výpověd v prac neschopnosti

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru výpověd v prac neschopnosti

Zvolené téma neobsahuje zatím 2žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Vladimíra Nováková a poslední změna je stará 4 roky, 7 měsíců.

• Autor

alena klosova

Dobrý den, mám dotaz jestli platí dohoda o zrušení prac poměru, když je podepsaná v prac neschopnosti. Stalo se to tak, že jsem onemocněla a šefová mi telefonovala jak moc mne potřebují před vánocemi v práci, tak i přesto, že jsem se necítila dobře jsem 8.12 šla po týdnu k doktorovi ukončit nesch. abych mohla do práce, když mne tam tak potřebují. Doktor mi to sice rozmlouval, že s antibiotikem se do práce nechodí, ale nakonec mi neschopenku ukončil a to k 10.12. Když jsem přišla 10.12 odevzdat neschopenku a domluvit se, že 11.12 nastoupím, tak mne čekalo překvápko na stole v podobě rozvázání poměru dohodou. Já to toho 10.12 podepsala prý mám ještě nějaký ten den dovolené takže je to platné od 16.12. Jenomže ještě týž den 10.12 jsem dostala večer vysoké horečky a od 11.12 jsem zase na neschopence.Vedoucí tvrdí, že už patřím pod prac.uřad.Chci dodat, že jsem mněla smlouvu na dobu neurčitou a také jsem jí nepodepisovala žádný dovolenkový list. Moc Vám děkuji za radu s pozdr.Alena

• #45651 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda platí, P skončí, jak jste to v dohodě odsouhlasila. Ale pod úřad práce v době nemoci rozhodně nepatříte. Jste v pracovní neschopnosti a bude v ní i po skončení PP, takže nemocenskou budete dostávat dál. Na ÚP můžete nastoupit až po skončení nemoci.

• #45652 Reply

Milan Procházka

Mám dotaz.Dne 8.9.2008 jsem dostal výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost.Výpovědní doba mne začala běžet od 1.10.do 30.11.Dne 17.9.2008 jsem až dosud v pracovní neschopnosti.Končí mě pracovní poměr dnem ukončení pracovní neschopnosti, např.31.12.2008?

• #45653 Reply

Karel Dlouhý

Nikoliv.

§53 (2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Ochranná doba je např. doba pracovní neschopnosti.

Tedy je to na Vás.

• #45654 Reply

Milan Procházka

Děkuji za odpověď.Mám ještě jeden dotaz.Když tedy sdělím organizaci, že ke dni ukončení pracovní neschopnosti chci ukončit pracovní poměr, je organizace povinna mně vyhovět, nebo může trvat na dodržení zbývající výpovědní době , i když už je de facto skončena k 30.11.2008.

• #45655 Reply

Karel Dlouhý

Asi jste to nepochopil, ve Vašem případu výpovědní doba NENÍ skončena k 30.11.2008!

Jak je uvedeno v citovaném ustanovení ZP:

"Pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá."

Tzn. že když vy to sdělíte zaměstnavateli, tak on s tím nemůže nesouhlasit a dnem ukončení pracovní neschopnosti Váš pracovní poměr skončí (ať se to zaměstnavateli líbí nebo ne).

• #45656 Reply

Lenka Sindelarova

Dobrý den,

od ledna roku 2008 jsem na nemocenské. Vzhledem k tomu, že se můj zdravotní stav nezlepšil a léčba pokračuje, zažádala jsem si o plný invalidní důchod.

1)Budu i nadále zaměstnancem firmy?

2)Mohu dostat výpověď z důvodu neschopnosti vykonávat danou pozici?

Děkuji

• #45657 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

§ 52 ZP:

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,

Pokud bude přiznán plný inval. důchod, nemá to vliv na pracovní poměr, který je nutno ukončit podle zákoníku práce (pokud nebudete chtít v práci pokračovat – neboť obecně neplatí zákaz, aby poživatel inval. důchodu byl zaměstnán).

Tedy výpověď dostat můžete.

Také byste mohla skončit pracovní poměr dohodou, což by bylo dle mého názoru nejlepší.

• #45658 Reply

František Beránek

Dobrý den,

rád bych se o Vás dozvěděl zda zaměstnavatel má právo ve zkušební době zrušit pracovní poměr se zaměstnancem který je v pracovní neschopnosti. Pracovní poměr nastal 29.8.09 úraz (fraktura lýtka – neomezí dále výkon zaměstnance) 19.10.08. Zaměstnavatel se odkazuje pouze stroze na §66 ZP a pracovní poměr s dotyčným ukončuje písemně k 20.3.09 Toto datum také v dopise označuje jako poslední pracovní den ve své společnosti. Domnívám se že zaměstnanec je po dobu prac. nesch. v ochranné době a zaměstnavatel tedy takto může zrušit PP až po rekonvalescenci dotyčného a s jasně podaným důvodem svého konání. Vyhodit někoho z práce za to že si nešťastně zlomil nohu, to jde?

Předem velmi děkuji za Vaši odbornou pomoc a odpověď.

S pozdravem František Beránek.

• #45659 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, pokud tomu rozumím, pracovní neschopnost stále trvá.

Dle ZP platí:

§35 (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

§66 (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

Tedy postup zaměstnavatele je v pořádku.

(V ochranné době nemůže dát zaměstnavatel výpověď – to je něco jiného.)

• #45660 Reply

tana navratilova

Hezky den

jsem dlouhodobe nemocna a zadala jsem prodlouzeni nemocenske,ale pani dr. ukončila neschopenku a ja dala v praci vypoved.hned na druhy den jsem si sla pro tiskopis na prodlouženi podpurči doby a tam mi bylo z deleno,ze nemužu žadat,když je nemocenska ukončena.Vše se vyřidilo a pokračuji dal v neschopence,chci se zeptat jestli budu na dale posilat do už ted byvaleho zamestnani dale listek na penize ?Nevym kdo me bude dale platit nemocenskou,mužete mi to vysvetlit moc dekuji

• #45661 Reply

Petra Trubová

Dobrý den, četla jsem příspěvek o výpovědi zaměstnavatele zaměstnanci pro nadbytečnost dle § 52(c).Náš zaměstnanec dostal výpověď dle tohoto § (2měsíční výpovědní lhůta+3měs.odstupného).Lhůta začala běžet 1.3.a v ní (20.3.)omarodil,takže platí § 53(2).Zaměstnanec chce však sdělit zaměstnavateli, že netrvá na prodloužení pracovního poměru a ke dni ukončení PN by chtěl HPP skončit. Ptám se 1)musí si zaměstanec dovybrat zbytek dovolené, když ji zaměstnavatel nechce proplatit, a tudíž skončit HPP až po dovolené? 2)má vůbec nárok na odstupné, pokud netrvá na prodloužení PP? 3)Stačí když zaměstnanec napíše zaměstnavateli písemně, že na prodloužení pracovního poměru netrvá a chce skončit k určitému datu? 4)Musí s prodloužením zaměstnavatel souhlasit nebo může trvat na odpracování zbývající části výpovědní doby? Velice děkuji za odpovědi

• #45662 Reply

Karel Dlouhý

§53 (2) "Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá." Z toho vyplývá:

3) Ano

4) Zaměstnavatel to jen vezme na věomí a tím dnem pracovní poměr skončil, tedy žádné "odpracování zbývající části"

1) Nemusí si dovybrat, musí ji dostat proplacenou

2) Má nárok na odstupné, neboť ten vyplývá z výpovědního důvodu dle § 52(c).

• #45663 Reply

D.Horky

Pobírám invalidní důchod I. stupně a jsem v pracovním poměru.Když onemocním, mám nárok na nemocenské dávky a zdali ano, na jak dlouho?Děkuji předem za info.

• #45664 Reply

ivzez

Zkuste se přeptat na OSSZ. Myslím, že se podpůrčí doba krátí i v případě ID.

• #45665 Reply

Míla

Od r.2008 do r.2013 jsem byla zaměstnána jako obsluha čerp.stanice v nepřetržitém provozu s prac.dobou -denní směna od 8.00 do 19.30 h. a noční směna od 19.30 do 8.00 h., práce v So a Ne, ve svátky, ale zaměstnavatel neplatil žádné příplatky s oddůvodněním, že nemá peníze. Také mě neplatil žádné přečas. hodiny, i když jsem sloužila 12 hod. směny za zaměstnance, který byl právě na dovolené nebo nemocen. Jsme 3 zaměstnaci a zaměstnavatelka, která má tuto čerp. stanici v pronájmu. Po provedené kontrole OIP jsem dostala vyrozumění,že zaměstnavatelka předložila ke kontrole Evid.listy docházky, které ale vypracovala sama, s uvedením, že moje prac.doba byla od 6.00do14.30 h.a od 14.30do22.h. a o so,ne,svátcích,v noci a přesčasové práce vykonávala ona. Tyto EL jsou falešné,nikdy jsem je nepodepsala,moje docházka se dá zdokladovat Denní uzávěrkou pokladny, kdy jsem do práce nastoupila a které dny.Také zfalšovala vstupní lékařskou prohlídku, na které jsem vůbec nebyla.Co s touto situací ?

• #45666 Reply

ivzez

Ohledně falšování dokladů se obraťte na SÚIP,

ohledně dlužných příplatků na soud

(nárokovat můžete až 3 roky zpětně + úroky z prodlení).

PS:

Nerozumím tomu, proč jste se nechala odbýt tím, že zaměstnavatel "nemá peníze", a proč jste pro něj tak dlouho pracovala.

• #45667 Reply

Míla

Děkuji za odpověď – bydlím ve městě, kde nelze sehnat práci mám půl roku před důchodem a v současné době jsem na prac.úřadě.

• #45668 Reply

ivzez

V takovém případě doporučuji zaměstnavatelku o dlužnou mzdu a příplatky žalovat. Kromě okamžitého příjmu ve formě vyplacení dlužné částky dosáhnete i zvýšení vyměřovacího základu pro výpočet důchodu.

Poplatky, které by Vám s vymáháním vznikly (např. právní zástupce) můžete žalovat spolu s dlužnou částkou.

• #45669 Reply

Fantomas

Dobrý den,

nevím zda budu mít nárok na proplacení dovolené, popřípadě na kolik dnů a v jaké výši když podám výpověď sám???Zaměstnán jsem od listopatu 2009…roční nárok na dovolenou je 25 dnů…od 14.11.2012 jsem byl v pracovní neschopnosti do 24.3.2013. Výpověd bych podal k 30.4.2013 s dvouměsíční výpovědní lhůtou… Pracovní poměr by skončil k 30.6.2013. Dokáže mi někdo poradit??? Děkuji

• #45670 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

to, že podáte výpověď sám, nemá na Váš nárok na dovolenou žádný vliv. Nárok na dovolenou za kalendářní rok – ve Vašem případě na poměrnou část dovolené – vznikne tehdy, pokud pro zaměstnavatele odpracujete alespoň 60 dní. Jestliže budete po celý duben, květen a červen pro zaměstnavatele skutečně pracovat, tuto podmínku splníte. Protože jste v letošním roce zameškal kvůli pracovní neschopnosti méně než 100 směn, nebude se Vám dovolená krátit. Budete mít tedy nárok na dovolenou za šest měsíců, což při Vámi uváděné roční výměře dovolené znamená 10 dní dovolené + případná nevyčerpaná dovolená z loňského roku. Čerpání dovolené ale určuje zaměstnavatel. Tne se může rozhodnout tak, že Vám dovolenou neumožní čerpat, ale že Vám ji proplatí po skončení pracovního poměru.

Odpověď na téma: výpověd v prac neschopnosti
Informace o uživateli: