specifikaci k bodu a) – péče o nezaopatřené dítě, která by nároku bránila. Nevěřím tomuto důvodu a hlavně se mi velice nelíbí, proto jsem se obrátila sem… zřejmě i přes toto zdůvodnění si žádost podám, chtěla jsem nejdříve získat i jiný nestranný názor. S tímto přístupem úředníků ale asi moc nadějí nemám…

Ještě jednou díky.

• #31162 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v tom případě se zkuste obrátit ještě přímo na právní oddělení na příslušné OSSZ. Tam by měli mít obsáhlejší znalost věci, příslušných předpisů a metodiky než běžný úředník a mohli by Vám poskytnout dostatečně právně odůvodněné vysvětlení, byť je to bez záruky. Jako další krok bude možné se proti případnému zamítavému rozhodnutí odvolat. Jinak definici pojmu dítěte pro účely zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, obsahuje §20, ze kterého skutečně neplyne, že manželství je nezbytnou podmínkou.

• #31163 Reply

Hana Krejzová

Dobrý den, manžel se narodil 20.11.1953 a zemřel 29.4.2002, já jsem se narodila 2.5.1954, byl mi vyplácen vdovecký důchod jeden rok, mám nárok po dosažení věku 55 let na obnovení vyplácení důchodu?Děkuji za odpověd.

• #31164 Reply

tereza turkova

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, moje maminka letos v únoru ovdověla,po otci ji dali pouze základ vdovského důchodu 1700,-Kč. Chci se zeptat jestli je to tak dobře a proč mamince nikdo nevyplácí otcův plat během jednoho roku, na který by prý měla nárok. Byla bych velmi ráda, kdyby mi bylo vysvětleno kam se v takovém případě obrátit a co po daných orgánech požadovat? Vám předem děkuji za odpověď na několik mých dotazů

• #31165 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle řešte na příslušné OSSZ, kde je dostatek úředníků, kteří by Vám měli poskytnout informace.

• #31166 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, obrátit se můžete přímo na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ), například na právní oddělení.

To, že by zde byl nějaký nárok na vyplácení roční mzdy, není pravda. Jedině při úmrtí z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniká nárok na náhradu nákladů na výživu pozůstalých, ale není jasné, že je to Vás případ.

• #31167 Reply

Miluše

Dobrý večer.jsem vdova,můj manžel zemřel v roce 1998 ve věku nedožitych 40let a já jsem měla 39let.pobirala jsem rok vdovsky důchod.Budu ještě po něm v budoucnu brát důchod nebo už nemam nárok.Děkuji Miluše

• #31168 Reply

Jana Paznohtová

Dobrý den, kamarádka, které je 56 let ovdověla po 1 roce a jedenácti měsících. Dřív prý byla podmínka pro získání vdovského důchodu,mimo jiné, doba trvání manželství 2 roky.Prosím o odpově´d. Děkuji

• #31169 Reply

Marie Marková

Dobrý den, můj celoživotní partner mi náhle odešel ve věku 62 let.Dělali jsme si plány do budoucna a trochu se i zadlužili.Teď jsem zůstala sama a počítám,jak obstojím při plnění závazků.Děti mi sice říkali, ať nic neřeším, že mi pomohou, ale to víte.Nechci je zatěžovat.Mají svých starostí dost.Mohli byste mi spočítat, v jaké výši mi bude vypočten důchod /vč.vdovského/? Ať se trochu uklidním.

Můj důchod /je mi 60 let/ je procentní 7252,–základní 1700,–.Manžel pobíral plný invalidní procentní 10640,–základní výměra 2170,–.

Nezlobte se, že Vás obtěžuji něčím, co mi spočítají na OSSZ, ale než mi vydají úmrtní list manžela – to ještě chvíli potrvá a já už skoro týden nespím.Děkuji za pochopení.

• #31170 Reply

Donald Islands

Dobry Den Hano,

I am looking for a Hana Krejzova from North or South Dakota, moved to the States back in the 1989 -1990’s. If this is you. Please email me back to donaldislands@yahoo.com or reply back to this message.

Thanks

JK

• #114231 Reply

Paul

Article Source a viral game app is not that much difficult.

Odpověď na téma: vdovecký důchod
Informace o uživateli: