Vypořádání po rozvodu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Vypořádání po rozvodu

Zvolené téma obsahuje celkem 51 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Lucie a poslední změna je stará 9 měsíců.

 • Autor
  Příspěvky
 • #63105 Reply

  Jaroslava

  Dobrý den,

  jsem 5 let rozvedená. S manželem jsme se při vypořádání majetku dohodli, že dům zůstane mi.Stále ještě jsem jej nepřepsala na katastru nemovitostí a v listu vlastnictví jsme zapsáni oba.Může dojít k promlčení?Jakému se vystavuji riziku, že jsem dům stále ještě nepřepsala na sebe?Jak dalece je směrodatná smlouva o vypořádání majetku mezi manžely?

  Děkuji

 • #63107 Reply

  martina stenglova

  Dobrý den,

  jsem rozvedená, sepsali jsme smlouvu o vypořádání majetku po rozvodu, ve které byt o který se jedná bude nyní můj. Co je třeba na katastrálním úřadě zajistit, o jaký právní úkon se vlastně jedná, pouze o přepis nebo musím dodat přímo darovací smlouvu? Nevím si rady prosím o radu.

 • #63108 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  na katastrální úřad stačí dodat tuto smlouvu s úředně ověřenými podpisy a návrh na vklad.

 • #63109 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud již od rozvodu uběhlo 5 let a dosud jste na KN nic nedodala, platí, že po 3 letech máte nemovitost v podílovém spoluvlastnictví. Měla byste to tedy řešit. Vlastnictví k nemovitosti je totiž až podáním návrhu na vklad; smlouva sama o sobě nestačí.

 • #63110 Reply

  Monika Nováková

  Dobrý den,

  žijeme s manželem odděleně, chceme se rozvést dohodou a nyní čekáme, až se prodá náš společný byt (ve kterém žiji já a je zatížen hypotékou, kterou z prodeje hodláme splatit). Jelikož se musím i s dítětem někam nastěhovat, našla jsem byt, na který mi půjčí peníze můj přítel. Již v pondělí se má podepisovat kupní smlouva a mě došlo až teď, že pokud budu kupec já, může to spadat do SJM a manžel to může vytáhnout u soudu a žádat polovinu. Lze nějak uvést v té kupní smlouvě, že byt platí přítel, pouze bude psán na mě? Nechci ho nechat napsat na přítele a pak platit daň z převodu nemovitosti.

  Děkuji

  Nováková

 • #63111 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud budete uvedena jako kupec Vy a smlouva bude vložena do KN za trvání manželství, bude opravdu tento byt součástí SJM. Uvedením toho, že byt platí přítel, na tom nic nezmění. Buď ať byt koupí přítel (když už na něj dává peníze) nebo budete muset notářským zápisem zúžit SJM o takovou koupi. Jinak opravdu může manžel požadovat vypořádání i tohoto bytu.

 • #63112 Reply

  Monika Nováková

  Děkuji za odpověď. Je tu ještě možnost, že by se byt napsal na moji mámu a ta mi ho pak darovala. Platí se stále darovací daň? A pak už by na tento byt manžel nárok neměl? Můžeme to darovaní tedy učinit hned po zaplacení bytu, nebo až to bude na katastru či jak? Děkuji

 • #63113 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  ano, je možné, aby byt koupila Vaše matka. Ta Vám ho může darovat až poté, co bude v katastru nemovitostí uvedena jako vlastník. Tedy opět to nemá s placením nic společného.

  Od darovací daně v případě darování mezi Vámi a vaší matkou, byste byla osvobozena.

 • #63114 Reply

  Ivana V.

  Dobrý den,

  s manželem jsme od mých rodičů odkoupili před 4 lety dům, který obýváme. Na koupi jsme použili hypoteční úvěr. Cena, za kterou nám rodiče dům prodali, byla polovični než cena odhadní.

  Nyní jsme s manželem před rozvodem a já jsem se chtěla zeptat, jestli má nárok na vyplacení z celkové odhadní hodnoty nemovitosti nebo pouze ze splacené částky hypotéky?

  Děkuji.

 • #63115 Reply

  Michal Rychlík

  Dobrý večer.

  Manželka má podán návrh na rozvod.Žijeme odděleně.Zatím probéhlo stání ohledně dítěte,které jí bylo svěřeno do péče.

  Chtěl bych již teď,před rozvodem koupit byt.

  V realitní kanc. mi bylo řečeno že to lze aniž by si manželka při rozvodu mohla nárokovat polovinu mnouzakoupeného bytu

  Ato prý dvěma způsoby

  1/sepsáním dohody u notáře,což by prý stálo propočtem z hodnoty toho bytu 12 000 kč

  2/v kupní smlouvě bude i manželka jako "přítomná strana" a bude zde o ní dodatek že si byt nebude nárokovat a do KN budu zapsán jen já čímž prý připadne celý byt jen mě…. -to mi tvrdila paní v RK,že to vyjistovala u jejích právníků a vyšli tyhle dvě možnosti

  Děkuju i za vaši radu

 • #63116 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  možnost ad 1) možná určitě je; v tomto případě by dohodou došlo ke zúžení SJM o tento byt.

  Co se týče druhé možnosti, zde bych byla opatrnější. Pokud bude manželka tento svůj podpis respektovat v tom směru, že neučiní ten byt předmětem SJM, bude vše o.k. Dovedu si ale představit, že manželka změní názor a pokud byt nepořídíte z peněz, které jste zdědil, nebo získal darem, je možnost, že by toto prohlášení nestačilo.

  Doporučuji raději vyčkat na právní moc rozvodového rozsudku a kupní smlouvu třeba uzavřít, ale vložit jí do KN až po rozvodu.

 • #63117 Reply

  Jiřina Z.

  Prosím o radu.Pět let po rozvodu,k vypořádání SJM

  nedošlo.Byt je zapsán na KN stále jako SJM.

  Nyní chci darovat svou polovinu dceři.Stačí napsat

  jen darovací smlouvu nebo je nutno učinit ještě nějaké

  právní úkony.

 • #63118 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  záleží na katastrálním úřadu, někde to zvládnou najednou, někde to chtějí nadvakrát. K.ú. se musí nejdříve oznámit to, že po uplynutí 3 let po rozvodu došlo ke změně ze SJM na podílové spoluvlastnictví. Zeptejte se tedy na vašem k.ú., jestli jim to stačí přímo v té darovací smlouvě, nebo chtějí změnu předem.

 • #63119 Reply

  Jiřina Z.

  Děkuji za odpovědˇ.

 • #63120 Reply

  Lenka Herbigová

  Dobrý den,

  jsem rozvedená necelé dva měsíce (počítáno nabytí právní moci rozvodu).Bydlíme s bývalým manželem v bytě, který nám pronajímá město.V nájemní smlouvě jsme psaní oba jako nájemci.Chtěla bych bývalému dát soudní výpověď z bytu, ale nevím, jak na to.Mám opravdu vážné důvody a dohoda je nemožná.Ještě dodám, že máme syna, který mi byl svěřen do péče.

  Děkuji za radu.

 • #63121 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  výpověď z bytu může dát pouze jeho vlastník, tj. v tomto případě město; vy ji dát nemůžete.

  Vy musíte podat soudu žalobu na zrušení společného nájmu bytu. V tomto řízení soud rozhodne o tom, kdo bude nadále výlučným nájemcem bytu a jaká bytová náhrada přísluší druhému z rozvedených manželů.

 • #63122 Reply

  Zdenek

  Dobrý den,

  s manželkou jsme před svatbou společně koupili byt. Nyní jsme se rozvedli a manzelka se ve smlouve o vyporadani majetku zavazala jeji polovinu na me uplatne prevest.

  Chtel jsem se zeptat, zda je v tomto pripade nutne platit dan z prevodu nemovitosti,

  Děkuji.

 • #63123 Reply

  Miroslav

  Dobrý den, mám byt v podílovém spoluvlastnictví se svou bývalou ženou. Ani jeden z nás tuto nemovitost neobývá. Byt byl pořízen na základě vyrovnání (ženě zůstal rodinný dům), ale koupen byl před rozvodem – tedy se stal součástí SJM. V rozvodovém řízení nedošlo k úpravě majetku a tak jsem se po třech letech stal podílovým spoluvlastníkem. Protože je mi tato nemovitost spíše na obtíž, rád bych ji prodal (samozřejmě chápu, že pouze svůj díl). S exmanželkou však není dohoda možná a tak by mě zajímalo, jaké jsou možnosti k řádnému vypořádání, prodeji atd.

  Děkuji

 • #63124 Reply

  Hana Kráčmarová

  Dobrý den,

  již 8 let žiji s manželem u jeho rodičů. Nyní se budeme rozvádět. Dům je v SJM rodičů manžela, já mám pouze nahlášený trvalý pobyt. Máme spolu 2 děti ve věku 7 let. Chtěla bych se zeptat, jaké nároky mám od manžela nebo jeho rodičů na náhradní bydlení, zda mě můžou proti mé vůli vystěhovat teď, nebo až začne rozvodové řízení, zda můžu požadovat, aby mi financovali dům, který jsem se rozhodla koupit a odstěhovat se tam. Děkuji za odpověď.

 • #63125 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  jestliže se po rozvodu z domu dobrovolně neodstěhujete, mohou podat rodiče manžela proti Vám žalobu na vyklizení, protože dům budete užívat bez právního důvodu. v tomto řízení je možné, že soud rozhodne o tom, že jsou povinni Vám zajistit náhradní bydlení. To však neznamená, že Vám ho koupí, ale pouze to, že zprostředkují uzavření nájemní smlouvy – to je vše. Osobně bych však na to nečekala už jen proto, že bych si nájemní byt chtěla najít dle svých představ sama.

 • #63126 Reply

  Mgr. Lucie Jindrová, advokát

  Dobrý den,

  pokud se s manželkou nedohodnete, můžete podat soudu žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvastnictví k nemovitosti. Zde za Vás rozhodne soud.

 • #63127 Reply

  Václav Babka

  Dobrý den,

  mám dotaz, co vše se zahrnuje do dohody o majetkovém vypořádání po rozvodu – oba s manželkou máme stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění. Mě zaměstnavatel nepřispíval na pf a žp, manželce ano, tvrdí, že tyto produkty tedy zůstávají jí a že se dělí pouze stavební spoření, ostatní máme vyřešeno. Je její informace správná, zahrnují pf a žp a st. spoření do SJM, pokud vznikly za manželství? Děkuji

 • #63128 Reply

  Jana Dokonalová

  Zdravím a zároveň moc prosím o radu.Jako rozvedená jsem obývala městský byt, na který jsem měla dekret. Pak jsem se podruhé vdala, manžela do tohoto bytu trvale přihlásila. Po nějaké době jsme ho vyměnili za větší. Po nějaké době mi onemocnéla maminka a protože byla nepohyblivá, požádala jsem Městský úřad o přidělení jiného, lehce přístupovově řešeného bytu, aby mohla maminka žít s námi. Byl mi tedy přidělen byt, který by na moje jméno. Po rozvodu jsem tento byt v privatizaci koupila od Měú a obratem přes realitku prodala.Exmanžel dostal z prodeje polovinu. Byl tento postup správný? Exmanžel ke mně přišel s igelitkou.Děkuji moc. Jana D.

 • #63129 Reply

  pavla štifilova

  Dobrý den, prosila bych o Vaši radu. Bývalý manžel po rozvodu si dělá nároky na ukončené spoření dětí. Syn už je dospělý a dceři je 15 let. Má na to nárok??

 • #63130 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, do SJM spadá vše, co bylo získáno v manželství. Patří sem i příjmy manželů, spoření, investice apod. A pokud byly na splátky pojistného a spoření, o kterých píšete, používány společné peníze, pak do SJM patří a je nutno se dohodnout, jak se o ně podělit. Na jedné straně jde o plnění, která z nich budou, na straně druhé je to ale také závazek splácet řádně příslušné částky. To, že jí zčásti přispíval zaměstnavatel vůbec neznamená, že tyto pojistky do SJM nespadají. Pokud se nedohodnete, pak zajděte za právníkem, v krajním případě by o vypořádání toho, na čem se nedohodnete, mohl rozhodnout i soud.

 • #63131 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, v první řadě jste si něco takového měla zjistit ještě před tím, než jste mu vyplatila peníze. Byt jste koupila až po rozvodu. Ovšem nepíšete, jak jste se vypořádali ohledně nájmu po rozvodu. Tam mělo dojít k vypořádání bydlení, tedy společného nájmu manželů, který vám oběma vznikl. Tam by jste měla povinnost zajistit mu náhradní byt, ale ne ho nějak vyplácet. 100% se to z Vašich stručných informací určit nedá, ale podle toho, co píšete, z ničeho nevyplývá, že by jste byla povinna manžela nějakým způsobem vyplácet. Takže jste se s tou výplatou poněkud unáhlila. Ovšem zpětně se toho budete domáhat obtížně a zdlouhavě.

 • #63132 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, to jste si měli vypořádat SJM. Jestli neuběhli ještě více než 3 roky, můžete podat návrh na soud, aby tyhle majetkové hodnoty vypořádal. Pokud totiž byly placené ze společných peněz (což většinou bývají), pak byly součástí SJM a měli jste si je vypořádat, vyvarovali by jste se právě takových pozdějších požadavků. Pokud je to více než 3 roky, pak platí zákonná fikce, že tyto majetkové hodnoty jsou ve vašem podílovém spoluvlastnictví.

 • #63133 Reply

  Magda Kučerová

  Dobrý den, je možné přesně rozdělit která životní spoření či penzijní připojištění spadají do BJM?

  Děkuji.

 • #63134 Reply

  Michal Hrušovský

  Vlastním nemovitost, kterou jsem získal ještě před svatbou, a nyní po patnácti letech se rozvádím, manželka zde má dosud trvalý pobyt, dohodli jsme se, že zde bude dále bydlet i s dětmi, a já si najdu pronájem. Jaké nároky ohledně vlastnictví nemovitosti, pčípadně jiné může vznášet? A jak to ošetřit v majetkovém vypořádání? Děkuju za odpověď.

 • #63135 Reply

  Petr Petr

  Trvalé bydliště nemá na nic vliv, neboť se jedná jen o evidenční údaj. Pokud jste nemovitost získal do výlučného majetku před manželstvím, nespadá do SJM a manželka na tuto nárok tedy nemá. Může po vás ale třeba požadovat polovinu prokázaných vložených finančních prostředků do této nemovitosti.

 • #63136 Reply

  ZDENEK BUREŠ

  Podání žaloby na vypořádání SJM po rozvodu manželství bylo podáno ke konci 3 leté lhůty po právní moci rozvodu jedním z rozvedených manželů. Druhý z rozvedených manželů se zpožděním 1 roku po uplynutí uvedené 3 leté lhůty podal vyjádření k podané žalobě, ve kterém se snaží rozšiřit podaný návrh ve lhůtě o mnoho dalších položek. Může soud přistoupit k akceptování rozšiřování návrhu o další položky po uplynutí tříleté lhůty od právní moci rozvodného rozsudku, nebo je vázán předpisy a zákony a jakými?

  Děkuji.

 • #63137 Reply

  Katerina Kopecka

  Prosím o radu:Manžel má dům ve svém vlastnictví,během 10letého manželství se provedla rekonstrukce domu v ceně 1060000Kč ten 1000000kč byl ale dar pro mě od mých rodičů(mám zdokladováno)Manžel mi vrátí ten dar1000000, ale do SJM započítává k dělení pouze zbytkovou částku tj.60000kč.Já se domnívám, že by tam měl přesto k dělení započítat znovu tem 1000000, protože dům má novou fasádu , střechu atd.Kdybych si ten dar někde uložila tak bych ho měla také celý a k tomu polovinu celkové částky rekonstrukce tj.530000Kč.

  Nebo se mýlím?

  Děkuji.KateřinaWWSGk

 • #63138 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, stačí, když je návrh na soud podán do 3 let od rozvodu (§150/4 občanského zákoníku). Zákonná lhůta je tím dodržena a to, jak dlouho spor potrvá již není rozhodující.

  Příště se pokuste vložit dotaz do příslušné diskuze (je jich tu několik v sekci o rodinném i občanském právu). Tohle je diskuze o právu k nemovitostem a s tím Váš dotaz nemá nic společného.

 • #63139 Reply

  Mgr. Oldřich Topka

  Dobrý den, především se vrácení darovaných peněz vůbec nebude odehrávat v režimu vypořádání SJM. Vy jste Vaše peníze investovala na dům ve výlučném vlastnictví manžela, který není v SJM. Takže Vám vrátí peníze, které jste mu vlastně "půjčila" (bez ohledu na manželství).

  Ze SJM se pak vypořádá to, co z něj bylo vynaloženo na výlučný majetek jednoho z manželů, to znamená společné peníze ze SJM, které byly do domu vloženy. Při tom je v určité míře možné přihlédnout i ke zhodnocení domu. Buď se tedy dohodnete třeba za pomoci znalce na odhady anebo podejte žalobu o vypořádání.

  Ale aby se uvedená částka vypořádala v podstatě 2x tak, jak píšete, k tomu neshledávám žádný důvod.

 • #63140 Reply

  Hana Valtová

  Dobrý den. Mám následující dotaz. S bývalým manželem jsme v době manželství získali dekret na obecní byt.Nyní jsme se rozvedli, on se z bytu neodstěhoval(osobní věci i klíče stále má),ale ještě před rozvodem i nyní tam nežije, bydlí u matky. Občas do bytu dochází pro své osobní věci.Je tam stále hlášen k trvalému pobytu. Veškeré náklady na bydlení (SIPO a další poplatky) hradím po celou dobu pouze já. Byt nyní obývám se synem.Bývalý manžel si chce byt nechat, ale já také. Ani jeden z nás se nechce odhlásit. Prosím o radu, jak mám byt získat do užívání a docílit odhlášení bývalého manžela. Mám vůbec šanci byt získat do užívání? Jak mám postupovat? Musím mu sehnat náhradní bydlení? Nebo mi soud byt určí do užívání? Dále máme společnou chatu, kterou manžel nechce, já ano. Na chatě jsme dohodnuti, že ho polovinou vyplatím. Velice děkuji za odpověď.

 • #63141 Reply

  JK

  Dobrý den mám dotaz.S bývalým manželem se soudíme o byt.Soudem byl před rokem stanoven odhad kde byla stanovena částka kterou má manžel dostat (řekněme 800 000) a odhadovaná cena bytu byla 1 600 000 kč.nyní díky ekonomické krizi ceny bytů spadly a byt se za tuto hodnotu prodat nedá.Moje otázka tedy zní pokud byt prodám třeba za 1 400 000 kč dám manželi polovinu z této ceny, nebo z ceny stanovenou soudem ?Nebo je lepší nejprve udělat nový odhad?Pokud se o prodej starám já dělí se také náklady na makláře?Děkuji za odpověď

 • #63142 Reply

  Petr Pavlas

  Dobrý den, před rozvodem jsme sepslali dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů po rozvodu, ve které jsem veškerý nemovitý majetek přenechal manželce. Nyní jsme podali návrh na vklad a chtěl bych se zeptat, zda budeme muset zaplatit daň z převodu nemovitosti. Svůj podíl jsem manželce přenechal bezúplatně. Pokud bychom daň museli platit, z jakého základu se daň vypočítá? Jedná se o byt, garáž a přilehlé pozmky. A kdo je plátcem daně? Měl bych jím být já i když jsem žádné peníze nedostala svého podílu jsem se zřekl ve prospěch manželky?

  Děkuji za odpověď, Petr

 • #63143 Reply

  hana zanakova

  DObry den,chci se zeptat,muj manzel je rozvedeny 6 let,maejetkove se ze svoji prvni manzelkov nevyrovnal,ale ustene se na tomto vyrovnani dohodly takto-ji zanechal maly biznes a ona jemu barak.Ted manzel barak chce prodat,bude muset ji dat pulku nebo plati 3 lete promlcovani po rozvodu,to znamena,ze barak je jen jeho?

 • #63144 Reply

  Petra Janátová

  Dobrý den, dle § 150 odst. 4 občanského zákona: "Nedošlo-li do tří let od zániku společného jmění manželů k jeho vypořádání dohodou nebo nebyl-li do tří let od jeho zániku podán návrh na jeho vypořádání rozhodnutím soudu, platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci ze společného jmění manželů pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné…" Jelikož dohoda o vypořádání nemovitosti musí mít písemnou formu, což v tomto případě splněno není, tak k vypořádání nemovitosti nedošlo a bývalá manželka je tak podílový spoluvlastník nemovitosti (což zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí).

 • #63145 Reply

  Petra Janátová

  Dobrý den, při vypořádání společného jmění manželů (do 3 let od právní moci rozhodnutí soudu o rozvodu) se daňové přiznání nepodává a neplatí se tudíž ani žádná daň.

 • #63146 Reply

  šárka fabiny

  Dobrý den,moji rodiče se rozvedli a ačkoliv bylo sepsáno vypořádání majetkové, ten který měl tímto vypořádáním získat nemovitost jako jediný vlastník neprovedl do 3 let návrh na vklad do katastru (zapomněl a nevěděl jaké následky to bude mít), jak sem se dočetla v jiných odpovědích stávají se opět po těchto 3 letech od rozhodnutí o rozvodu znovu vlastníci nemovitosti oba rodiče? Může se nějak bránit nebo domáhat změny ten který zapomněl? A jak provést úpravy v katastru ze SJM (jak je vlastnictví té nemovit.uvedeno dnes) na podílové vlastnictví? Obzvlášť pokud ten který tak přišel o 1/2nemovitosti (aniž by chtěl) nebude při tom vkladu na podíl.vlastnictví spolupracovat? Moc děkuji za odpověď

 • #63147 Reply

  Petra

  Jsme maželé nyní probíhá rozvod.SJM rodinný dům s hypotékou,hradím já,veškeré sipo topivo a drobné opravy,také platím jeden z našich společných dluhů braného na opravy.Manžel hradí společný malý dloužek 1200kč měsíčně.Jsem na MD výživné stanoveno na nás tři.Mohu postavit výdaje oproti výplatě SJM?

  Rozvod je ze strany manžela sporný,nešla jsem na dohodu,nebylo dobré klima.Manžel odešel za jinou.

  Má otázka zní:Manžel komunikuje bez problémů,milenka ho odkopla.Jsme domluveni,že baraček zůstane nám,já jsem pro darovat jej starší zletilé dceři.Manžel nebude trvat na prodeji domu,ALE je zde nabídka na spolupodílové vlastnictví.Vysvětlete mi prosím ryzika tohoto spoluvlastnictví.Obávám se nekalosti ze strany tchýně,vše má pod kontrolou.Moje práv.zastoupení hrůza,střídají se ,nikdy nevím,kdo přijde na stání a jak je zasvěcen,většinou na chodbě probíráme vše před stáním.Do kanceláře docházím.1.stání rozv.nemělo proběhnout z důvodu nemoci,avšak mi opět jiné zastoupení volalo,že soud probíhá.

 • #63148 Reply

  Mima

  Jak se vypořádat při rozvodu?

 • #63149 Reply

  Martina Volejníková

  Dobrý den,

  chtěla bych poprosit o radu.Má kamarádka má tento problém.Po svatbě se nastěhovali s manželem do domku,který byl napsaný na jeho babičku.V tomto domku se narodily jejich dvě dcery,společně začali domek přestavovat,vzali si půjčku apod.Po smrti babičky byl domek přepsán pouze na manžela.Chtěla jsem se zeptat,zda v případě rozvodu by tato nemovitost připadla pouze jejímu manželovi nebo zda má nárok na část domku nebo vyrovnání i ona jako manželka a děti.Děkuji za odpověď.

 • #63150 Reply

  Martina Volejníková

  Dobrý den,

  chtěla bych poprosit o radu.Má kamarádka má tento problém.Po svatbě se nastěhovali s manželem do domku,který byl napsaný na jeho babičku.V tomto domku se narodily jejich dvě dcery,společně začali domek přestavovat,vzali si půjčku apod.Po smrti babičky byl domek přepsán pouze na manžela.Chtěla jsem se zeptat,zda v případě rozvodu by tato nemovitost připadla pouze jejímu manželovi nebo zda má nárok na část domku nebo vyrovnání i ona jako manželka a děti.Děkuji za odpověď.

 • #63151 Reply

  právní vrba

  Předmětná nemovitost patří pouze manželovi a nespadá do SJM, takže by ani nebyla předmětem dělení (SJM) po rozvodu manželství. Manžel může manželce část (podíl) své nemovitosti darovat, nebo si manželé mohou notářským zápisem své SJM rozšířit o nemovitost jen manžela, nebo o její část (podíl na ní). Oba manželé ze společných prostředků zhodnotili majetek babičky, to už po její smrti nijak "nedoženou". Jakékoliv vymáhání ze strany manželky vůči manželovi bude po rozvodu velmi obtížné, bude to chtít advokáta – skutečného odborník. Spíš bych tlačil na to darování podílu nebo rozšíření SJM.

 • #63152 Reply

  M. Moravcová

  Dobrý den, jsme rozvedení. Děti byly svěřeny do mé péče. Bydlíme v nájemním bytě. Nájemní smlouva byla původně na manžela, ale ještě před rozvodem ji zrušil a majitel nemovitosti napsal novou nájemní smlouvu na mě. Je v ní uvedeno, že byt budu obývat já a mé 3 děti. I přesto zde má manžel hlášen trvalý pobyt. Ten bych mu chtěla zrušit, ale nevím, jak. Manžel již víc jak rok bydlí jinde. Jde tedy o administrativní problém, ale mám strach, kdyby měl nějakou exekuci, aby exekutor nepřišel ke mně do bytu. Co mám dělat, mohu podat nějakou žádost k soudu, aby mu byl zrušen trvalý pobyt? Mnohokrát děkuji za odpověď

 • #63153 Reply

  právní vrba

  Navštivte místně příslušné ohlašovací místo, kde Vám poradí jak exmanželovi jeho trvalý pobyt u Vás zrušit. Před případnými exekutory Vás to ale stejně neochrání – jdou po penězích a po majetku i tam, kde si myslí, že by povinný mohl něco mít…

 • #63154 Reply

  Jiří Moc

  Dobrý den,

  Bohužel jsem na pokraji rozvodu a manželka s jejím poradce my tvrdí, že nemám nárok na žádnou část SJM když:

  Před svatbou manželka vlastnila byt 2+0 (původní hodnota 70 000,-kč) ve kterém jsme spolu žily 5 let do svatby (1995) a investovali do něj (štuky obklady atd.). Následně jsme jej po 5 letech manželství prodaly za 270 000,-kč a koupili byt 3+1 za 350 000,-kč. Rozdíl 80 000,- kč a následná rekonstrukce cca 50 000,-kč byla hrazena z našich úspor (stavební spoření). Dnes má byt 3+1 hodnotu cca 700 000,-kč plus vybavení domácnosti cca 100 000,-kč.

  Dále pak před dvěma lety manželka dostala darem nemovitost k trvalému bydlení (poloroubenou chalupu hodnota cca 700 000,-kč) do které jsme investovaly cca 200 000,-kč (zavedení vody do domu, rozvod vody do koupelny+boiler,nová elektroinstalace v polovině domu, nová podlaha (základy+izolace+dlažba), odizolování poloviny domu (podřezáním a chemií), izolace + podhledy poloviny střechy, nákup nářadí na údržbu domu a pozemku. 99% prací uvedených výše jsem prováděl sám. Nyní je odhadovaná cena cca 1 000 000,-kč. Dále pak vlastníme automobil v hodnotě 120 000,-kč.

  Od svatby do roku 2005 jsme si oba vydělávaly přibližně stejně. Od roku 2006 jsem vydělával průměrně o 120% více než manželka a díky tomu jsme si mohly dovolit investice do nemovitosti automobilu a ostatního majetku.

  Na jakou poměrnou část majetku mám nárok? Děkuji za odpověď a ještě jednou hezký den.

 • #63155 Reply

  Notářské Služby

  Majetek, který je ve výlučném vlastnictví manželky, například který dostala darem, je jen její a to bez ohledu na to, že jste do něj investoval i Vy na další zvelebení. Je to Vaše chyba, měl jste požadovat po manželce darování podílu na nemovitosti a teprve potom zhodnocovat tento majetek. Dalo by se vymáhat na základě bezdůvodného obohacení, ale je tam promlčecí doba 3 roky (objektivní) a 2 roky (subjektivní). Podobně kdyby manželka použila prostředky z prodeje bytu v jejím výlučném vlastnictví na nákup jiného bytu, tak by i tento byt byl jen její, přesto, že se již pořídil za trvání manželství. Pokud ovšem částka nestačila a použily se třeba jen částečně prostředky společné, pak je byt v SJM. Jak se řeší majetkové vztahy v manželství je popsáno zde:

  http://pravni-poradna-zdarma.blogspot.cz/2013/01/darovani-podilu-na-nemovitosti-manzelce.html

 • #128639 Reply

  Pavel Dostál

  Dobrý den,
  jsme necelý rok rozvedeni a máme byt v SJM kde máme každý 1/2 vlastnického podílu. Byt není nijak finačně zatížen. Máme dvě dospělé děti.Bývalá manželka se ostěhovala, v bytě bydlím s dcerou. Syn bydlí mimo, ale má zde trvalé bydliště.
  Je možné abych svůj podíl na SJM daroval oběma dětem? A lze v darovací smlouvě zřídit věcné břemeno užívání bytu? Děkuji.

 • #151243 Reply

  Lucie

  Dobrý den,
  s manželem jsme se vzali před třemi lety a nyní se budeme rozvádět. Před svatbou jsme nechali sepsat předmanželskou smlouvu, ve které je uvedeno něco ve smyslu, že nemáme SJM. Je mi jasné, že nemám nárok na manželův majetek ani peníze. Ale přesto by mě zajímalo, zda nemám nárok na nějaké vyrovnání za to, že jsme žili společně a i já přispívala na chod domácnosti a jak se říká do společné kasy. Děkuji

Odpověď na téma: Vypořádání po rozvodu
Informace o uživateli: