VÝPOVĚĎ PO PRACOVNÍM ÚRAZU

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru VÝPOVĚĎ PO PRACOVNÍM ÚRAZU

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 12 měsíců.

• Autor

MAREK MARTYKÁN

Dobrý den,

mému bratrovi se přihodila tato událost a zajímal by mě názor právníka na jednání zaměstnavatele.

4 měsíce byl zaměstnán jako řidič u jedné spoečnosti. Před 14 dny ho v pracovní době a v místě výkonu práce pokousal pes majitelky firmy (předtím už kousl jiného zaměstnance). Vzhledem k tomu, že měl prokousnutou ruku musel hned na úrazovou ambulanci – tam mu vypsali neschopenku s tím, že napsali,že se jedná o pracovní úraz. Na to majitelka reagovala tak, že mu oznámila, že si musela během jeho nemocenské najít za něj náhradu a že s ním už nadále nepočítá. Chtěl nastoupit po ukončení nemocenské do práce,ale nebylo mu to umožněno.Zaměstnavatelka navíc po něm chce,aby si napsal výpověď sám, aby mu nemusela vyplatit žádné odstupné.

Děkuji za radu jak dále postupovat v tomto přípádě,abychom se vyhnuli výpovědi kvůli závažnému porušení pracovní smlouvy.

• #43313 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zamětnavatelka nepostupuje správně. Můžete podat podnět na Oblastní inspektorát práce. Nebo si sjednejte právní zastoupení. Nejenže věc posoudí podrobněji, ale právník pak za Vás povede jednání a možná si druhá strana uvědomí, že nepostupuje korektně a hrozí jí i žaloba.

• #43314 Reply

Martina

zaměstnanec je již 1 rok nemocen (nemocenská byla evidovaná,jako pracovní úraz) po roce požádal ještě o 2 měsíce prodloužení nemocenské. Na jakém podkladě ho může zaměstnavatel propustit, aby mu nemusel vyplácet odstupné? Je nějaká možnost?

• #43315 Reply

květa zemanová

1.2.2007 jsem měla pracovní úraz (závada na pracovišti).26.8.2008 mi byla ukončena nemocenská.Od 8.9.2008 mám podanou žádost o invalidní důchod.Zaměstnavatel po mě žádal potvrzení,že můj zdravotní stav je po pracovním úrazu-již jsem ho odevzdala.Do 30.9.2008 mám nahlášenou dovolenou,protože nechci mít absenci.Nemocenská mi byla ukončena a důchodová komise ještě nezasedala.Zaměstnavatel mi zdělil,že se semnou budou muset rozloučit,ale ochotně mi dali dovolenou-nerozumím tomu.Kdo komu má dát výpověď?Můj zdravotní stav bude dlouhodobě špatný a vypadá to na trvalé následky.Děkuji za odpověď Květa

• #43316 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud by ho propouštěl ze zdravotních důvodu souvisejících s pracovním úrazem, pak nárok na odstupné má a to ve výši 12-násobku výdělku, tohle obejít nelze. Pouze v případě, že by byla uzavřena dohoda a skončení PP bez výslovně uvedených zdravotních důvodů anebo by výpověď podal sám zaměstnanec, odstupné by nenáleželo. Sázet na neznalost zaměstnance a nutit ho ke skončení PP takovým způsobem, aniž by vznikla povinnost vyplácet odstupné, je sice velmi častá taktika, která je ovšem v rozporu s dobrými mravy. Hypoteticky by to mohl zaměstnanec i právně napadnout. Anebo mu postačí odmítnout návrh dohody na skončení PP nebo nepodávat výpověď z jeho strany.

Případně se zaměstnavatel může pokusit najít jiný výpovědní důvod, který k odstupnému nevede, ale i zde je riziko, že dojde k napadení platnosti výpovědi.

• #43317 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže Vás skutečně nemůže nadále zaměstnávat, bude pro Vás optimální, když dostanete výpověď Vy a to podle §52 písm. d), tj. ze zdravotních důvodů souvisejících s pracovním úrazem. Pak Vám totiž podle zákona bude muset vyplatit 12-násobné odstupné.

K tomu máte nárok i na náhradu za ztrátu na výdělku před a po úrazu, za bolest a ztížení společenského uplatnění, účelných nákladů na léčení a případně i věcnou škodu (jestli Vám nějaká při úrazu vznikla).

Odpověď na téma: VÝPOVĚĎ PO PRACOVNÍM ÚRAZU
Informace o uživateli: