Výpověď ve zkušební době pokud jsem na nemocenské

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověď ve zkušební době pokud jsem na nemocenské

Zvolené téma neobsahuje zatím 5žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Helena Kovářová a poslední změna je stará 4 roky, 3 měsíce.

• Autor

Martina Šubrtová

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda mohu dát výpověď ve zkušební době, pokud jsem na nemocenské a zda mi potom plyne ochranná lhůta od zaměstnavatele a jak dlouho. Kdy mi skončí pracovní poměr u zaměstnavatele – dnem ukončení neschopenky nebo bych se musela evidovat na úřadu práce ještě v trvání pracovní neschopnosti? Neprodlužuje se zkušební doba o dobu nemocenské? Děkuji za odpověď.

• #42659 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, zrušit pracovní poměr můžete i v průběhu nemocenské. Ochranná lhůta Vás zajímat nemusí. Jestliže budete v pracovní neschopnosti i po skončení pracovního poměru, tak Vám nemocenská bude náležet i nadále. Pracovní poměr skončí dnem, ke kterému ho zrušíte. Nejde totiž o výpověď, jak nesprávně píšete, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Na ÚP se zaregistrujete až po skončení pracovní neschopnosti.

• #42660 Reply

lucie císařová

Dobrý den, mám problém a nevím, jak si poradit, proto žádám Vás o radu a pomoc. dne 14.1 jsem nastoupila na nemocenskou a ten samý den jsem doručila do práce neschopenku. Jsem ve zkušební době. Dnes-to jest 23.1. mi přišla výpověď a to datovaná ke dni 15.1. Což mi přijde nesprávné, kdo mi nemocenskou proplatí, jak je to možné, dát mi výpověď zpětně? Moc prosím o radu, nevím, co mám dělat. Jednání zaměstnavatele mi nepřijde vůbec seriˇozní a snad i nesprávné.Děkuji

• #42661 Reply

lucie císařová

dodatek k předchozí otázce..Komu mám dát konec neschopenky, mám ji poslat bývalému zaměstnavateli? ještě týden neschopenku mám, mám ji pak přinést na pracák, kde se musím registrovat, nebo ji dát zaměstnavateli?děkuji

• #42662 Reply

Beata Dolejší

Dobrý den chtěla bych se zeptat,co mám dělat,když jsem dostala výpověd ve zkušební lhůtě,ale jsem těhotná a na neschopence,která mi začala dne 21.1.2008. Dnes 23.1.2008 mi bylo doporučenou poštou sděleno zaměstnavatelem ukončení pracovního poměru ve zkušební době podle § 66 zákona 262/2006 Sb.Může mi takto zaměstnavatel ukončit pracovní poměr?A co se stane s mojí neschopenskou?Děkuju předem za odpověd. Dolejší

• #42663 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na ÚP se zaregistrujete až po skončení pracovní nesschopnosti. Po dobu pracovní neschopnosti se totiž nemůžete stát uchazečem o zaměstnání. Neschopenku pošlete původnímu zaměstnavateli.

• #42664 Reply

Beata Dolejší

Že jsem těhotná jsem zaměstnavateli oznámila ještě před nástupem na nemocenskou, otázkou je zda se do 14 denní ochranné lhůty započítává i fakt, že jsem 7.1.2008 nastoupila do pracovní nechopnosti u praktického lékaře. Tato neschopnost mi byla k 21.1.2008 ukončená, ale vzhledem k mému stavu mi byla od 21.1.2008 vystavená nová neschopenka mým ošetřujícím gynekologem.

• #42665 Reply

Martina Šubrtová

Ještě dodatek k mému dotazu:

Pokud tedy dojde zrušení pracovního poměru v době pracovní neschopnosti, komu nebo které instituci mám odevzdávat případně lístek na peníze a ukončení pracovní neschopnosti?

• #42666 Reply

Martina Šubrtová

Pokud tedy zruším pracovní poměr v době pracovní neschopnosti, ale zároveň v trvání zkušební doby a do zrušení pracovního poměru uvedu datum končící zkušební doby, ale trvá mi pracovní neschopnost, ke kterému datu se mnou bude ukončen pracovní poměr? K datu ukončení pracovní neschopnosti nebo k datu uvedenému na tiskopisu k ukončení pracovního poměru?

• #42667 Reply

Beata Dolejší

Dobrý den,můžete mi prosím odpovědět na můj dodatek. Je to pro mě důležité. Děkuju předem. Dolejší.

• #42668 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, pracovní poměr končí uplynutím výpovědní doby nebo dnem sjednaným v dohodě o rozvázání pracovního poměru. Trvání pracovní neschopnosti s tím nemá nic společného.

• #42669 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, vše odevzdáte (bývalému) zaměstnavateli. Informujete se u Vaší mzdové účetní.

• #42670 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, na serveru je velké množství dotazů, není možné odpovídat na všechny současně. Příště své dotazy neurgujte, žádný automatický nárok na odpovědi Vám nevzniká. Přečtěte si pravidla diskuzí – http://www.pravnik.cz/pravidla-forum.html.

Máte-li podezření na nesprávný postup zaměstnavatele, obraťte se na Oblastní inspektorát práce. Ten dohlíží na dodržování pracovněprávních předpisů a jeho pracovníci by Vám měli poradit jak v celé věci postupovat.

• #42671 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, nemocenská Vám zůstává zachována, i když pracovní poněr skončí.

• #42672 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ve zkušební době nedochází k výpovědi, ale ke zrušení pracovního poměru ve zkušební době. A k tomu může dojít i v době nemocenské. Bývá to tak, že zaměstnavatel se rozhodne právě na základě toho, že zaměstnanec na delší dobu onemocní v krátké době po nástupu.

• #42673 Reply

Simona Hillerová

Dobrý den, prosím o radu: Mám smlouvu na dobu určitou do 30. 6. 2008. Zkušební dobu jsem měla pouze měsíční, ta už mi skončila. Jsem od 8.2. na nemocenské a chci dát výpověď. Současně ještě nemám najité nové zaměstnání. Prosím, poraďte jak postupovat při podání výpovědi.

Mnohokrát děkuji.

• #42674 Reply

jitka kotěšovská

Dobrý den,můj syn pracuje u živnostníka od 5.11.07 má prac.smlouvu na dobu neurčitou s tří měsíční zkuš.dobou,ta teto měsíc ulynula.Problém je ten,syn si našel lépe placené místo,což se zaměstnavateli nelíbilo a vzkázal synovi,že má sedět doma,žepro něj nemá momentálně praci.Je toto možné?Aza jaký plat?Ode dneška je syn na neschopence.Jak má dale postupovat,Nová firma ho zaměstná od 1.3.08.Děkuji za radu

• #42675 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Pro paní Kotěšovskou : Dobrý den, příspěvky se vkládají samostatně a nikoliv jako odpověď na dotaz jiného. Jinak to vede k nepřehlednosti v odpovědích.

Jestli nemá zaměstnavatel pro syna práci, je to překážka na jeho straně a synovi náleží náhrada mzdy. Jestli mu tyto náhrady nebudou zaplaceny, bude se muset obrátit na soud. Jinak v době nemocenské mu plynou dávky z nemocenského pojištění, jiný nárok mu v době pracovní neschopnosti nevzniká.

• #42676 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Pro paní Hillerovou : Dobrý den, výpověď podáte zcela normálně. Sepíšete ji a doručíte zaměstnavateli. Na tom není nic složitého. Důvody uvést můžete, ale nemusíte.

• #42677 Reply

Dara Halova

Mam dotaz,jsem 1 apul mesice zamestnana u jedne firmy ve zkusebni dobe do 31.5.2008 ,nyni jsem zacala marodit od patku 11.4.2008 po predani neschopenky,jsem se dozvedela,ze me chteji propustit z duvodu- nejsem k te praci.Ptam se,kdo plati nemocenskou v tomto pripade a jestli me mohou i takto propustit.Je nejaka ochranná lhuta? Dekuji za odpověd.

• #42678 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, ve zkušební době Vás mohou propustit snadno i v době nemoci. Ochranná lhůta je 7 dnů, ale vy již marodíte, takže ji patrně nevyužijete. Nemocenskou vždy platí stát. Rozdíl je pouze v tom, kdo Vám zasílá nemocenskou. U firem do 25 zaměstnanců je to firma u větších pak peníze vyplácí přímo OSSZ.

• #42679 Reply

Víťa Mácová

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. 3.3.2008 jsem nastoupila do "velké organizace" se zk. dobou tři měsíce. 29.3.2008 jsem onemocněla.Neschopenka stále trvá. Já jsem dostala k 30.4.2008 výpověď. vím, že je možné dostat výpověď, ale není mi jasné, kam se mám jít vlastně nahlásit. Na ÚP mě nechtějí, protože jsem na neschopence stále. Na OSSZ pro oblast mého trv. bydliště mě také nechtějí, protože tam nespadá organizace, ve které jsem pracoval. Tj. "velká organizace", ne "malá". Tím pádem vůbec nevím, kam mám jít, jestli mám nárok na nějaké dávky nemocenské, případně vlastně od koho. Kdo platí soc. a zdrav. pojištění, zda já nebo bývalý zaměstnavatel, ale proč? Když už mám výpověď dávno doma?

Prosím poraďte. Děkuji. V.M.

• #42680 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, u velké organizace zprostředkovává výplatu nemocenských dávek přímo zaměstnavatel. Takže neschopenku a doklady k nemocenské by jste měl předat zaměstnavateli. Jestliže jste totiž marodila před zrušením PP ve zkušební době a pracovní neschopnost trvá i po jeho skončení, pak podle zákona o nemocenském pojištění máte nárok na výplatu nemocenské. Na ÚP se můžete registrovat hned po skončení nemoci, aby Vám dál běželo zdravotní pojištění. Sociální za Vás ale nebudou platit ani na ÚP.

• #42681 Reply

Lucia Janská

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na jednu věc, která mě velice zajímá. Dne 1.8.2008 jsem navázala pracovní poměr u jedné firmy, kde sem podepsala smlouvu zatím na určito se zkušební dobou dva měsíce. Koncem měsíce srpna tohoto roku jsem si způsobila pracovní úraz a teď mám pracovní neschopnost. Zajímá mě, když jsem byla měsíc v práci a navíc ve zkušební době, jestli se mi ta zkušební doba prodlouží, když mám teď neschopenku? Děkuji za odpověď.

• #42682 Reply

Karel Dlouhý

Ano, zkušební doba se prodlužuje.

Ale i v době neschopnosti může být zrušen pracovní poměr ve zkušební době – jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance.

• #42683 Reply

Zdenka Coufalová

Dobrý den,

jsem čerstvě po VŠ a nyní jsem dostala výpověď ve zkušební době. Odpracováno mám celkem pouhých 5 měsíců (v současné firmě 2 měsíce). Zkušební doba by mi končila 16.12. 2008. Jelikož jsem měla zdravotní problémy, dostala jsem výpověď bez důvodu, jak zákon ve zkušební době umožňuje. Bohužel jsem byla poctivá a přišla do zaměstnání i s neschopenkou, abych udělala podstatné věci a předala věci kolegyni, abych zamezila problémům v době mé nepřítomnosti. Večer dne 21.11.2008, kdy jsem již byla na neschopence, mi byla předána před cca 3 svědky výpověď, kterou jsem odmítla podepsat s datem účinnosti dne 21.11.2008, to jest dnem mého prvního dne pracovní neschopnosti, napsána však byla již 20.11.2008. Můj dotaz je směrován tam, zda mám nárok na nemocenskou, či ne a v případě že ano, tak zda mi bude vyplácena státem nebo bývalým zaměstnavatelem. Předem vám velice děkuji za váš čas a radu.

• #42684 Reply

Karel Dlouhý

Nedostala jste výpověď, ale zrušení prac. poměru ve zkušební době.

Nárok na nemocenské dávky máte, bude je vyplácet stát prostřednictvím bývalého zaměstnavatele (nebo u malých organizací do 25 osob prostřednictvím OSSZ).

• #42685 Reply

Zdenka Coufalová

Velice Vám děkuji za odpověď.

• #42686 Reply

Eva Ivanová

od roku 2006 jsem v plném invalidním důchodu. Než jsem se dostala do tohoto důchodu, pracovala jsem v jedné firmě a do konce zkušební doby mi chyběl asi 1 týden když jsem onemocněla a už jsem do práce nenastoupila. Potvrzení o pracovní neschopnosti jsem zaměstnavateli poslala doporučeně týž den, kdy mi lékařka PN ukončila. Za 18 dnů poté mi přišlo jednostranné "Zrušení pracovního poměru dle ZP podle paragrafu 58 ve zkušební době" zpětně k datu, od kterého mi byl přiznán invalidní důchod.

Nemám ještě důchodový věk a nevím jestli mi důchod bude zachován až do vzniku nároku na starobní důchod, proto jsem tento jednostranný akt ze strany zaměstnavatele ignorovala a výpověď jsem nepodepsala ani nezaslala zpět zaměstnavateli. Nyní jsem zjistila ve své zdravotní pojišťovně, že můj zaměstnavatel se mnou ukončil pracovní poměr bez mého souhlasu a aniž by mi poslal například zápočtový list.Nevím co mám nyní dělat. Poraďte. Děkuji

• #42687 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, a co byste teď po 2 letech chtěla dělat? Jak jste si představovala, že ukončíte pracovní poměr nebo pokud ne, že budete plnit své povinnosti z pracovního poměru?

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je jednostranný akt – k tomu zaměstnavatel Váš souhlas přece nepotřeboval. Na vydání zápočtového listu máte právo, měla jste to urgovat (resp. o něj můžete požádat nyní).

Pokud Vám v budoucnu bude PID změněn na ČID, tak si pak budete hledat vhodné zaměstnání.

• #42688 Reply

Simona Hladká

Dobrý den, ctěla jsem se zeptat: dne 24.1. mi končila tčí měsíční zkušební doba, dne 20.1.2009 mi byl pracovní púoměr ukončen. 21. 1. jsem šla na neschopenku. Týká se také mě ochranná lhůta? Bude mi vyplásena nemocenská? děkuji za odpověď.

• #42689 Reply

Karel Dlouhý

Ano, nemocenské dávky budou vyplaceny (ale až od 15. dne prac. neschopnosti).

• #42690 Reply

pavel smrčka

Dobry den. Prosim o radu. Manzelka po 4 mesicich na uradu prace (predtim pracovala 8 let) nastoupila 1.1.2009 do zamestnani na castecny uvazek. Temer v zapeti jsme zjistili, ze je tehotna a na doporuceni lekare nastoupila na nemocenskou.Problem je v tom ze ma sjednanu 3 mesicni zkusebni dobu a zamestnavatel uvazuje o vypovedi ve zkusebni dobe. Jak se prosim budou vypocitavat (je-li narok) davky nemocenske a nasledne materske v pripade vypovedi? Manzelka ma jeste dohodu o pracovni cinnosti u jineho zamestnavatele.Bude se i ta zapocitavat do davek? Velice dekuji za odpoved. Ing. Pavel Smrcka

• #42691 Reply

Laura Vítková

Dobrý den,nastoupila jsem do práce a po měsíci a půl jsem musela jit na nemocenskou. V průběhu nemocenské mi skončila zkušební doba, a nyní měsíc a půl poté, budu končit nemocenskou, ale zároveň chci ukončit pracovní poměr. Mohu dát výpověď ještě ve zkušební době i když už v ní dávno nejsem? Děkuji za odpoveď.

• #42692 Reply

Karel Dlouhý

§35 (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36 odst. 1).

§35 (2) O dobu překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, se zkušební doba prodlužuje.

Tedy v průběhu nemocenské Vám zkušební doba neskončila! Tedy pokud stále ta prac. neschopnost trvá, tak jste ve zkušební době a ta pak bude pokračovat i po nástupu do zaměstnání, pokud neproběhne celá.

Nedáte výpověď, nýbrž zrušení pracovního poměru ve zkušební době:

§66 (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

§66 (2) Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru podle odstavce 1 má být doručeno druhému účastníku zpravidla alespoň 3 dny přede dnem, kdy má pracovní poměr skončit.

• #42693 Reply

Jaroslav Chudomský

Dobrý den,podal jsem výpověď,která mi měla skončit k 31,3,2010.Od 25,3,2010 jsem v pracovní neschopnosti.Chci se zeptat jestli má zaměstnavatel povinnost mi zaplatit 14.dní pravovní neschopnosti,nebo jen poměrnou část do 31,3,2010.Děkuji, s pozdravem Chudomský

• #42694 Reply

Karel Dlouhý

Jenom do 31. 3., kdy pracovní poměr skončil.

• #42695 Reply

Jan Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Jsem ve zkušební době nemocen a k 30.6.2010 mi lékař ukončil neschopenku a já zároven k 30.6.podal „zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstnancem“. Nemocen jsem byl od 15.6. a do zamestnani jsem nastoupil 1.6.2010.

Zaplatí mi ted ve výplatě i nemocenské davky nebo jen dobu od 1. do 15.6 kdy jsem chodil do práce?

• #42696 Reply

Karel Dlouhý

Za prvních 14 dní nemoci nejsou nemocenské dávky, ale náhrada mzdy (kromě prvních 3 dní).

To máte dostat ve výplatě.

• #42697 Reply

Jan Petr

To ano, ale slyšel jsem, že pokud po ukončení nemoci následuje to ukončení poměru ve zkušební době zaměstnancem, tak na náhradu mzdy nemám nárok.. Tak právě nevím, na čem jsem.

• #42698 Reply

Erik Nový

Dobrý den. Chtěl bych Vás požádat o radu. Od 1. listopadu jsem v zaměstnaneckém poměru. Mám sjednanou 3-měsíční zkušební dobu. Od začátku prosince jsem na neschopence. Hned po skončení pracovní neschopnosti bych chtěl podat výpověď ve zkušební době. Pokud bych chtěl stihnout podat výpověď ve zkušební době, je nutné dodržet tzv. pořádkovou lhůtu (výpověď doručit zaměstnavateli 3 pracovní dny před dnem, kdy má pracovní poměr skončit)? Konec ledna připadá na pondělí, stačilo by podat výpověď ve čtvrtek nebo v pátek, tj. 27. nebo 28.1.2011? Předem děkuji za odpověď.

• #42699 Reply

Erik Nový

Dobrý den, ještě mne s tímto tématem napadla jedna otázka. Je možné podat výpověď v den, kdy byla ukončena pracovní neschopnost a zároveň podat výpověd k tomuto dni? Příklad: pracovní neschopnost skončí k 17.1.2011 , je možné k tomuto dni podat výpověď ve zkušební době zaměstnancem?

• #42700 Reply

Karel Dlouhý

Pokud dáte výpověď, pak se bude od 1. dne následujícího měsíce počítat 2 měsíční výpovědní dobva a až potom pracovní poměr skončí.

Vy můžete dát zrušení pracovního poměru ve zkušební době.

Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (dále jen „oznámení“) má být dle zákoníku práce zpravidla doručeno druhému účastníkovi alespoň tři dny přede dnem, v němž má pracovní poměr skončit. Toto ustanovení však nemá kogentní povahu (srov. slovo "zpravidla"). Zrušení pracovního poměru ve zkušební době proto není neplatným právním úkonem jen proto, že zrušovací projev byl druhému účastníku doručen později, než toto ustanovení předpokládá nebo že mu byl doručen v den předpokládaného skončení pracovní poměru, ledaže by předchozí oznámení bylo účastníky sjednáno jako podmínka pro rozvázání pracovního poměru (obdobně jako podmínka písemné formy oznámení).

http://www.epravo.cz/top/clanky/zruseni-pracovniho-pomeru-ve-zkusebni-dobe-je-to-opravdu-tak-snadne-57748.html

• #42701 Reply

Karel Dlouhý

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době můžete učinit i v průběhu pracovní neschopnosti.

• #42702 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

ve zkušební době můžete PP zrušit bez uvedení důvodu v den, kdy chcete v zaměstnání skončit. (Výpověď je něco jiného.)

• #42703 Reply

Jiřina Špačková

Dobrý den,

od 15.11.2010 jsem nastoupila do 3 měsíční ZD. Zaměstnavatel mi však vypisoval až příliš mnoho dní neplaceného volna, proto jsem se rozhodla PP zrušit. Avšak než jsem tak učinila, stal se mi úraz a byla jsem tedy 26.1.2011 nucena odejít na "nemocenskou". Ta se určitě protáhne až do skončení zkušebního období (tj. 15.2.2011). Pokud já nebo zaměstnavatel ukončíme PP ještě nyní před vypršením ZD, bude mi zaměstnavatel stále platit "nemocenskou" až do doby jejího vypršení i kdyby přesáhla ZD?

• #42704 Reply

Karel Dlouhý

"Zaměstnavatel mi však vypisoval až příliš mnoho dní neplaceného volna" – na to nemá právo, je povinen přidělovat práci nebo platiti náhradu při prostojích.

Zkušební doba se prodlužuje o dobu nemoci.

Zaměstnavatel nemůže zrušit prac. poměr v prvních 21 kal. dnech nemoci. Neboť 21 dní nedostáváte nemocenské dávky, nýbrž náhradu mzdy od zaměstnavatele. Pokud je nemoc delší, od 22. dne dostáváte nemoceneské dávky od státu a ty budete dostávat, dokud prac. neschopnost bude trvat, i když mezi tím skončí pracovní poměr.

• #42705 Reply

Jana

Dobrý den,

dostala jsem výpověď ve zkušební době,ale čtyři pracovní dny před ukončením jsem onemocněla. Bude mi zaměstnavatel platit jen jeden den nemoci,nebo až do 21 dní i když už nebudu zaměstnancem?

• #42706 Reply

S přáním pěkného dne posílám dotaz,

dne 28.03. 2011 jsme oznámili zaměstnanci, že s ním ukončíme pracovní poměr ve zkušební době dne 31. 03. 2011. Výpověď zaměstnanec podepsal a odbržel. Druhý den 29.03.2011 nám doručil doklad o dočasné pracovní neschopnosti.Můžeme se zaměstnancem ukončit pracovní poměr k 31.3.2011, když s výpovědí souhlasil a je stále v pracovní neschopnosti? Děkuji za dotaz

• #42707 Reply

Josef Lukas

Dobrý den,

dostal jsem výpověď ve zkušební době,ale dva pracovní dny před ukončením jsem onemocněl. Bude mi zaměstnavatel platit jen jeden den nemoci,nebo až do 21 dní i když už nebudu zaměstnancem?

• #42708 Reply

Helena Kovářová

Dobrýden dne 12.6.2013 jsem dostala výpověď ve zkušební době.Zítra po dlouhodobých prodlémech půjdu na neschopenku.Prosím jak to budu mít s proplacením neschopnosti?Děkuji za odpověď. Kovářová

Odpověď na téma: Výpověď ve zkušební době pokud jsem na nemocenské
Informace o uživateli: