výpověď pro nadbytečnost

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru výpověď pro nadbytečnost

Zvolené téma obsahuje celkem 18 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Lenka Konečná a poslední změna je stará 6 let, 10 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #45598 Reply

    Ivo Prokeš

    Jak dopředu je zaměstnavatel povinnen oznámit zaměstnanci, že bude propuštěn pro nadbytečnost? Upozorňuji, že o nutnosti redukce počtu zaměstnanců zaměstnavatel ví rok před její realizací.

  • #45600 Reply

    Oldřich Topka

    ZP nestanoví žádnou lhůtu, kdy má zaměstnavatel své záměry sdělit zaměstnancům.

  • #45601 Reply

    Alexandr Podzimek

    dne 22.8.2008 mě byla písemně doručena výpověď z prac.poměru podle §52 pís.c ZP,kterou jsem podepsal.Dle výpovědi prac.poměr skončil 31.10.2008.V této výpovědní lhůtě jsem se stal práce neschopným.Přesto jsem dostal v nejbliším výpl.termínu po 31.10.2008 odstupné.Byla mě zkrácena řádná dovolená o 4 dny a to přesto že jsem do 31.10.2008 nepobíral žádné nemocenské dávky,ani jsem neměl žádnou jinou absenci.Jelikož jsem začal být v prac.neschopnosti ještě v době trvání prac.poměru(ve výpovědní lhůtě)zajímalo by mne zda nemám nárok na zbytek řádné dovolené,tj.4 dny a dále na poměrnou část takzv.13 platu.děkuji Podzimek Chomutov

  • #45602 Reply

    Karel Dlouhý

    ZP §53 (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

    Toto ustanovení zaměstnavatel zřejmě nerespektoval. (Ochranná doba je mj. doba pracovní neschopnosti)

    I když zase píšete, že jste do 31. 10. neměl žádnou absenci – ani z důvodu pracovní neschopnosti?

    Krácení dovolené bylo zřejmě z důvodu, že pracovní poměr netrval celý rok, ale jenom 10 měsíců, proto není nárok na celoroční výměru dovolené.

    Tedy pokud v říjnu začala vaše prac. neschopnost a pokračuje, výpovědní lhůta neskončila a neskončil ani pracovní poměr.

    Pokud se týká 13. platu, záleží na mzdovém předpisu Vašeho zaměstnavatele, jak to upravuje.

  • #45603 Reply

    Dušan Novický

    Dobrý den a krásné vánoční svátky přeji .

    Od 31.12.2008 jsem dostal v práci výpověď z důvodu nadbitečnosti a zrušení místa .Kdysi bylo že na toto místo se nesmí příjmout nový zaměstnanec po dobu 1 roku ??? Pracoval jsem jako Dělník v dopravě-revizor a od 1.1.2009 tato profese bude pod názvem THP přepravní-kontrolor . Mohou tedy nebo nemohou přijmout na toto místo nového pracovníka když má nový název.

    Děkuji za odpověď Dušan

  • #45604 Reply

    Karel Dlouhý

    Dobrý den,

    žádná stanovená lhůta není.

    A není to stejné místo.

    Udělali organizační změnu, zrušili v org. schématu profesi Dělník v dopravě-revizor a zřídili THP přepravní-kontrolor.

    Mohou argumentovat, že i když se náplň z větší části překrývá, zcela totožné to není.

    Do 2 měsíců můžete dát na soud žalobu, pokud skončení pracovního poměru považujete za neplatné, ale šance na úspěch je nízká.

  • #45605 Reply

    Monika Slukova

    Dobrý den,

    v případě, že zaměstnavatel zruší mé pracovní místo z organizačních důvodů a jsem po zkušební době, vztahují se nějaká ochranná pravdila pro tyto zaměstnance ? Zajímá mne to, protože jsem na mateřské dovolené a manželovi dané hrozí.

    V tisku jsem našla toto, ale moc se mi nechce věřit, že existovala ochrana jednoho z manželů, pokud je druhý na mateřské dovolené.

    Když jste uznán práce neschopným, při nemoci či úrazu, je-li žena těhotná či jeden z rodičů na mateřské nebo rodičovské dovolené. Nesmí vás rovněž propustit, jste-li plně uvolněn pro výkon veřejné funkce. A také když sloužíte noční směny a na základě lékařského posudku jste uznán dočasně nezpůsobilým pro noční práci.

    Děkuji

    MS

  • #45606 Reply

    Karel Dlouhý

    Pokud jste na mateřské dovolené, výpověď z organ. důvodů dostat nemůžete.

    Ochrana jednoho z manželů, pokud je druhý na mateřské dovolené, neexistuje.

  • #45607 Reply

    Vlasta Davidová

    Dobrý den,

    dostala jsem výpověď podle par. 52 odst. c) ke dni 31.7.09,s tím že se mé místo sloučí. Prac. poměr skončí ke dni 30.9.09 a dostanu odstupné za tři měsíce. Jsem matka samoživitelka a pečuji o dvě děti ve věku do 15 let. S výpovědí souhlasím, ale chtěla bych vědět, jestli nemám právo na delší odstupné? Děkuji VD

  • #45608 Reply

    Petr Červený

    Dobrý den

    V listopadu r.2008 se mi stal na pracovišti prac. úraz, jednalo se o podvrknutí levého kolene, podrobil jsem se okamžitě lékařskému vyšetření, kde bylo zjištěno ,že mám přetržené kolení vazy a ,že si tento úraz vyžádá operaci a posléze dlouhotrvající rekonvalescenci. Pracovní úraz mi byl samozdřejmě uznán! Letos v únoru jsem se podrobil operaci (plastice LCA) a moje léčení (operace,zotavení+rehabilitace) si vyžádali 5měsíční pracovní neschopnost.Tudíš jsem se k 1.7.2009 vrátil do zaměstnání ,kde mě čekal můj vedoucí s výpovědí pro nadbytečnost (jelikož v dobé mojí prac. neschopnosti zrušil moje prac. místo). S touto vypovědí jsem dostal 3odstupné měsíćní platy.Dále mi zaměstnavatel proplatil jen bolestné a dorovnal marodní kterou jsem dostával s OSSZ. Chtěl jsem se zeptat zda-li zaměstanavatel neporušil výpovědí právní předpisy,jelikož jsem marodní ukončil ke 30.6.2009 ?? Popřípadé zda-li mám nárok na další odškodnění ??

  • #45609 Reply

    Karel Dlouhý

    Neschopnost jste skončil 30. 6. 2009, výpověď Vám byla dána až potom (v době prac. neschopnosti nelze).

    Zákoník práce stanoví, že zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz nebo u něhož byla zjištěna nemoc z povolání, je zaměstnavatel v rozsahu, ve kterém za škodu odpovídá, povinen poskytnout náhradu za

    ztrátu na výdělku,

    bolest a ztížení společenského uplatnění,

    účelně vynaložené náklady spojené s léčením,

    věcnou škodu.

  • #45610 Reply

    Jana Vymyslická

    Dobrý den, chci se zeptat, co je pro mě lepší. Zaměstnavatel mi oznámil, že pro mě po MD nemá místo a chce abych podepsala dohodu ke dni mého nástupu po MD s tím, že mi dá odstupné 3 měsíční. Mám to podepsat nebo si mám nechat dát výpověď 2 měsíce + 3 měsíční odstupné. To bych asi na ty dva měsíce musela nastoupit, že? Protože výpověď mi dát nemůže dřív než ukončím rodičovskou dovolenou, nebo může? Děkuji

  • #45611 Reply

    carla santi

    Dobrý den, v době mé prac.nesch.(psych.problémy z bossingu) udělal zaměstnavatel org.změnu, platnou od 1.1.2009, sloučil dva úseky, vedením pověřil moji kolegyni, a mě nabídl místo na pozici její podřízené. Písemně jsem se vyjádřila, že nesouhlasím a i nadále trvám na zaměstnávání dle původní pracovní smlouvy. Vyhrožuje mi, že pokud nevezmu nabízené místo, budu muset dát výpověď, protože mi odstupné nenáleží, neboť moje místo prý "nezrušili, ale pouze sloučili dva úseky, takže to není nadbytečnost". Myslím, že dle ZP par.52 c) není co řešit.Spíše mě trápí otázka, jak dál až se uzdravím, což bude doufám již začátkem ledna. Mám tedy po ukončení pracovní nesch. nastoupit do práce? Teoreticky by mi měli dát výpověď? A jak postupovat když mám ještě 5 dní dovolené? Mohou mě nutit si ji vybrat? A v tomto období ještě mohou "najít" nějaký problém, díky kterému by mě mohli vypovědět a neuznali odstupné? Musím 2 měsíce ve výpovědi chodit do práce, když moje místo již nemám? Velice děkuji, carla

  • #45612 Reply

    Karel Dlouhý

    Dohodu můžete uzavřít kdykoliv. Výpověď vám nemůže dát, dokud jste na mateřské dovolené nebo rodičovské dovolené (ale může ji dát, pokud po skončení MD požádáte o čerpání dovolené).

    Není mi jasné – teď jste na mat. dovolené nebo už na rodičovské dovolené?

    Pokud dohodu nepodepíšete, tak po skončení rodičovské dovolené přijdete do práce, dá vám výpověď, po dobu výpovědní doby, když pro vás nebude mít práci, vám bude platit náhradu průměrným výdělkem + pak odstupné.

  • #45613 Reply

    Karel Dlouhý

    Jejich argument je nesmyslný.

    Přijdete do práce a budete chtít, aby vám přidělovali práci podle pracovní smlouvy.

    Nástup dovolené určuje zaměstnavatel.

    Výpověď dát nemusíte.

    Navrhněte skončení prac. poměru dohodou z organ. důvodů (s odstupným).

    Tak oni ušetří ty 2 měsíce a vy ušetříte nervy.

  • #45614 Reply

    Helena Nohalová

    Dobrý den,

    v rámci reorganizace firmy došlo ke sloučení dvou pozic a přerozdělení úkolů mezi ostatní členy týmu.

    Jsem na pozici office manager a nyní mě zaměstnavatel nutí, abych zajišťovala a rozdělovala práci stěhovákům , zajišťovala auta a lidi na stěhování.

    Toto nemám v pracovní smlouvě a s danými úkoly nesouhlasím, což i otevřeně říkám.Nicméně zaměstnavatel toto neřeší a já vlastně musím pro chod firmy a kanceláře toto zajistit. Výpověď mi dát nechtějí, protože mi nechtějí dát odstupné. Jak toto mohu řešit ? Co když proto výše uvedené chid dát výpověď, protože s těmito úkoly nesouhlasím, je to pro men jinyý druh práce si myslím.Potřebovala bych vědět,jak dále postupovat.Děkuji velice a jsem s pozdravem

  • #45615 Reply

    Josef Sedláček

    Dobrý den,zaměstnavatel ženě oznámil, že pro ni po MD nemá místo a chce aby podepsala dohodu ke dni nástupu po MD s tím, že jí dá odstupné 3 měsíční. Mám to podepsat nebo si mám nechat dát výpověď 2 měsíce + 3 měsíční odstupné. Dostane tedy 5 platů a na uřad práce se přihlásí až po dvou měsících? Děkuji

  • #45616 Reply

    Lenka Konečná

    Byla jsem v podobné situaci a zjistila jsem, že když bych PP dohodou ukončila tak, že bych v práci vůbec nepracovala po MD, pak by se podpora v nezam. počítala jen z nějakého průměru dle prům. platu, a ta podpora činí jen cca 3tis. Kč. Doporučuji zajít si to zjistit na ÚP. Pokud se odpracuje alespoň pár dní (nebo snad i jen hodin), pak Vám zaměstnavatel vystaví potvrzení o průměrném pravděpodobném výdělku, ze kterého se pak počítá ta podpora. Takže nejlepší řešení (pokud nechce nastoupit do práce) je nejprve si přesně zjistit ty podmínky na ÚP (nebo najít v zákonech) a pak to vysvětlit zaměstnavateli, aby ji tam nechal pár dní pracovat. Pro něj to takový rozdíl nebude a je to lepší, než když dá výpověď, takže by na to mohl přistoupit.

  • #45617 Reply

    Lenka Konečná
Odpověď na téma: výpověď pro nadbytečnost
Informace o uživateli: