Výpověď po snížení pracovní schopnosti

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověď po snížení pracovní schopnosti

Zvolené téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jan Kusý a poslední změna je stará 7 let, 7 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #43365 Reply

    Karel Jasencak

    Dobrý den, dotazuji se za svoji maminku. Po úraze nohy a dlouhodobé neschopnosti byla ukončena pracovní neschopnost s vyjádřením o snížené pracovní schopnosti.

    Je ji zaměstnavatel povinen převést na méně náročnou práci? V případě že ji nepřevede a nebude práci zvládat a dá výpověď, má nárok na odstupné? Nebo jí může zaměstnavatel propustit bez odstupného?

  • #43367 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, jestliže ze zdravotního posudku vyplyne, že nemůže vykonávat stejnou práci i nadále, je zaměstnavatel povinen ji převést na jiné místo podle druhu práce, který má sjednaný ve smlouvě. Jestliže by se jednalo o jinou práci, tak to by šlo jedině se souhlasem zaměstnance. Pokud jde o výpověď, záleží na tom, jestli jde o nemoc z povolání nebo ne. Kdyby se jednalo o zdravotní potíže v důsledku vykonávané práce, pak by při výpovědi (nebo dohodě o rozvázání pracovního poměru ze stejného důvodu) měla nárok na 12-násobné odstupné. Jestli tomu tak není, tak žádné odstupné nedostane.

  • #43368 Reply

    Ladislava Hálová

    Dobrý den prosím Vás potřebovala bych radu.Musela jsem ukončit pracovní poměr ze zdravotních důvodů jsem po dvouch operacích mám nárok na odstupné když nemá zaměstnavatel pro mne jinou práci.Děkuji za odpověd.Hálová

  • #43369 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, jestliže máte k dispozici lékařský posudek, že nemůžete vykonávat dosavadní práci a do 15 dnů od předložení tohoto posudku Vám nebude nabídnuto jiné vhodné místo, můžete okamžitě ukončit pracovní poměr. V tom případě by Vám vznikl nárok na odstupné (3-násobek výdělku).

  • #43370 Reply

    Karel Jasencak

    Děkuji za odpověď pane Topka. O nemoc z povolání nejde. (komplikovaná zlomenina nohy) Maminka dělá dvanáctihodinové směny ve stoje a v posudku má napsáno že je dělat nesmí a navíc nesmí nepřetržitě stát, ale zaměstnavatel jí kratší směny a bez práce ve stoje nabídnout nemůže. Zdravotní posudek je vydaný s platností od 1.2.2008, ale dostala jej do rukou až 20.2.2008 a ten den také předala kopii zaměstnavateli. Jak je to s 15 denní lhůtou, v případě že by chtěla pracovní poměr ukončit z důvodu nenabídnutí vhodné práce zaměstnavatelem. Od kdy lhůta běží ?? Zaměstnavateli předala kopii posudku a nemá potvrzení o převzetí. Je nutné potvrzení o předložení posudku zaměstnavateli získat pro případné tahanice o odstupné ???

    Moc děkuji za odpověď.

  • #43371 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, kromě jiného je možný i postup podle §56 písm. a) zákoníku práce. Jestliže zaměstnavatel nenabídne zaměstnanci jinou vhodnou práci do 15 dnů od PŘEDLOŽENÍ posudku (od toho dne tedy běží lhůta), může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr. Odstupné v tomto případě je 3-násobné. To, že posudek předala si samozřejmě měla nechat potvrdit. Jestliže dojde na "tahanice", pak bude mít jedině tvrzení o předání a to se vždy prokazuje hůř. Když nesplní zaměstnavatel své závazky dobrovolně, bude se muset podat žaloba o zaplacení dlužné částky.

  • #43372 Reply

    Ladislava Hálová

    Dobrý den prosím Vás 26.2.08 jsem odevzdávala zaměstnavateli posudek o změně práce.Bylo mi řečeno že tento posudek musí projednat z právníkem.Podnikoví právník by mu měl zdělit to samá co jste mi napsal vy a nebo to může také zamítnout.Prosím Vás mám tedy počkat 15dní jestli mi nabýdne jinou práci.Děkuji moc za odpověd.Hálová

  • #43373 Reply

    Jitka Sazamová

    Dobrý den :-)Jsem v souč. době po druhé operaci ramene, na PN od 1.4.2007.Pokud mi OSSZ neprodlouží dávky, budu muset jít do PID nebo ČID.Zaměstnavatel se mnou tím pádem rozváže pracovní poměr.Mám nárok na odstupné ? Děkuji

  • #43374 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, když půjde o zhoršení zdraví v souvislosti s výkonem práce (pracovní úraz, nemoc z povolání) a bude to podložené lékařským posudkem, tak ano. V jiném případě nárok mít nebudete.

  • #43375 Reply

    Simona

    v rekomandaci mi závodní lékař napsal z důvodů následku pracovního úrazu omezení fyzických aktivit do doléčení.Fyzické aktivity nejsou hlavní podstatou mé pracovní náplně – vychovatelka.Zaměstnavatel mému závodnímu lékaři sdělil, že při omezení fyzických aktivit nemá pro mě místo. Mě toto nesdělil, naopak po mě zaměstnavatel požaduje abych nastoupila do pracovní neschopnosti i přes skutečnost,že mi ji obvodní lékař odmítá vystavit. Jak mám dále postupovat?

  • #43376 Reply

    Mgr. Oldřich Topka

    Dobrý den, na Váš dotaz již bylo odpovězeno v jiném diskuzním fóru. Příště nevkládejte obdobný dotaz opakovaně do různých diskuzí.

  • #43377 Reply

    Miroslav Janeček

    Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem:jsem skoro rok v pracovní neschopnosti a nemocenská mi končí 3.1.2100.Mám sníženou pracovní schopnost o 25%,na ID to není a práci,kterou teď mám vykonávat nezvládnu ze zdravotních důvodů.

    Jak mám ukončit pracovní poměr?Dohodou,nebo mám počkakat,až mě dá majitel sám výpověď po ukončení pracovní neschopnosti?Ukončím-li pracovní poměr dohodou,pro zdravotní důvody,mám nárok na odstupné i když se nejedná o výpověď zaměstnavatelem, pro nadbytečnost?

    Můžu se přihlásit na úřadě práce i když ukončím pracovní poměr dohodou ze zdravotních důvodů.

    Děkuji.

  • #43378 Reply

    Jan Kusý

    Dobrý den, prosím o radu. Přítelkyně k dnešnímu datu přišla o částečný inv. důchod a byl jí vyměřen pokles prac. schopnosti o 25%. Má v důsledku tohoto snížení nárok na nějaký příspěvek (státní) v případě podání žádosti ?

    Pracovala do této doby a nadále pracuje na částečný (zkrácený) prac. úvazek (20hod/týd.), má po odebrání důchodu a tomuto přivýdělku (50,-Kč/hod) možnost ještě zažádat o registraci na Prac. úřadě a případně nárok na pobírání podpory v nezamněstnanosti či sociálních dávek ?

    Mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem Kusý.

Odpověď na téma: Výpověď po snížení pracovní schopnosti
Informace o uživateli: