Vypořádání nemovitosti v SJM

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Vypořádání nemovitosti v SJM

Zvolené téma obsahuje celkem 32 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Petra Dokoupilova a poslední změna je stará 5 let, 11 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #63758 Reply

  Petra Fryčkvoá

  Dobrý den, koupila jsem pozemek za doby manželství ze stavebního spoření, kde byl uveden manžel jako spoludlužník. Vzhledem k jeho ne zcela úspěšnému podnikání jsme se domluvili, že kupní smlouva bude uzavřena pouze na mě a budu zapsána jako výlučný vlastník v KN. Za doby manželství jsem po dohodě s manželem (bohužel ne písemné)pozemek prodala. Před dvěma lety jsme se rozvedli, ale nedošlo k majetkovému vypořádní. Manžel těď podává návrh na vypořádní SJM a chce po mě polovinu prodejní ceny pozemku, který byl prodán za doby manželství. Prosím jak je to u nemovitostí prodaných za doby manželství? Může si nárokovat poloviny prodejní ceny? Může být dána plomba na daný pozemek? Děkuji za odpověď P.F.

 • #63760 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  i když jste se mezi sebou dohodli, že bude dům jen Váš, po právní stránce byl stále v SJM. K tomu, abyste byla výlučným vlastníkem byste museli zúžit SJM notářským zápisem. Tedy, předně exmanžel by se mohl domáhat na soudu určení neplatnosti kupní smlouvy, kterou jste dům prodala, že to nebylo s jeho souhlasem.

  Nicméně, vypořádání SJM se provádí k věcem, které existovaly v době rozvodu manželství. Předpokládám však, že jste oba peníze z prodeje v manželství spotřebovali. Pak by nebylo co vypořádávat. Ledaže by ke dni právní moci rozvodu peníze z prodeje stále byly; pak by měl nárok na jejich 1/2.

 • #63761 Reply

  Michaela Drápalová

  dobrý den,měli jsme s bývalým manželem vyrovnání sjm u soudu a hned jsem si zažádala o osvobození soudních poplatků,které bylo schváleno,ale od té doby uplynuly již tři roky a teď když je případ dořešen a peníze už jsem dostala,je u mě situace jiná,již jsem znovu vdaná,musím toto na soudě nahlásit a bude se znovu rozhodovat o osvobození,nebo platí to původní?? může toto rozhodnutí bývalý manžel teď nějak napadnout??soudní poplatky má uhradit on sám. předem děkuji za odpověd

 • #63762 Reply

  Jana Honzejková

  Přítel je 9 let rozvedený,v době manželství koupil RD, manželka je zapsána na katastru jako spoluvlastník. Jak postupovat, aby byl proveden výmaz? Ještě před rozvodem se z RD odstěhovala a je hlášena k trvalému pobytu v jiné obci. K vypořádání SJM došlo po rozvodu pouze ústně, se vším tehdy souhlasila – že si ponechá movitý majetek a na nemovitost nebude vznášet žádný nárok, stejně se ní nijak nepodílela, ani finančně, ani údržbou. Tehdy se ale výmaz neprovedl v katastru a nyní vznáší na RD nároky a chce finanční vypořádání. Prosím o radu jak postupovat.

 • #63763 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  žádný "výmaz" jen tak provést nelze. Jeho býv. manželka je ze zákona podílovým spoluvlastníkem k této nemovitosti a vlastní 1/2 této nemovitosti. Jestliže chce být přítel výlučným vlastníkem, musí se s exmanželkou vypořádat a to tak, že jí vyplatí 1/2 hodnoty této nemovitosti, na což má ona nárok.

  Je naprosto nepodstatné, že dům neužívá atd., pořád je spoluvlastníkem a 1/2 je její.

 • #63764 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže chcete být osvobozena od soudních poplatků, musíte o to vždy požádat zvlášť pro každé řízení – tím spíše, když od původní žádosti uplynuly již 3 roky. Tedy, musíte vyplnit novou žádost a vyčkat, jak soud rozhodne.

 • #63765 Reply

  medunova@centrum.cz

  Rozsudkem ČR z dubna 2007 jsem povinna vyplatit bývalému manželovi podíl 2 309 111 Kč za nemovitost, která byla přikázána do mého výlučného vlastnictví. Podala jsem odvolání proti výši podílu dne 28.6.2007. MS nařídil jednání na 29.11.2007 a bylo vráceno OS Praha 10 vzhledem k nedostatkům (bylo vydáno opravné usnesení a doplňující rozsudek). Další jednání bylo MS nařízeno na 13.5.2008, opět nebylo rozhodnuto proto, že během této doby vstoupila od února v platnost nová vyhláška č. 3/2008 o oceňování nemovitostí. Cena nemovitosti se zvýšila o 800 tis. (původní tržní cena 4,8mil Kč, nová 5,6 mil. Kč) Byla jsem nucena učinit zpětvzetí mého odvolání a to dne 18.6.2008, neboť by došlo i ke zvýšení vyrovnávacího podílu..

  Je možné, abych vinou soudu – chyby OS Praha 10 – se dostala do situace kdy došlo k přecenění nemovitosti, nebo se mě tato nová vyhláška vůbec neměla týkat a MS měl jednat o výši vyrovnávacího podílu určenou OS Praha 10?

  Nyní čekám na usnesení – děkuji Medunová.

 • #63766 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, rozhodování o vypořádání SJM zpravidla vychází z ceny vypořádávaných věcí v době rozhodování soudu a nikoliv v době zániku SJM (tj. rozvod manželství). Tento názor vychází i ze soudní judikatury. Pokud tedy došlo ke změně ceny v době rozhodování, pak MS podle mého tuto skutečnost zohlednil správně. Díky Vašemu odvolání totiž o vypořádání ještě nebylo pravomocně rozhodnuto a proto se změny do ceny nemovitosti do doby rozhodnutí soudu promítnou.

 • #63767 Reply

  Irena Brychtova

  Dobrý den,

  V roce 2006 jsem podala žádost o rozvod a bez problémů jsem byla rozvedena.Neměla jsem však dohodu o vypořádání SJM.V době trvání manželství jsem od prarodičů dostala nemovitost a půl jsem darovala manželovi.Po rozvodu jsem se odstěhovala a tento dům i se vším zařízením dále využívá můj bývalý manžel.

  Otázka zní jestli mohu přijít o právo na tento dům a na všechno společné jmění které jsme nabyli v manželství.

 • #63768 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jak byste mohla přijít o právo na dům? Jestliže jste polovinu domu darovala manželovi, máte nyní dům v podílovém spoluvlastnictví a každý z Vás je vlastníkem 1/2. Doporučuji se vypořádat – pokud manžel chce být vlastníkem, ať Vám vyplatí vypořádací podíl nebo naopak.

  Co se týče movitých věcí (zařízení atd.), po 3 letech od rozvodu nastane fikce, že každý z Vás je vlastníkem toho, co má v držení a využívá. Pokud některou z těchto věcí chcete, je třeba se dohodnout a vypořádat.

  Pokud exmanžel nepřistoupí ani v jedné věci (tzn. ani ohledně domu ani ohledně zařízení) na dohodu, bude muset tyto spory řešit soud.

 • #63769 Reply

  Tamara Zedníková

  Dobrý den, prosím o radu: s manželem (má 2 děti z předchozího manželství) zvažujeme koupi nemovitosti (na hypoteční úvěr) a nevíme, jak nejlépe ošetřit způsob vlastnictví bytu/domu. Pokud uvažuji o variantě SJM, nerada bych taky jednou musela vyplácet jeho dětem dědický podíl, v situaci, kdy bych byla sama na splácení dluhu a zabezpečení našich dvou dětí. Lze nějakým způsobem vyjmout tuto (zatím jen fiktivní) nemovitost z předmětu dědění? Nebo by bylo rozumné nechat ji rovnou napsat na naše děti? Nebo je ještě jiná, optimálnější možnost? Děkuji Tam.Zed.

 • #63770 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, z dědění nic nevyjmete, to je zcela nesmyslné. A potomci jsou neopomenutelní dědicové, takže z dědění je nijak "nevyšachujete". Pokud budete hypotéku splácet ze společných peněz, což je nejčastější varianta, pak nemovitost v SJM bude. Ale darovat ji dětem můžete, ovšem pokud jsou nezletilé a navíc zde bude značné hypoteční zatížení, budete muset o schválení darování dětem požádat soud, ten to také např. právě z důvodu hypotéky schválit nemusí. Oni pak budou vlastníci, ale Vy plátci hypotéky, což není optimální a banka by o tom měla vědět.

  Nebo můžete zúžit SJM, vyjmout z něj dům a nechat ho jen na Vás, Vy ho pak můžete darovat.

 • #63771 Reply

  Yveta Kozárková

  Dobrý den, prosím o radu. V unoru 2006 jsme se rozvedla, vypořádání SJM jsme měli s tím že jsme spoluvlastníky bytu v OV v K. Varech a zůstane v bytě bydlet manžel(3+1), zůstalo mu veškeré vybavení, odešla jsem pouze s osobními věcmi z bytu i z města.

  Sehnali jsme si s 2 dětmi pronájem jelikož prostředky ns koupi bytu nemám. Přep rokem a půl jsem bývalého manžela požádala, že mi letos končí pronájem a budu muset řešit bydlení, že bych chtěla vyplatit částku za polovinu bytu( byt neužívám , manžel mi znemožnil a zakázal přístup,vyměnil fabku).Dohodnout se nemohu, práý nemá peníze a byt prodat nechce, (má tržní hodnotu cca3mil) Odhad soudní mám. Prý potřebuje sám 3+1 do menšího jít nemůže a do paneláku také ně, kvůli složení obyvatel příp. panelákového domu.Nevím zda a jak se mohu bránit, v unoru 2009 nám končí 3 letá lhůta od rozvodu.přistoupi by možná na vyplacení jen části a zbytek v nedohlednu, ale se syny za ty peníze byt nepořídíme a splacení zbytku je u manžela znčně nejisté.

 • #63772 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  v takovém případě vřele doporučuji podat soudu žalobu na vypořádání SJM a domáhat se svých nároků soudní cestou.

 • #63773 Reply

  Yveta Kozárková

  Děkuji za odpověď,Myslíte že mám šanci získat co mi patří?? Manžel vyhrožuje že se může bránit a že moje šance jsou malé, protože daňové přiznání jeho jako podnikatele je malé.

 • #63774 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Jaké máte šance opravdu nemohu vědět, neznám detaily. Nicméně jeho daňové přiznání s vypořádáním SJM nesouvisí.

 • #63775 Reply

  Hana Molčanová

  Po rozvodu žiji s dcerou v domě,který je stále součástí SJM.Manžel v domě nežije,přispívá 1/2 na splátky hypotéky,nepodílí se však na běžné údržbě a opravách.Dům patřil již více než 100 let rodině mého otce,po smrti prarodičů se stal jeho vlastníkem otcův bratr,a ten,s úmyslem zachovat jej v rodině,ho prodal nám za 1 mil.Kč, přestože odhadní cena přesanovala 4 mil.Kč a vzápěti po prodeji mi daroval 0,5 mil.Kč na opravy.Ráda bych se zeptala, jestli tato skutečnost může reálně ovlivnit cenu vypořádacího podílu pro manžela a také,vzhledem k tomu, že trvá na vyplacení poloviny prodejní ceny domu, jestli mě může donutit dům prodat. Děkuji za radu a jsem s pozdravem H. Molčanová

 • #63776 Reply

  Dana Junková

  Dobrý den. Když můj bratr s manželkou koupí byt do SJM a později mi ho darují, bude se muset zaplatit darovací daň? Vím, že při převodu z bratra na mne ne, ale pokud vlastně půl bytu bude vlastnit má švagrová – je zde daň darovací také zrušena, nebo z této poloviny daň budu muset zaplatit? Děkuji Junková

 • #63777 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  budete hradit darovací daň z poloviny hodnoty nemovitosti a to právě kvůli vlastnictví švagrové.

 • #63778 Reply

  Yveta Kozárková

  Jsem spoluvlastníkem 1/2 bytu (viz dotazy níže) po rozvodu, z bytu jsem se odstěhovala do jiného města, byv. manžel byt užívá, dosud mě nevyplatil, mám právo přístupu do bytu a mohu ho užívat???

 • #63779 Reply

  Lada Burgerová

  Dobrý den,před dvěma roky se se mnou manžel rozvedl a odstěhoval se.Majetek jsme zatím neřešili,ale nyní se ozval po dvou letech a chce dům,který jsme společně postavili před 23 lety prodat.Nesouhlasím s tím,máme spolu dospělého syna,který se mnou žije v domě a navíc sama mám k domu citové vazby,mám ve stejné vesnici i rodiče,a bez ohledu na to,že mám zde trvalou práci už 15 let,kterou nechci ztratit.Muž vyhrožuje tím,že se nastěhuje tedy se svou novou rodinou do téhož domu a bude mi dělat peklo,pokud nepřistoupím na jeho podmínky a tj.,,prodej domu nebo chce vyplatit 2 miliony Kč.Když od nás odešel vzal si sebou spoustu věcí jako nábytek,obrazy,sklo,auto,videkameru atd.Celé dva roky nepříspíval na udržování domu a velmi málo navštěvoval dům.Teď na mě naléhá a vyhrožuje,Dala jsem si udělat odhad domu a od Vás bych prosila radu jak postupovat dál,jestli to dát k soudu,poněvadž s ním není možné se lidsky dohodnout.Vyplácí se z odhadní ceny půlka? Děkuji a přeji hezký den.

 • #63780 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, jste spoluvlastník s polovičním podílem, nárok na přístup a užívání "poměrné" části bytu tedy máte. Pokud by Vám v tom druhý spoluvlastník bránil, můžete se obrátit na soud s návrhem na ochranu Vašich (spolu)vlastnických práv.

 • #63781 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, není-li dohoda možná, pak jste ještě ve 3-leté lhůtě po rozvodu, kdy lze podat návrh na vypořádání společného jmění manželů k soudu. Ten by pak při posouzení všech okolností případu měl stanovit pravidla pro to, jak se definitivně vypořádáte.

  Jinak se vychází a vypořádává z obvyklé ceny domu, tj. cena, za kterou by se dům v daném čase a místě dal prodat.

 • #63782 Reply

  Renata Janátová

  Dobrý den,

  podnikání mého otce skončilo konkursem. Správkyně konk.podstaty nyní (asi po 2 letech) žaluje mou matku. Má vyplatit otcům podíl na domě (SJM). Matka už splácí 2 úvěry vzniklé z otcova podnikání a proto nemá hotovost na vyplacení tak velké částky. Je možné u takových případů dluh splácet? Pokud možnost splátek není a rodina nebude schopna dluh jednorázově zaplatit, co můžeme očekávat? Vystěhování na ulici? Pokud nemá člověk prostředky na zaplacení právníka, může jít k soudu sám?

  Předem děkuji za radu co dělat.

 • #63783 Reply

  Kateřina Závodská

  Dobrý den,s manželem jsme koupili byt do os.vlastnictví,na katastru jsme zapsaní oba dva.Nyní spolu nežijeme rok,uvažujeme o návratu k sobě,manžel po mě chce přepis bytu jen na něj.Měla bych v případě rozvodu nějaký nárok na byt,i když nebudu na katastru jako majitel?

 • #63784 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, povinné advokátní zastoupení je stanoveno jen u relativně úzkého okruhu případů, takže ve většině věcí se může osoba hájit sama. Pokud má ovšem protistrana advokáta, je to dost nerovnoměrný souboj.

  Ohledně splátek jde o to, jestli věřitel na splátkový kalendář přistoupí nebo ne. V krajním případě by mohlo dojít k exekuci a dům by skutečně mohl jít do dražby. Ovšem neznamená to jít "na ulici". Zpravidla je ten, kdo nemovitost vyklízí, povinen zajistit vystěhovaným alespoň nějaké základní přístřeší.

 • #63785 Reply

  Durd´ákova Irena

  s býv manželem jsme zrekonstruovali nemovitost na hypoteku a úvěr ze stav.spoř.nem.byla v mém vylučném vlast.dům jsem musela po rozvodu prodat a hyp.doplatit.Ze zůstatku jsem koupila byt pro sebe a svého otce který s námi po celou dobu žil a príspíval na provoz.zbývá jen doplatit úvěr,který je na manž.protože jsem neměla a nemam příjem.Manž.chce zažádat onové určení vlastnictví.Dále nevím,jak postupovat při vyplácení.zda mu vůbec náleží nějaká částka.Jestliže ano,tak podle jakého klíče postupovat.

  děkuji za odpovědˇ

 • #63786 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže byste mu vyhověla a o byt byste zúžili SJM tak, že by se jeho výlučným vlastníkem stal manžel, v případě rozvodu byste nezískala nic. Na to rozhodně nepřistupujte. Na mě to působí trochu podezřele, zvláště v situaci, kdy jak uvádíte, se chystáte vrátit k sobě.

 • #63787 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, nemovitost byla Vaše, manželovi tak vznikl nárok na podíl na část investic, které do ní byly vneseny z prostředků v SJM (§149/2 obč.zák.). Kromě toho by mohl požadovat také vrácení peněz, které do domu vložil výlučně ze svých prostředků. Jestliže není možné se dohodnout na nějaké konkrétní částce, pak by výši kompenzace mohl stanovit znalec.

 • #63788 Reply

  monika postavová

  Dobrý den, může mi zaměstnavatel v době nemocenské snižovat nebo hýbat s úvazkem? Má to vliv na výši nemocenské? popř. z čeho je nemocenská vypočítaná. Děkuji

 • #63789 Reply

  Karel Dlouhý

  Dobrý den,

  dotazy je třeba vkládat tam, kam patří tematicky.

  Velikost pracovního úvazku je uvedena v pracovní smlouvě a zaměstnavatel ji nemůže jednostranně změnit bez souhlasu zaměstnance a podepsání dodatku k pracovní smlouvě – nemůže to ani v době nemocenské, ani v době, kdy je zaměstnanec zdráv.

  Trvajte na svém úvazku z pracovní smlouvy, event. můžete podat podnět na inspekci práce.

 • #63790 Reply

  Yveta Kozárková

  Dobrý den, již jsem zde dotazy ohledně SJM vkládala. Bohužel mé vypožádání 4 roky po rozvodu neproběhlo. Můžete mi prosím sděli z jaké ceny se při vypořádání vychází??? Manžel samozřejmě trvá na odhadu, ovšem prodejní cena je zcela někde jinde. Do bytu mám zákaz vstupu a dohoda není možná. Nějaké peníze z odhadu poslal, nepoužila jsem je zatím.

 • #63791 Reply

  Petra Dokoupilova

  Dobry den,

  jsem čerstvě po rozvodu nespornem,mam dotaz: manžel po mě chce všechny započtove listy od doby manželstvi aby je předal svému pravnikovi ..manželé jsme byly 10 let s toho jsem byla 8 let doma na rodičovske dovolene s 2 detmi ,mame v sjm dum na kterem je hypoteka 3/4 ceny ,manžel si chce dum nechat a ja mam odejit s tim že nemam narok na nic ,protože jsem nepracovala ,vim že rodičovska dovolena se bere ze zakona jako zamestnani ,na pravnika momentalne nemam a nevim jak v teto věci postupovat děkuji za odpověd

Odpověď na téma: Vypořádání nemovitosti v SJM
Informace o uživateli: