Výpověď dohodou a mateřská

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověď dohodou a mateřská

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Anonym

Dobrý den, 31.ledna 2013 jsem dostala výpověď pro nadbytečnost dohodou s odstupným. 4.2.2013 jsem nastoupila na úřad práce, ale zatím mi není vyplácená podpora, jelikož jsem po dobu 3 měsíců odstupného se ze zákona podpora nevyplácí. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s mateřskou, jelikož jsem teď zjistila, že jsem těhotná. Mám nárok na mateřskou. Chtěla bych vědět jestli existuje nějaká ochranná lhůta, kdy mám nárok na mateřskou (kdy bych byla těhotná už v době pracovního poměru) a jestli existuje ochranná lhůta, kdy bych otěhotněla až po této výpovědi. Zatím nevím v jaké fázi je moje těhotenství, proto se ptám na obě tyto varianty. Děkuji předem za odpověď.

• #46692 Reply

ivzez

"Výpověď dohodu" neexistuje, dohoda je vždycky dobrovolný oboustranný právní krok (= na návrh zaměstnavatele jste nebyla povinna přistoupit).

Ochranná lhůta pro účel peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (zaměstnání).

Abyste na PPM "dosáhla", musela byste na konci pracovního poměru být cca na přelomu 3. a 4. měsíce těhotenství.

Pokud nesplníte podmínky pro přiznání PPM, budete mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) ve variantě do 4 let věku dítěte. Pokud by podmínky splnil otec dítěte, mohli byste zvolit i jinou variantu RP.

___

Je v písemné dohodě uvedena nadbytečnost jako důvod skončení pracovního poměru?

• #46693 Reply

Anonym

Pracovala jsem 6,5 roku na této pozici, akorát od 9.10.12-31.12.12 jsem byla na nemocenské. Pak jsem měsíc pracovala od 1.1.13-31.1.13 a při tom se dozvěděla, že mám skončit. Ve výpovědi je přímo napsáno, že "důvodem rozvázání pracovního poměru je nadbytečnost zaměstnance vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce". Pokud jde o rodičovský příspěvek, nemůžu si jej zvolit na 3 roky? Manžel pracuje. A ještě k té výpovědi, kdybych teprve teď zjistila, že jsem už v lednu byla těhotná, na mateřskou asi stejně nebudu mít nárok, že?Děkuji předem za odpověď.

• #46694 Reply

I.M.

Dobrý den,

k 19.3. mi končí 3-letá rodičovská dovolená a po dotazu na zaměstnavatele mi sdělil, že pro mně nemá uplatnění a nejlepší cestou bude dohoda na výpovědi s 5-ti měsíčním odstupným (2+3). Výpověď mám přijít podepsat 20.3., zajímalo by mne zda tento den mi bude ještě proplacen, a z čeho mi bude počítáno odstupné. Účetní mi sdělila, že pouze z mzdového tarifu v dané mzdové třídě. Před nástupem na mateřskou jsem však součástí mzdy měla i osobní příplatek, který mi nikdy nebyl odebrán. Měl by v tomto případě být započten do "Pravděpodobného výdělku"? Děkuji za odpověď I.M.

• #46695 Reply

ivzez

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je něco jiného než výpověď.

Tzn., že nebudete podepisovat výpověď.

Pracovní poměr skončí dnem uvedeným v písemné dohodě.

Mzda náleží pouze za práci.

Ukončíte-li pracovní poměr dohodou bez nástupu do zaměstnání, a budete-li se následně muset registrovat na ÚP, bude se podpora pohybovat od 3.661 do cca 2.685 Kč měsíčně.

Já bych doporučila do práce alespoň na pár dnů nastoupit a buď si nechat dát od zaměstnavatele výpověď nebo dohodu uzavřít později.

• #46696 Reply

ivzez

Nešlo o výpověď.

Dohoda je dobrovolné rozvázání pracovního poměru (bez souhlasu druhé strany ji nelze uzavřít). Dohodu lze uzavřít kdykoliv, tedy i v době nemoci nebo těhotenství.

Pokud u Vás nebude možné stanovit vyměřovací základ (nebudete-li mít nárok na PPM), nebudete moci volit variantu RP.

Jedině, že by by bylo možné vyměřovací základ stanovit u otce dítěte.

___

Více informací najdete v odkazech, dále na OSSZ (PPM) a na úřadu práce (RP).

PPM:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/nemocenske-pojisteni/cast3h4.aspx

RP:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp

Odpověď na téma: Výpověď dohodou a mateřská
Informace o uživateli: