Věcné břemeno

Forum Fóra Občanské právo Dědictví Věcné břemeno

Zvolené téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Věra Dračkova a poslední změna je stará 12 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #72609 Reply

  Pavel Novák

  Dobrý den,otec zdědil polovinu rodinného domu a druhou polovinu mu darovala jeho matka s tím,že tam zůstane jako věcné břemeno.Jelikož začíná být nemohoucí,vzala si ji je ji dcera k sobě a já,jako otcův syn,abych si začal upravovat byt po ní.Po půl roce nás začala její dcera napadat,že jsme ji vyštvali z bytu a že nás dá k soudu.Přitom se tam může kdykoli vrátit a nikdo ji v ničem neomezuje.Jen sme vyhodili nábytek,který byl napaden červotočem a mravenci.I když má v bytě věcné právo,nemůže bránit otci,aby byt opravoval a udržoval.její dcera už několik příbuzných takto rozeštvala a tet se snaží i o nás.Má otec právo zakázat přístup jeho sestře do tohoto bytu.Nemůže si tam přece dělat co se ji zamane,je tam jako návštěva a nic ji tam nepatří.Ještě jak je to s tím nábytkem? Myslím si že babička tam nemá vlastně nic a veškeré zařízení je otce,nebo ne???Děkuji.

 • #72611 Reply

  právní vrba

  Dokud věcné břemeno trvá, musí být zachována reálná možnost aby ho oprávněná osoba mohla využívat. To znamená, že i když si babičku vzala její dcera "k sobě", tak nelze předmětný prostor (byt, místnost) "obsadit" či začít nějak výrazně upravovat. Komu patří nábytek v dotyčném bytě (místnostech) je třeba zjistit v přísl. smlouvě resp. rozhodnutí o dědictví. Majitel pak může se svou věcí nakládat, třeba ji i vyhodit. Vlastník domu samozřejmě má přístup do bytu/místností, zatížených věcným břemenem, pro zajištění údržby celé nemovitosti. Osoba oprávněná z věcného břemene má právo přijímat návštěvy, nebydlí-li v dotyčném bytě/místnostech, pak tam bez ní její návštěvy nemají co dělat. K soudu může dát kdokoliv kohokoliv, otázkou je důvod a výsledek.

 • #72612 Reply

  Pavel Novák

  Nikde nemá přesně určeno,které prostory muže využívat,a ani nemá v darovací smlouvě určen nábytek,který by jí patřil.To by podle mě znamenalo,že by jsme ji mohli vystěhovat do horního patra,ten je zařízený,ale menší a my si spodní podlaží v klidu upravit.V darovací smlouvě je uvedeno,že její polovinu daruje otci a ta bude zatížena věcným břemenem.Nic ,víc,tam není uvedeno.Ale jaká polovina domu to je tam není.(jestli vršek nebo spodek).

 • #72613 Reply

  právní vrba

  Zatížit věcným břemenem jen polovinu nemovitosti (spoluvlastnický podíl o velikosti 1/2) nelze. Není-li určeno která konkrétní část domu je pro výkon práva věcného břemene určena, může oprávněná vykonávat věcné břemeno podle vlastního uvážení, nikoliv podle rozhodnutí povinného. Vlastní-li někdo např. spoluvlastnický podíl na domě o velikosti 1/2, nevlastní konkrétní 1/2 (pravou, levou, horní, dolní apod.), ale vlastní celý dům, ale s dalšími spoluvlastníky.

 • #72614 Reply

  Pavel Novák

  Když otec zdědil polovinu domu a druhou polovinu mu darovala jeho matka s tím,že chce věcné břemeno,tak věcné břemeno nemůže být i na tu jeho polovinu,to je hloupost.Je určeno jen na darovanou polovinu!!!!Věcné břemeno nemá žádný spolu vlastnický podíl!!Jen je soudně chráněno,proti vyhození z nemovitosti.

 • #72615 Reply

  Karel Dlouhý

  Mýlíte se. Jak již bylo vysvětleno, při spoluvlastnickém podílu jde o "ideální polovinu", tzn. není konkrétně fyzicky vymezena.

  Píšete: "věcné břemeno nemůže být i na tu jeho polovinu" – ale žádná "jeho polovina" nebyla.

  Ve smlouvě o věcném břemenu se mohlo vymezit konkrétně (tak se to běžně dělá) – které místnosti může matka užívat (např. kuchyň a 2 pokoje v přízemí a příslušenství, chodbu společně, zahradu společně …)

  Byla chyba, že jste to do smlouvy neuvedli.

  Budete se muset s ní dohodnout.

 • #139163 Reply

  Věra Dračkova

  Dobrý den. Rodiče mi darovali zahradu,ale aby jim někdy nebyl znemožněn vstup nebo užívání plodů stromu, v darovací smlouvě zřídili věcne břemeno. Zajímá mě, zda toto břemeno nebude jednou součástí dědického řízení. Děkuji za odpověď. Dračkova

Odpověď na téma: Věcné břemeno
Informace o uživateli: