výpověď ve zkušební době po dobu nemoci

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru výpověď ve zkušební době po dobu nemoci

Zvolené téma obsahuje celkem 9 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 8 let, 10 měsíců.

• Autor

Barbara

Dobrý den, prodlužuje se zkušební doba zaměstnance o jakoukoli nemoc (i v případě prac. úrazu)?

Děkuji

• #44022 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, podle §35 odst. 2 ZP platí: O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

• #44023 Reply

Jana Sůvová,Ing.

Hezký den. Obracím se na Vás s prosbou. Dne 2.1.2008 jsem uzavřela pracovní poměr s tříměsíční zkušební dobou. Bohužel jsem po odpolední směně upadla v noci na dvoře, když jsem vynášela popel a zlomila si levý ramenní kloub.Od 10.1.2008 mám pracovní neschopnost. Od zaměstnavatele mi došel dopis, že se mnou zrušují pracovní poměr ve zkušební době dle § 66 Zákoníku práce a navíc ke dni převzetí této písemnosti. Nezdá se mi to, je to nejen v rozporu s dobrými mravy, ale dát tímto způsobem v neschopnosti výpovědˇje divné. Přeci jsem neupadla a nezlomila si rameno schválně! Obracím se na Vás, zda je možné tímto stylem dát pracovníkovi výpovědˇ. Děkuji Vám za odpovědˇ, nevím, jakým způsobem zjistit platnost výpovědi. Ing. Jana Sůvová

• #44024 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, dobré mravy můžete namítat stěží. Podle §66 ZP je možné zrušit PP ve zkušební době bez ohledu na pracovní neschopnost zaměstnance a to i bez uvedení důvodů. Od 1.1.2009 bude platit, že to nelze v prvních 14 dnech nemoci, ale v současné době tato věta druhá odstavce 1 není ještě účinná. Je to rozhodnutí zaměstnavatele, při kterém Váš úraz nehraje žádnou roli.

• #44025 Reply

Lucia Janská

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat na jednu věc. Dne 1.8.2008 jsem uzavřela pracovní poměr se zkušební dobou na dva měsíce a smlouvou na určito do konce roku. 27.8.2008 jsem měla pracovní úraz a teď jsem na neschopence. Zajímalo by mě, když jsem na neschopence jestli se mi posune i zkušební doba?

• #44026 Reply

Karel Dlouhý

Jak je uvedeno níže:

Podle §35 odst. 2 ZP platí: O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

• #44027 Reply

Radmila

Dobrý den,

1.8.2008 jsem podepsala pracovní smlouvu se zkušební lhůtou na 3 měsíce.Od 16.10.jsem práceneschopná a ke 4.11.mi došlo od zaměstnavatele doporučeně oznámení o ukončení pracovního poměru

Chci se Vás zeptat touto cestou, jestli mi bude i nadále vyplácena "nemocenská" vypočtená z průměru jako doposud. Děkuji a přeji hezký den.

• #44028 Reply

Radmila

Ještě bych se Vás ráda zeptala, proč mě zaměstnavatel nutil podepisovat dodatek ke smlouvě i v době pracovní neschopnosti…říkal,že je to jen formalita, že se nic nemění…Smlouvu jsem podepisovala 1.8., práceneschopná jsem od 16.10.a 23.10.jsem byla nucena pod jistými "výhružkami"podepsat dodatek, kde je změna pouze v tom, že pracovní doba je ružná (oproti původní – poloviční úvazek-20hodin týdně)…Nějak se mi to nezdálo,ale zaměstnavatel dojel až domů a abych měla klid (zrovna jsem brala antidepresiva-úmrtí v rodině), tak jsem to podepsala.A teďmi ke všemu došla ta výpověď ke 4.11.2008.Změní se něco,popřípadě může se odvolat,když jsem to podepisovala pod nátlakem a pod vlivem antidepresiv?Děkuji

• #44029 Reply

Radmila

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi pružnou pracovní dobou a prací na poloviční úvazek?Zaměstnavatel trval na tom,ať podepíši dodatek ke smlouvě, kde byla uvedena právě pružná pracovní doba (jinak jsem měla poloviční úvazek 20h týdně).Smlouvu jsem podepisovala 1.8.2008,dodatek mi přivezl osobně zaměstnavatel domů,protože marodím a pod nátlakem a vlivem antidepresiv jsem to podepisovala k 23.10. a jelikož jsem ve zkušební době,tak mi poštou poslal i výpověď ke 4.11.2008. Nějak se mi to nezdá a ráda bych věděla,proč trval na tom podpisu k dodatku…

• #44030 Reply

Mgr. Oldřich Topka

To jsou dvě odlišné věci. Pružná pracovní doba stanoví úsek, kdy je zaměstnanec povinen být na pracovišti a ve zbytku si určuje sám, kdy přijde nebo odejde z práce, přičemž ale musí naplnit svou pracovní dobu. Poloviční úvazek stanoví rozsah pracovní doby. Co ho vedlo k tomu, aby požadoval podpis dodatku není zřejmé, zvlášť pokud Vám zrušil PP ve zkušební době, ve které lze PP ukončit i bez udání důvodu.

Odpověď na téma: výpověď ve zkušební době po dobu nemoci
Informace o uživateli: