vydržovací právo

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti vydržovací právo

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petr Nýdrle a poslední změna je stará 5 let.

 • Autor
  Příspěvky
 • #61219 Reply

  Richterová

  Dobrý den, před 2 lety jsem koupila malý pozemek vedle mého a chtěla jej oplotit, když se ukázalo, že byl bez vědomí předešleho majitele převeden v ÚZ plánu jako cesta. Dále je někdě na úřadech už devátý rok žádost (myslím, že se to jmenuje) "vydržovací právo" k tomuto pozemku sousedkou, aby to mohla používat jako cestu na ten svůj. Ale na její pozemek je přístup i přes další 14 000m2 pozemek, tak bych potřebovala vědět, zda je možné a jak přerušit toto "vydržovací právo".

  Děkuji Vám

 • #61221 Reply

  Věra

  Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, jakým způsobem řešit "spor" se sousedem. Koupili jsme pozemek nedaleko Mělníka. Při zaměřování pozemku se zjistilo, že část jedné parcely užívá soused. Nabídli jsme sousedovi, že tento kousek pozemku mu prodáme, udělá se nový oddělovací GP. Nepřistoupil na cenu, za kterou jsme mu to nabízeli. Naopak nás informoval, že může pozemek "vydržet". Dohodli jsme se, že pozemek zůstane nám, uděláme si plot podle skutečného zaměření. Ale soused na tom kousku pozemku má okrasnou zahradu a požaduje náhradu za to, co je tam vysázené. Ale my to vysázené nechceme, můžeme po něm požadovat odstranění? Chtěli bychom dosáhnout rozumného řešení – my uděláme plot, on odstraní porosty, ale nebude chtít "náhradu". Může vůbec soused po nás nějakou náhradu požadovat?

  Děkuji za odpověď

 • #61222 Reply

  Jaroslava Hlávková

  Dobrý den, v roce 1996 jsme koupili RD, kde předešlý majitel užival obecní pozemek,který mu v roce 1947 byl přidělen do užívání tehdejším MNV. Přidělení nebylo nikde zapsáno na KÚ.V roce 1998 jsme žádali o odkoupení tohoto pozemku OÚ.Nebylo nám vyhověno protože tento pozemek patřil v té době státu a ne obci. Od roku cca 2001 je již majitelem pozemku obec.

  Nyní nás obecní úřad vyzívá k vyklizení pozemku, který

  údajně neoprávněně užíváme.Nemáme s obcí uzavřenou žádnou nájemní smlouvu ani zapsané věcné břemeno na užívání tohoto pozemku. Tento pozemek je jediná naše přístupová a příjezdová cesta do domu a garáže.Tento pozemek je obezděn a uzavřen vraty (vybudováno předešlým majitelem ).Obecní úřad si chce na tomto pozemku udělat

  skládku posypového materiálu. Má na to právo? a jaké máme my?

 • #61223 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  Vy k tomuto pozemku ale opravdu nemáte žádných práv. Jestliže nemáte možnost dostat se jinak na Váš pozemek a k domu, bude na místě podání žaloby soudu na zřízení věcného břemene. Doporučuji asistenci advokáta.

 • #61224 Reply

  Jiří Líkař

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptaz na jednu věc, která nás nemile překvapila. Babička s dědou v roce 1984 zakoupila dům s pozemkem, kde byly i další jiné pozemky a přístavby, které byly darovány tehdejší Československé republice s tím, že na tyto pozemky a přístavby je tzv. nepodílné spoluvlastnictví, kde se to může spravovat a užívat, dříve od MNV. Cca před měsícem jsme obdrželi dopis od obce, kde nám píše, že máme vyklidit tyto pozemky, jelikož vlastníkem je už sama obec. Je možné, aby byla vlastníkem už obec, ačkoliv to prarodiče měl k užívání?

  A další problém se vyskytl v tom, že na pozemku se nachází stavba, která je, ale vlastnictvím státu a to chtějí, abychom to zbourali. Mají na to právo také, ačkoliv to užíváme, ale stavba tam byla už za dřívějšího majitele, před koupí v roce 1984. Děkuji

 • #61225 Reply

  Petr Nýdrle

  Dobrý den,paní Věro.Prosím napište mi na tento imail,neboť bych si s vámi o tomto problému chtěl něco napsat.Děkuji předem P.Nýdrle nydrle@seznam.cz

Odpověď na téma: vydržovací právo
Informace o uživateli: