vymáhaní dluhu z podnájmu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti vymáhaní dluhu z podnájmu

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  David Marek a poslední změna je stará 9 let, 6 měsíců.

• Autor

David Marek

Dobrý den potřeboval bych radu v těchto okolnostech. Já jako nájemník bytu ve vlastnictví 3 osoby, mohu byt nebo jeho část dát další osobě do podnájmu, jedná se mě o to zda musí být sepsaná podnájemní smlouva nebo stačí ustní dohoda. Stalo se to že je mezi nájemníkem a podnájemníkem jen ustní dohoda, kde se podnájemce odstěhoval bez zaplacení posledního nájmu. Lze to nějakým způsobem vymáhat? Lze to, když bya jen ustní dohoda? A navíc jsem se dočetl že o odnájemci můsí dát souhlas ještě pronájímatel bytu, tj. vlastník. Jinak je pry vše neplatné. Pokud mám jako nájemce ve smlouvě uvedeny jména osob které mohou být užívat jako podnájemnící a osoba ktará dluží nájem tam není a ani o tom vlastník nevěděl je nějaká šance tyto peníze dostat? Třeba platebním příkazem???

• #63422 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

podnájemní smlouva, stejně jako smlouva nájemní musí být písemná. Zároveň musíte mít písemný souhlas pronajímatele k tomuto podnájmu, jinak je podnájemní smlouva neplatná. Navíc, podnajímat byt bez vědomí pronajímatele je výpovědním důvodem pro Vás a to i bez přivolení soudu.

Tedy, bez souhlasu pronajímatele a navíc bez písemné smlouvy se budete dlužného podnájmu domáhat těžko, i když neříkám, že to nelze.

• #63423 Reply

David Marek

A lze se s pronájímatelem domluvit na dodatečném povolení o podnajmu další osobě? Popř že ano co na takové smlouvě musí figurovat.

Odpověď na téma: vymáhaní dluhu z podnájmu
Informace o uživateli: