Vraceni daru

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Vraceni daru

Zvolené téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Veronika Filipová a poslední změna je stará 5 let, 3 měsíce.

 • Autor
  Příspěvky
 • #68043 Reply

  Petr

  Dobry den,

  asi pred 3ma lety mi otec daroval nemovitost pomoci darovaci smlouvy. Nyni jsem se dostal do financnich problemu a chtel bych vedet jestli pokud bychom s otcem sepsali smlouvu o vraceni daru tak jestli mohu takto ochranit nemovitost pred pripadnou exekuci.

  Diky

 • #68045 Reply

  Veronika Filipová

  Dobrý den,

  odpověď na Vaši otázku je problematická, protože neznám všechny potřebné informace.

  Obecně se však dá říci, že český právní řád zná právní prostředky, kterými se věřitel může bránit tomu, aby dlužník úspěšně zkrátil svůj majetek v úmyslu vyhnout se výkonu rozhodnutí.

  Ve Vašem případě by se věřitel mohl domáhat, aby soud určil, že vrácení daru je vůči němu neúčinné. Takto odporovat lze každý právní úkon, který zkracuje uspokojení vymahatelné pohledávky věřitele a který byl učiněn v posledních třech letech. Je-li takový právní úkon navíc učiněn ve prospěch osoby blízké, předpokládá se u této osoby blízké, že o úmyslu dlužníka zkrátit věřitele věděla.

  Na Vaši otázku lze tedy odpovědět tak, že využije-li věřitel tohoto práva u soudu, bude velmi pravděpodobně vrácení daru Vašemu otci vůči věřiteli neúčinné a exekuce tak bude moci být vedena i proti vrácené nemovitosti.

  S pozdravem

  JUDr. Veronika Filipová, advokátka

  http://www.ak-filipova.cz

Odpověď na téma: Vraceni daru
Informace o uživateli: