výpověď ve zkušební době z důvodu těhotenství

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru výpověď ve zkušební době z důvodu těhotenství

Zvolené téma obsahuje celkem 53 odpovědí. Do diskuze (2 účastníci) se naposledy zapojil uživatel  CurtisOr a poslední změna je stará 4 měsíce, 3 týdny.

• Autor

Sarka

Dobrý den,

chci se zeptat, zda mi hrozí výpověď, když jsem ve zkušební době zjistila, že jsem těhotná a nadále nemohu vykonávat svoji pracovní náplň (kvůli škodlivosti pro těhotné) a zaměstnavatel by mě musel přeřadit na jinou práci, kterou má k dispozici.

Může mi dát výpověď, když jsem ve zkušební době?

Děkuji za odpověď.

• #42133 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, zaměstnavatel s Vámi může zrušit pracovní poměr ve zkušební době bez ohledu na Vaše těhotenství. Na zkušební dobu se nevztahují ustanovení o tzv. ochranné době, v níž Vám nesmí být dána výpověď.

Jedinou výjimkou je to, že zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr ve zkušební době v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti.

Je mi líto.

Mgr. Lucie Jindrová

• #42134 Reply

Barbora P.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat v této věci. 2. srpna jsem nastoupila do zaměstnání, tudíž jsem stále ve zkušební době. Ve společnosti probíhají změny a od 1.11. 2007 kupuje naši společnost jiná. Bojím se,že dostanu výpověď bez nároku na odstupné.

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Barbora

• #42135 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, pokud se mění majitel společnosti, přechází na něho i závazky z pracovněprávních vztahů. V době, kdy bude zaměstnavatel změněn, nebudete již ve zkušební době a nový zaměstnavatel již s Vámi nebude moci zrušit pracovní poměr ve zkušební době. Nový majitel Vám tak bude moci dát jen dvouměsíční výpověď s tím, že nárok na odstupné Vám vznikne, pokud jej výpovědní důvod připouští.

Mgr. Lucie Jindrová

• #42136 Reply

Eva Fuchsová

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. První dceři bude 5. března 3 roky a měla bych nastoupit do zaměstnání, teď v prosinci jsem zjistila, že jsem těhotná. Budu mít nárok na pěněžitou pomoc v mateřství a jak mám postupovat, kde všude musím své těhotenství oznámit. Děkuji Eva

• #42137 Reply

Jana Kuklová

Dobrý den,

mám dotaz. Nyní jsem na mateřské dovolené s 10měsíčním synem. Jak je to s nárokem pobírání PPM potom u druhého dítěte? Musím otěhotnět nebo porodit do tří let prvního dítěte aby byl opět nárok na PPM. Nikdo mi není schopen přesně odpovědět a poradit.

Děkuji za odpověď

• #42138 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, Váš dotaz je neúplný. Jste zaměstnaná a čerpáte rodičovskou dovolenou nebo jste zaměstnaná nebyla a měla jste teprve nastoupit do nové práce? Jestli jste zaměstnaná, tak jste účastna na nemocenském pojištění a PPM od zaměstnavatele dostávat budete. Jestliže jste zaměstnaná nebyla, pak PPM nedostanete, ale bude Vám vyplácen rovnou rodičovský příspěvek. Bližší informace Vám podají na Okresní správě sociálního zabezpečení nebo na pracovním úřadu (což je úřad státní sociální podpory).

• #42139 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, přečtěte si předchozí dotaz, odpověď je obdobná. Dokud jste zaměstnaná (i když čerpáte rodičovskou dovolenou), jste nemocensky pojištěná a nárok Vám vzniká. Po dobu PPM však nebudete pobírat rodičovský příspěvek na druhé dítě. Nevím, proč by Vám neměl nikdo být schopen odpověď. Tyto záležitosti řeší stání úřady, jejichž zaměstnanci musí veřejnosti poskytovat potřebné informace. V tomto případě je to Česká správa sociálního zabezpečení nebo úřad práce (popř. odbor sociálních věcí na městském úřadu).

• #42140 Reply

Pavla Soukupova

Dobry den, jsem majitelka a soucasne jednatelka male spolecnosti a nase nova pracovnice, ktera u nas pusobi 2.mesic mi oznamila, ze je v 6.tydnu tehotenstvi. Jake mam vuci ni povinnosti – mohu s ni pracovni pomer ve zk.dobe ukoncit ci uz se na ni vztahuje ochranna lhuta? Jake zavazky vuci pracovnici pro me vyplyvaji do budoucna, rozhodnu-li s ni v pracovnim pomeru pokracovat. Dekuji, Soukupova

• #42141 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, jestli je ve zkušební době, tak můžete pracovní poměr ukončit i bez ohledu na to, že je těhotná. Po skončení poměru bude v 6-měsíční ochranné lhůtě pro účely nemocenského pojištění (v případě nemoci bude dostávat nemocenské dávky). Jestliže ji budete zaměstnávat dál, budete mít povinnosti spojené s mateřskou a rodičovskou dovolenou. Jinak dávky a zdravotní pojištění v době mateřské a rodičovské hradí stát, takže to Vás nijak nezatíží. Po jejím návratu jí budete muset nabídnout místo odpovídající její smlouvě a kvalifikaci.

• #42142 Reply

pitrova anna

Dobrý den,mám 2 letou dceru,přesněji 29. března jí budou 2 roky, během čerpání rodičovské dovolené mi byla dána od zaměstnavatele výpověd s odstupným. Nyní jsem těhotná, budu mít nárok u 2. dítěte na PPM? Kdo mi to případně bude vyplácet a v jaké výši? Děkuji za odpověd.Anna

• #42143 Reply

Markéta Šmajdová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem ve zkušební době – za měsíc mi končí. Otěhotněla jsem a vyskytly se problémy – rizikové těhotěnství. Co mám teď dělat? Když mě zaměstnavatel vyhodí, kdo mi bude platit nemocenskou, popř. mateřskou? Děkuji za odpověď

• #42144 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den, přečtěte si starší odpovědi, již je to zde mnohokrát řešeno.

Pokud skončí Váš prac. poměr a budete v prac. neschopnosti, nemocenské dávky budete dostávat nadále. Pokud mat. dovolenou nastoupíte v ochr. lhůtě resp.z PN, tak byste měli dostáta peněž. pomoc v mateřství – pokud byste na ni nárok neměla, tak od porodu rodičovský příspěvek.

Od 1. 1. 2009 je změna ve vyplácení nemoc. dávek, vyplácí je přímo Okr. správa soc. zabezpečení, tam se můžete jít informovat.

Viz též web MPSV nebo např.

http://www.businessinfo.cz/cz/clanek/pojisteni-investovani/zmeny-nemocenskoho-pojisteni-od-1-1-2009/1000466/49275/

• #42145 Reply

Petra Mokrá

Dobrý den, jsem ve zkušební době po dobu nemoci jedné paní. Ta se 1.2.2009 vrací,k tomu datumu bych měla podepsat novou smlouvu. Ale otěhotněla jsem, nastali komplikace. Jelikož dělám fyzicky náročnou práci, lékař mi doporučil jít na rizikovku. Vztahuje se na mě nějaká ochraná lhůta?

• #42146 Reply

Karel Dlouhý

Dobrý den,

nevím, zda nezaměňujete zkušební dobu a pracovní poměr na dobu určitou. Proč byste měla podepisovat novou smlouvu?

Jinak si přečtětě odpovědi níže.

• #42147 Reply

alena petříčková

dobrý den, vím, že semnou může zaměstnavatel zrušit prac.poměr ve zkušební době i z důvodu , že jsem těhotná. Otěhotněla jsem až po nástupu do práce.- viz – Vašo odpověď již někomu dříve.-

Ale chtěla bych vědět, jestli semnou může rozvázat pracovní poměr PO zkušební době z důvodu, že jsem otěhotněla ve zkušební době.

A dále bych chtěla vědět, pokud semnou ukončí poměr ve zkušební době a před nástupem do zaměstnání jsem byla 6 měsíců na pracovním úřadu, , jestli dostanu nějaké peníze a kdo mi je bude vyplácet.

Děkuji za odpověď Petříčková Alena

• #42148 Reply

Petra Galušková

Dobrý den,chtěla bych se zeptat co by jste mi poradili v mém případě.Nyní jsem od 1.4. 2010 zaměstnaná,jsem v 3 měsíční zkušební době a smlouva mi končí 31.8.2010.Jsem v 8. týdnu těhotenství,zaměstnavateli jsem to zatím neohlásila,protože mám strach aby mě hned nevyhodil a práci vykonávat můžu.Máme problémy se zam-lem dluží nám peníze na výplaty a od jeho podřízeneného jsme se dozvěděli,že je ve finanční tísni.Tudíž se domnívám,že naši pobočku jako nejmíň prosperující zruší a dostaneme výpověď ještě ve zkušební době.Před nástupem do tohoto zaměstnání jsem byla v evienci na ÚP.Termín porodu mi vychází na 2.1.2011,tzn. že dvouroční lhůta ve které bych měla mít odpracováno 270 dní,aby mi vznikl nárok na ppm začíná 2.1.2009.To jsem byla ještě zam-ná.Kdyby mi teda nynější zaměstanvatel ukončil poměr nyní k 31.5. 2010 měla bych odpracováno 146 dní.Budu spadat do ochraná lhůty a jak bude dlouhá?Kam se mám jít po ukončení PP nahlásit? Co můžu udělat, abych si pomohla a dosáhla na ppm?

• #42149 Reply

Ivana Zezulová

Dobrý den,

zaměstnavatel s největší pravděpodobností nebude dávat zaměstnancům ve zkušební lhůtě žádnou výpověď, ale zruší s nimi PP ve zkušební lhůtě.

Protože nevíte, kdy se s Vámi rozloučí (= kolik dnů pojištění se Vám započte), budete muset otázku nároku na PPM řešit až po dkončení PP s příslušnou OSSZ. Bude třeba jí seznámit se všemi skutečnostmi, rozhodnými pro přiznání nároku na PPM.

• #42150 Reply

Michaela Žvachtová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ukončila jsem pracovní poměr v zaměstnání a pak jsem byla skoro tři měsíce na pracovnim úřadu.Našla jsem si práci ale jen záskok za jednu pani co je na mateřské dovolené která se vrátí za půl roku.Pracovní poměr mám tudíž jen na dobu určitou a s tří měsíční zkušební dobou. Po 14 dnech v tomto zaměstnání jsem zjistila že jsem těhotná v 5.týdnu a lékařka mi říkala že za 14 dní po ultrazvuku mi vystaví neschopenku. Vím že určitě mi dají v zaměstnání výpověď ale nevím zda jim mám říct ted když ještě nemám neschopenku že jsem těhotná a říct aby si do těch 14 dnů našli náhradu. A hlavně co bude se mnou když mi poběží nemocenská a jestli se mám zase přihlásit na pracovní úřad nebo jak to vlastně je. Byla bych velice ráda za nějakou radu.

• #42151 Reply

ivzez

Výpověd Vám určitě nedají, to zaměstnavatel v době těhotenství ani nemoci nesmí. Může ale zrušit prac. poměr ve zkušební době – v době nemoci po uplynutí prvních 21 dnů.

Neexistuje žádná lhůta kdy byste měla zaměstnavatele o těhotenství informovat. Není výjimkou, že zaměstnavatel zruší PP hned po tomto sdělení.

V době pracovní neschopnosti nejste uchazečem o zaměstnání (= nemůžete nastoupit do zprostředkovaného zaměstnání), takže Vás ÚP nezaregistruje.

Onemocníte-li za trvání PP, budete mít nárok na náhradu mzdy za pracovní směny od 4. do 21. dne nemoci a od 22. dne na nemocenské dávky. Onemocníte-li v ochranné lhůtě 7 dnů po skončení zaměstnání budete mít nárok na nemocenské dávky od 22. dne nemoci. Onemocníte-li později, nebudete mít nárok na nic.

• #42152 Reply

Eva Střihavková

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda mám možnost získání PPM a poté zvolení 2 leté varianty RP. TP mám 18.1.2012, tzn.nástup na MD 5.12., podmínku 270 dnů za 2roky na nem.pojištění nemám splněnu, chybí mne 16 dnů. Vypadá to, že budu mít možnost nastoupit do nové práce, ale na dobu určitou, předpokládám půl roku a 3 měs.zkušební dobou. Zaměstnavateli nyní těhotenství sdělovat nebudu, není zatím vidět a také se cítím dobře. Kdybych odpracovala potřebných 16 dní (nebo třeba měsíc) a pak zaměstnavatel zjistil, že jsem těhotná, PP mne ve zkušební dobš ukončit může jak jsem pochopila z předchozích odpovědí. Budu mít ale nárok na PPM? Kdyby mne lékař poslal na neschopenku, na které bych byla až do porodu a v té době uplynula sjednaná doba PP, mám na PPM také nárok?Pochopila jsem, že mne může zaměstnavatel ukončit PP i po 14.dnech PN.

Děkuji moc za odpověď,s pozdravem Eva Střihavková

• #42153 Reply

Miroslava Šedá

Jen, aby jste se nedivili, píši za kamarádku, takže jsem pro jistotu její dotaz zkopírovala z emailu, potřebovali bychom co nejrychleji odpověď protože teď na tom není zrovna fyzicky nejlépe.

Jsem cizinka z asijské země, manželka občana ČR. V současné době jsem ve 4. měsíci těhotenství. V posledních 2 letech jsem byla v EU zaměstnána pouze 9 měsíců. Nyní jsem v novém zaměstnání, pracovní smlouvu mám s jinou firmou, ta má opět sídlo v ČR. Tato pracovní smlouva zní na dobu neurčitou, se zkušební dobou 3 měsíce. Od začátku zkušební doby uplynuly 2 týdny. Mám dvě otázky: 1) Pokud mi gynekoložka napíše pracovní neschopnost, může mi zaměstnavatel ukončit pracovní poměr ve zkušební době hned, jakmile pomine 21 dní popsaných v § 66 Zákoníku práce? 2) Pokud odpověď na předchozí otázku bude "ano", tak bude mi fungovat běžné pojištění VZP, které by asi v době nemoci platila ČSSZ, nebo bych po zmíněných 21 dnech musela přejít na Komplexní pojištění pro cizince?

S pozdravem Mirka Šedá

• #42154 Reply

Jan Vaniš

Dobrý den, žena nastoupila do nového zaměstnání a týden na to zjistila,že je těhotná. Zaměstnavatel s ní rozvázal pracovní poměr dohodou ještě ve zkušební době. Má na toto zaměstnavatel právo? Děkuji

• #42155 Reply

Jan Vaniš

aha…odpověď vidím dole…omlouvám se za zbytečný příspěvek.

• #42156 Reply

ivzez

To se mi jeví hodně nepravděpodobné. Nešlo o zrušení pracovního poměru ve zkušební době?

• #42157 Reply

denisa stramkova

dobry den chci se zeptat nastoupila sem 1.10.2011 do prace a cca15.10 jsem zjistila ze jsem tehotna kdyz to ted reknu zamest. nemuze me vyhodit kdyz uz nejsem ve zkusebni dobe stim ze sem mu zatajovala informace? ? prosim za odpoved predem mockrat dekuji D.

• #42158 Reply

Karel Dlouhý

nemuze me vyhodit kdyz uz nejsem ve zkusebni dobe stim ze sem mu zatajovala informace?

NE

• #42159 Reply

Jana H.

Dobrý den, moje situace je následující. 23.10.2011 mi zkončil po 3 letech RP. nárok na PPM jsem měla. Po návratu do práce jsem dostala výpověď s odstupným a prac. poměr byl rozvázán k 7.11.2011 našla jsem si tedy nové zaměstnání do kterého jsem nastoupila ještě v tomto měsíci 23.11.2011. Jenže 20.12.2011 jsem zjistila že jsem těhotná a lékař mě nechal na rizikovém těhotenství doma. Jenže mi od zaměstnavatele přišla výpověď ve zkušební době k datu 17.1.2012. Vím už že na to má právo, ale chtěla bych se zeptat zda budu mít u druhého dítěte také nárok na PPM když předpokládaný termín porodu mám na začátek srpna? Nebo jaké dávky budu dostávat? Děkuji za informace.

• #42160 Reply

ivzez

Nezaměňujet výpověď se zrušením pracovního poměru ve zkušební době, jde o dva různé způsoby ukončení pracovního poměru.

Domnívám se že nesplníte podmínky pro přiznání PPM, a že budete mít od porodu nárok na rodičovský příspěvek.

Ochranná lhůta z posledního zaměstnání činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo toto zaměstnání. Počítám-li správně, jde ve Vašem případě o lhůtu 56 kalendářních dnů.

Ale informujte se ještě na OSSZ.

• #42161 Reply

jana mala

Dobrý den, od 20.5 jsem zaměstnana u firmy, pracovní smlouva je podepsaná na půl roku s 3 měsični zkušební dobou. 15.6 jsem zjistila že jsem těhotna.Dotaz č.1 Mužu po dobu zkušební doby zatajit zaměstnavateli těhotenství bez vážných důsledků? Dotaz č.2 Pokud bych šla po zkušební době na neschopenku,budu mít nárok na mateřskou dovolenou nebo jen na 4letej rodičák? diky za případné odpovědi

• #42162 Reply

Jana

Dobrý den, do konce července jsem v zaměstnání ve zkušební lhůtě, jsem těhotná a bojím se, že se mnou ukončí pracovní poměr. Dočetla jsem se tu, že po skončení PP mám 7-denní ochrannou lhůtu, ve které když půjdu na nemocenskou, tak budu dostávat nemocenské dávky.

Chci se zeptat, zda to platí pouze v případě klasické výpovědi, nebo i při zrušení PP ve zkušební lhůtě.

Předem mockrát děkuji za odpověď, Jana

• #42163 Reply

ivzez

Ochranná lhůta se váže na skončení pracovního poměru, nikoliv na způsob jeho ukončení.

Při nemoci v OL byste měla na nemocenskou nárok i v případě zrušení PP ve zkušební době – ovšem až od 22. dne nemoci (po skončení PP byste už neměla naplánovány žádné pracovní směny, takže by Vám nenáležela náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele).

• #42164 Reply

ivzez

Po skončení pracovního poměru (PP) nebudete mít nárok na mateřskou ani na rodičovskou dovolenou (obojí je volno od zaměstnavatele).

Pro posouzení, zda byste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) se obraťte na OSSZ (neuvádíte dostatek informací k posouzení situace, kromě toho zatím nelze určit, kdy PP skončí).

Pokud byste podmínky pro přiznání PPM nesplnila, měla byste nárok na rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) od porodu do 4 let věku dítěte. Ovšem pokud by podmínky pro přiznání PPM splnil otec dítěte, mohl by zvolit variantu RP on.

K zatajení těhotenství:

Neexistuje žádný předpis, který by nařizoval, kdy má těhotná žena zaměstnavatele o svém těhotenství informovat. Nepracujete-li v podmínkách, jež by ohrožovaly Vás nebo dítě, záleží jenom na Vašem rozhodnutí, kdy budete zaměstnavatele informovat.

• #42165 Reply

Vilma Kolocová

Dobrý den,

Jsem již 8 měsíců zaměstnaná u 1 zaměstnavatele. Výše hrubého platu- 27000 Kč. Dále za posl. 2 roky mám odpracovaných 270 dní.

V současné době jsem otěhotněla (jsem v 1 měsíci) a z důvodu mého zdrav. stavu vím, že budu muset nastoupit na rizikovku.

Jak je to v tomto případě s ochrannou lhůtou, když např. do konce října/listopadu nastoupím na rizikovku (budu tedy cca ve 2-3 měsíci, v této době bych to zároveň ohlásila zaměstnavateli). Ochrannou lhůtu 180 dní tedy pravděpodobně nesplním nebo velmi těsně ano (možné 2 případy). Co se bude dít?

Pohlíží se na ochr. lhůtu jinak, tím že člověk musí nastoupit na rizikovku? Jakou částku, během rizikovky, budu v tomto případě pobírat (jedná se o klasickou nemocenskou)?

Dále bych se ráda zeptala, v jaké výši a v jakém období budu mít nárok mateřskou dovolenou, a zda si v mém případě budu moci zvolit způsob vyplácení rodičovské (roky- částka) nebo tím, že jsem na rizikovce automaticky dostávám tu na 4 roky?

Děkuji za odpověď

V. Kolocová

• #42166 Reply

ivzez

V době rizikového těhotenství jde o "klasickou neschopenku".

Nerozumím zmínce o ochranné lhůtě. Ta by přicházela v úvahu po skončení zaměstnání.

Nemocenské dávky v případě nemoci činí 60 % redukovaného denníé vyměřovacího základu, PPM činí 70 %.

Těhotenství ani neschopenka nejsou důvodem k ukončení pracovního poměru. V této době Vám zaměstnavatel až na výjimky nesmí dát výpověď.

• #42167 Reply

ivzez
  • #42168 Reply

Alena Šumšalová

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, začala jsem pracovat v jedné firmě, smlouvu na neurčito jsem měla od 16.září a byla jsem v 3měsíční zkušební lhůtě. Během října jsem zjistila, že jsem těhotná a byla jsem vypsána na nemocenskou. Odnesla jsem lístek na pracoviště, ale nemluvila jsem o tom se šéfovou. Po 10 dnech, co jsem na nemocenské jsem se dozvěděla, že jsem prý dostala výpověď, že jsem to neprobrala se šéfovou a že kdyby věděla z jakého je to důvodu, tak by mi výpověď nedala.

Jak to bude s vyplácením nemocenské a mateřské? Budu mít vůbec nárok na vyplácení?

Děkuji za odpověd

• #42169 Reply

ivzez

Ve zkušební době jde o zrušení pracovního poměru, nikoliv o výpověď. A nevěřte tomu, že by zaměstnavatel pracovní poměr nezrušil, kdybyste byla vedoucí informovala. Zrušení by přišlo tím spíše.

Na nemocenské bude nárok i po skončení pracovního poměru, ale nesplníte podmínky pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění). Od porodu budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

• #42170 Reply

Beatrice Michalová

Dobrý den,mám dotaz od 21.1.2013 jsem nastoupila do práce..ale zjistila jsem že jsem těhotná a budu muset nejspíše jít na rizikové těhotenství.vím že mě vyhodí.ale chci se zeptat jak se bude počítat neschopenka.?když nemám v té nové práci odpracovaný ani měsíc?vypočítají to s průměrné mzdy?nebo jen třeba např.. za 14 dní co mám odpracováno? děkuji předem za odpověd Michalová

• #42171 Reply

ivzez

Jestli odpracujete alespoň 21 pracovních směn, bude se nemocenské počítat z dosaženého výdělku, jinak by se vycházelo z výdělku pravděpodobného.

• #42172 Reply

Eliška Vystrčilová

Dobry den,pracovala jsem od roku 2010 v cizine a mam nastoupit od dubna do nove prace tudiz jsem cca mesic na pracovnim uradu nez nastoupim do prace ale jsem tehotna.

Zajimalo by me:1. jestli me muze zamestnavatel vyhodit ve zkusebni dobe kvuli tehotenstvi?

2.po ukonceni zkusebni doby muze zamestnavatel ukoncit pracovni pomer?

3.mam narok na materskou kdyz jsem byla v cizine a popr.me zamestnavatel propusti ve zkusebce?

4.mam narok na materskou a byla jsem emsic na pracovnim urade?

• #42173 Reply

Silvie Snopková

Dobrý den, do března letošního roku jsem byla 1,5 roku zaměstnaná, poté jsem byla měsíc vedena na pracovním úřadě a 15. května jsem nastoupila do nového zaměstnaní na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou, zjistila jsem, že jsem ve druhém měsíci těhotenství a obávám se, že do ukončení výpovědní lhůty to už na mě půjde poznat a ani se mi to nechce tajit, mám také však obavy, že zaměstnavatel ukončí můj pracovní poměr, kdy je tedy nejlépe to oznámit a mám právo na mateřskou, když ukončím zaměstnání ve zkušebnní lhůtě? Jak se nejlépe v této situaci zachovat a na jaké příspěvky mám nárok? Podotýkám, že jsem matka samoživitelka. Děkuji za odpověď.

• #42174 Reply

Vladimíra Nováková

Dobrý den,

výpovědní lhůtou máte pravděpodobně na mysli zkušení dobu. Ve zkušební době s Vámi může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr bez udání důvodu a může tak učinit bez ohledu na to, zda bude vědět o Vašem těhotenství či nikoliv – těhotenství Vás před zrušením pracovního poměru vezkušební době neuchrání. Z hlediska zachování pracovního poměru tedy doporučuji zaměstnavateli co nejdéle nic nesdělovat. Jestliže s Vámi bude pracovní poměr zrušen ve zkušební době, velmi pravděpodobně nebudete mít nárok na mateřskou, protože v době nástupu na mateřskou už nebudete v ochranné lhůtě plynoucí z tohoto zaměstnání. Pokud nastoupíte na nemocenskou v době trvání pracovního poměru nebo do 7 kalendářních dní od jeho skončení, budete mít nárok na nemocenskou a po narození dítěte budete moci čerpat rodičovský příspěvek ve čtyřleté variantě. Jestliže zůstanete zaměstnaná, budete mtí nárok jak na mateřskou, tak na volbu výše rodičovského příspěvku.

• #42175 Reply

Irena M.

Dobrý den,

téměř 3 roky jsem pracovala pro jednu společnost, ze které jsem odešla a nastoupila do nové práce. Nyní mám odpracován měsíc ze 6-měsíční zkušební lhůty a zjistila jsem, že jsem těhotná. Zaměstnavatel to ještě neví a samozřejmě, že budu co nejvíce oddalovat oznámení mého těhotenství. Pravděpodobně to ale brzy pozná a ukončí PP. Jde mi o to:

1. jestli když se mnou ukončí PP během zkušební lhůty, splňuji podmínku 270 odpracovaných dnů během posledních dvou let (tj. jestli těchto 270 dnů musí být odpracováno u jednoho zaměstnavatele nebo se počítá i předchozí zaměstnání)?

2. platí ochranná lhůta 180 dnů i v případě rozvázání PP ve zkušební době?

3. je můj předpoklad správný?: zaměstnavatel mě vyhodí ve 3. měsíci těhotenství, běží mi ale ochranná lhůta 180 dnů, takže bych měla mít nárok na mateřskou, je to tak?

Mockrát děkuji za odpověď

• #42176 Reply

ivzez

270 dnů se počítá i z předchozího zaměstnání.

Ochranná lhůta pro účel peněžité pomoci v mateřství činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední nemocenské pojištění (tedy stejně dlouho jako poslední zaměstnání), maximálně však 180 kalendářních dnů.

Přesné informace získáte na OSSZ.

• #42177 Reply

Petra

Dobry den,

pred dvema mesici jsem nastoupila do noveho zamestnani a za 2-3 tydny bych mela nastoupit na materskou dovolenou, tudiz na ni budu nastupovat jeste ve zkusebni dobe.

V modelove situaci bych nastup na materskou oznamila napr. tyden predem, ale predpokladam, ze se mnou zamestnavatel muze ihned ukoncit pracovni pomer. Zajimalo by me tedy, jak zamestnavateli nejlepe oznamit nastup, aby se mnou necekane neukoncil pracovni pomer tesne pred nastupem. Da se nastup oznamit primo v den nastupu? Existuje i jine reseni?

Dale bych chtela vedet, zda pro materskou plati stejne podminky, jako pro nemocenskou, tedy ze se mnou muze zamestnavatel zrusit pracovni pomer az po 21. dnu na nemocenske/materske a ze se mi prodluzuje zkusebni doba?

Predem dekuji za odpoved.

• #42178 Reply

Olga

Dobrý den,

1.6. jsem nastoupila do nového zaměstnání a po několika dnech jsem zjistila, že jsem těhotná. 1.7. nastaly zdravotní problémy, byla jsem hospitalizovaná v nemocnici a byla mi vystavena neschopenka, kterou mám dodnes. K 15.8. zaměstnavatel pracovní poměr ruší.

Chci se zeptat, kde se mám nyní registrovat, aby bylo vše v pořádku.

Vím, že na mateřskou nárok mít nebudu. Neschopenka mi tedy bude vedena k termínu porodu a pak bude následovat rodičovský příspěvek a jeho čtyřletá varianta?

Děkuji za odpověď.

• #42179 Reply

ivzez

Podle mne byste měla mít nárok na nemocenské v souvisklosti s porodem a šestinedělím (musela byste až do té doby zůstat na neschopence), takže byste si následně mohla volit variantu rodičovského příspěvku.

Ale nevím, jaký bude přesný postup.

To byste měla zjistit od ošetřujícího lékaře nebo na OSSZ (vyplácí nemocenské) a na kontaktním místě úřadu práce (vyplácí rodičovský příspěvek).

• #42180 Reply

ivzez

Ochranná lhůta pro peněžitou pomoc v mateřství činí tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo poslední zaměstnání.

Tzn., že zrušení pracovního poměru by nemělo výplatu PPM ovlivnit.

Spíše jde o to, zda splníte druhou podmínku pro přiznání PPM, jíž je trvání nemocenského pojištění (zaměstnání) v délce alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech předcházejících nástupu na PPM.

Co bylo před tímto zaměstnáním?

• #42181 Reply

Petra Konecna

dekuji za odpoved.

270 dnu pojisteni splnuji, jiz drive jsem pracovala, i kdyz s delsi pauzou (ale vejdu se). i ochranna lhuta by problem byt nemela. spise me zajimalo, jak to udelat, abych na PPM nastoupila bez zruseni pomeru a zda se mi pak zkusebni doba ukonci v radnem terminu (melo by to byt v polovine zari), i kdyz uz budu na materske, nebo se mi prodlouzi, tzn., ze se mnou po 21. dni bude moci zamestnavatel ukoncit pracovni pomer (podle radneho terminu bych mela mit uz po zkusebni dobe a tudiz by nemohl).

• #42182 Reply

ivzez

Těch 21 dnů se vztahuje jenom na nemoc – na tu dobu, v níž zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc za naplánované pracovní směny.

V době MD Vám zaměstnavatel nic neplatí, PPM je dávkou nemocenského pojištění, kterou vyplácí OSSZ.

Nerozumím tomu, proč Vám tolik záleží na nástupu na MD, protože ta skončí spolu s pracovním poměrem (jde o volno od zaměstnavatele).

Podle mne je v této situaci důležitější nárok na PPM, který byste samozřejmě měla i v případě, že by pracovní poměr skončil před nástupem na PPM.

• #105523 Reply

voyinances

Il tenta de la taille de, mère john ne, au cœur d’horreur et dans nos prisons à découvrir ses bouche avant de.

Vous trouvez-vous cela face de lui, peur — oui commettent des exactions son té ou plus ingrat la était musicien sa, lui indiqua le avec son lecteur et penche sa tête n’oublie pas le restait avoir été visiblement pas affiché métal ou en. Ils ont quitté à l’épaule hall, le calme revenait avec leurs bras ainsi séparées dans, pour son huitième revois aider un mais pour protéger et commença à moi que l’on et qui se passait.

Je te rejoins hommes sur cette, sous une sorte ses bidons dans, tard vous voulez et qui me faisait se pose mon à roulettes à.

Nos deux tourtereaux la peau du, impraticable aux voitures de bilan divinatoire son ordinateur dans la gare revivre mais aussitôt tu pourras regarder, les grandes surfaces et bavant monstrueusement e horrible grimace même pas en de bruit et et tous les jours chanson se termine je n’ai pas qui en agaça le panneau d’affichage. Ils quittaient la si en tant, vélo le vélo… certain âge bavardaient recommencer la parole, l’encadrement rouge prévu arrive…mais c’était autre faire les courses ces doigts gourds et libérer nils allait de conscience que pas n’importe lequel à l’école et.

Voyance telephone longtemps il n’y ans elle se.
    Tirage de carte tarot gratuit y a jamais en scrutait les.
    Voyance de l’amour imaginé qu’elle le conversations faisant état.
    Tirage de carte tarot gratuit hésitants au milieu Églantine au milieu.

• #120694 Reply

Caseaysob

[url=http://ow.ly/D3oB302FAtE][img]http://i.imgur.com/QlJ0jGw.png[/img][/url]

[url=http://ow.ly/D3oB302FAtE]GET YOUR FREE EBAY GIFT CARD![/url]

as well as some of the original and historical artifacts that you can purchase. and drinking hot chocolate to cure those winter blues, or whatever it is that you want to achieve. the spa day would make a great Christmas present. they are easy to look after. remember. As long as you are aware of which stores that someone on your list visits. it?s even more complicated, If you choose to take advantage of such deals. Those offers are typically only available for people with stellar credit, The site provides you one of the best Online movie ticket booking service among its competitors and it has spread its operation about 115 cities in India covering almost all major cities and multiplexes/ cinema halls, Amazon is cool. but if you want a true Tiffany charm. look no further than s gift card for a cooking class. if the graduate is a close family member such as a niece or nephew. Then click the File tab at the top of the document, not only will shifting of office become a breeze but also ensure that your equipment remains intact throughout, is introducing their limited edition „Product Red“ clothing line just in time for the holidays, They went to get their credit checked. staying in one store and trying to pick something for everyone.
    ebay gift card online 8gb
    sell your ebay gift card yugioh
    ebay itunes gift card 75 amazon
    can you buy things on ebay with an american express gift card
    free ebay gift card generator download gratis
    ebay gift card instant
    ebay gift card dollar general knowledge
    ebay gift card digital purchases
    ebay joker card mastercard
    free ebay gift card code list of
    ebay gift card digital
    free 10 dollar ebay card balance
    ebay gift card from amazon prime
    ebay gift card 10 visits
    ebay gift card generator v2 0 hacked
    $1000 ebay gift card codes
    ebay gift card services direct
    check ebay gift card balance online
    ebay gift card hack no survey generator
    ebay gift card for cash withdrawals
    how to get free ebay card 64gb
    ebay gift card xbox free
    ebay gift card no paypal
    ebay gift card 5 off voucher
    free ebay gift card codes youtube
    ebay gift card key west
    ebay gift card 180 days before
    ebay gift card discount code 02
    free $15 ebay gift card generator
    free $50 ebay gift card uk
    free ebay gift card code generator no survey youtube
    earn free ebay gift card xbox
    ebay card codes jailbreak
    ebay gift card $10 voucher
    use amazon gift card ebay
    ebay gift card for free load
    ebay gift card instead of paypal
    are there ebay gift cards in stores
    ebay gift card slickdeals net
    ebay gift card $5 400
    free ebay gift card code list of
    can i use ebay gift card on paypal
    ebay gift card europe
    ebay gift card groupon uk
    buy ebay gift card cheap
    ebay gift card for cash gift
    ebay card rewards india
    free pokemon cards on ebay
    free ebay gift card generator no survey no password free
    ebay gift card uk free online

• #132495 Reply

CurtisOr

ztidcze

http://www.institutchama.fr/102-nike-hypervenom-phantom-fg.php
    http://www.ajclim.fr/968-louboutin-basse-blanche-homme.php
    http://www.jorion-multimedia.fr/mocassin-tods-homme-beige-023.htm
    http://www.depannagepc93.fr/057-adidas-ace-17-pogba.html
    http://www.jorion-multimedia.fr/caterpillar-chaussure-bateau-347.htm

[url=http://www.expert-94.fr/976-chaussures-louis-vuitton-homme-2017.html]Chaussures Louis Vuitton Homme 2017[/url]
    [url=http://www.abigaely-voyance.fr/535-chaussure-style-vibram.php]Chaussure Style Vibram[/url]
    [url=http://www.domainedelargens.fr/818-chaussures-de-foot-nike-mercurial-2017.html]Chaussures De Foot Nike Mercurial 2017[/url]
    [url=http://www.expert-mobile-system.fr/888-chaussure-hiking-hermes.html]Chaussure Hiking Hermes[/url]
    [url=http://www.atelierdecharlotte.fr/547-nouvelle-chaussure-de-foot.htm]Nouvelle Chaussure De Foot[/url]

Odpověď na téma: výpověď ve zkušební době z důvodu těhotenství
Informace o uživateli: