výpověď ve zkušební době a nemocenská

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru výpověď ve zkušební době a nemocenská

Zvolené téma obsahuje celkem 302 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  Františka Nešporová a poslední změna je stará 4 měsíce, 1 týden.

• Autor

JANA

Potřebuji poradit 13.8.2007 jsem nastoupila do zaměstnání ve zkušební době jsem dostala výpověď 26.10.2007 .

27.10.jsem nastoupila na nemocenskou ,jak dlouhá je ochraná lhůta ,jak dlouho mi bude bývalý zaměstnavatel platit nemocenskou, a kdy bych měla jít na úřad práce děkuji

• #42231 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, u zrušení pracovního poměru ve zkušební době se tzv. ochranná doba nepoužije. Platí pouze to, že zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době po dobu prvních 14 kalendářních dnů nemoci. Pokud Vám dal zaměstnavatel oznámení o zrušení prac. poměru dne 26.10., měla byste pracovní poměr skončit ke dni 10.11.

Pokud Vám ale dal zaměstnavatel "klasickou" výpověď s 2 měsíční výpovědní dobou, je situace úplně jiná.

Nemocenskou Vám zaměstnavatel hradí samozřejmě jen po dobu trvání pracovního poměru. Jít na úřad práce není povinnost, ale právo. Učinit tak můžete kdykoli po skončení prac.poměru.

Mgr. Lucie Jindrová

• #42232 Reply

JANA

Dne 26.10.2007 jsem byla naposledy v práci, po skončení směny jsem dostala výpověď kterou jsem podepsala a druhý den 27.10. jsem nastoupila nemocenskou, takže chápu dobře ,že 10.11.2007 mě skončí pracovní poměr a měla bych se hlásit na pracovním úřadě i když jsem na nemocenské děkuji

• #42233 Reply

JANA

Ještě bych chtěla doplnit ,že 26.10. jsem dostala výpověď k tomu dni né k 10.11.a nemocenskou jsem nastoupila 27.10. a neschopenku jsem dala do zaměstnání kterou ode mne přijali děkuji

• #42234 Reply

věra

Nastoupila jsem 2.9.2007 do zaměstnání se zkušební dobou do 1.12.2007 a od 26.10.2007 jsem v pracovní neschopnosti a 2.1.2008 mi přišlo zrušení pracovního poměru ve zkušební době podle §66 zákoníku práce s tím, že doba překážek v práci,pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby se do zk. doby nezapočítává podle §35 odst.2 ZP.Pracovní poměr mi končí dnem doručení.Je toto platné zrušení pracovního poměru? Mohu se nějak bránit?

• #42235 Reply

Lída Frýdlová

Dobrý den,

zajímá mě co musím udělat, když ukončním pracovní poměr dohodou s 2měsíčním odstupným, po ukončení pracovního poměru – kdy mi vzniká povinnost platit zdrav. a soc. pojištění? A zda po uplynutí 7denní ochrané lhůty a následné nemoci mi vzniká nárok na nemocenské dávky? Předem děkuji Frýdlová

• #42236 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nárok na dávky Vám vznikne právě jen v ochranné 7-denní lhůtě. Pak již na ně nárok mít nebudete. Povinnost platit zdravotní Vám vznikne okamžitě. Každý den totiž musí být uhrazen. Jestliže tedy za Vás nebude pojistné platit zaměstnavatel nebo úřad práce, pak musíte palti sama (dnes je to 1.080,-Kč měsíčně). Sociální platit nemusíte, to je dobrovolné. Ale při neplacení se Vám tato doba nezapočítá do doby pro nárok na důchod.

• #42237 Reply

Jaroslav H.

Dobrý den,prosím o vysvětlení následujícího znění:

§ 58 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Ve zkušební době může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec zrušit pracovní poměr písemně z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance. (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2007.)

—Co je prosím míněno prvními 14 kalendářními dny

trvání DOČASNÉ prac. neschopnosti? Co když prac. neschopnost trvá déle,než 14 dní? To po uplynutí oněch 14 dnů může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď,

i když ten je ještě stále v pracovní neschopnosti?

—Předem velice děkuji za Vaši odpověď. Jaroslav

• #42238 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §58, o kterém píšete, již neplatí. A to proto, že byl součástí zákoníku práce č.65/1965 Sb., který byl zrušen. Od 1.1.2007 byl nahrazen zák.č.262/2006 Sb. Ten zrušení pracovního poměru ve zkušební době řeší v §66. §66 odst. 1, druhá věta, kde je stanoven zákaz zrušení v prvních 14 dnech se použije poprvé ode dne, kterým nabývá účinnosti zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, a to je od 1.1.2009. V současné době k tomu může dojít i v době pracovní neschopnosti.

• #42239 Reply

Jiřina Partinglová

Dobrý den mám dotaz,jsem zaměstnaná u jedné firmy 4 roky a firma se přejmenovala 1.1.2008. (přešla na s.r.o.).Dostala jsem novou pracovní smlouvu na dobu neurčitou,s tříměsíční zkušební dobou.Nyní jsem v pracovní neschopnosti a podala jsem výpověď (zdravotní důvody).Od začátku roku jsem odpracovala 18dní ale vybrala jsem si dva dny dovolené,já chci tyto dny zaplatit ale zaměstnavatel chce abych je po ukončení neschopnosti odpracovala.Má na to právo?

• #42240 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dny dovolené se proplácí, jde o placenou dovolenou. Na to, aby po Vás požadoval odpracování řádné dovolené, nemá právo. Takovou dovolenou je povinen Vám proplatit a nesmí to ničím podmiňovat. Můžete se eventuálně obrátit na Oblastní inspektorát práce.

• #42241 Reply

Jiřina Partinglová

Dobý den,omlouvám se.Asi jsem špatňe formulovala svůj dotaz.Ohledňe 2dnů vybrané dovolené.Tu jsem si vybrala již začátkem ledna a ve výplatě lednové dostala proplacenou.Ale prý na ni nemám nárok,protože jsem od začátku roku odpracovala jen 18 pracovních dnů.Zaměstnavatel tyto dny chce po ukončení pracovní neschopnosti odpracovat i přesto že jsem podala výpověď.Já jsem ochotna zaměstnavateli tyto peníze vrátit.Má na odpracování nebo proplacení této dovolené podle zákona právo?Předem Vám velice děkuji.

• #42242 Reply

Alice Bordovská

Mně by zajímalo jak postupovat dále ke dni 25.2.2008 mi byl skončen Prac poměr ve zkušební době od 25.2. 2008 mám OČR, na mzdovém odd mi sdělili,že v tomto případě nárok je zřejmě jinak byl v ochranné lhůtě zrušen,zajímalo by mně nastopuím-li nemocenskou 3.3. 2008 zda budu mít nárok na vyplácení v ochranné lhůtě chápu to tak, že 7 dní ochranné lhůty se počítá od skončení Prac poměru nikoli od doby kdy skončí OČR,podle mě ale nebylo šťastné řešení OČR nezařadit do ochr.lhůty,je to podle mě docela špatné,navíc když je matka dětí samoživitelka a dítě onemocní děkuji za radu

• #42243 Reply

Alice Bordovská

Mně by zajímalo jak postupovat dále ke dni 25.2.2008 mi byl skončen Prac poměr ve zkušební době od 25.2. 2008 mám OČR, na mzdovém odd mi sdělili,že v tomto případě nárok je zřejmě jinak byl v ochranné lhůtě zrušen,zajímalo by mně nastopuím-li nemocenskou 3.3. 2008 zda budu mít nárok na vyplácení v ochranné lhůtě chápu to tak, že 7 dní ochranné lhůty se počítá od skončení Prac poměru nikoli od doby kdy skončí OČR,podle mě ale nebylo šťastné řešení OČR nezařadit do ochr.lhůty,je to podle mě docela špatné,navíc když je matka dětí samoživitelka a dítě onemocní děkuji za radu

• #42244 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, §222 odst. 5 ZP: Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. To je tedy právo zaměstnavatele, nikoliv aby jste si ji musela napracovat.

• #42245 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, matek samoživitelek je dnes velké množství, to s tím nemá nic společného. §42 zák.č.54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců, v platném znění, jasně praví: Podpora při ošetřování člena rodiny však z ochranné lhůty nenáleží. Takže POČR Vám opravdu nenáleží (popř. maximálně za 25.2.). Jestli však do 7 dnů nastane pracovní neschopnost, budete se na Vás vztahovat nemocenské pojištění a budete dostávat nemocenskou.

• #42246 Reply

Dana

Dobrý den, ve zkušební době jsem onemocněla a dostala po 14 dnech nemoci výpověď. Nemoc stále trvá, lístky

na peníze posílám nyní již bývalému zaměstnavateli.

—Nevím však, zda mám hrazení zdravotní pojištění

a kým? Nebo ho mám hradit já? A jakou formou a kolik?

—Předem velice děkuji, Dana

• #42247 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v době pracovní neschopnosti (ve které plynou nemocenské dávky), která přetrvává i po skončení PP je plátcem zdravotního pojištění stát. Po skončení nemoci můžete nastoupit do jiného zaměstnání, a když ho nebudete mít, tak na úřad práce. Pak za Vás zdravotní také bude platit stát. Jestli však nebudete mít práci ani nebudete na ÚP, pak se musíte k placení zdravotního pojištění přihlásit sama.

• #42248 Reply

Eva Nováková

Dobrý den, dostala jsem výpověd z pracovního poměru ve zkušební době. V době kdy jsem na firmu marodila. Což je podle nového zákoníku práce možné, jak jsem si již zjistila. Zaměstnavatel je povinen mi vystavit zápočtový list. Problém je ten, že každé jednání s bývalým zaměstnavatelem probíhá tak, že se musím prve telefonicky objednat a domluvit si termín.Prve mi bylo řečeno, že vystavení zápočtového listu potrvá několik dní, podruhé mi bylo naopak řečeno, že mi ho vystaví již do druhého dne. Ale protože jsem v době výpovědi i po ní na firmu marodila, chtějí po mně podepsat čestné prohlášení, že jsem v době nemoci nikde nepracovala. O tomto prohlášení se mi do včera nikdo nezmínil, tudíž se vystavení zápočtového listu prodloužilo. Zaměstnavatel tvrdí, že není povinen mě informovat o nějakém čestném prohlášení, naopak já jsem povina to vědět.Chtěla jsem se zeptat jestli jsem ze zákona povina toto prohlášení podepsat a jestli je opravdu nutné k tomu, aby vám byl vystaven zápočtový list.

• #42249 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, potvrzení o zaměstnání je zaměstnavatel povinen vystavit vždy při skončení PP. Není nikde stanovena konkrétní lhůta do kdy tak má učinit, proto v praxi bývají kolem této písemnosti potíže. Zaměstnavatele si však vystavení potvrzení nemůže ničím podmiňovat. Krajním řešením je dožadovat se vydání potvrzení prostřednictvím soudu.

• #42250 Reply

Lucie Houžvičková

Dobrý den, potřebovala bych poradit.Mé tchýni končí k 31.3.08 zkušební doba.Ale od 1.5.08 má nastoupit do předčasného důchodu. V práci po ní tedy chtějí aby do 31.3.08 dala výpověď k 30.4.08. Jak by měla výpověď vypadat když jí vlastně dá 1 měsíc po zkušební době ale na vědomí ve zkušební době?

Děkuji moc za radu

• #42251 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, napíše klasickou výpověď s tím, že ji podává k 30.4.2008. Na tom není nic záludného. Proč to však chtějí do 31.3.2008 si musí tchyně zjistit přímo u zaměstnavatele.

• #42252 Reply

Hana

V současné době jsem v PN.U zaměsnavatele proběhly organizační změny. Zaměstnavatel i já souhlasíme s ukončením PP dohodou.Může být ukončen PP dohodou z organizačních důvodů s tříměsíčním odstupným i v době mé PN, pokud s tím obě strany souhlasí? Děkuji za odpověď

• #42253 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dohoda je dohoda a PN jí v ničem nebrání. Nemocenské dávky Vám poplynou dál i po skončení PP.

• #42254 Reply

Jan Mar

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat ,jestliže u zaměstnavatele pracuji 1 měsíc ve zkušební době a z hlediska zdravotního bych chtěl ukončit pracovní poměr k 11.4.08 měl bych nárok na neschopenku v případě nastoupení do léčení od 2.5.2008 a jak to řešit tak abych nezůstal bez zajištění,jestli se případně přihlásit na ÚP a zdali bych měl potom vůbec nárok na nemocenskou …Děkuji předem za odpověď J.M.

• #42255 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranná lhůta činí 7 dnů po skončení PP. Takže tenhle "plán" a předem "naplánovaná" pracovní neschopnost Vám nevyjde. Když nebudete mít práci, tak se můžete zaregistrovat na ÚP. Ale na nemocenské dávky nárok mít nebudete. Budete pobírat pouze podporu v nezaměstnanosti (pokud si o ni ovšem požádáte).

• #42256 Reply

Alice Brádková

Dobrý den. Ráda bych se zeptala, zda je možné, aby mě ze zdravotních důvodů v době pracovní neschopnosti dal zaměstnavatel ve zkušební době výpověď? Mám nárok na odstupné? Děkuji. A. Brádková

• #42257 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zrušení PP ve zkušební době je možné bez jakýchkoliv obtíží. A to i v době pracovní neschopnosti zaměstnance. Žádný nárok na odstupné nemáte. Zaměstnavatel patrně usoudil, že nemá zájem na pokračování poměru s Vámi a zařídil se podle toho. Jiné by to bylo v případě klasické výpovědi, což je jiný způsob skončení PP než zrušení ve zkušební době. Výpověď v době PN totiž nelze dát.

• #42258 Reply

Martina Khailová

Dobrý den. v prac.poměru jsem od 2.1.08. od 26.2.08 jsem vprac.neschopnosti. Jsem ještě ve zkušeb. době? Prodlužuje se tím zkušeb. lhůta?(tvrdil mi to zaměstnavatel)zaměstnavatel snižuje stav a chce mi dát výpověd,ale ještě jsem na neschopence. pokud podepíšu výpověd, kde budu evidována? musím hned i době neschopenky jít na ÚP. prosím poradte, předem děkuji za odpověd.

• #42259 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zkušební doba se o dobu nemoci skutečně prodlouží. Zaměstnavatel Vám ani žádnou výpověď dávat nemusí, jednoduše zruší pracovní poměr ve zkušební době. A registrovaná nebudete nikde. To se musíte jít registrovat na ÚP Vy sama, nikdo jiný Vás hlásit nebude. Na úřad zajdete až po skončení pracovní neschopnosti. Kontaktujte ÚP telefonicky a informujte se na detaily.

• #42260 Reply

Jana Posseltova

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak se počítá zkušební doba. Začala plynout od 14.1.2008, má trvat 3 měsíce a kdy tedy končí? 13.4. i kdyz se jedna o neděli nebo 14.4.? Předem děkuji za odpověď

• #42261 Reply

Renata Malá

Do zaměstnání jsem nastoupila dne 18.2.2008. Ode dne 7.4.2008 jsem v pracovní neschopnosti a v průběhu této neschopnosti mi poštou doporučeně přišla výpověď ke dni 15.4.2008. Má zaměstnavatel právo se mnou v tomto období rozvázat pracovní poměr, nebo je toto možné provést až po ukončení neschopnosti? Doporučenou zásilku jsem převzala. Prosím Vás o radu, jak se mám v tomto případě zachovat a zda má zrušení pracovního poměru platnost.Předem děkuji.

• #42262 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vůbec neuvádíte, jestli jste měla danou zkušební dobu. V té je totiž možno zrušit PP ihned a to i v době pracovní neschopnosti zaměstnance. Pokud však zkušební doba sjednána nebyla (nebo již uplynula) a byla Vám doručena klasická výpověď, tak je neplatná, protože v době pracovní neschopnosti (až na výjimky) nemůže být dána. Napište do firmy, že výpověď považujete za neplatnou a trváte na tom, aby Vás dále zaměstnávali.

• #42263 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, počítání času ZP neupravuje, postupuje se podle obecné úpravy v občanském zákoníku. Pokud poslední den lhůty připadne na víkendový den, pak je posledním dnem nejbližší pracovní den.

• #42264 Reply

stepan duch

dobrý den, má přítelkyně nastoupila 73.2008 do zaměstnní a týden na to onemocněla težkou chřipkou z dlouhodobím léčením. Včera a to je 17.4.2008 jí přišel dopis, že jí dávají výpověď ve zkušební době. Tomu rozumím a je mi to zcela jasné, ale né toto: Sdělujeme Vám, že dle ustanovení § 66 odst. 1 ZP rušíme Vás pracovní poměr ve zkušební dobe a to ke dni 7.4.2008. Nesedí mi tam ten paregraf, jelikož byl dávno zrušen. Je tato výpověď platná?

Děkuji za odpověď.

• #42265 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, o čem to píšete? §66 odst.1 zákoníku práce (č.262/2006) je zcela platné a účinné ustanovení, které nikdy (od účinnosti nového ZP od 1.1.2007) zrušeno nebylo! Jediné, co nesedí je, že zrušení je účinné až ode dne, kdy bylo doručeno a ne od 7.4. tak, jak si stanovil zaměstnavatel. Takže PP skončil dnem doručení oznámení. Jinak podle toho co píšete byl PP ukončen platně.

• #42266 Reply

Markéta Čuboková

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, dneska jsem nastoupila na nemocenskou, a 30.4.2008 mi končí pracovní smlouva, která byla sjednána na dobu určitou. Musí mi zaměstnavatel tuto smlouvu prodloužit, když jsem v pracovní neschopnosti. Nebo tento poměr končí k 30.4.2008? Děkuji.

• #42267 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, PP skončí uplynutím sjednané doby. Zaměstnavatel není povinen Vám smlouvu prodlužovat.

• #42268 Reply

František Horák

Dobrý den, ve zkušební době jsem byl nemocen od 5.3. do 11.3., prodlužuje se mi o tuto dobu, tj. 7 dní, zkušební doba? Původně měla končit 31.5., pokud to chápu dobře, nyní by měla končit dnem 7.6.? Mám v práci kolegu, který mne doslova šikanuje, zvažuji tedy výpověď ve zkušební době, do kdy ji, případně, pokud se situace neuklidní, musím podat?

• #42269 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý dem, rozvázat PP ve zkušební době musíte nejpozději do posledního dne zkušební lhůty. Zkušební doba se o dobu pracovní neschopnosti skutečně prodlužuje, přestože ustanovení §31 ZP je předmětem diskuze pro svou nejednoznačnost, kdy na jedné straně ZP stanoví, že zkušební doba se o překážky prodlužuje, na druhé však platí, že nesmí přesáhnout 3 po sobě jdoucí měsíce. Tuto nesrovnalost bohužel neodstranila ani technická novela ZP účinná od 1.1.2008.

• #42270 Reply

Jana Matouskova

Dobry den,moje sestra je ve zkusebni dobe a vazne onemocnela. Ocekavana prac.neschopnost je cca 0.5 roku.Zamestnavatel se chce pojistit,ze po uschopneni prac.pomer ukonci.Jake reseni je optimalni, pokud sestra nechce po dobu prac.neschopnosti prijit o pracovni pomer?Je mozne prodlouzit zkusebni dobu po dobu nemoci dle §35,odst.2 a zrusit tak pracovni pomer az po ukonceni pracovni neschopnosti?Dekuji za odpoved. JANA

• #42271 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, v současném ZP nic nebrání tomu, aby byl PP zrušen ve zkušební době, i když je zaměstnanec v pracovní neschopnosti.

• #42272 Reply

Martin Tomášek

Dobrý den,chci se zeptat-zkušební doba mi končila 13.5.2008 a od 12.5.2008 jsem na neschopence.Na nemocenské bude asi jeden měsíc a zajímá mě,zda se mi o to prodlužuje zkušební doba?Děkuji za odpověď.

• #42273 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zkušební doba se o dobu překážek v práci prodlužuje. Tudíž skončí uplynutím zbylé doby po Vašem návratu do práce.

• #42274 Reply

Jana Kozelková

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání a jsem ve zkušební době. Zaměstnavatel je 5 dní ve skluzu s výplatou na účet. Dle informací zaměstnanců, je to běžné. Chci odejít, ale vzhledem ke skutečnosti, že nemusím dostat poslení výplatu a mám služební počítač, mohu tento počítač zadržet do doby, než mi bude vyplacena mzda? Děkuji

• #42275 Reply

Lenka Mancalova

Dobrý den,

prosím o upřesnění počítání tříměsíční zk. doby podle poslední aktualizace ZP:

PP začíná 1.5.08 a končí 31.7.08 nebo 1.8.08??

Děkuji LM

• #42276 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestliže ukončíte PP, pak jste povinna vydat věci Vám svěřené k výkonu práce. A k tomu dojde dříve než nastane splatnost mzdy. Tento "nátlakový" pokus by se mohl obrátit proti Vám.

• #42277 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, protože zákoník práce ohledně počítání času odkazuje na zákoník občanský (§122) pak zkušební doba skončí uplynutím dne 1.8.2008.

• #42278 Reply

Monika Znamenáčková

dobry den. do zaměstnání jsem nastoupila 6.4.08 a ukoncila ho ve zkusebni dobe ke dni 30.4.08. chci se zeptat jestli byl zamestnavatel povinnen mi v te dobe zaplatit zdravotni pojisteni?

• #42279 Reply

Monika Znamenáčková

chtela bych ten prvni dotaz upresnit. je zamestnavatel povinnen zdrav.poj. zaplatit za cely duben nebo jen za ty dny, ktere jsem odpracovala?? nebo povinnost vubec nema?? dekuji za odpoved.

• #42280 Reply

martina vankova

Dobrý den,mela bych na Vás otazku.V zamestnaní jsem podala vypověd a zamestnavatel mi dal 2měsíčni vypovědni lhůtu od 1,6 2008.A proto by mne zajímalo když začnu marodit nebo když mi lékar potvrdí těhotenství tak jestli tak na mne platí ochraná lhůta ve výpovedni hlutě.Děkuji za odpověd

• #42281 Reply

Ludmila Ribárová

Dobrý den.

Mám dotaz, zda se vztahuje ochranná lhůta 7 dnů na zaměstnance s kterým byl ukončen pracovní poměr ve zkušební době §66. Pokud do sedmi dnů začne marodit, musíme dále evidovat jeho neschopnost? Ještě měl exekuční příkaz na strhávání ze mzdy. Pokud budeme evidovat jeho nemocenskou, máme povinnost z ní vyplácet i soudně nařízené srážky???

Děkuji

• #42282 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zaměstnavatel je povinen odvádět toto pojistné ode dne nástupu do zaměstnání.

• #42283 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, co myslíte tou "ochrannou lhůtou"? Jestli Vám jde o nemocenské, tak na něj nárok máte, protože zaměstnání stále trvá až do skončení výpovědní doby. A pokud Vám jde o to, jestli se přerušuje výpovědní doba o dobu nemoci, tak nikoliv. Výpověď jste dala Vy, tudíž PP skončí uplynutím výpovědní doby bez ohledu na to, jestli budete nemocná.

• #42284 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranná lhůta je stanovena bez ohledu na způsob skončení PP, takže pokud onemocní do 7 dnů, nárok na nemocenskou má. Exekuční srážky se provádějí i z nemocenských dávek.

• #42285 Reply

Vitezslav Zvonek

Chtěl bych se zeptat,komu se v takovém případě odevdává marodní lístek.Zdali se odevzdává zaměstnavateli,i přes to že už byl pracovní poměr ukončen?

Děkuji za odpověď.

• #42286 Reply

Gabriela Silovská

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat ,když dávám výpověd musí tam být podepsanej i zaměstnavatel?děuji za odpověd

• #42287 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ne. Jedině, že si na stejnopis výpovědi necháte od něj potvrdit převzetí.

• #42288 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, potvrzení o pracovní neschopnosti se doručí zaměstnavateli.

• #42289 Reply

Olga Machová

Dobrý den,měla bych prosím dotaz.Jsem na MD a pobírám RP.Od 1.5.2007 do 1.5.2008 jsem pracovala na dohodu 20hod týdně.(soc. a zdrav. poj. bylo placeno)Od 2.5.2008 jsem v trvalém prac. poměru se zkušební dobou 3 měsíce a od 13.6.2008 jsem v pracovní neschopnosti.Nyní jsem dostala písemnou výpověď ve zkušební době.Zajímalo by mě jak dlouho mě může ještě zaměstnavatel proplácet PN-jaká je podpůrčí nebo ochranná doba.Synovi budou v listopadu 3 roky a před porodem jsem byla vedená na ÚP (31.12.2004 mi skončil PP pro zánik firmy).V době od 25.2.2005 do 6 týdnů před porodem jsem pobírala nemocenské dávky a následně 6 měsíců mateřskou.Ještě prosím z čeho by se mi počítala PPM pokud bych otěhotněla.

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den Machová

• #42290 Reply

Klárka Novotná

Dobrý den,

je možné si vybrat dvouletou možnost čerpání rodičovské dovolené pokud mi během těhotenství zanikne pracovní poměr (na dobu určitou do 31.7.08), avšak před skončením pracovního poměru jsem nastoupila na rizikové těhotenství (od 12.6.08)? Minimální výši hrubého příjmu (myslím 17tis) splnuji? A jak to bude s druhým dítětem, pokud nebudu již zaměstnána? je zde nějaká možnost, že by si mohla opět zvolit dvouletou možnost čerpání? Rádi bychom 2 děti a obě dvě babičky již nám budou moci hlídat děti.

děkuji za odpověď

Klárka

• #42291 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranná lhůta je 7 dnů po skončení PP. Pokud však nemoc začala před skončením PP a trvá i pak, vyplácí se nemocenská dále. Podpůrčí doba pro výplatu nemocenské je maximálně 1 rok.

• #42292 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, tohle řešte na příslušném úřadu práce, který je úřadem státní sociální podpory. Jeho úředníci mají takovéto otázky žadatelům zodpovídat.

• #42293 Reply

Jana Zahradníčková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem zaměstnána u firmy od 9.8.2007. Pracovní smlouva je na dobu určitou, po dobu zástupu za mateřskou dovolenou, se zkušební dobou 3 měsíce.Od 8.10.2007 do 2.3.2008 jsem k vůli úrazu byla v pracovní neschopnosti.Od 3.3.2008, jsem byla v zaměstnání a od 22.3.2008 až dosud jsem opět v pracovní neschopnosti.Ze zaměstnání chci odejít, protože jsem si sehnala lepší práci.K novému zaměstnavateli bych mohla nastoupit již 10.8. 2008.

Můj dotaz zní, jestli se mi prodlužuje zkušební doba o to co jsem marodila,tudíž bych ještě byla ve zkušební době.A pokud ne,jestli můžu podat výpověď, když jsem v pracovní neschopnosti, abych mohla co nejdříve nastoupit do nového zaměstnání a stávající zaměstnavatel bude trvat na dvou měsíční výpovědní lhůtě.Nebo jestli je ještě nějaká možnost k okamžitému zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.

Za odpověď moc děkuji.

S pozdravem Jana

• #42294 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zkušební doba se o nemoc prodlužuje, pokud jste ji tedy ještě celou neopracovala, pak můžete zrušit PP ve zkušební době. Pokud to již nelze, pak můžete podat výpověď a to i v době nemoci nebo se pokusit o dohodu o rozvázání PP. Ale žádný důvod pro okamžité zrušení PP zde dán není.

• #42295 Reply

Martin

Dobrý den,

Byl jsem zaměstnán od 2.6.2008 na dobu neurčitou, s tím, že zkušební doba bude 3 měsíce.

V této době se mi stalo zranění s kolenem, natržené vazivo a začal jsem s tím teď marodit. Mám neschopenku cca od 14.7.2008. 25.7.2008 mi volali z práce, že už se mnou nepočítají a že mi posílají poštou výpověď k 31.7.2008. Tak se chci zeptat,zda je to možné, jestli nejsem v ochranné lhůtě kvůli nemocenské. Že v době nemoci mi zasílají výpoveď, jak se mám k tomu zachovat a nebo co s tím mohu dělat. Děkuji.

• #42296 Reply

Marie Nováková

Dobrý den chtěla bych se zeptat od 20.4.2008 jsem zaměstnaná.Mám 3 měsíční zkušební dobu.Od 14.7 2008 jsem na nemocenské.Zaměstnavatel mě chce propustit ve zkušební době tak se chci zeptat když mi skončila zkušební doba 20.7 2008 a zatím mi nepřišla výpověd k jakýmu datu mě můžou propustit jestli až k tomu co ukončím nemocenskou nebo ještě když jsem byla nemocná.Ještě se chci zeptat na jednu věc před tímto zaměstnáním jsem byla necelý 3 měsíce na prac.úřadu budu mít opět nárok na podporu.Děkuji Marie

• #42297 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud Vám doručí zrušení PP ve zkušební době, tak s tím nic neuděláte. PP lze v této době ukončit zcela bez problémů a dokonce to ani nemusí být písemně, stačí ústní sdělení. Ani to, že jste v pracovní neschopnosti Vás před tím nijak neochrání. Jediné, co Vám bude zachováno je nemocenská, která Vám bude náležet i po skončení PP.

Pokud by šlo o klasickou výpověď, a nikoli o "výpověď", která je ve skutečnosti zrušením PP ve zkušební době, tak ta v době pracovní neschopnosti dána být nemůže. Podle všeho to ale není Váš případ.

• #42298 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přečtěte si odpověď níže, ta řeší podobnou věc. Ve zkušební lhůtě lze zrušit PP, i když jste na nemocenské. Pokud jde o podporu, záleží na tom, jak dlouho trval PP, o kterém píšete. Pokud by trval více než 3 měsíce, vznikl by Vám "nový" nárok na podporu po celou podpůrčí dobu. Pokud by trval méně než 3 měsíce, pak by jste měla nárok na podporu již jen po dobu, která odpovídá zbytku podpůrčí doby, kterou jste před nástupem do zaměstnání nevyčerpala. Z dotazu nelze určit, jak dlouhá je Vaše podpůrčí doba.

• #42299 Reply

Hana Suková

Dobrý den,můj manžel nastoupil do firmy 1.5.2008 a 18.7.2008 ve zkušební lhůtě dostal,přijal a podepsal výpověď.Od 19.7.2008 je na dlouhodobé neschopence. Chtěla jsem se zeptat, jak je so se sociálním a zdravotním pojištění a jestli by se neměl nahlásit na úřadu práce. Děkuji

• #42300 Reply

Petr Doležal

Dobrý den,

jsem od 1.7. do 30.9. v 3měsíční zkušební době a zaměstnavatel mi po uplnynutí více než 14denní pracovní neschopnosti zaslal písemně výpověď – do vlastních rukou. Tu jsem zatím nepřevzal a jsem dále na nemocenské. Jaký postup následuje v případě, že si výpověď na poště nepřevezmu? A který den bude určující pro ukončení pracovního vztahu, když například ukončím prac. neschopnost za 3 týdny? Děkuji.

• #42301 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, po dobu nemoci hradí zdravotní pojištění stát, sociální však ne, ale doba nemoci se počítá na důchod. Na ÚP se může evidovat až po skončení nemoci. Osoba v pracovní neschopnosti logicky nemůže jít žádat o zprostředkování zaměstnání.

• #42302 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, není jasné o čem píšete, jestli o klasické výpovědi nebo jen o zrušení PP ve zkušební době. Takové zrušení je totiž velmi snadné, dokonce ani nemusí být písemné. Účinné je od chvíle, kdy je Vám oznámeno, a to třeba jen telefonicky. Vaše pracovní neschopnost na to nemá vliv, PP lze ve zkušební době zrušit, i když je zaměstnanec v pracovní neschopnosti.

Ostatně jak víte, že jde o "výpověď", když jste nic nepřevzal?

• #42303 Reply

Petr Doležal

Jedná se o zrušení PP ve zkušební době. Telefonicky ani jinak mi to zatím oznámeno nebylo, a zásilka je na poště, a vím že v obálce je výpověď. :-)) Pokud jí tedy nepřevezmu, můžu dát později výpověď já souběžně s ukončením pracovní neschopnosti? Děkuji

• #42304 Reply

Mirka Gurbovičová

Dobrý den.

10.9.2007 mi byl předán záznam o personálním pohovoru, kde mi zaměstnavatel oznamuje, že podle §52 písm. c/ ZP jsem se stala nadbytečnou z důvodu snížení stavu zaměstanců.

Od 8.10.2007 jsem v pracovní neschopnosti.

Během praovní neschopnopsti mi bylo domů bez datumu doručeno "Rozvázání pracovního poměru výpovědí, kde podle téhož § se mnou rozvazuje zaměstanavatel pracovní poměr.Písemně jsem ho převzala, ale dotum převzetí si nepamatuji. Píše dále podle ustanovení § 51 odst. 1 ZP činí výpovědní doba 2 měsíce, začne tedy plynout od 1.11.2007 a skončí dnem 31.12.2007. Tímto dnem skončí pracovní poměr.

13.8.2008 mi domů přišlo doporučeně oznámení, že k 31.7.2008 mi zbývá do ukončení podpůrčí doby 33 dnů.

Obvodní lékařkou mám podánu žádost o invalidní důchod, ale zatím nevím výsledek. Takže lékařka je povinna mi pracovní neschopnost ukončit, i když ještě netrvá 365 dní? děkuji za odpověď.

• #42305 Reply

Silvie Kubínová

Dobrý den,syn nastoupil od 1.7.08 do nového zaměstn.k soukr.podnikateli.Dne 4.7. si byl u předchozího zaměstn.mimo místo svého bydliště vyřizovat prac. záležitosti.Tyto nemohl vyřídit dříve,posledních 14 dní v červnu měl dovolenou. Může mu dát nový zaměstn. tzv. "Áčko" za tento den nepřítomnosti,když byl se skutečností nepřítomnosti seznámen?Dále prosím o radu, jak je to s prac.úrazem ve zkušeb.době (3 měsíce)? Dne 22.7.si způsobil pracovní úraz. Bouchl se kladivem do nártu ruky.Léčení pohmožděniny trvalo do 3.8.08. Bylo mu telefon.,že s ním bude rozvázán pracovní poměr výpovědí,ať si ji sám napíše a do zápočt.listu bude uvedena neomluvená absence za 4.7.08. Syn přijel do zaměstnání s výpovědí,byla po něm vyžadována výstup.prohlídka, kterou si sám musel zaplatit (350,-Kč).Je to vůbec správné platit tuto částku,když si výstupní prohlídku vyžádal zaměstnavatel? Zápočt.list nedostal,prý jej obdrží poštou.Doteď jej nemá, na ÚP mu nedají dávky.Prosím o radu,děkuji a přeji krásný den!Silva

• #42306 Reply

Marie Pechoušová

Dobry den,chhtela bych odejid do predcasneho duchodu a nevim jesli mam podat vypoved, pokud ano tak kdy ji mam podat.dekuji

• #42307 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, platí fikce doručení. I když si dopis nevyzvednete, platí, že byl doručen. Pak budete muset prokazovat, že jste si ho nemohl vyzvednout z důvodu nemoci. Pak je ovšem otázka, proč jste dopis nepřevzal, když jste nemocen a máte dodržovat léčebný režim, tudíž by Vás pošta měla zastihnout doma, přičemž má pokus o doručení opakovat (aha, Vy jste byl v té době asi zrovna u lékaře, že?). Pak by došlo k tomu, že by se doručení neprokázalo a zrušení PP by se nezdařilo.

Pak si klidně můžete podat výpověď "souběžně" se skončení PN, ale odpracujete si 2-měsíce výpovědní doby (nebo si je odmarodíte? další oblíbený trik zaměstnanců), ledaže by jste zrušil PP ve zkušební době, tam výpovědní doba neběží.

• #42308 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podpůrčí doba pro nemocenskou činí 1 rok, pokud ji vyčerpáte, není nárok na nemocenské dávky. Takže je nebudete pobírat. Ale neschopnost je spojena se zdravotním stavem, ne s podpůrčí dobou dávek. Takže záleží na tom, jak Váš zdravotní stav posoudí lékařka.

• #42309 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud ho neuvolnil, pak je úplně jedno, že ho seznámil z důvody. Zaměstnavatel mu volno nedal a tudíž jde o "Áčko".

Jinak pro pracovní úraz vůbec není podstatné, jestli se stal ve zkušební době nebo ne. Spíše je otázkou, proč nutili syna podávat výpověď, když ve zkušební době stačí zrušit PP a to třeba jen telefonicky. Asi jako zaměstnavatelé neznají ZP.

Náklady na výstupní prohlídku by zaměstnavatel neměl přenášet na zaměstnance.

Potvrzení o zaměstnání mu dát musí. Pokud ne, lze se jeho vydání domáhat u soudu. Kromě toho může podat podnět na inspektorát práce.

• #42310 Reply

Jana Nosková

Dobrý den, předem se omlouvám pokud dotaz podobný mému už proběhnul. Chtěla jsem Vás poprosit o radu a upřesnění situace. Předně, vím jistě že mě zaměstnavatel propustit nechce a taky že mu svou výpovědí přivodím problémy, ráda bych se zachovala natolik slušně aby měl dostatek času se s uvolněním velmi vytíženého místa vyrovnal, to jest aby měl čas hledat náhradu. Proto bych ráda skončila k poslednímu dni své tříměsíční zkušební doby. Nastoupila jsem k 10.07.08. Datum by tedy mělo být k 10.10. nebo k 9.10., nerada bych aby mi 10. října bylo sděleno že jsem už překročila zkušební dobu a že mi platí dvouměsíční výpovědní lhůta. A druhý dotaz, během této zkušební doby jsem nestonala ani nevyužila nároku na dovolenou, má mi být proplacena? Mám o její proplacení žádat nebo se to rozumí samo sebou? A protože se nejedná o klasickou výpověď, mám toto oznámení zaslat poštou, doručit osobně nebo stačí ústně o tom informovat? Předem Vám mockrát děkuji za pomoc, s pozdravem Jana Nosková.

• #42311 Reply

Tereza

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, od 1.8. 08 jsem nastoupila na nové prac.místo, kde mám stanovenou 3 měsíční zkušební dobu,ale od 22.9.08 jsem na nemocenské. Chci se zeptat jestli můžu dát výpověď,třeba k 3.10.08 a jestli jěště budu do konce října pobírat nemocenské dávky, jelikož od 1.11. mám nové zaměsnání. A stačí když zaměstnavateli, položm výpoveď na stůl, vríátím auto,mobil..ale on u toho asi ani být nemusí?? Všechny předávací protokoly k vrácení mám připravené..jen o to mu to vše dopravit…Předem moc děkuji…

• #42312 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zkušební lhůta určená v měsících končí v den, který se číselně shoduje se dnem nástupu, tedy 10.10.

Nárok na vzniklou dovolenou máte, buď si ji vyčerpáte nebo Vám ji po skončení PP musí proplatit ze zákona (§222 ZP), nežádá se o to. Zrušení PP ve ZD nemá sice předepsanou písemnou formu, ale z hlediska důkazní hodnoty je vhodné to učinit písemně. Jak to zaměstnavateli doručíte, je jen na Vás.

• #42313 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ve zkušební době je vhodnější než výpověď zrušení PP ve ZD podle §66 ZP, u něj totiž neběží výpovědní doba. Nemocenské dávky poběží i po skončení PP. Kdy a jak mu věci vrátíte, záleží hlavně na tom, jak se dohodnete. Rozhodně tam však nejezděte v době, kdy budete v PN, mohli by podat podnět na OSSZ.

• #42314 Reply

Daniela Čadková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,stal se mi nepracovní úraz se kterým jsem byla na nemocenské.V této době jsem dostala výpověd /zrušení prac.pom./ve zkušební době.Po ukončení nemocenské /6.10/nastaly nové skutečnosti při kterých je nutná nová nemocenská!Chci se zeptat jestli se vstahuje na mně ochranná lhůta a budu dále pobírat od zamestnavatele nemocenské dávky,nebo již na ně nemám nárok.Předem moc děkuji za odpověd s pozdravem Daniela

• #42315 Reply

Iva Hájková

Dobrý den

Jsem v pracovní neschopnosti od 22.7. 08 – mám rizikové těhotenství. Na mateřskou dovolenou nastupuji až v lednu. V mé práci došlo k tomu, že pobočku kde pracuji, podnik ruší (ale smlouvu na neurčito mám s celým podnikem).

Prý už proběhl i personání audit. Několik lidí bylo propuštěno, ale hodně zaměstnanců bylo převedeno do ostatních poboček podniku, ale já mám obavu, že se mnou zametou, když vlastně nepracuji. Mohou mě propustit nebo by to bylo protiprávní?

děkuji za odpověď

• #42316 Reply

Kvěchová

Vznik pracovního poměru byl k 7.4.2008.První nemocenská 11.-20.4.2008, druhá od 9.6.2008 a ještě trvá. Výpověď (ze strany zaměstnavatele) ve zkušební době byla sepsána k 7.7.2008, doručena 3.7.2008. Otázka 1) Je výpověď platná? 2) Jaké jsou další povinnosti zaměstnavatele? Jsme nuceni dále vést zaměstnance v evidenci naší i vůči OSSZ a ZP? Nevím čím se řídit – výpověď v ochranné lhůtě, nebo okamžitá výpověď ve zkušební době? Úřady se mnou komunikují, jako by to byl stále náš zaměstnanec. Velice děkuji za odpověď

• #42317 Reply

Jiřina Dudášová

Pracovnice nastoupila 1.4.2008, s 3 měsíční zkušební dobou. 25.6. nastoupila na nemocenskou, kterou ukončila 25.9. Dne 1.10 odeslala doporučeným dopisem výpověď z pracovního poměru k 25.9. ve zkušební lhůtě bez udání důvodu.Domnívám se, že výpověď je neplatná. Myslím si, že pracovní neschopnost neprodlužuje zkušební dobu.

• #42318 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Tak si přečtěte §35 zákoníku práce, tam máte zcela jasně uvedeno, že zkušební doba se o dobu překážek v práci prodlužuje.

• #42319 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ochranná lhůta je 7 dnů od skončení zaměstnání. Nepíšete, kdy PP skončil, není tedy možné zjistit, jestli nárok na nemocenské ještě máte nebo už ne. Ale to si můžete snadno spočítat sama.

• #42320 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pokud se ruší zaměstnavatel nebo jeho část, tak je to jeden ze dvou důvodů, kdy je možné dát výpověď i zaměstnanci v ochranné době (tedy v PN, na MD či RD). Kontaktujte zaměstnavatele a zjistěte si, jak to s Vámi vypadá, bude to lepší než jen čekat, jestli přijde výpověď.

• #42321 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, 1) ano. 2) Po skončení PP již není povinen zajišťovat odvody pojistného. Zaměstnavatel však musí zaměstnance na OSSZ a ZP odhlásit.

Jinak se to řídí §66 ZP, něco jako "okamžitá výpověď ve zkušební době" neexistuje.

• #42322 Reply

Eva Holubová

Dobry den,ještě jeden dotaz.Lze , abych podala výpověď ve zkušební době , a ten samý den nastoupila na nemocenskou ?Lze takto využít prodlevu doby, než nastoupím do nového zaměstnání ?Bude tato výpověď platná a zároveň mi poběží nemocenské dávky ????

V tom případě skončím s danou firmou až v době ukončení nemocenské ?????

Děkuji za odpověď

Eva Holubová

• #42323 Reply

Barbora Limanová

Dobrý den,

ze svého pohledu bych Vám doporučila nastoupit na nemocenskou den po ukončení PP.Jste stále v ochranné lhůtě a to na sedm dnů po ukončení PP. V den, ke kterému ukončíte PP Vám náleží Vaše mzda, pokud by jste šla na nemocenskou, proplacena by Vám byla tedy jen nemocenská. Krom toho, správně podle zákona, když jste na PN nesmí s Vámi být ukončen PP. Proto doporučuji na PN nastoupit hned následující den po dni ukončení.

• #42324 Reply

Jaroslava Mederová

Dobrý den,

chtěla bych se Vás optat k 30.9.2008 jsem dala výpověď a k 1.10.2008 jsem nastpoupila do jiného zaměstnání. Tam mě 31.10.2008 dali výpověď. Když půjdu na nemocenskou, kdo mi to bude platit ? Ještě bych se chtěla zeptat, zda-li se musím nahlásit na úřadu práce, než-li mi lékař napíše neschopnost ?

Předem děkuji,… Jaroslava

• #42325 Reply

Hana Šimčiková

Dobrý den, byl mi zrušen PP ve zkušební době. Následující den jsem poslala zaměstnavateli neschopenku. Předpokládám, že 7 denní ochranná lhůta se na mě vztahuje. Jaká je max. doba, po kterou je bývalý zaměstnavatel povinen mi platit nemocenskou? V jaké výši? Platí mi také zdrav. a soc. pojištění? Děkuji předem za pomoc, H.Š.

• #42326 Reply

Jakub Jukl

1) Rád bych se zeptal, jsem ve zkušební době (2 měsíce), ve smlouvě mám napsáno "Ve zkušební době múže každá smluvní strana ukončit pracovní poměr a to vždy ke konci měsíce bez udání důvodu." ….. btw. to znamená, že pokud dám výpověď, tak budu moct odejít až na konci měsíce, kdy jsem tu výpověď dal? Nebo mám právo odejít dříve (ihned), po předání výpověďi?

2) A pak ohledně dodatku ve smlouvě (Povinosti), že nesmím po dobu půl roku pracovat v jiné konkurenční firmě, nebo zakazníka mojí firmy. Za porušení mám sankci 50000,- Kč. Ale jak mám vědět všechny jeho klienty? Jestli má na podobný dodatek nárok.

Díky za odpověď.

• #42327 Reply

vera soukupova

Dobrý den,

prosím o radu.1.9.jsem natoupila do práce a mám 3měsíce zk. dobu.Momentálně jsem na neschopence s vymknutým kolenem na více než 6týdnu.Jednalo se o prac. úraz na povinném firemním školení pořádaném mimo firmu, kde se pořádaly sportovní aktivity.

Mohu v případě pracovního úrazu a zkušební době dostat výpověď?

Může zaměstnavatel spekulovat o prac. úrazu,pokud se stal mimo firmu,při sport. aktivitách, avšak nařízených zaměstnavatelem?Doposud nebyl sepsán protokol o prac. úrazu, ale mám záznam prac. úrazu od lékaře z pohotovosti.

Mockrát děkuji za odpověď.

• #42328 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

ad 1) toto omezení je nepřípustné, protože jde až nad rámec zákona – ve zkušební době můžete skončit prac. poměr třeba ihned, obvykle však s třídenním předstihem.

ad 2) tato tzv. konkurenční doložka možná je; za její dodržení Vám však od zaměstnavatele přísluší náhrada po tuto dobu nejm. ve výši průměrného měsíčního výdělku za každý měsíc splnění závazku.

• #42329 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnavatel bez udání důvodu, tudíž je možné, že až se vrátíte do práce, zaměstnavatel s vámi PP skončí.

• #42330 Reply

Andrea Homolová

Dobrý den,

chci dát výpověď ve zkušební době. 1.12.2008 bych měla nastoupit do nového zaměstnání. Chtěla bych se zeptat, jestli musím dát v současném zaměstnání výpověď písemně, nebo ústně a můžu ze dne na den odejít. Děkuji předem za odpověď.

• #42331 Reply

Jakub Jukl

Děkuji za informace.

Mám ještě k tomu nějaké dotazy.

1) poud na to nemá právo, mohlo by se stát, že by z tohoto důvodu, omezení odchodu v pracovní době, mohlo dojít k situaci, že by smlouva byla považovaná za neplatnou, tudíž, že bych byl bez nároku na mzdu za odpracované dny, případně, že by tudíž nepatila ta pokuta 50000,- Kč za práci v jiné firmě???

2) Opravdu mám nárok na náhradu nejméně ve výši průmerného měsíčního výdělku?? A co když jsem teprve první měsíc ve zkušební době a ještě jsem nedostal výplatu? Navíc když se mi výplata mění dle odvedené práce, kde je to tak nejěk pochybně stanovené (přesný princip odměňování jsem zatím nepochopil)

Pokud nárok mám, tak jak se můžu dožadovat této skutečnosti, případně jak doložit, že na náhradu mám právo. Zaměstnaval určitě nebude souhlasit.

• #42332 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to jste si zde mohla již zjistit a nevkládat tak stejný dotaz. Nemocenskou platí stát, výplatu zprostředkovává buď OSSZ (u malé organizace do 25 lidí) nebo zaměstnavatel.

To, od kdy se zaregistrujete na ÚP, je Vaše věc. V době nemoci však registrace možná není (když tedy již předem tak dobře víte, že budete "nemocná").

• #42333 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podpůrčí doba je max. 1 rok. Výši Vám nesdělím, takové výpočty zde neprovádíme. Zdravotní v době nemoci platí stát, sociální Vám ale nebude platit nikdo.

• #42334 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, PP lze ve zkušební době zrušit, což je vhodnější než dávat výpověď. Pokud ovšem chcete absolvovat 2-měsíční výpovědní dobu, pak výpověď podat můžete.

Forma není předepsána, ale mělo by se postupovat podle §66/2 ZP: "Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.". Nedodržení tohoto požadavku však k neplatnosti zrušení PP ve ZD nevede, takže to lze učinit v podstatě jakkoliv.

• #42335 Reply

Veronika neni potreba

Dobré dopoledne,ve středu 13.11.mi končí zkučební doba jsem na nemocenská,jelikož jsem měla pracovní úraz.Dnes jsem podala výpověď,nechala jsem ji v práci a šéfa o tom informovala.Ale nastal problém vedoucí semnou nekomunikuje ani formou e-mailu,telefonu ci sms.Proto jsem se chtela zeptat zda je nutné mít podepsanou vyýpověď když se prac.vztah rozváže ve zkušební době? Děkuji moc

• #42336 Reply

Hana Truhlářová

Dobrý den,

mám na Vás několik otázek

pracovní poměř končí 31.11.2008 , výpověď proběhla dohodou.

Momentálně úraz, nemocenská od 8.11.

Kdy zaměstnavatel vydá zaměstnanci zápočtový list a potvrzení pro ÚP? Bude to ke dni skončení PP nebo až po ukončení pracovní neschponosti?

Kdy se také zaměstnanec v trvající pracovní neschopnosti má hlasit na úřadě práce? Po 31.11. nebo po ukončení neschopnosti?

Kdo bude vyplácet nemocenské dávky v tomto případě? bude to úřad práce nebo zaměstanvatel?

Mockrát děkuji

H. Truhlářová

• #42337 Reply

Karel Dlouhý

"Krom toho, správně podle zákona, když jste na PN nesmí s Vámi být ukončen PP."

Toto se netýká zrušení ve zkušební době.

• #42338 Reply

Karel Dlouhý

Nemocenské dávky vyplácí zaměstnavatel i po skončení prac. poměru (pokud PN trvá) – vyplácejí se z nemoc. pojištění a zaměstnavatel to jen zprostředkuje.

Na Úřad práce se můžete hlásit až po skončení prac. neschopnosti.

• #42339 Reply

Zdeněk Kettner

Dobrý den,

během zkušební doby jsem onemocněla a jsem dále v PN. V případě ukončení PP ze strany zaměstnavatele, prosím o informaci jakým způsobem a jaké výši hradit soc. pojištění. Níže jsem se dočetla, že nem.dávky zprostředkovává zaměstnavatel, zdravotní pojištění stát,ale co sociální poj. Děkuji K.K.

• #42340 Reply

Viktoria Galbava

Dobrý den, pracujem od 11.8.2008. Chcem podat výpoved ku dnu 31.11.2008. Chcem sa spýtat, ked pojdem napr. 10.12.2008 na PN. Može moj zamestnávatel predlžít výpovednu dobu o tie dni kdy som nastupila na PN. Tz. ze ked budem marodit napr. 10dni a výpoved je k 31.01.2009 tak musím odist až 10.02.2009.Za odpoved vopred Dakujem

• #42341 Reply

Karel Dlouhý

Výpovědní doba se neprodlužuje o prac. neschopnost.

Tedy pokud doručíte zaměstnavateli výpověď do 30. 11. 2008, skončí pracovní poměr 31. 1. 2009 (i kdybyste byla celý prosinec a leden v pracovní neschopnosti).

• #42342 Reply

Vladimír Šmíra

Jsem pracující důchodce.24.11.O8 mi končí tříměsíční zkušební doba. Od 30.9.O8jsem ve stavu nemocných.Ze zdravotních důvodů chci ukončit k 24.11.O8 prac.poměr.Do kdy mám nárok na nemocenské dávky ? Za tento kalendářní rok mám vyčerpáno 65 prac.dnů nemoci a odpracováno 7 měsíců.

• #42343 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ohledně výše sociálního pojištění se obraťte na OSSZ, která má tohle v popisu práce. Jinak doba nemoci se počítá do doby pojištění pro nároky na dávky. V době PN však běží ochranná doba a zaměstnavatel nesmí zaměstnanci ukončit PP s výjimkou toho, že se zaměstnavatel ruší nebo stěhuje.

• #42344 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podpis na výpovědi, přičemž ale máte na mysli nejspíš zrušení PP ve zkušební době, není o tom, jestli ji zaměstnavatel akceptuje nebo ne, ale pouze osvědčuje skutečnost, že písemnost byla doručena. To má význam zejména v případném sporu o platnost skončení PP. Proto je vhodné předat takovou písemnost osobně s potvrzením o převzetí nebo alespoň doporučeným dopisem a nejlépe i s dodejkou. Musí být prostě jasné, že písemnost došla tam, kam měla.

• #42345 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Starobním důchodcům se poskytuje nemocenská nejvýše po dobu 81 dnů v roce. Takže výplata skončí buď uplynutím této podpůrčí doby anebo v případě, že sice neuplynula celá podpůrčí doba, ale PP skončí (nemocenská se důchodci vyplácí jen ke dni skončení PP).

• #42346 Reply

Marie Nováková

Dobrý večer chtěla bych se zeptat od 16.9 mám 3 měsíční zkušební dobu.A zajímá mě když bych ted byla nemocná a pak bych dala výpověd ve zkuš.době jak by se to počítalo na prac. úřadě kvůli podpoře.Před touhle prací jsem už nějakou podporu pobírala ale nevyčerpala jsem ji celou.Zajímá mě jestli bych měla márok na další celou podporu.Vím že se zkušební doba o nemoc prodlužuje proto by se mi zkušební doba posunula.Děkuji

• #42347 Reply

Blanka Fúsiková

Prosím o následující informaci: starobní důchodce – pedagog, který nám občas vypomáhá na 1 či 2 týdny za pracovně neschopné, se mne přišel zeptat, zda když u nás učí na smlouvu na 2 týdny, zda v případě onemocnění po skončení této smlouvy má nárok na proplacení této pracovní neschopnosti. Neuměla jsem mu odpovědět, prosím o radu. Děkuji.

• #42348 Reply

Helena Babáková

Dobrý den: mám dotaz ve zkušební době jsem odešla z firmy kde jsem byla zaměstnána od 13.10.2008 do 24.11.2008.Přihlásila jsem se na úřad práce kde potřebují předpokládaný průměrný výdělek.Na mzdové účtárně mi vypočítali průměr tak ,že sečetli výdělek který jsem doslala za měsíc řijen a listopad a vydělili dvěma na připomínku,že jsem ale neodpracovala celé měsíce mi bylo zděleno,že jsem ale dostala dva platy a tak je výpočet správný.Dle pracovní smlouvy jsem měla podepsaný platový výměr na dvacettisíc měsíčně.Dle mého výpočtu bych měla mít průměr patnácttisíc ale účtárna mi vypočítala jedenácttisíc.

Mají pravdu oni nebo já.

Děkuji moc Helena Babáková

• #42349 Reply

Zdeněk Kettner

Dobrý den pane magistře,

ještě jednou se vracím ke svému dotazu. Platí Vámi uvedená situace i pro zkušební dobu, ve které jak uvádím stále jsem? Zaměstnavatel mě již, jak jsem předpokládala, písemně oznámil ukončení PP právě v této zkušební lhůtě. PN stále trvá.

Děkuji

Kettnerová K

• #42350 Reply

Karel Dlouhý

Pravdu nemají – výdělek měli dělit počtem odprac. hodin.

§ 353

§353 (1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§355 (1) Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.

§355 (2) Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

§356 (1) Průměrný výdělek se zjistí jako průměrný hodinový výdělek.

§356 (2) Má-li být uplatněn průměrný hrubý měsíční výdělek, přepočítá se průměrný hodinový výdělek na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce …

• #42351 Reply

Alena Čapková

Dne 11.2.2009 jsem dostala výpověď ve zkušební době.Bohužel v ten den jsem potratila a 13.2.2009 nastoupila do nemocnice.Nemocenská trvá a chtěla bych se zeptat jak dlouho vlastně trvá ochranná doba po výpovědi,např.přeruším nemocenskou a za 2 měsíce opět onemocním a taky kdybych třeba znovu za půl roku otěhotněla z čeho se mi bude počítat mateřská? Nevím jestli od posledního zaměstnavatele nebo z prac.úřadu kdybych si práci nenašla.Děkuji

• #42352 Reply

Karel Dlouhý

Pokud byl dne 11. 2. zrušen Váš pracovní poměr ve zkušební době (nešlo o výpověď) a od 13. 2. jste v prac. neschopnosti: ochranná lhůta je 7 kal. dnů po skončení prac. poměru, pokud v té době onemocníte, máte nárok na nem. dávky (ale až po 14 dnech PN). Když skončíte nemocenskou (jaké přerušení?) a za 2 měsíce opět onemocníte, nedostanete nic.

Peněžitá pomoc náleží:

Pojištěnci, jestliže:

mu trvá účast na nemocenském pojištění v den nástupu na mateřskou dovolenou, nebo jestliže trvá ochranná lhůta z dřívějšího pojištění ke dni nástupu na PPM (počátek 8. až 6. týdne před předpokládaným dnem porodu) ; ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, je delší a činí 180 dnů, pokud pojištění trvalo po tuto dobu, jinak tolik dnů, co trvalo pojištění; obecná ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů,

Tedy se může stát, že na PPM nebudete mít nárok a od porodu budete pobírat rodičovský příspěvek.

• #42353 Reply

lucie Novakova

Dobry den potrebovala bych poradit dnesnimu dni 19.02.09 jsem dostala vypoved ve zkusebni dobe predesli den jsem zjistila ze jsem tehotna ale vypoved jsem podepsala a ma otazka zni pokud mam nejakou ochranou lhutu protoze vim ze doktor me napise na rizikove jestli teda budu moct odeslat jim neschopenku.predem dekuji za odpoved Novakova

• #42354 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

nejspíš nešlo o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, podepsala jste převzetí. Ochranná lhůta je 7 kal. dnů po skončení prac. poměru, pokud v té době onemocníte, máte nárok na nem. dávky (ale až po 14 dnech PN).

• #42355 Reply

dasha chourova

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, budu – li mít ve zkušební době neschopenku, jestli mě v této době mé neschopnosti může zaměstanavatel se mnou rozvázat prac poměr nebo musí počkat až budu uschopněná a také jestli je to častý důvod pro rozvázání prac poměru ve zkušební době – neschopenka – státní správa.

Dále bych se chtěla zepatat, zda se automaticky o nemocenskou prodlužuje zkušební doba.

A můj poslední dotaz je, po jak dlouhé době prac poměru a následném propuštění je nárok na dávky v nezaměstnanosti (prostě na podporu). Děkuji za odpovědi.

• #42356 Reply

Karel Dlouhý

§66 (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

§35 (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

"jestli je to častý důvod" – na to Vám zde nikdo neodpoví – záleží na tom, jak moc Vás potřebují (nebo zda mají dost jiných zájemců), jak moc Vás zapracovali, zda jde o kratší PN (chřipka) nebo delší (úraz).

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte, pokud jste vykonávala alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, která zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, přičemž rozhodným obdobím se pro posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti rozumí poslední 3 roky.

• #42357 Reply

Jana Žandová

Dobrý den,mám k Vám dotaz.Ke dni 31.1.2009 jsem dostala výpověd.Dnes jsem se dozvěděla,že jsem těhotná,lékař by mi vystavil Neschopenku.Chci tedy vedět,zda mám nárok na to,aby můj "bývalý" zaměstnavatel za mě platil potřebné..Dosud jsem nezaměstnaná.Děkuji za odpověd.S pozdravem Jana Žandová

• #42358 Reply

Silvie ticha

Dne 22.1.2009 jsem podepsala se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru (pracovní poměr končí 31.1.2009)Dále jsem od zaměstnavatele obdržela oznámení, že od 23.1 do 31.1.2009 se moje přítomnost na místě sjednaném jako místo výkonu práce nevyžaduje Dne 29.1. s platností od 30.1 mi byla lékařem vystavena neschopenka. Neschopenka byla dne 30.1 doporučeně odeslána zaměstnavateli.Pracovní neschopnost byla ukončena 11.2.2009 a tentýž den byla odeslána doporučeně neschopenka zaměstnavateli. Při vyzvedávání zápočtového listu jsme se dozvěděla, že neobdržím žádné finanční prostředky a jelikož mi výplata již byla zaslána budu muset zaměstnavateli vrátit finanční prostředky za 30.1.2009. Jelikož jsem zápočtový list obdržela po skončení neschopnosti 12.2. a v době neschopnosti jsem byla v ochranné lhůtě mohla jsem se přihlásit na úřad práce až 13.2. Dovoluji si Vás tímto požádat o vyjádření ohledně finančního krytí za období 30.1 – 11.2.2.

• #42359 Reply

Karel Dlouhý

"vyjádření ohledně finančního krytí za období 30.1 – 11.2." – stručně řečeno nedostanete nic.

viz např.:

http://www.mesec.cz/clanky/nemocenske-pojisteni-2009/

"Mezi další novinky patří, že během prvních 14 dnů už nejde o nemocenskou ve skutečném slova smyslu, ale o náhradu mzdy. Tu vám vyplatí zaměstnavatel, a to jen za pracovní dny a ještě jen v době trvání pracovního vztahu. Skutečnou nemocenskou dostanete až od 15. kalendářního dne."

• #42360 Reply

Jana Ferdinandová

Dobrý den,chci se zeptat,když mě můj šéf ve zkušební době vyhodí,a já jsem na neschopence s rizikovým těhotenstvím,jak dlouho za mě bude platit soc.+zdrav. a až nebude povinný to platit,budu si to muset platit sama?Kam pak budu muset jít vyřídit tyto věci,abych vůbec dostávala mateřskou?Moc Vám děkuji za vaši odpověď a přeji příjemný zbytek večera.

• #42361 Reply

Karel Dlouhý

"Ke dni 31.1.2009 jsem dostala výpověd" – pokud je to myšleno tak, že tímto dnem Váš pracovní poměr skončil – tak ochranná doba 7 dnů již skončila, na nemocenské dávky nemáte nárok.

Od porodu dítěte budete pobírat rodičovský příspěvek.

• #42362 Reply

Jana Šeremetová

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem již 2. měsíc v evidenci na úřadu práce,nebot mi koncem února končila pracovní smlouva.Nejsem již v ochranné lhůtě a protože se u mě objevily problémy s páteří,které mě v současné době omezují v chůzi i pohybu,tak bych se chtěla zeptat, jak je to s nemocí v době podpory.Pokud by se mé léčení protáhlo třeba na 2 měsíce ,prodlouží se doba podpory o tuto dobu, nebo zůstane stejná tj 5měsíců.Dále by mě ještě zajímalo ´,jestli je po dobu té nemoci nárok na příspěvek v nezaměstnanosti ,nebo nějakou nemocenskou dávku.Děkuji

• #42363 Reply

Karel Grunt

Dobrý den , byl jsem zaměstnavatelem přitlačen podepsat ukončení prac.poměru dohodou a to k 30.4.2009 s přiznáním odměny ve výši 3 platů zahrnutých do poslední výplaty. 2.5. se mi stal úraz a uplatnil jsem 7 denní ochrannou lhůtu.Jelikož jsem doposud v prac.neschopnosti zatím jsem se nebyl zaregistrovat na ÚP – jelikož mě vyplácí OSSZ. Neudělal jsem tímto chybu vůči ÚP ( do 3 dnů registrace), které bych mohl po uschopnění a následně žádosti o registraci litovat? Nebo se mohu zaregistrovat i během prac.neschopnosti ?

• #42364 Reply

VÁCLAV SVOBODA

Dobrý den,

nastoupil jsem do firmy 12.5.2009 a 18.5.2009 už marodím .Jsem ve skušební době a jenom pět dní jsem vykonával pracovní činost .Nevím jak se my bude vypočítávat nemocenská, když nemám ještě ani po výplatě .Marodní stav vydím tak na tři měsíce.Nevím zda se to počítat se základní mzdy na smlouvě nebo z předešlého zaměstnání ukončeného před dvouma a půl měsíci.Děkuji za odpověď.

• #42365 Reply

Karel Dlouhý

Nemocenské dávky se vypočtou z pravděpodobného výdělku.

• #42366 Reply

Pavel Petr

Dobry den,

jmenuji se Pavel a rad bych se na Vas obratil s dotazem. Byl mi ukoncen pracovni pomer ve zkusebni lhute a to ke dni 24.9. 2009 (asi po 1 a pul mesici). Dne 8.10. 2009 mam nastoupit do nemocnice na planovanou operaci a naslednou nemocenskou, o ktere zamestnavatel vedel. Chci se optat … Mam narok na nemocenskou po dobu hospitalizace a nasledne nemoci ? Vztahuje se na me ochranna lhuta ? Predem dekuji !!!

• #42367 Reply

Zdeněk Marek

Dostal jsem výpověď ve zkušební době k 18.1.2010.Už déle než měsíc marodím a ještě asi 2 měsíce bude moje neschopnost trvat.Jak dlouho mě bude proplácena nemocenská a jak dlouho trvá ochranná lhuta.Děkuji

• #42368 Reply

Karel Dlouhý

Domnívám se, že nemocenská bude proplácena po dobu pracovní neschopnosti, i když pracovní poměr skončí 18. 1.

Ochranná lhůta trvá 7 dní, ale to se tohoto případu netýká.

• #42369 Reply

Radek Kozelek

Dobrý den,

chci se prosím Vás zeptat.21.9.2009 jsem nastoupil do práce ne zkušební dobu do 21.12.2009 s příslibem,že po skončení zkušební lhůty mi bude prodloužena smlouva na dobu neurčitou.Ale 7.12.2009 jsem onemocněl.Nemocenská trvala do 18.1.2010.19.1.2010 jsem normálně nastoupil do zaměstnání a vykonávám svěřenou práci.Jelikož charakter zaměstnání je směnový,tak rozpis služeb jsem od vedoucí dostal do 31.1.2010 s tím,že 25 – 29.1.budu čerpat dovolenou z minulého roku.Ale dnes mi ředitelka oznámila,že mi neprodlouží smlouvu.Takže mám prosím Vás dotaz:Prodlužuje se zkušební doba o dny nemocenské nebo má smlouva stala smlouvou na dobu neurčitou.

S pozdravem s děkuji za odpověď

• #42370 Reply

Karel Dlouhý

Je třeba rozlišit sjednanou dobu trvání pracovního poměru a zkušební dobu! Jak přesně máte pracovní smlouvu?

Zkušební doba se prodlužuje o překážky v práci, ale sjednaná doba trvání prac. poměru se "automaticky" neprodlužuje.

Tedy pokud byste snad měl prac. poměr na dobu určitou do 21. 12. 2009, tak tím dnem prac. poměr skončil (pokud jste nepodepsal změnu prac. smlouvy). Nemocenské dávky dostanete až do 18. 1.

Ale tím, že jste 19. 1. nastoupil do zaměstnání a vykonával práci, uplatnil se §65 odst. 2 ZP: "Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou."

Tedy žádné prodlužování prac. smlouvy nepotřebujete, máte prac. poměr na dobu neurčitou. ALE je zde ještě zkušební doba – která se prodloužila o 43 dní. Pokud byla sjednána zkuš. doba na 3 měsíce, tedy do 21. 12., prodloužila se do 2. 2. A mohou vám teď zrušit prac. poměr ve zkušební době.

• #42371 Reply

Karel Dlouhý

Tedy vy teď můžete argumentovat tím §65 odst. 2 zákoníku práce, že máte prac. poměr na dobu neurčitou a že chcete rozpis směn na únor, ať víte, kdy máte přijít, a že trváte na tom, aby vám byla přidělována práce.

Buď vám zruší prac. poměr ve zkušební době a končíte – nebo si to neuvědomí, budete se několik dní dohadovat, pak ta prodloužená zkušební doba uplyne.

Ale pak budete nejspíš muset neplatnost skončení prac. poměru uplatnit u soudu.

• #42372 Reply

Lenka Jariabkova

Dobrý den, nastoupila jsem jako prodavačka v bistru a po asi 14ti-dnech jsem nastpupila nemocenskou . Nemocenskou mám od 18.1.10. 1.1.10 mě přišlo o zrušení pracovního poměru ve zkušební lhůtě a odhlášení ze zdravotní pojišťovny.Vůbec nevím zda mají nárok když marodím. Prosím Vás o radu jak mám postupovat. Mnohokrát děkuji.

• #42373 Reply

Karel Dlouhý

§66 zákoníku práce:(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel však nemůže ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

"Vůbec nevím zda mají nárok když marodím" – mohou, těch 14 dnů skončilo 31. ledna.

• #42374 Reply

Eva Havlíčková

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpovědi ve zkušební době. V červenci jsem nastoupila do zaměstnání a má pracovní doba činí 42,5 hodin týdně + práce o víkendech za které mi nechtějí zaplatit ani dát náhradní volno. Dostala jsem nabídku jinde, a tak bych ráda dala výpověď. Mám smlouvu na dobu neurčitou, ale neobsahuje zkušební dobu. Chci se zeptat, jestli i tak mám nárok dát výpověď a odejít ze dne na den nebo jestli musím odpracovat ještě dva měsíce ve výpovědní lhůtě? Děkuji

• #42375 Reply

Milan Zeman

Pokud nemáte sjednánu zkušební dobu, výpověď ze dne na den dát nemůžete. Můžete se pokusit rozvázat pracovní poměr dohodou.

• #42376 Reply

květa

Mám od 1.6.2010 zaměstnance,s kterým chci ukončit pr.poměr ve zkušební době on však šel 20.8. marodit. Platí má výpověď,kterou jsem mu 21.8. dala? Chtěla jsem mu jí předat 19.8. , ale bez udání důvodu odešel dřív z práce a tak jsem ho nezestihla. Děkuji za odpověď

• #42377 Reply

Karel Nový

Pracovní poměr ve zkušební lhůtě sice lze zrušit i během pracovní neschopnosti zaměstnance, ale ne během prvních 14 kalendářních dnů (této prac. neschop.). Toto platí pro zaměstnavatele, pro zaměstnanec toto omezení neplatí. Tudíž odpověd zní – pokud je váš zaměstnanec od 19.8. v pracovní neschopnosti, zrušení p.p. 21.8. nebude platné.

• #42378 Reply

Pavel Malík

Dobrý den, chci se informovat, jestli mi může dát zaměstnavatel okamžitou výpověď po oznámení mého nástupu na pracovní neschopnost, a to dokonce i když mi dosud běží zkušební doba. Na pracovní neschopnost jsem nastoupil 14.9.2010 a po oznámení této skutečnosti téhož dne mi zaměstnavatel oznámil, že pokud nepřijdu do práce následující den, tj. 15.9.2010, zruší se mnou okamžitě pracovní poměr.

Bohužel do dnešního dne mi nepřišlo žádné vyrozumění. Dokonce mě už i odhlásil u mé zdravotní pojišťovny a na OSSZ, a to od 14.9.2010.

1. Je toto jednání – okamžité zrušení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti a zárověň ve zkušební době v souladu se zákoníkem práce?

2. Pokud zaměstnavatel není v právu, prosím o sdělení, jak dále postupovat (je zde i problém neproplacení náhrady mzdy za prvních 14 dnů prac. neschopnosti, tak i mých odhlášek u ZP a OSSZ).

• #42379 Reply

Pavel

Dobrý den, chci se informovat, jestli mi může dát zaměstnavatel výpověď po oznámení mého nástupu na pracovní neschopnost, a to dokonce i když mi dosud běží zkušební doba. Na pracovní neschopnost jsem nastoupil 14.9.2010 a po oznámení této skutečnosti téhož dne mi zaměstnavatel oznámil, že pokud nepřijdu do práce následující den, tj. 15.9.2010, zruší se mnou okamžitě pracovní poměr. Pracovní poměr mi zrušil zpětně s datumem 13.9.2010, aniž by mě o tom jakkoliv informoval.

Bohužel do dnešního dne mi nepřišlo žádné vyrozumění. Dokonce mě už i odhlásil u mé zdravotní pojišťovny a na OSSZ, a to již ke dni 13.9.2010.

1. Je toto jednání – zrušení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti zpětně a zárověň ve zkušební době v souladu se zákoníkem práce?

2. Pokud zaměstnavatel není v právu, prosím o sdělení, jak dále postupovat (je zde i problém neproplacení náhrady mzdy za prvních 14 dnů prac. neschopnosti, tak i mých odhlášek u ZP a OSSZ).

• #42380 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

v průběhu zkušební lhůty mohou obě strany kdykoliv zrušit PP z jakéhokoliv důvodu i bez uvedení důvodu. Jediné omezení je u zaměstnavatele, který nesmí PP zrušit během prvních 14 dnů nemoci.

Můžete dokázat, že zaměstnavatel zrušil PP neplatně (zpětně)? Pokud ano, informujte o tom okamžitě zaměstnavatele a oznamte mu, že trváte na dalším zaměstnávání podle pracovní smlouvy. Neplatnost zrušení PP ve zkušební lhůtě pak ještě musíte uplatnit soudně (max. do 2 měsíců od data, k němuž měl PP skončit).

• #42381 Reply

Ivana Valešová

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak je to s náhradou mzdy pokud jsem ve zkušební době na nemocenské. Od kdy mi platí zaměstnavatel a od kdy sociálka? V pracovním poměru jsem od 1.9.2010. Marodím od 8.11.2010. Před nástupem do prac.poměru jsem byla dva roky v evidenci úřadu práce.

Děkuji za odpověď.

• #42382 Reply

Karel Dlouhý

Prvních 14 dní se platí náhrada mzdy, potom nemocenská.

• #42383 Reply

Alena Svobodová

Dobrý den,byla jsem od konce června na brigádě v Tescu(DPČ)a od 1.11. jsem dostala smlouvu.Začínají mi celkem velké zdravotní problémy,s návštěvou lékaře váhám,neboť jsem ve zkušební lhůtě.co se stane,pakliže dostanu neschopenku a dostanu výpověď? Dočetla jsem se tu,že v prvních 14 dnech to nejde,ale co pak,bude mi někdo platit nemocenskou(ČSSZ)? A co zdravotní pojištění? Na druhé straně,pokud budu lékaře odkládat,může to skončit operací.Nevím co dělat.Děkuji za radu.

• #42384 Reply

Karel Dlouhý

Není mi jasné, proč máte zkušební dobu, když už jste jak zaměstnavatel tak Vy se navzájem poznaly během DPČ od konce června.

Výpověď z důvodu nemoci dostat nemůžete.

Ale ve zkušební době může jak zaměstnavatel tak zaměstnanec zrušit pracovní poměr (bez udání důvodu). Zaměstnanec to ale nemůže učinit během první 14 dnů pracovní neschopnosti.

Čili pokud budete uznána práce neschopnou a třeba po 3 týdnech Vám zaměstnanec zruší prac. poměr, tak nemocenské dávky budete dostávat i nadále až do skončení prac. neschopnosti (ty Vám vyplácí stát prostřednictvím ČSSZ, nikoliv zaměstnavatel).

• #42385 Reply

VJ

Dobrý den, dne 13.9. 2010 jsem nastoupila do zaměstnání a byla mi sjednána zkuš. doba do 13. 12. 2010. Dne 1.11. jsem nastoupila na neschopenku, kterou jsem ukončila k 23. 11 . a 24.11 jsem se vrátila do prác, kde už na mě čekala výpověď,kterou jsem podepsala. Dnes (25.11.) jsem šla k doktroce prodloužit neschopenku, ale už měla odeslané potřebné dokumenty a tak mi vystavila novou. Je teda potřeba, abych novou neschopenku donesla k zaměstnaveteli( teď už bývalému)?? Je to vůbec takhle možné udělat? Také mám dotaz, zda je nějaká možnost po zaměstnaveteli požadovat odškodnění, neboť má pracovní neschopnost byla důsledkem toho,že jsem v práci tahala težké věci /i když jsem žádala pomoc, nebyla mi poskytnuta/ a také jsem pracovala v nepříznivých podmínkách /venku, v dešti a zimě a nebyly mi poskytnuty ochranné prac. prostředky/.

• #42386 Reply

Kamila Sovová

Dobrý den, do práce jsem nastoupila 20.10.2010, od 29.11.2010 jsem na neschopence kvůli těhotenství a jelikož zaměstnavatel může po 14-i dnech zrušit PP, tak se chci zeptat zda i poté se mi bude vyplácet nějaká nemocenská. Děkuji za odpověď.

• #42387 Reply

Karel Dlouhý

Ano, bude se vyplácet, pokud PN bude trvat.

• #42388 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

bude-li neschopenka trvat až do nástupu na PPM, budete mít nárok na PPM i na volbu varianty rodičovského příspěvku, i kdyby PP mezitím skončil.

• #42389 Reply

Ftelf Ftelf

Jen upresneni. Takto to ma byt spravne.

Zaměstnanec to ale nemůže učinit během

… ma byt …

Zaměstnavatel to ale nemůže učinit během

Tu infomaci ohledne vyplaceni nemocenske i po zkonceni PP z fondu CSSZ mate potvrzenou ?

Pro jednu znamou jsem potreboval tento pripad potvrdit, jelikoz je ve stejne situaci.

Nastoupila na nemocenskou ve zkusebni dobe a po dvou dnech ji dorazila postou vypoved. 14-ti denni ochranna lhuta konci 1 den pred zkoncenim zkusebni doby (tedy pokud nepocitam automaticke prodlouzeni zkusebni doby po dobu pracovni neschopnosti).

A ted dusledky ? Pravnik tvrdi, ze vypoved je platna. Zatimto v zakone je jasne psano, ze vypoved dorucena v dobe trvani ochranne lhuty je neplatna, tedy musi byt sepsana nova vypoved, kde jiz datum nebude spadat do ochranne lhuty. Muze mi prosim toto nekdo potvrdit nebo vyvratit, dekuji.

• #42390 Reply

Karel Dlouhý

Děkuji za opravu chyby.

Nemocenskou vyplácí stát prostřednictvím OSSZ (od 15. dne trvání PN), avšak ty doklady se odevzdávají zaměstnavateli, ten je pošle na OSSZ, pak se z Prahy poukazují peníze.

K dotazu: pracovní poměr nelze zrušit ze strany zaměstnavatele ve zkušební době v průběhu prvních 14 dnů prac. neschopnosti. (Nejde o výpověď).

• #42391 Reply

Ftelf Ftelf

Dekuji za potvrzeni. Takova vypoved je tedy neplatna, ovsem predpokladam, ze vymoci se prava bude velice slozite.

Situace je takova ze znama pracuje na jedne zakladni skole, zrizovatel pracovniho mista je kraj.

Ovsem reditel je magor (z duvodu porusovani zakonu s nim vede soudni spor jiz nekolik subjektu, pravdepodobne ma na kraji dobre kontakty).

Reditel tedy dal vypoved bez varovani ve zkusebni dobe a byla dorucena druhy den trvani ochranne 14-ti denni doby v pracovni neschopnosti. Je jasne, ze ve zkusebni dobe je mozne dat vypoved bez udani duvodu, ovsem i tady plati 14-ti denni ochranna doba, ve ktere vypoved zamestnavatel dat nemuze. Samozrejme vyp. muze dat po uplynuti ochranne doby. Zkusebni doba se prodluzuje o dobu trvani nemoci.

Nasledne obratem na toto pracovni misto dosadil sveho cloveka, ktery tam jiz pracuje.

Otazka co s takovym pripadem ? Snazit se napravu dostahnout pres zrizovatele pracovniho mista, tedy kraj ? Nebo rovnou obratit na soud? Posledni pokus o smir ?

• #42392 Reply

Hana Tůmová

Dobrý den, jsem ve zkušební době. Po měsíci: dne (pondělí) 6.12. mi byla obvodním lékařem vystavena neschopenka od (pátku)3.12.-kdy jsem byla na pohotovosti a neschopenku jsem doporučeně zaslala 6.12. na podnik. Vedoucí mi telefonicky oznámil, že mi dá výpověď od pondělí 6.12. Zaměstnavatel mi dodatečně zaslal ukončení pracovního poměru poštou (ne do vlastních rukou) a datuje výpověď od 6.12. s oznámením od 3.12. Tvrdí mi, že moje neschopenka je už bezpředmětná, že jsem ji nemusela posílat. Má na tento postup ukočení nárok? Případně musí mi platit prvních 14 dní náhradu mzdy, nebo kdo mi od začátku nemoci bude platit nemocenskou? Předem děkuji za odpověď, H. Tůmová

• #42393 Reply

Karel Dlouhý

Zrušení prac. poměru ve zkušební době se provádí "bez varování", v tom problém nevidím.

Pokud tomu rozumím, v den, kdy ještě byla v práci, jí zrušení nepředal, nýbrž se rozhodl v 1. den PN a poslal poštou.

Čili pracovnice by měla postupovat podle ZP – beplatné rozvázání prac. poměru. Současně může podat stížnost na krajský úřad.

Problematické je, že i když vyhraje, tak jí bude ředitel pak znepříjemňovat život – tedy lepší by bylo hledat si místo jinde.

• #42394 Reply

Karel Dlouhý

Zaměstnavatel nemůže zrušit pracovní poměr ve zkušební době v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti.

Pokud tomu rozumím, 3. 12 jste směnu odpracovala, zaměstnavatel Vám zrušení pr. poměru nepředal?

Zdá se, že jeho postup je v rozporu se zák. práce.

Pokud by šlo o neplatné zrušení prac. poměru, tak Vám bude muset platit náhradu mzdy za prvních 14 dní PN.

Pokud splňujete nárok na nemocenské dávky, tak po skončení prac. poměru je podpůrčí doba 7 dní a když v ní onemocníte, máte nárok na nemocenské dávky (od 15. dne prac. neschopnosti) – čili se nedá říci, že je neschopenka bezpředmětná – ale za prvních 14 dní se žádná náhrada nedostane, pokud netrvá prac. poměr.

• #42395 Reply

Ftelf Ftelf

Dekuji za reakci. Velice si ji cenim.

Rozumite tomu velice dobre. Udrzovat tento pracovni pomer za kazdou cenu neni cilem, jelikoz by ji pri prvni prilezitosti vyhodil tak i tak. Zvlaste kdyz na tom miste jiz pracuje jeho znama.

Pracovni neschopnost nastala 2.12, pricemz vypoved byla dorucena 3.12 s okamzitou platnosti ke dni 3.12.

Jde jen o to, aby zamestnavatel uznal, ze ma narok alespon na nahradu mzdy v nemoci po dobu trvani 14.ti dnu. Po uplnynuti teto ochranne doby samozrejme jiz nic nebrani podani radne vypovedi, ktera jiz bude platna.

• #42396 Reply

Lenka Vaskova

Dobrý den,

jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. V současné době jsem na nemocenské, kdy jsem těhotná.

Nyní jsem se dozvěděla, že firma, která mě zaměstnává je v exekučním řízení a naše provozovna končí ke dni 31.12.2010.

Zaměstnavatel má jetě dvě další provozovny, ale nevím, zda i tyto končí ke zmíněnému dni.

Chci se zeptat, když provozovna, kde je místo výkonu mé práce, ke dni 31.12.2010 skončí

1) zda tímto končí můj pracovní poměr, když jsem na nemocenské, pokud ne kdy končí

2) zda může ukončit pracovní poměr a od dne 1.1.2011 mě přeřadit na jinou provozovnu a pokud ano, mám nárok na odstupné

3) zda přeřazením vzniká nový pracovní poměr nebo pokračuje předchozí pracovní vztah, jen se změní místo výkonu práce a pokud končí, zda je to ukončení pracovního poměru z organizačních změn a jsem povinna přijmout pracovní poměr v novém místě

a mam nárok na odstupné.děkuji za odpověd

• #42397 Reply

Karel Dlouhý

1) nekončí

2) nemůže

§ 52 ZP

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z důvodů:

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

– v těchto případech máte nárok na odstupné a neplatí zákaz výpovědi d době prac. neschopnosti a těhotenství.

Exekuční řízení ještě nemusí znamenat zánik firmy.

Tedy vám může dát výpověď z org. důvodů, po uplynutím 2měs. výp. lhůty skončí prac. poměr, máte nárok na odstupné.

Nebo budete souhlasit se změnou výkonu práce, podepíšete dodatek k prac. smlouvě a budete pracovat na novém místě.

• #42398 Reply

Andrea Macháčková

Dobrý den přeji…

Byla jsem zaměstnaná od 18.10.2010 v pracovním poměru na dobu neurčitou. Od 6.12.2010 jsem v pracovní neschopnosti (PN mi stále trvá). Dnes mi byl doručen dopis o ukončení pracovního poměru od 28.12.2010.

Chtěla bych se zeptat, jestli je možné ukončit pracovní poměr ne dobu neurčitou v době PN? a na co mám nárok?

• #42399 Reply

Lucie Jindrová

Dobrý den,

po dobu pracovní neschopnosti jste v tzv. ochranné lhůtě a zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď. Výpověď vám může dát platně až po skončení vaší PN. Je třeba tedy písemně sdělit zaměstnavateli, že jím podaná výpověď není platná dle ust. § 53 odst. 1 písm. a) zákoníku práce a že trváte na dalším zaměstnávání.

Nicméně, výše uvedené neplatí v případě, že se jedná o výpověď z organizačních důvodů (§ 52 písm. a) až c) ZP) nebo pro porušení povinností či z důvodů, pro které by s vámi mohl být okamžitě skončen pracovní poměr.

• #42400 Reply

H

Podle odpovědi Lucie Jindrové, ze dne 04.01.2011 11:00:12, je výpověď doručená zaměstnanci v době jeho pracovní neschopnosti z organizačních důvodů (§ 52 písm. a) až c) ZP)…, PLATNÁ. V roce 2010 byla výpověď podaná v době pracovní neschopnosti platná jen pokud se jednalo o (§ 52 písm. a) a b) ZP), pokud se jednalo o § 52 písm. c) ZP) byla výpověď neplatná. Jde o další změnu v ZP pro rok 2011?

• #42401 Reply

Karel Dlouhý

Souhlasím s Vámi, já jsem takovou změnu nezaregistroval (zajímalo by mne, pod kterým číslem ve Sbírce zákonů změna vyšla), nevím, zda v odpovědi nešlo o překlep.

• #42402 Reply

Nikola Bačáková

Dobrý den,

19.10.2010 jsem podepsala smlouvu na dobu určitou a to do dubna 2011. Dne 3.1.2011 jsem šla na nemocenskou, ale z práce mi přišla zpráva,že 17. 1 2011 se mám dostavit podepsat výpověd,protože mi končí 3měsiční zkušební doba,ale k doktorovi na kontrolu mám jít až 20.1.2011.Proto se chci zeptat,jestli tam mám jít to podepsat toho 17.1.ikdyž mám stále tu nemocenskou a ani vycházky nemám? Co se stane pokud se tam 17.1. nedostavím,jestli mi něco hrozí? Nebo pokud to podepíšu toho 17,tak jestli i dál budu mít nemocenskou a kde jí mám pak ukončit?

Předem děkuji za odpověď.

• #42403 Reply

Karel Dlouhý

Nikam nechoďte – jste v prac. neschopnosti, nemáte vycházky.

Výpověď podepisovat nemusíte. (Mohou Vám ji poslat poštou).

Nejspíš nepůjde o výpověď, ale o zrušení prac. poměru ve zkušební době.

Zkušební doba Vám nekončí, neboť se prodlužuje o dobu nemoci.

Ze zákona nesmí zaměstnavatel zrušit prac. poměr ve zkušební době v prvních 21 kalendářních dnech. Pak byste to mohla do 2 měsíců dát k soudu.

Ano, po 24. lednu Vám mohou zrušit prac. poměr ve zkuš. době. Nadále budete v prac. neschopnosti, ukončí ji ošetřující lékař.

• #42404 Reply

Jitka Nováková

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda mi může být zaměstnavatelem zrušen pracovní poměr ve zkušební době, když jsem v pracovní neschopnosti. Zaměstnavatel mi chce přinést výpověď osobně a chce po mě, abych ji podepsala.

Předem děkuji za odpověď.

• #42405 Reply

Karel Dlouhý

Ze zákona nesmí zaměstnavatel zrušit prac. poměr ve zkušební době v prvních 21 kalendářních dnech. Pak byste to mohla do 2 měsíců dát k soudu a vyhrála byste.

Pokud je to již po 21 dnech, tak může.

Podpíšete jen převzetí (čili odmítání podpisu nemá význam).

Nemocenské dávky budete pobírat až do skončení PN.

• #42406 Reply

Jan Padrta

Dobrý den, moje sestra dostala 18.1.2010 výpověd (z důvodu toho, že nadřízený je rak a má pocit, že ačkoli sestra odvádí vynikající práci, povahově BY si nesedli), která nabývá platnost 31.1.2010 (v tento den jí končí zkušební doba). Od 19.1.2010 nastoupila na nemocenskou. Prodlužuje se i v tomto případě doba zkušební lhůty? A kdy vlastně dojde k ukončení pracovního poměru? Může si takto nemocenskou prodloužit třeba na 3 měsíce???

Děkuji

• #42407 Reply

ivzez

Dobrý den,

zrušení PP ve zkušební době není výpovědí a neběží tedy žádná výpovědní lhůta. PP skončí dnem uvedeným ve zrušení PP.

Na neschopenku se nenastupuje, ani si ji pacient neprodlužuje. O pracovní neschopnosti rozhoduje výhradně lékař, a to na základě zdravotního stavu pacienta.

• #42408 Reply

ivzez

Dobrý den,

nemohlo jít v odpovědi paní Jindrové o překlep?

Z dotazu to sice nevyplývá, ale napadá mne, že nemuselo jít o výpověď. PP trvá od 18. 10. 2010, takže mohlo jít o zrušení PP ve zkušební době, což občas lidé zaměňují s výpovědí.

Zrušení ve ZD by podle mého názoru bylo v pořádku, neboť bylo dáno po uplynutí 14 dnů nemoci.

• #42409 Reply

Monika Marková

Pár dní před konce zkušební doby jsem dostala výpověď. Ale po 3 dnech se mi ozval nový šéf, že by mě chtěl na tu samou pozici vzít zase zpátky. Musím opět nastoupit nejdříve ve zkušební době nebo je možné po něm žádat nástup bez zkušební doby?

• #42410 Reply

Petr Novak

No možná by si chtělo přečíst smlouvu kterou jste podepisovala na začátku zkušební doby, tam zjistíte, co znamená zkušební doba, takže podle mého názoru, jestli nemáte nějakou speciální, tak ano může, protože ukončení poměru ve zkušební době je bez udání důvodu(oboustranně).

• #42411 Reply

Karel Dlouhý

Zkušební doba není povinná, je to na dohodě obou stran.

Pokud tedy již téměř celá uběhla, bylo by zbytečné, abyste v nové prac. smlouvě měla zase 3měs. zkušební dobu.

Tedy na Vašem místě bych v nové pracovní smlouvě požadoval neuvádět zkušební dobu.

• #42412 Reply

Jiří Šenek

Dobrý den,měl bych na Vás dotaz.pracuji v jedné malé firmě a dnes jsem dostal výpověď a nevím si rady.Pracoval jsem tam od 30.3.2010 – 10.3.2011 a na nový rok jsme se dozvěděli že dostáváme nové prac.smlouvy že se prý firma jmenuje jinak,takže máme znovu 3 měsíce zkuš.dobu,jelikož jsem 2 měsíce marodil tak jsem dostal výpověď.zajímá mě:

1. jestli mám nárok na odstupné

2. pokud mi lékař stanoví v ten den prac.neschopnost,jestli bude akceptována.

3. měl bych nárok na podporu v nezaměstnanosti

předem děkuji a s přáním příjemného dne nashle Šenek

• #42413 Reply

Karel Dlouhý

"dostáváme nové prac.smlouvy že se prý firma jmenuje jinak,takže máme znovu 3 měsíce zkuš.dobu" – tento postup se jeví jako protiprávní

1. na odstupné ne

2. neschopnost ano (v ochranné lhůtě 7 dní

3. nárok na podporu v nezaměstnanosti jen z tohoto zaměstnání nemáte – musíte mít 12 měsíců zaměstnání v průvěhu 3 let – měl jste před tím jiné zaměstnání?

• #42414 Reply

Jiří Šenek

ano měl,mám to něco málo přes rok,takže by mi jí schválili?děkuji

• #42415 Reply

Jiří Šenek

a to známe co že se postup jeví jako protiprávní?chvi Vám jen říct že v té firmě se dělají samé podvody tak jestli to není trestné co s námi udělali.děkuji

• #42416 Reply

ivzez

Musel byste prokázat podvod nebo podepsání nové pracovní smlouvy pod nátlakem. Jestliže jste ale novou pracovní smlouvu podepsal, platí smlouva i to zrušení PP ve zkušební době.

• #42417 Reply

Jana Vidláková

Dobrý den. Jsem vedená na úřadu práce již 2. měsíc. Od května bych měla nastoupit do nové práce se zkušební dobou, ale včera jsem zjistila, že jsem těhotná. Chci se zeptat jak by to bylo v případě, že by mě gynekolog zakázal pracovat? Může mě v tomto případě zaměstnavatel vyhodit a budu brát nějaké peníze v pracovní neschopnosti? Děkuji za odpověď

• #42418 Reply

Karel Dlouhý

Pokud nastoupíte do práce a potom onemocníte, může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době (až po 21 dnech prac. neschopnosti), ale nemocenské dávky Vám stát bude vyplácet, pokud ta prac. neschopnost potrvá (pokud na ně máte nárok).

• #42419 Reply

radek niemietz

Dobry den, dostal jsem ke dni 12.5.2011 vypoved ve zkusebni dobe zamestnavatelem. Pokud onemocnim mam narok na nemocenske davky. Vztahuje se na tento pripad jeste nejaka ochranna lhuta. Dekuji

• #42420 Reply

Karel Dlouhý

Asi jste nedostal výpověď, nýbež zrušení prac. poměru ve zkušební době.

Ochranná lhůta je 7 dní.

• #42421 Reply

Martina Linertová

Dobrý den,dne 1.5.2011 jsem nastoupila do nového zaměstnání.Po týdnu jsem zjistila,že jsem těhotná.Vím,že mi zaměstanavatel může ukončit pracovní poměr ve zkušební době,i když jsem těhotná.Ale jak je to s nemocenskou?Do 11.11.2010 jsem byla zaměstnána,od 12.11.2010 jsem byla vedena v evidenci úřadu práce a to do 30.4.2011.Mám nárok na nemocenskou a následně na peněžitou pomoc v mateřství? Děkuji za odpověď.

• #42422 Reply

Jitka Krouželová

Pokud dostane zaměstnanec výpověď ve zkušební době zaměstnavatelem a onemocní,má nárok na nemocenskou? vztahuje se na tento případ ještě nějaká ochranná lhůta? Děkuji.

Po jaké odpracované době vzniká nárok na podporu na Úřadu práce.Po ukončení evidence na úřadu práce, nástup do nového zaměstnání, v případě neprodlouží-li zaměstnavatel smlouvu.

Děkuji za odpovědi

• #42423 Reply

Michal Dařílek

Pracoval jsem ve firmě, kde mi běžela zkušební doba. Těsně před jejím koncem který měl nastat 31.5.11 jsem 30.5.11 odevzdal zaměstnavateli neschopenku. On mi hned předal k podepsání dohodu o ukončení pracovní neschopnosti ve zkušební době k 31.5.11. Tak jsem podepsal. Neudělal jsem chybu? Trvá pracovní poměr? Mám nárok na odstupné? Pracovní poměr podle mého nekončí a prodlužuje se do doby ukončení neschopnosti. Tím pádem jsem zaměstnám déle jak 3 měsíce a odstupné bych měl dostat. Děkuji za radu.

• #42424 Reply

Martin Jelínek

Dobrý den,

v dubnu 2011 jsem se zaměstnavatelem sepsal "Dohodu o rozvázání pracovního poměru dle §49 ZP" ke dni 30.06.2011. Od 14. června 2011 jsem ale v dočasné pracovní neschopnosti a potřeboval bych zodpovědět následující otázky:

1. skončí mi pracovní poměr ke dni 30.06.2011 nebo pokud dočasná pracovní neschopnost bude trvat déle, až k datu její ukončení?

2. Na kolik dnů dovolené za rok 2011 mám standardně nárok v případě, že jsem u zaměstnavatele zaměstnán již 2 roky?

3. Pokud jsem dovolenou nevyčerpal musí být mi proplacena ve mzdě za měsíc červen nebo v jiném měsíci (např. při ukončení dočasné pracovní neschopnosti až v červenci 2011)?

4. Pokud jsem povinen zaměstnavateli předat výstupní list ze zaměstnání k jakému dni?

Předem Vám děkuji.

S pozdravem Jelínek

• #42425 Reply

Helena Kovářová

Dobrý den,

prosím o radu,dostala jsem výpovědˇ ve zkušební době 23.3.11.Dne 26.3.jsem šla na neschopenku,doposud jsem v prac.neschopnosti.Od kterého data mi bude proplacena nemocen.dávka?Mám nárok na proplacení od firmy?Děkuji.

• #42426 Reply

Karel Dlouhý

1. K 30. 6. 2011

2. 10 dní

3 proplacena při skončení prac. poměru

4. co je "výstupní list"?

• #42427 Reply

Karel Dlouhý

Pro H. Kovářovou

Pokud pracovní poměr skončil zrušením ve zkušební době dne 23. 3., neschopnost začala v 7 denní ochranné lhůtě, tak od 22. dne máte nárok na nemocenské dávky, které Vám vyplácí stát (ale doklady předáváte bývalému zaměstnavateli).

• #42428 Reply

Karel Dlouhý

Pro M. Dařílka:

píšete:

"On mi hned předal k podepsání dohodu o ukončení pracovní neschopnosti ve zkušební době k 31.5.11."

Nemá to být správně "dohodu o ukončení pracovního poměru ve zkušební době k 31.5.11"? Pokud ano, pracovní poměr skončil k dohodnutému dni, zaměstnán již nejste, nárok na odstupné nemáte.

Chybu jste udělal.

• #42429 Reply

ivzez

Nemínil tazatel potvrzení o zaměstnání – tzv. zápočtový list?

• #42430 Reply

ivzez

(4)

Poslední den pracovního poměru vyhotoví zaměstnavatel potvrzení o zaměstnání (není povinen je zasílat), a do měsíce pak vyhotoví ELDP.

Pokud jste při nástupu do zaměstnání něco přebíral, předáte předávacím protokolem (potvrzenou kopii si uschovejte). Datovat dnem skutečného předání.

• #42431 Reply

ivzez

V dotazech by bylo dobré používat přesné termíny. Pracovní neschopnost nemůžete ukončit Vy se zaměstnavatelem dohodou ani jinak. O vystavení, tvání i ukončení PN rozhoduje výhradně lékař, a to na základě zdravotního stavu pacienta.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru na sebe neváže výpovědní lhůtu a pracovní poměr končí sjednaným dnem. Dohoda o rozvázání PP nezakládá nárok na odstupné.

Podle mého názoru tedy PP skončil 31. 5.

Při nemoci v ochranné lhůtě nemáte od 1. do 21. dne nemoci nárok na nic (= po skončení PP už jste neměl naplánovány žádné pracovní směny), od 22. dne nemoci vyplácí dávky nemocenského pojištění OSSZ. Podklady předáváte bývalému zaměstnavateli.

• #42432 Reply

ivzez

Pro posouzení nároku na PPM neuvádíte dostatek informací. Obraťte se na OSSZ.

• #42433 Reply

Monika Veselá

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o radu.

Dne 2.5.2011 jsem podepsala pracovní smlouvu s 3-měsíční zkušební dobou. Od 3.6.2011 jsem v pracovní neschopnosti, které stále ještě trvá. Ke dni 30.6. mi poštou dorazila výpověď ve zkušební době.

Chtěla bych Vás poprosit o pomoc s tím, jak mám teď vlastně postupovat, aby bylo vše právně správně a v pořádku. Má vůbec firma právo mne propustit, když jsem nemocná a ještě ve zkušební době? Jsem povinna se přihlásit na úřad práce? Jak bych to měla udělat, když jsem stále nemocná nebo bych se měla jít přihlásit až po ukončení neschopenky?

Předem Vám moc děkuji za pomoc a radu.

• #42434 Reply

Lenka B.

Dobrý večer, dne 12.7.2011 mi vedoucí sdělila,že se mnou rozvazuje pracovní poměr.Už druhý den mi poštou doporučeně přišla výpověď,kde mi firma ukončila poměr od onoho dne (13.7.)jako výpověď ve zkušební době podle §66.Našla jsem si ho a je tam psáno,že výpověď by měla být doručena min.3dny před skončením PP,což firma nedodržela.Je možné ji za to žalovat nebo něco jiného?Mimochodem v 7denní ochranné lhůtě jsem v PN a to od 14.7.Děkuji za jakoukoli radu

• #42435 Reply

Lenka B.

Dobrý večer, dne 12.7.2011 mi vedoucí sdělila,že se mnou rozvazuje pracovní poměr.Už druhý den mi poštou doporučeně přišla výpověď,kde mi firma ukončila poměr od onoho dne (13.7.)jako výpověď ve zkušební době podle §66.Našla jsem si ho a je tam psáno,že výpověď by měla být doručena min.3dny před skončením PP,což firma nedodržela.Je možné ji za to žalovat nebo něco jiného?Mimochodem v 7denní ochranné lhůtě jsem v PN a to od 14.7.Děkuji za jakoukoli radu

• #42436 Reply

Karel Dlouhý

V § 66 Odst. 2 je uvedeno: "Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit."

Tedy "má být" – ta vedoucí Vám je mohla předat osobně 12. 7. (tak se to běžně dělá). Nedodržení té lhůty 3 dnů neznamená neplatnost zrušení prac. poměru. Žalovat ji nemůžete.

Prac. neschopnost nemá na to vliv, Váš pracovní poměr skončil 13. 7.

Pokud bude pracovní neschopnost trvat déle než 21 dní, od 22. dne budete od státu dostávat nemocenské dávky.

• #42437 Reply

Martina Rusková

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu pro mou kamarádku. Nastoupila do zaměstnání a bohužel ve zkušební době onemocněla. Vím, že v prvních 21 dnech je v ochrané lhůtě,ale ze strany zaměstnavatele ji bylo naznačeno, že s ní nadále nepočítá. Zajímalo by mě, jestli má potom nárok na výplácení nemocenské z okresní správy sociálního zabezpečení, jelikož je ještě k tomu nadále na rodičovské dovolené a pobírá dávky 3800kč. Děkuji

• #42438 Reply

Karel Dlouhý

Od 22. dne nemoci může zaměstnavatel zrušit prac. poměr.Nemocenské dávky bude dostávat od státu až do skončení té nemoci.

• #42439 Reply

R. F.

Dobrý den,

v lednu 2011 jsem nastoupil do nového zaměstnání a po 3 týdnech (t.j. ve zkušební lhůtě) jsem utrpěl těžký úraz, kdy jsem byl sražen autem. Tento úraz byl nahlášen jako pracovní, je mi vyplácená nemocenská a po dohodě se zaměstnavatelem bude pojistné plnění řešeno ze zákonné pojistky viníka nehody, ne z pojistky zaměstnavatele pro pracovní úrazy (omlouvám se za možné zkomolení názvu této pojistky). Jsem stále v pracovní neschopnosti, doba uzdravení v nedohlednu…

Chtěl jsem se optat:

1. Může mi dát nyní zaměstnavatel výpověď, i když se jednalo o pracovní úraz?

2. Pokud ano a já budu po ukončení nemoci nárokovat po viníkovi ušlou mzdu – počítá se pouze z doby trvání zaměstnaneckého poměru a nebo až do konce nemoci?

3. Kdy může zaměstnavatel požádat o přezkoumání mého zdravotního stavu a případně požadovat uznání (částečného?) invalidního důchodu?

Děkuji za odpovědi.

• #42440 Reply

Pavel Dopita

Dobrý den, rád bych vas poprosil o radu, v práci mi bylo předáno rozvázání pracovního poměru ve zkušební době na základě mého zdravotního stavu, který neumožnoval na nějaký čas setrvávat v práci. Nezbylo mi nic jiného než využít 7 denní ochranné lhůty a asi dva dny po skončení prac. poměru jsem šel na PN, chtěl jsem se zeptat, jak je to prvních 21 dní mé nemoci, dostávám prostřednictvím zaměstnance nějaké dávky, nebo je to až od 22 dne nemoci, kdy přebírá zodpovědnost stát.. Je to pro mě dosti podstatné, jelikož nemůžu být 3 tydny doma úplně zadarmo… Děkuji vám za odpověd… S pozdravem Pavel

• #42441 Reply

Karel Dlouhý

Prvních 21 dní nic nedostáváte.

• #42442 Reply

Pavel Dopita

Děkuji za odpověd, ale ještě vás poprosím o jeden dotaz, když se tedy dnes nahlasím na úřad práce jako nezaměstnán a moje pracovní neschopnost bude trvat déle než 21 dní, mám nárok pobírat jak podporu v nezaměstnanosti, na kterou splnuji parametry, tak i nemocenskou od 22dne mojí PN??? Děkuji vám moc za odpověd… S přáním hezkého dne Pavel

• #42443 Reply

Pavel Dopita

Děkuji za odpověd, ale ještě vás poprosím o jeden dotaz, když se tedy dnes nahlasím na úřad práce jako nezaměstnán a moje pracovní neschopnost bude trvat déle než 21 dní, mám nárok pobírat jak podporu v nezaměstnanosti, na kterou splnuji parametry, tak i nemocenskou od 22dne mojí PN??? Děkuji vám moc za odpověd… S přáním hezkého dne Pavel

• #42444 Reply

Karel Dlouhý

Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak nejspíš nemůžete žádat úřad práce o zprostředkování zaměstnání – až PN skončí.

Ale toto si ověřte na Úřadu práce.

• #42445 Reply

Lenka B.

Já to taky nevěděla,ale pan Karel má pravdu-na úřad práce se nesmíte evidovat pokud jste v PN u posledního zaměstnavatele.Evidovat se musíte až následující den po skončení PN.Lenka

• #42446 Reply

Iveta Korbášová

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak velký je můj nárok na podporu, když se mnou zaměstnavatel ukončil pr.poměr ve zkušební době 89 dnů a já jsem pak byla ještě na nemocenské v ochranné lhůtě? Počítá úřad práce s ochrannou lhůtou, když vypočítává, jak dlouho jsem byla zaměstnána?(za poslední tři roky mám odprac. více než 12 měsíců)

Děkuji za odpověď

• #42447 Reply

Karel Dlouhý

Do doby zaměstnání se započítává doba zaměstnání – tedy kdy trval pracovní poměr.

Doba pracovní neschopnosti po skončení pracovního poměru NE.

• #42448 Reply

Milada Tkačíková

Dobrý den.Mám dotaz jak dál postupovat.Dcera nastoupila do zaměstnání 15.6.2011.Dne 2.9.2011 onemocněla ve zkušební době.O prac.neschopnosti informovala vedoucího telefonicky ten samí den a následně poslala neschopenku poštou doporučeně. Zaměstnavatel jí poslal 6.9.zrušení prac.poměru ke dni převzetí dopisu.Dopis převzala 9.9.2011.Následně jí zaslal zápočtový list ,kde je datum ukončení prac.poměru 9.9.2011.Podle ZP zaměstnavatel nemůže ukončit PP po dobu 21 dní prac.nechopnosti.Končí jí pracovní poměr až 22.9.2011???automaticky?Dcera je stále v prac.neschopnosti.

Děkuji za odpovědˇ.

• #42449 Reply

Karel Dlouhý

Zaměstnanec porušil zák. práce

§ 69

(1) Dal-li zaměstnavatel zaměstnanci neplatnou výpověď nebo zrušil-li s ním zaměstnavatel neplatně pracovní poměr okamžitě nebo ve zkušební době, a oznámil-li zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu písemně, že trvá na tom, aby ho dále zaměstnával, jeho pracovní poměr trvá i nadále a zaměstnavatel je povinen poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu. Náhrada podle věty první přísluší zaměstnanci ve výši průměrného výdělku ode dne, kdy oznámil zaměstnavateli, že trvá na dalším zaměstnávání, až do doby, kdy mu zaměstnavatel umožní pokračovat v práci nebo kdy dojde k platnému skončení pracovního poměru.

§ 72

Neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou může jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním.

Tedy pokud tam chce pracovat, tak so musí zaměstnavateli oznámit.

• #42450 Reply

Karel Dlouhý

A dát žalobu k soudu.

Pokud tam nechce pracovat , tak postup:

§ 69

(2) Rozvázal-li zaměstnavatel pracovní poměr neplatně, avšak zaměstnanec neoznámí, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával, platí, pokud se se zaměstnavatelem nedohodne písemně jinak, že jeho pracovní poměr skončil dohodou,

a) byla-li dána neplatná výpověď, uplynutím výpovědní doby,

b) byl-li pracovní poměr neplatně zrušen okamžitě nebo ve zkušební době, dnem, kdy měl pracovní poměr tímto zrušením skončit; v těchto případech má zaměstnanec právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu výpovědní doby.

A také by musela dát k soudu, který neplatnost bude deklarovat.

V tomto případě by dostala náhradu mzdy za 2 měsíce.

• #42451 Reply

Milada Tkačíková

Děkuji za odpovědˇ,ale mám ještě dotaz.V čem porušil zaměstnanec ZP, když dostal neplatnou výpovědˇze strany zaměstnavatele?(Zrušení prac.poměru v době prvních 21 dnech nemoci a ve zkuš.době)

• #42452 Reply

Karel Dlouhý

Omlouvám se – byl to překlep.

Mělo být samozřejmě uvedeno "zaměstnavatel porušil ZP"

• #42453 Reply

Ladislav Klásek

Dobrý den, chci se zeptat.

Nastoupil jsem do nové práce, ale po týdnu jsem šel na nemocenskou u psychiatra. V práci mi řekli, že mi do 21. dnů pošlou výpověď a na kontrole mi doktor řekl, že až mi dají výpověď, musí mi nemocenskou zrušit, že musím na pracák. Můžu se zeptat jak to je? Co vím, tak nemocenskou nemusí rušit, ale nějak mě teď zmátl.

Děkuji za odpověď…

• #42454 Reply

Karel Dlouhý

Lékař nemá pravdu. V pracovní neschopnosti můžete být třeba půl roku, pokud je to medicínsky indikované. Od 22. dne pracovní neschopnosti může být zrušen pracovní poměr ve zkušební době, ale nemocenské dávky budete dostávat od státu.

• #42455 Reply

Sona

Píšete, že není nárok na odstupné, ale v tomto případě zaměstnanec byl po zkušební době a vzhledem k tomu že se menila pracovní smlouva -změna jména firmy – tak se jedná o organizační změnu. Takže podle mě na odstupné nárok má a sjednání nové zkušební doby je protiprávní. Pracovní poměr přece trvá a nevzniká nový.

• #42456 Reply

Jiřina

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat jak dlouho musím být zaměstnana aby mi vznikl nárok na pobírání neschopenky(příspěvek v pracovní neschopnosti)?

Děkuji moc za odpověď

• #42457 Reply

Sofie

Dobrý den,

mám dotaz ohledně výše nemocenské. Nastoupila jsem jako zaměstnanec 22.7.2011 do soukromé firmy a dne 25.7.2011 jsem onemocněla a od této doby jsem na nemocenské.(předtím jsem byla OSVČ, která řádně platila 8 let nemocenskou i sociál.) Přišla mi od sociálky dávka za období 15.8.-30.9. ve výši 7050,-, ale můj hrubý plat činí 35 tis./měsíčně,což by výše dávky, která mi přišla odpovídala příjmu cca. 8000 hrubého. Jaká je výše dávky při uvedeném příjmu 35 tis.? Dle on line kalkulaček mi vychází dávka cca.26 tis.za těchto 47 dní.

Děkuji

• #42458 Reply

Zuzana Koldová

Dobrý den, dne 1.10.2011 jsem uzavřela smlouvu na hlavní pracovní poměr na dobu určitou do 31.3.2012. Ve smlouvě mám také napsáno, že se sjednává zkušební doba 3 měsíců. Chtěla bych se prosím zeptat, jak je to s výpovědí. Zda mám nárok dát výpověď v této zkušební době a zda nemusím mít dvouměsíční výpovědní lhůtu? Předem moc děkuji za odpověď.

• #42459 Reply

Karel Dlouhý

Ve zkušební době může zaměstnanec i zaměstnavatel zrušit pracovní poměr bez uvedení důvodu (prakticky ihned).

Tedy nemusí dávat výpověď s výpovědní lhůtou.

• #42460 Reply

Pavel Fiala

Dobry den,

dostal jsem vypoved ve zkusebni dobe ke dni 14.10.- podepsal jsem ji vcetne zapoctoveho listu,

ale dne 13.10. jsem nastoupil na nemocenskou, ktera mi skoncila 3.11.

Dnes jsem obdrzel vyplatu, za minuly mesic, ale bez nemocenske, na kterou jsem ale mel narok, ne?

Dekuji za odpoved

• #42461 Reply

Miluše Pešková

Dobrý den chtěla jsem se zeptat 5.9.2011 jsem podepsala smlouvu na dobu určitou jednoho roku se zkušební dobou tří měsíců a ráda bych věděla jelikož jsem byla doma s malou měla jsem očr od 14.11.-25.11.2011 a od 28.11.2011 jsem pro změnu já na PN zda mě může zaměstnavatel propustit když mi zkušební doba končí 5.12.2011 a jistě ten následující týden budu určitě podle lékaře doma jelikož mám stále zdrav. problémy a zda mi opravdu zkušební doba končí toho 5.12.2011 když jsem v PN.Děkuji za odpoved

• #42462 Reply

Karel Dlouhý

O překážky v práci se zkušební doba prodlužuje.

V době prac. neschopnosti může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době až od 22. dne nemoci.

Ale může si počkat, až PN skončí, a pak vám dát zrušení PP.

• #42463 Reply

Miluše Pešková

Ještě jsem se chtěla zeptat zda mám potom nárok na odstupné. Děkuji

• #42464 Reply

marcel nováček

Ne ,nemáte

• #42465 Reply

ivzez

Ve zkušební době nešlo o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele je za pracovní směny do 21. dne nemoci. Vy jste po 14. 10. žádné pracovní směny naplánovány neměl.

• #42466 Reply

Lenka P.

Dobrý den,

do zaměstnání jsem nastoupila 18.08.2011 a

dne 31.10.se mi stal pracovní úraz krční páteře.Dnes jsem si převzala na poště zrušení prac.poměru ve výpovědní lhůtě ke dni 02.12.2011 Do dnešního dne marodím, vypadá to, že ještě budu delší dobu.

Chci se zeptat, zda k nemocenské mám nárok na daňový bonus na děti (jsem samoživitelka a nezaopatřené děti mám 3.)Pokud ano, kdo ho vyplácí.

A také, kdo uznává definitivně, že pracovní úraz platí, když to mám napsané na neschopence a záznam o úraze byl proveden, ovšem po dvou dnech si to ředitel rozmyslel a nesouhlasí s tím, že to byl pracovní úraz.

Děkuji za odpověď.

• #42467 Reply

Karel Dlouhý

Zda k nemocenské mám nárok na daňový bonus na děti – domnívám se, že ne.

To, co je uvedeno na neschopence, není směrodatné.

Rozhodující je záznam o úrazu.

Tedy asi budete muset své nároky vymáhat soudně. (Jste-li členem odborů, obraťte se na odborovou právní poradnu.)

• #42468 Reply

ivzez

Byl úraz zapsán do knihy úrazů?

Sepište podrobně průběh, jmenujte svědky (případně si od nich předem vyžádejte písemná svědectví) a doručte zaměstnavateli (předejte osobně proti potvrzení na kopii nebo zašlete doporučeným dopisem s doručenkou) spolu s výzvou ke splnění jeho povinností v souvislosti s pracovním úrazem.

Na daňový bonus k nemocenským dávkám nárok není. Budou-li Vaše zdanitelné příjmy za letošní rok vyšší než 48.000 Kč, mohla byste bonus uplatnit při ročním zúčtování mzdy nebo v daňovém přiznání za r. 2011.

• #42469 Reply

Marcela Rokůsková

Otěhotněla jsem ve zkušební době. Zaměstnavatel je seznámen se skutečností. U nynějšího zaměstnávatele pracuji dva měsíce a před tím jsem pracovala pět měsíců a před tím jsem byla na rodičovské dovolené. Mám nárok na podporu od Úřadu práce? Ten to rok jsou platné nějaké podmínky, Budou platit tyto podmínky i příští rok 2012?Děkuji za odpověď

• #42470 Reply

ivzez

Podmínky pro příští rok se mění. V níže uvedených odkazech byste po 1. 1. měla najít aktuální znění.

———–

Základní poučení uchazečů o zaměstnání (Práva a povinnosti):

http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

Poučení uchazečů o zaměstnání ke stažení (PDF, 73 kB):

https://formulare.mpsv.cz/okprace/cs/form/PUchZ110601890.pdf

• #42471 Reply

Martin C…

Dobrý den,

Dne 12.2.2011 jsem nastoupil do práce jako mechanik pneuservisu.

Z důvodu marození mě byl rozvázán pracovní poměr před dobou marození.

To znamená že dne 31.10.2011 mě byl rozvázán pracovní poměr ve skušební bobě a toho samého dne mě byla vystavena neschopenka.

Chtěl jsem se zeptat zda-li mě zaměstnavatel zaplatí nemocenskou do dne, než to převezme ossz nebo jak je to z penězma od 31.10.2011, sociálka mě proplatí jen pár dnů v listopadu a celej prosinec.

Tak-že mě chybí peníze od 1.11.2011 do dejme tomu 23.11.2011, co s nima je ?

• #42472 Reply

Miloš Kolář

Dne 18.10.2011 se mnou byl zrušen pracovní poměr ve zkušební době ke dni 21.10.2011. S tímto jsem souhlasil, podepsal jsem toto zrušení PP. Dne 20.10.2011 jsem však onemocněl s nástupem nemocenské od 21.10.2011. Zaměstnavatel mi proplatil mzdu do 21.10.2011 a od 11.11.2011 mi platí nemocenskou sociálka. Kdo mi zaplatí mzdu od 21.10.2011 do 11.11.2011? Existuje nějaká ochranná doba pro případ nemoci po zrušení pracovního poměru a kolik je to dnů?

• #42473 Reply

ivzez

Máte nárok až na nemocenské dávky od 22. dne nemoci.

Náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží pouze za naplánované pracovní směny od 4. do 21. dne. Protože jste po skončení pracovního poměru už neměl naplánovány žádné pracovní směny, nenáleží Vám náhrada mzdy.

• #42474 Reply

ivzez

Ochranná lhůta pro účel nemocenských dávek činí 7 kalendářních dnů po skončení pracovního poměru.

Pokud člověk onemocní v ochranné lhůtě, nemá nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, má nárok až na nemocenské dávky, jež od 22. dne nemoci vyplácí OSSZ.

• #42475 Reply

michaela dominková

Dobrý den, nastoupila jsem do práce 3.9.2011 a dne 8.10.2011 jsem šla marodit po ukončení neschopnosti 1.12.2011 jsem ale neposlala papír o ukončení pouze jsem to zavolala. zaměstnavatel mi zaplatil prvních 22 dní ale nemocenská mi dodedneška nepřišla.Lístek na peníze jsem posílala hned ten týden co jsem onemocněla.

• #42476 Reply

ivzez

Ověřte si u zaměstnavatele, zda/kdy odeslal OSSZ podkladu pro výplatu nemocenských dávek. Je-li u zaměstnavatele vše v pořádku (nezapomněla jste třeba někde podpis?), zatelefonujte na OSSZ a informujte se tam.

Obecně má OSSZ lhůtu 30 dnů po dodání podkladů, ale někdy to trvá déle.

• #42477 Reply

Beata Svecova

Dobry den,chtela bych se zeptat. 23.1.2012 jsem podepsala pracovni smlouvu a normalne nastoupila do prace. Smlouvu mam podepsanou az do 31.12.2012 s 3mesicni zkusebni dobou. 27.1.2012 mi sefova oznamila,ze po me chce,abych si udelala zivn.list a takto pod ni pracovala s tim,ze mam dany plat 75kc/h hrubeho na ZV, coz je smesne. Neucinila jsem tak,ale smlouva mi plynula dal. 30.1.2012 jsem tedy nastoupila na nemocenskou a den pote jsem ji osobne nesla do prace. Tam na me cekalo ukonceni ve zkusebni dobe k datu 31.12.2012-coz je den pote,co jsem nastoupila na NM. Nepodepsala jsem a zamestnavatel mi vyhrozuje,ze mi ukonceni napise ke dni 29.1.2012,ze si vymysli pracovni nekazen. Ja jsem ji ale 1 papir o zruseni ve zkusebni dobe ke dni 31.1. vzala,je tam od nich razitko a podpis. Prosim,poradte,muzu se nejak branit??? Pomuze mi k necemu tento papir jako dukaz nebo co mam vubec podniknout? Zamestnavatel se chce hlavne zbavit toho,aby za me nemusel platit SP a ZP. Dekuji za odpoved.

• #42478 Reply

Beata Svecova

Navic neni tohle Schwazc system??? Kdyz zamestnavatel po me chce, abych u nej delala na zivnostensky list za penize, ktere on mi stanovi? Smesnych 75kc/h -socialni, -zdravotni, -dan??? Z toho mam mit jeste pokuty za zapomenutou hadru v kybli -500kc atd? Vzdyt snad na ZV si sam zivnostnik stanovuje cenu…? Nabidla mi normalni podminky zamestnance, same povinnosti a skoro zadna prava? Takhle se na ZV prece nepodnika, ne? Ja vim, hloupe dotazy, ale ja se ted v tom opravdu topim a vubec nevim, co mam delat. :-(

• #42479 Reply

ivzez

Samozřejmě, že jde o Švarc (podle podnikatele Švarce) systém.

Zásadně nedoporučuji na něj přistupovat, neboť byste porušovala právní předpisy.

Kromě toho byste nepracovala na základě pracovní smlouvy (nebyla byste pod ochranou zákoníku práce), neměla byste nárok na dovolenou, na nemocenskou byste měla nárok až od 22. dne nemoci, a to pouze v případě, že byste si jako OSVČ dobrovolně platila nemocenské pojištění.

Nevztahovalo by se na Vás ani povinné pojištění zaměstnavatele pro případ nemoci z povolání nebo pracovní úraz…

Protože OSVČ zpravidla odvádějí nižší částky na pojistném, měla byste následně i nižší důchod.

• #42480 Reply

ivzez

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době podepisuje ten, kdo jej ruší, nikoliv příjemce. Váš podpis by tedy neznamenal Váš souhlas, pouze byste potvrdila převzetí.

V průběhu zkušební doby mohou obě strany zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Bránit se tedy lze pouze v případě, že by šlo o neplatné zrušení (např. v prvních 21 dnech nemoci nebo uvedení nepravdivého důvodu).

Zašle-li Vám zaměstnavatel písemné zrušení pracovního poměru po uplynutí prvních 21 dnů nemoci, není se čemu bránit.

• #42481 Reply

Tereza Divišová

Dobrý den, 1.2.2012 jsem dostala smlouvu se zkušební dobou na 1 měsíc. Od 6.2.2012 jsem z důvodu zjištění těhotenství a nevolnosti na neschopence. Chtěla bych se zeptat, zda mohu dostat výpověď?

• #42482 Reply

ivzez

Zaměstnavatel může po uplynutí prvních 21 dnů nemoci pracovní poměr (PP) zrušit (zrušení PP ve zkušební době je něco jiného než výpověď, jde o jiný způsob ukončení PP).

Zkušební doba se prodlužuje o dobu překážek na straně zaměstnance (např. nemoc), takže ke zrušení PP může dojít.

Domnívám se, že je zrušení PP dost pravděpodobné, protože zaměstnavatel potřebuje zaměstnance v práci.

• #42483 Reply

miroslav vašíček

Dobrý den prosím vás o radu ohledně výpovědi na neschopence.Pracuji v podniku který zaměstnává cca 3000lidí a hrozí propoušění a šíří se po fabrice informace že ted po novém zákonu tedy od noveho roku 2012 má zaměstnavatel právo ukončit pracovní poměr i když budu na neschopence.je to pro mě jen informaivní zpráva kterou bych chtěl dát potvrzenou ooood vás k nám do podvědomí zaměstnancu.jestly mužete poradit mc vám děkuji nebo případně kde bych našel celé znění tohoto tématu předem vám moc děkuji za váš čas vašíček

• #42484 Reply

Pavlína Valšíková

Dobrý den.

Ukončila jsem pracovní poměr ve zkušební době, den před tím jsem nastoupila na nemocenskou, nemocenský lístek jsem odevzdala bývalemu zamestanvateli. Chci se zeptat – komu mám dát "prodlouzení" nemocenské po 21. dni? Opet bývalému zamestnavateli? Nebo poslat na OSSZ? A komu potom ukončení nemocenské? POchopila jsem dobre, ze behem tech 21 dni nedostanu nic (jen mi byvaly zamestnavatel zaplati zdravotni pojisteni?) a jak je to po 21 dni? Zdrav. pojisteni platí stát? A dostanu již nejaké peníze? Nebo opet nic?

Za odpověď dekuji

• #42485 Reply

ivzez

Po skončení pracovního poměru nemáte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele, protože už jste neměla naplánovány žádné pracovní smněny.

Až od 22. dne nemoci máte nárok na nemocenské dávky.

Podklady pro nemocenské dávky předávejte i nadále bývaléímu zaměstnavateli. OSSZ má na výplatu lhůtu 30 dnů od doručení podkladů, ale někdy to trvá déle.

• #42486 Reply

ivzez

V době nemoci Vám zaměstnavatel může dát výpověď z důvodu rušení nebo přemístění firmy nebo její části, případně může v odůvodněných případech pracovní poměr okamžitě zrušit (např. pro porušení léčebného režimu).

Skončení pracovního poměru nadále upravuje zákoník práce:

http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

• #42487 Reply

Renáta Zeleňanská

Dobrý den,

pracuji ve firmě od 1.2.2012 – zkušební doba mi končí 30.4.2012. Zaměstnavatel mi zatím ústně oznámil, že se mnou PP ukončí ke konci zkušební doby. Jsem od 14.4.2012 v pracovní nezamestnanosti, ale doklad od lékaře jsem zatím neodevzdala. Zaměstnavatel potřebuje moji práci až do konce zkušební doby, nemá za mně náhradu. Takže jsem na nemocenské jen papírově.

Prosím o radu: pokud pracovní neschopnost zaměstnanvateli neodevzdám, budu pracovat a po ukončení pracovního pomeru bych byla ještě dál nemocná – jak to bude s vyplacením mzdy? Bude mi jí zaměstnavatel vyplácet do 21 dnů nemoci? Pokud bych teď odmítla dál pracovat a nastoupila bych na nemocenskou, bude mi zamestnavatel vyplácet náhradu mzdy jen do ukončení zkušební doby? Nevím co je pro mně výhodnější a nevím jak v této situaci postupovat.

Děkuji za pomoc!

• #42488 Reply

Karel Dlouhý

Měla jste možnost neschopenku odmítnout. Pokud jste ji dostala, že nejste schopna práce, neměla byste práci vykonávat.

Pokud Vám zaměstnavatel zruší prac. poměr ve zkušební době, platí ochranná doba 7 kalendářních dnů, kdy vám může být vystavena pracovní neschopnost. Ale protože nebudete v prac. poměru, za 21 dnů nedostanete nic, od 22. dne dostanete nemocenské dávky od státu.

Pokud nastoupíte prac. neschopnost teď, nemůže vám zaměstnavatel zrušit pracovní poměr během prvních 21 dnů.

O dobu neschopnosti se zkušební doba prodlužuje.

• #42489 Reply

Renáta Zeleňanská

Dobrý den, děkuji za odpověď. Takže jsem to pochopila správně, že když teď nastoupím na PN, bude mi vyplaceno po dobu 21 dnů mzda/podpora v nemoci od zaměstnavatele a poté od Sociálního zabezpečení a následně se mi prodlouží o pár dnů zkušební doba? Prosím o Vaši radu. Děkuji.

• #42490 Reply

Renáta Zeleňanská

A ještě dodatek – platí Vaše odpověď – t.j. bude nemocenské hradit zaměstnavatel a prodlouží se o pár dnů zkušební doba – i za okolnosti, že mi zaměstnavatel opakovaně potvrdil ústně, že k 30.4.2012 u něj končím v zkušební době???

• #42491 Reply

ivzez

Rozumíte tomu správně, náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele náleží jenom za pracovní směny naplánované do 21. dne nemoci.

Pokud by pracovní poměr skončil, byl by nárok na náhradu jenom do konce pracovního poměru.

V obou případech by pak od 22. dne nemoci náležela nemocenská od OSSZ (podklady je nutné předávat bývalému zaměstnavateli.)

• #42492 Reply

ivzez

Zrušení pracovního poměru (PP) ve zkušební době je možné pouze písemnou formou (pokud byste onemocněla, mohl by zaměstnavatel PP zrušit nejdříve po uplynutí prvních 21 dnů nemoci).

Ústní oznámení zaměstnavatele ani jeho opakované potvrzení tedy neznamená skutečné zrušení PP k 30. dubnu.

• #42493 Reply

Renáta Zeleňanská

Dobrý den, ještě dotaz: včera 25.4.2012 mi zaměstnavatel odevzdal písemnou formou Zrušení pracovního poměru ve zkušební době k datu 30.4.2012. Vystavení dokumentu je datován k 23.4.2012. Dnes jsem byla na kontrole u lékaře, ten konstatoval, že ještě nejsem zdravá a mám pokračovat v pracovní neschopnosti. Sdělila jsem lékaři, že jsem na pracovní neschopnost z důvodu požadavku zaměstnavatele vykonávat práci ani nenastoupila. Lékař mi tedy předchozí pracovní neschopnost zrušil, potvrzení odebral. Vystavil mi další pracovní neschopnost s kontrolou za 10 dnů, předepsal silné antibiotika. Dnes odešlu nově vystavenou Pracovní neschopnost zaměstnavateli (na pobočku, kde pracuji nebo mám to zaslat na Centrálu firmy, která je v jiném městě?). Prosím o informaci, zda se nástupem na neschopnost odkládá účinnost Zrušení PP a zda mi bude zaměstnavatel vyplácet nemocenskou do 21 dnů nemoci? Nebo jen dny do doby Zrušení PP ve zkušební doby, t.j. do 30.4.2012? A poté až po 21 dnech Sociálka? Děkuji.

• #42494 Reply

jiří š

Byl jsem propuštěn ze zaměstnání v době pracovní neschopnosti (utržený sval v ruce)kdy mě můj zaměstnavatel po marném snažení konečně načapal o 2 hodiny dříve mimo domov při venčení psa,k čemuž ruce nepotřebuji má na toto on nárok i v tomto případě kdy nejsem upoután na lůžko a neberu penicilín. to je diagnoza která se nedá nasimulovat, a její léčení má určitý průběh, tak jsem nepochopil má li tento jedinec nárok mi dělat ze života kvůli ůrazu druhou nápravněvýchovnou skupinu nebo jednalo li se ze strany zaměstnavatele jen o důvod jak se vyhnout placení nemocenské, jednalo se o21 den marození a o 2 hodiny rozdíl.

• #42495 Reply

Karel Dlouhý

Pokud šlo o výpověď podle § 52 h) "poruší-li zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem jinou povinnost zaměstnance stanovenou v § 301a", poraďte se s právníkem a neplatnost napadněte u soudu.

• #42496 Reply

ivzez

V době pracovní neschopnosti je nemocný zaměstnanec povinen dodržovat léčebný režim, a to včetně doby vycházek.

• #42497 Reply

ivzez

Pracovní poměr skončil 30. dubna, náhradu mzdy od zaměstnavatele obdržíte zřejmě jen za 30. duben (pracujete-li v rovnoměrně rozložené pracovní době od pondělka do pátku, připadají na období od 25. do 30. dubna 2012 jenom 4 pracovní směny, ovšem za první 3 směny náhrada mzdy nenáleží).

Trvá-li nemoc dále, máte od 16. května 2012 nárok na nemocenské dávky. Podklady pro výplatu nemocenské předávejte bývalému zaměstnavateli.

• #42498 Reply

ivzez

Upřesňuji (nečetla jsem pozorně):

Protože začátek nemoci byl až 26. dubna, nebudete mít nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele.

• #42499 Reply

Tereza Olšová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na mateřskou, když mě teď zaměstnavatel propustí ve zkušební době. Pracovala jsem od 15. 10. 2010 do 27. 1. 2012 u jedné firmy, poté jsem byla od 28. 1. 2012 do 15. 4. 2012 vedena v evidenci úřadu práce a od 16. 4. 2012 pracuji na smlouvu na dobu určitou do 31. 10. 2012 se zkušební dobou 3 měsíce.Nyní jsem v 5. tt. Zároveň jsem dálkově studovala vysokou školu od října 2009 do května 2011. Poté jsem studium přerušila a od 15. února 2012 do 22. května 2012 jsem pokračovala ve studiu a studium úspěšně ukončila. Mohla bych případně jít na nemocenskou a měla bych pak nárok na mateřskou? Děkuji Tereza

• #42500 Reply

ivzez

Ve zkušební době se pracovní poměr ruší (to je jiný způsob ukončení pracovního poměru), nedává se výpověď.

Pokud byste onemocněla v ochranné lhůtě (7 kalendářních dnů od skončení zaměstnání), měla byste od 22. dne nemoci nárok na nemocenské dávky.

Na mateřskou dovolenou (MD, volno na péči o dítě od zaměstnavatele) mají nárok pouze zaměstnané matky.

—-

Obávám se, že pokud nenastoupíte do nového zaměstnání, nesplníte podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění), ale informujte se ještě u OSSZ.

ČSSZ, PPM:

http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davky/penezita-pomoc-v-materstvi.htm

• #42501 Reply

kačka hir

Dobrý den, pracuji v jedné firmě která nás převzala. Jsem ve zkušební lhůtě. Zaměstnavatel sliboval výhody atd., ale realita je jiná fixní plat a nezaplatí žádné přesčasy ty dělám zadarmo, buzerace, spousta práce navíc kterou nezvládám. Jsem vyřízená psychycky i fyzicky a ktomu mám nově zdravotní problémy. Chci dát výpověd ve zkušební době ze zdravotních důvodu. Musí to být potvrzené lékařem? Pracovní úřad se pak prý líp na dotyčnýho dívá, když to nebylo bezdůvodně.

Děkuji za odpověděd.

• #42502 Reply

Karel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda musím doplácet dovolenou, pokud je mi nařízena ve zkušební době (konkrétně 10 dní celozávodní dovolené) a následně by se mnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr (rozuměj ve zkušební době). Tuto dovolenou samozřejmě nemůžu odmítnout a tak mně zajímá, zda na to zákon pamatuje, v opačném případě by to byl docela podraz. Děkuji za odpověď

• #42503 Reply

ivzez

Ve zkušební době se nedává výpověď, ale pracovní poměr se ruší (stačí napsat "ruším pracovní poměr ke dni …").

Zrušit pracovní poměr můžete z jakéhokoliv důvodu nebo be z uvedení důvodu. Uvedete-li v písemném zrušení zdravotní důvody, neměla by se za předpokladu, že Vám zdravotní důvody potvrdí lékař, krátit podpora. Jinak byste měla po celou podpůrčí dobu nárok na podporu ve výši 45 %.

• #42504 Reply

ivzez

PS:

To potvrzení byste potřebovala až pro úřad práce.

• #42505 Reply

ivzez

Skončí-li pracovní poměr, je zaměstnavatel oprávněn po zaměstnanci vymáhat náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou, na niž nevznikl nárok.

Volno se pak vykáže jako neplacené volno a bude potřeba ještě doplatit zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna.

• #42506 Reply

Rosa

Dobrý den

Prosím o radu 01.09.2012 jsem nastoupila do práce na dohodu pracovní činnosti.Pracovala jsem na turnus.Příplatek za soboty,neděle nebyl vyplacen a tak jsem pracovala za 37,.kč na hodinu.Zaměstnanec mě dal výpověď za to,že jsem si nenechala na sebe řvát a nadávat do blbců.V den kdy mě dal výpověď ústní jsem byla nervozní a tak se stalo,že jsem si vytkla kotník na vypadlé dlaždičce kde po ní zůstala díra.Mám okopírovaný docházkový list,kde je smlouvu i když jsem jí žádala mě nebyl schopen dát,stačí tento doklad k tomu aby,mě zaplatil nemocenskou.

• #42507 Reply

ivzez

Ve zkušební se pracovní poměr ruší (nedává se výpověď). Zrušení pracovního poměru ve zkušební době musí být písemné a musí být doručeno druhé straně. Může obsahovat jakýkoliv důvod nebo žádný uvést nemusíte.

Uvedete-li zdravotní důvody, může úřad práce požadovat jejich potvrzení. Někdy stačí doporučení ošetřujícího lékaře, jindy ÚP uchazeče vyšle ke svému lékaři.

• #42508 Reply

ivzez

I při práci na DPČ jste nemocensky pojištěna, takže pokud byla v DPČ (musí být písemná) sjednána hodinová odměna nebo pracovní doba (případně obojí), budete mít nárok na nemocenskou.

Za úraz na pracovišti budete mít nárok na odškodnění, i kdyby Vám zaměstnavatel neuznal pracovní úraz (odpovídá za stav podlahy).

DPČ trvá dále, protože Vám zaměstnavatel nedal písemnou výpověď (ústní výpověď neexistuje).

• #42509 Reply

ivzez

Pro úplnost:

V DPČ lze sjednat nárok na příplatky např. za práci o víkendu, nebo nárok na dovolenou. Automatický nárok na ně však není.

Na DPČ lze v průměru odpracovat maximálně polovinu stanovené pracovní doby, žádné přesčasy při DPČ neexistují.

• #42510 Reply

bevullka

Dobrý den, chěla bych se informovat na situaci. Momentálně jsem dlouhodobě na nemocenské a tento měsíc mi k 31.10. končí pracovní poměr na dobu určitou. Chtěla bych se zeptat, jestli mi může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr v době mé nemocenské a v případě, že ano, jak mám dále postupovat. Děkuji za odpověď.

• #42511 Reply

Kateřina Burešová

Dobrý den,

od 1.10.2012 do 12.10.2012 jsem pracovala v jedné firmě a od 15.10.2012 jsem začala pracovat v další firmě. V současné době mám zdravotní problémy, které by již byly na neschopenku, ale stále neschopenku oddaluju z důvodu, že mám obavu, že mě následně současný zaměstnavatel vyhodí ze zaměstnání, protože jsem ve 3 měsíční zkušební době. Chtěla jsem se informovat, zda mě v neschopnosti může zaměstanavatel zrušit pracovní smlouvu. A také by mě zajímalo, z čeho se budou vypočítávat případné dávky v neschopnosti, když jsem u zaměstnavatele velmi krátkou dobu. Bude to nějak kráceno? Nebo se to klasicky počítat z měsíční hrubé mzdy?

Děkuji za odpověď

• #42512 Reply

Kristina Novotná

Dobrý den, jsem ve tří měsíční zkušební době od 1.11.2012 a ke dni 19.11.2012 chci pracovni pomer zrusit.Dostanu za odpracovane hodiny mzdu?

• #42513 Reply

Dana M.

PP na dobu určitou jste sjednala dobrovolně, PP skončí uplynutím sjednané doby, tzn, že "Vám zaměstnavatel nic nekončí".

• #42514 Reply

Dana M.

Po uplynutí prvních 21 dnů nemoci může zaměstnavatel PP zrušit.

Nemocenská by se počítala podle toho, kdy by nemoc začala (nebudu vypisovat všechny možnosti).

• #42515 Reply

Dana M.

Jistě.

• #42516 Reply

Miky Dawn

Zdravim

pred 2 dny jsem v arealu v praci upadl, nahlasil to zamestnavateli a rekl my at davam pozor.o 2 dny pozdeji me propustil 5 dni pred skoncenim skusebni doby, nyni mam narazeny rameno a ukonceni jsem nepodepsal, muzu jit na neschopenku?kdo a jak my ji bude platit kdyz za 5 dni my skonci skusebni doba?

diky

• #42517 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

zaměstnavatel může kdykoliv během zkušební doby pracovní poměr zrušit bez udání důvodu. Jde o jednostranný úkon, stačí že Vám zaměstnavatel ukončení pracovního poměru předá písemně, podepisovat nic nemusíte. Na výplatu nemocenské máte nárok tehdy, pokud na ni nastoupíte během trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení. V takovém případě Vám ale nemocenská bude vyplácena až od 22. dne Vaší nemoci. Pokud k Vašemu úrazu došlo přivýkonu práce, mohlo by se jednat o pracovní úraz – záleží ale na tom, zda vše bylo jako pracovní úraz ohlášeno a hlavně sepsáno. V opačném případě by bylo prokazování pracovního úrazu dost obtížné.

• #42518 Reply

karina pavlovska

Dobrý den,

aktuálně jsem ve zkusební době a dělám povolání kde je rozhodující mít zdravý hlas a dobrý hlasový projev. Dlouhodobě jsem ale nastydlá,mám záchvaty kašle a nepůsobí to hezky a i pro mě je to už neúnosné. Navíc jsou mi za to i ztrhávány body a následně provize. Když půjdu na nemocenskou,může mě zaměstnavatel vyhodit?

Děkuji za odpověď

• #42519 Reply

Lucie Štípalová

Dobrý den, 1.3.2013 jsem změnila povolání a nastoupila k novému zaměstnavateli na dobu určitou 1 rok. Bohužel jsem dostala výpověď ve zkušební době s ukončením pr. poměru k 30.4.2013 Protože nemám odpracovaných 12 měsíců (jsem absolventem VŠ), chci se nastoupit na nemocenskou. Když nastoupím před ukončením prac. poměru třeba 29.4. bude mi placena náhrada mzdy od zaměstnavatele, ikdyž mi pak pracovní poměr skončí? Děkuji za informaci. Či mám nárok na podporu v nezaměstnanosti(nebo nějakou jinou dávku) když mám odpracovaných pouze 10 měsíců?

• #42520 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

během zkušební doby s Vámi může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr kdykoliv a to i bez udání důvodu. Pokud byste nastoupila na nemocenskou, nemůže tak učinit pouze během prvních 21 dní nemoci, kdy Vám vyplácí náhradu mzdy. Později s Vámi pracovní poměr zrušit může.

• #42521 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

jestliže nastoupíte na nemocenskou až těsně před koncem pracovního poměru, budete prvních 21 dní nemoci bez finančních prostředků. Náhradu mzdy totiž zaměstnavatel vyplácí až od 4. dne nemoci za předpokladu, že pracovní poměr trvá. Vzhledem k tomu, že Váš pracovní poměr již mezitím skončí, dostala byste až od 22. dne nemoci nemocenskou z OSSZ. Během nemoci byste se také nemohla evidovat na úřadě práce a od 1.5. do 21. dne nemoci by Za Vás nikdo neplatil zdravotní pojištění – musela byste si ho zaplatit sama. Jestliže nemáte během posledních dvou let odpracováno 12 měsíců, pak Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti skutečně nevznikne.

• #42522 Reply

Eva Smetana

Dobry den,

od 1.3.2013 jsem byla registrovaná na pracovním uradě. 29.4.2013 jsem podepsala novou pracovni smlouvu a 2.5.2013 jsem dostala vypoved ze strany zamestnavatele. Nestacila jsem se odhlasit z pracovniho uradu. Ted nevim jestli se ma tato situace hlasit. A jestli prijdu o socialni davky z pracovniho uradu?

Dekuji za odpoved.

• #42523 Reply

ivzez

Ve zkušební době nejde o výpověď, nýbrý o zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Samozřejmě že jste povinna úřadu práce všechny změny nahlásit.

Nástup do nového zaměstnání jste měla ÚP ohlásit nejpozději 6. května, ukončení musíte nahlásit do 10. května včetně.

Jestli jste nevyčerpala celou podpůrčí dobu, budete mít nárok na její zbytek. Ovšem podpora se bude počítat již z nového zaměstnání.

Pozor:

Lhůta 8 kalendářních dnů se nevztahuje na nekolidující zaměstnání. To je třeba úřadu práce nahlásit a doložit nejpozději v den nástupu.

• #42524 Reply

ivzez

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době (ZP § 66) není výpověď (ZP, § 52).

• #42525 Reply

Eva Nováková

Zrušeni pracovního poměru ve zkušební době ze strany zaměstnance,má nárok na podpůrčí dobu první dva měsíce 65% nebo po celou dobu jen 45%,když splnuje nárok.děkuji za opdověd.

• #42526 Reply

Vladimíra Nováková

Pokud jste zrušila Vy sama jako zaměstnanec pracovní poměr ve zkušební době, záleží na tom, zda jste jej zrušila z vážného důvodu či nikoliv. Vážným důvodem je například péče o dtíě do čtyř let věku, docházka dítěte do předškolního zařízení, povinná školní docházka nebo péče o osobu závislou na péči jiné osoby. Pokud jste zrušila pracovní poměr z vážného důvodu, budete dostávat při splnění podmínek podporu ve standardní výši, pokud jste zrušila pracovní poměr bez vážného důvodu, bude Vám již od počátku podpora krácena na 45% Vašeho průměrného čistého výdělku.

• #42527 Reply

Jana jana

JSEM V TŘí MĚSÍČNÍ ZKUŠEBNÍ LHŮTĚ t.j.28.05-28.08.DNES JSEM ONEMOCNĚLA.MÁM NÁROK NA NEMOCENSKOU NEBO NA NĚJAKOU DÁVKU,?Pracovní poměr mi mi neprodlouží.Tdy propustí mě po 3měsíční zk.době. Děkuji

• #42528 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

pokud jste onemocněla a nastoupíte na neschopenku ještě během trvání pracovního poměru nebo do 7 dní od jeho skončení, máte na nemocenskou nárok. Zkušební doba se Vám ale o dobu trvání nemoci prolouží. Zaměstnavatel nemůže pracovní poměr ukončit/zrušit během prvních 21 dní nemoci, kdy Vám bude vyplácet náhradu mzdy. Od 22. dne nemoci s Vámi může pracovní poměr zrušit.

• #42529 Reply

Jana jana

Dne 27.08.2013 jsem onemocněla ve zk.době,která byla 28.05.2013-28.08.2013.Bohužel 27.08.2013 mě lékař poslal na neschopenku z důvodu zhoršení mého psychického stavu po synově smrti.CHtěla bych poprosit o radu zda mám nárok na nemocenskou.řekli mi ,že ještě 21dní by mi měl platit nemocenskou.Potom mě propustí .Mohu se jít potom zaregistrovat na UP i když budu v pr.neschopnostu.Apokud ano tak na co mám ze strany UP nebo státu nárok?.Moc děkuji za radu

• #42530 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že jste onemocněla ve zkušební době, Vaše nemoc prodlouží zkušební dobu právě o dobu Vaší nemoci. Zaměstnavatel s Vámi přitom nemůže pracovní poměr ukončit během prvních 21 dní nemoci, od 22. dne nemoci jej ale uončti může. Od 4. do 21. dne nemoci Vám bude vyplácet náhradu mzdy, pokud bude Vaše nemoc trvat, budete mít od 22. dne nemoci nárok na nemocenskou, kterou Vám bude vyplácet OSSZ. Během pracovní neschopnost se nemůžete evidovat na úřadě práce, i kdyby Váš pracovní poměr mezitím skončil. Na úřadě práce se můžete zaevidovat až po skončení pracovní neschopnosti a pracovního poměru. Při splnění zákonných podmínek budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro posouzení nároku na případné další dávky uvádíte málo informací.

• #116305 Reply

cialis
  • #158347 Reply

Františka Nešporová

Dobrý den,

K 1.6.2017 jsem nastoupila do práce, ale od 21.6. jsem dosud na nemocenské.
    Se zaměstnavatelem jsem se dohodla na rozvázání pracovního poměru k 11.7.2017.

Zajímalo by mě, zda po dobu pracovní neschopnosti zasílám lístek na peníze i nadále bývalému zaměstnavateli a jak je to po dobu pracovní neschopnosti se zdravotním pojištěním?

Děkuji za Vaši odpověď.

Františka Nešporová

Odpověď na téma: výpověď ve zkušební době a nemocenská
Informace o uživateli: