Výpověď daná zaměstnavatelem z důvodu zániku firmy

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověď daná zaměstnavatelem z důvodu zániku firmy

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

• Autor

Aleš Kubátko

Dobrý den,

od 10/2005 jsem byl zaměstnán jako prodavač ve společnosti …. Pracovní smlouvu jsem měl na dobu neurčitou. Dne 31.12. 2007 můj zaměstnavatel a majitel celého objektu nábytku ukončil činnost v prodeji nábytku a prostor pronajmul jiné fyzické osobě a to ….. Nový nájemce se mnou uzavřel novou pracovní smlouvu na dobu neurčitou se zkušební dobou na 3 měsíce. Původní zaměstnavatel mi dal k podpisu výpověd ze strany zaměstnavatele dohodou, která byla ve třech vyhotoveních s datem ukončení pracovního poměru k 31.12.2007. 1.12. 2008 jsem měl doma úraz a jsem od toho data až k dnešnímu dni v pracovní neschopnosti. K dnešnímu dni jsem neobdržel od bývalého zaměstnavatele kopii výpovědi ani zápočtový list.

Když jsem se před podpisem výpovědi podotknul „… dohodou?“, bylo mi sděleno bývalým zaměstnavatelem „a jakým jiným způsobem chcete ukončit pracovní poměr, když Vás převadím novému zaměstnavateli?. Tímto jsem chtěl podotknout, že mám nárok na odstupné, protože bývalý zaměstnavatel zaniknul. Nový majitel mě může během 3í následujícíh měsíců propustit ve zkušební době.

Chci Vás tímto požádat o radu zda mám nárok na odstupné nebo ne. Popř. Pokud mi nemůžete poradit zda by jste mi mohli zaslat kontakt na osobu nebo orgán kde se můžu obrátit

• #42558 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

pokud jste již dohodu o skončení prac. poměru podepsal, měl jste ihned po jejím podpisu požadovat druhé vyhotovení, tedy nikoli pouze kopii. Na odstupné máte nárok pouze tehdy, pokud je důvod skončení pracovního poměru – tedy zánik zaměstnavatele – uveden v této dohodě. Pak Vám jej musí bývalý zaměstnavatel vyplatit ve výplatním termínu. Zápočtový list Vám musí rovněž předat.

Můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce, nebo úřad práce.

• #42559 Reply

Josef CHrastina

Dobrý den Chci se zeptat pracuji jako prodejce,nastoupil jsem 16.10 07 a ted hrozí že zaměstnavatel,asi skrachuje protože to nevynaší.mělo by to být do konce 30.4 08 tak mě jen zajíma jestli budu mít nárok na odstupné prosím o rádu Děkuji Josef CHrastina

• #42560 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

výpověď z organizačních důvodů daná zaměstnavatelem či dohoda jím nabízená(což je tento případ) odůvodňuje zaplacení odstupného ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku.

• #42561 Reply

simona ondrášková

dobrý den,jsem zaměstnaná u malé firmy, u které dostáváme smlouvu na 1 rok,takže do 31.12. V dubnu jsem nastoupila nemocenskou,která stále trvá

( karpální tunely ),mezitím firma zkrachovala (prý prodej).Už má nového majitele,když zavolám mému zaměstnavateli tak my oznámí, že moje smlouva koncem roku končí,všichni z podniku dostaly výpověď a odstupné.Je možné mě zaměstnávat do konce roku u jiného zaměstnavatele ? kolem 20.10 končím nemocenskou a nevím jak se zachovat předem děkuji za odpověď simona

• #42562 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže došlo k převodu firmy na jinou osobu, pak s ní přecházejí i práva a povinnosti z pracovně-právních vztahů na nového zaměstnavatele. O tom, že přecházíte k novému zaměstnavateli Vás sice měli informovat, ale k neplatnosti to nevede. Takže byste měla být stále zaměstnaná, byť u nového zaměstnavatele. Ten Vás po návratu z PN musí zaměstnat anebo Vám platit náhradu mzdy. Váš PP skončí uplynutím sjednané doby, tudíž pro něj bude výhodnější vyčkat až PP skončí sám o sobě, než by Vám dával výpověď s odstupným.

• #42563 Reply

Petra

Jsem zaměstnána u firmy, která ke konci měsíce ukončí svou činnost a obchod, který provozuje, prodá. Nový majitel by si tam stávající zaměstnance rád nechal, ale já pro něj pracovat nechci. Mám právo na odstupné a dvouměsíční výpovědní lhůtu od stávajícího zaměstnavatele nebo místo musím přijmout? Od nového zaměstnavatele bych dostala novou smlouvu se zkušební dobou a jiné platové podmínky.Pokud bych dostala výpověď z nadbytečnosti, případně organizačních důvodů a zaměstnavatel za pár dní ukončil svou činnost, jak je to prosím s výpovědní dobou? Nebyla by kde vykonávat, zaniká kvůli tomu právo na ni nebo mi musí zaměstnavatel proplatit i tyto 2 měsíce? Děkuji mnohokrát za odpověď

• #42564 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, 2-měsíční výpovědní dobu musí proplatit bez ohledu na to, jestli práci pro zaměstnance má nebo nemá. Jestli se "firma" převádí včetně zaměstnanců, pak jejich pracovněprávní vztahy přecházejí nezměněné. Pokud chce nový zaměstnavatel měnit smlouvu a původní podmínky, pak s tím souhlasit nemusíte. Řešení bude na něm. Může Vám např. dát výpověď, přičemž dostanete mzdu za 2 měsíce výpovědní doby a 3-násobné odstupné.

• #42565 Reply

Ivana Benešová

Momentálně jsem na rodicovske dovolene a muj zamestnavatel mi dava vypoved z duvodu zaniku firmy. rada bych se zeptala jestli mi nalezi 2-mesicni plat a jaka vyse odstupneho, dekuji.

take nevim jak je to s platbou soc pojisteni.

zdrav poj myslim plati stat.

mnohokrat dekuji Benesova

• #42566 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, odstupné je 3-násobné, to je zde popisováno stále dokola. Mzdu za 2 měsíce výpovědní doby však nedostanete, jste na RD a do práce nechodíte, nárok na mzdu Vám tedy nevzniká. Zdravotní na RD platí stát. Sociální Vám neplatí nikdo, ale doba péče se zahrnuje do doby pojištění pro výpočet příslušných dávek (důchod apod.) .

Odpověď na téma: Výpověď daná zaměstnavatelem z důvodu zániku firmy
Informace o uživateli: