Věcné břemeno nebo závazek

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Věcné břemeno nebo závazek

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Šéfredaktor a poslední změna je stará 9 let, 7 měsíců.

• Autor

Martina

Dobrý den,

po svém otci jsem zdědila nemovitost (rodinný dům).Dědické řízení již proběhlo. Po tomto jsem však zjistila, že k uvedené nemovitosti se váže "něco jako věcné břemeno". Totiž můj otec, když nabyl tuto nemovitost, zavázal se v Usnesení státního notářství (dědictví po mém dědečkovi)na zřízení doživotního bezplatného práva bytu své matce. Usnesení nabylo právní moci v roce 1981.

Mě by zajímalo, jestliže se tato povinnost dále vztahuje i na mne, zda se jedná o věcné břemeno nebo jen závazek mezi mým otcem a jeho matkou? (v dědickém řízení tato skutečnost nebyla uvedena, v katastru nemovitostí žádné omezení není).

děkuji za odpověď

• #69705 Reply

Svoboda Luboš

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na péči,který měl být vyplacen mé matce po jeho přiznání. Z důvodu nemoci jsem potřeboval moji matku umístnit do ústavu se stalou péčí, to není v dnešní době možné bez příspěvku na péči. Zažádal jsem o tento příspěvek na Odboru sociální péče 25.04.2007 a o matku a její domácnost se staral nadále sám. Na Odboru sociální péče mi bylo sděleno, že po přiznání příspěvku bude příspěvek vyplacen zpětně k datu zažádání. Dne 17.srpna 2007 mi matka zemřela. Dnes 20.09.07 si vyřizuji dědictví.

Na dotaz u Odboru sociální péče mi sdělila sociální pracovnice, že v srpnu byl příspěvek přiznán, ale po zjištění, že matka zemřela bylo vše zastaveno a nárok na tento příspěvek by měla jen osoba, která by žila ve společné domácnosti, mé osoby se to týkat nemůže neboť nemám shodné bydliště. Co to znamená žít ve společné domácnosti? Nikdo jiný s matkou nežil než já, udržovalpořádek v domácnosti,zajišťoval stravu, nakupoval, pral, staral se o veškeré poplatky, doprovázel na úřadech a u lékařů. Přes víkend bydlela matka v mém bytě s mojí rodinou. Není to tak trochu společná domácnost? Mohu se dožadovat příspěvku, který náležel mé matce?

• #69706 Reply

Barbora Mokrá

Dobrý den,chtěla bych se zeptat:Jsem vlastníkem nemovitosti a chtěla bych ho darovat svým dětem,ale na LV mám zapsáno břemeno-nesmím bez souhlasu svých rodičů dům prodat ani scizit.Chtěla bych vědět co mohu udělat abych svůj dům mohla dát svým dětem aniž by to moji rodiče mohli napadnout.Děkuji

• #69707 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, musíte si zajistit písemný souhlas od rodičů, že souhlasí s darováním.

Odpověď na téma: Věcné břemeno nebo závazek
Informace o uživateli: