vyplácení nemocenské

Forum Fóra Pracovní právo Různé vyplácení nemocenské

Zvolené téma obsahuje celkem 11 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jiřina Pavlíčková a poslední změna je stará 5 let, 7 měsíců.

• Autor

Veronika Urbanová

Dobrý den!

Chtěla bych vědět jak je to s vyplácením nemocenské po skončení pracovního poměru – smlouvu mám do 31.3.2009.Jsem v PN od listopadu 2008 a jsem na rizikovém těhotenství(termín mám srpnu 2009).Bude mi nemocenská vyplácena i po skončení pracovního poměru a kdo mi jí popř.bude vyplácet.Dále bych se chtěla zeptat zda budu mít nárok na PPM.

předem děkuji za odpověď

• #40661 Reply

Karel Dlouhý

Podle přechodných ustanovení by ji měl vyplácet Váš současný zaměstnavatel.

Pokud z PN přejdete na mateřskou dovolenou, budete mít nárok na PPM.

• #40662 Reply

Radovan Pasecký

Dobrý den.

Již dva měsíce jsem na nemocenské v důsledku prac.úrazu.Pobírám jen nemocenské dávky.Zajímalo by mne,zda je zaměstnavatel povinen mi doplácet rozdíl mezi nemocenskou a prům.výdělkem před úrazem v průběhu PN nebo až po jejím skončení současně s výplatou bolestného?Má PN bude ještě nějaký čas trvat,protože v důsledku úrazu mi bude provedena operace ruky.Mám nějakou šanci , aby mi zaměstnavatel tento rozdíl vyplácel v průběhu PN?

Děkuji

R.Pasecký

• #40663 Reply

Josef

Chtěl bych se zeptat jakým spůsobem dostanu 100% průměrné mzdy při pracovním úrazu a zdali mám nárok na zaplacení již od prvního dne PN.

Pokud mi bude soc. zpráva vyplácet od 15 dne nemocenskou bude mi rozdíl vyplácet zamestnavatel a pokud ano tak kdy, v průděhu PN nebo až po skončení ??

děkuji Hodek

• #40664 Reply

Milena Voborníková

Dobrý den.

Potřebovala bych vědět kdo má platit nemocenskou, zda stále zaměstnavatel nebo sociální správa. Jsem 9 měsíců nemocná, dostala jsem výpověď z dohody o pracovní činnosti, pracovní činnost končí 4.3.2009 a pracovní neschopnost stále pokračuje. Pracovala jsem u zaměstnavatele (velký zaměstnavatel s počtem pracovníků nad 2 000 lidí). Za odpověď moc děkuji.

• #40665 Reply

Karel Dlouhý

Dávky, na které vznikl nárok před 1.1.2009 a tento nárok trvá po 31.12.2008, vyplácí po 31.12.2008 po dobu nejvýše jednoho roku ten, který byl příslušný k výplatě těchto dávek ke dni 31.12.2008.

Tzn. zaměstnavatel.

• #40666 Reply

Lubomír Fojtík

Dobrý den,

Jsem od 8.8.2009 v prac. neschopnosti Zatím mi přišly peníze pouze od zaměstnavatele za ty 2 týdny které platí zaměstnavatel..od státu jsem zatím nedostal nic..Tak jsem se chtěl zeptat kdy vyplácí nemocenské stát??Papír na peníze nosím zaměstana vateli co 2 týdny pravidelně a zatím mi nic nepřišlo. Děkuji za odpověď.

• #40667 Reply

Milan Voborník

Dobrý den,

Moje manželka dala výpověď k 30.11. u zaměstnavatele, poté šla ihned na úřad práce. 29.12. lékař zjistil, že je těhotná, lékař by ji nejraději poslal na rizikové těhotenství. Rád bych se zeptal jestli je i v tomto případě ochranná lhůta 7 dní nebo se v případě těhotenství liší. Dále by mě zajímal průběh pobírání nemocenské na úřadu práce, snižuje se stejně jako podpora v nezaměstnanosti (60%, 50% 40%)?

Za odpovědi děkuji

• #40668 Reply

Milan Voborník

Pro upřesnění k 30.11. ukončila pracovní poměr dohodou.

• #40669 Reply

Karel Dlouhý

Domnívám se, že i zde platí ochranná lhůta 7 dní.

Odpověď na dotazy na:

http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/708/.cmd/ad/.c/307/.ce/14601/.p/12301?s=nemocensk%C3%A9&l=10&i=0&POSTUP_ID=615&PRVEK_ID=372

Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti pojištěnce, který nemůže plnit povinnosti uchazeče o zaměstnání, pouze pokud jeho dočasná pracovní neschopnost vznikla v ochranné lhůtě ze skončeného zaměstnání (§ 57 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění). Ochranná lhůta činí pro nemoc 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, pokud pojištění po takovou dobu trvalo (§ 15 odst. 1 zákona o nemocenském pojištění).

Pokud onemocněla až po uplynutí ochranné lhůty, nemůže již ošetřující lékař vystavit tiskopis "Rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti".

Bližší by jí měli říci na úřadu práce.

• #40670 Reply

Jaroslava Mádlová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat měla jsem v práci úraz ted marodím..jak na tom budu finančně nějaké peníze dostanu od zaměstnavatele protože úraz se mi stal 11.03.2010 a co zbytek? a odškodné? děkuji Mádlová

• #40671 Reply

Jiřina Pavlíčková

Dobrý den potřebovala bych poradit.jsem v pracovní neschopnosti od 28.srpna,lístek na peníze jsem odevzdala začátkem října zaměstnavateli,ale do dnešního dne jsem neobdržela ani korunu,přitom výplatní termín máme vždy 16 v měsíci.děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: vyplácení nemocenské
Informace o uživateli: