Výpověď z nájmu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti Výpověď z nájmu

Zvolené téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Jan Kotrba a poslední změna je stará 8 let, 6 měsíců.

• Autor

Aleš Vonka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak nejlépe postupovat v tomto případě. Koupil jsem byt s nájemníkem, který má nájemní smlouvu na dobu neurčitou (regulovaný nájem). Od sousedů jsem se dozvěděl, že nájemnice bydlí u přítele, byt je dlouhodobě prázdný, nájemnice byt pouze "drží" pro jistotu. Zkontaktoval jsem nájemnici, ta mi dokonce sama potvrdila, že v bytě nebydlí, každopádně jej za žádnou cenu nechce pustit. Existuje nějaká možnost, jak jí dát výpověď z nájmu ? V § 711, odstavci (2) d/ Občanského zákoníku je řečeno, že neužívá-li nájemce byt bez vážných důvodů nebo byt bez vážných důvodů užívá jen občas, může mu pronajímatel dát výpověď bez přivolení soudu. Jsem však přesvědčen, že v okamžiku, kdy nájemnice obdrží výpověď, ihned otočí o 180 stupňů a bude tvrdit, že v bytě bydlí. Důkazní břemeno je na její straně. Může nájemnice u soudu nějak prokázat, že v bytě bydlí ? Mnohokrát děkuji za radu.

• #67007 Reply

David Holuša

Dobrý den,

Já a mojí 3 kamarádi jsme podepsali nájemní smlouvu do konce června 2009. Paní pronajímatelka mi ke konci prosince napsala SMS, že nám dává výpověď v zákonné lhútě 2 měsíců a do konce února máme vyklidit byt. Důvodem je její dcera, která chce jít do tohoto bytu bydlet. Tuším, že na to má plné právo. Háček je však v tom, že chce po nás abychom vymalovali a doplatili zálohy. Ve smlouvě nic o malování není je tam jenom uvedení do původního stavu. Byt je po 4 měsicích, co jsme v něm bydleli, v naprostém pořádku. Musíme tedy malovat? Ono to je možná směšné ale jsou to výdaje navíc. A pak ty zálohy. Já jsem při sepisování smlouvy nepodepisoval žádný stav plynoměru ani ničeho jiného, tak nevím podle čeho chce paní pronajímatelka účtovat případné doplatky. Musíme tedy zaplatit? Při sepsaní smlouvy jsme složili vratnou kauci v ceně jednoho nájmu. A paní mi říkala, že pokud nevymalujem, tak nám strhne s kauce 3500kč. Mám chuť jí kauci nechat a nezaplatit nájem za únor. Je to legální?

• #67008 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, důkazní břemeno při žalobě o určení neplatnosti výpovědi nese nájemkyně. Může tvrdit, co ji napadne. Vy se jejím tvrzením musíte ubránit tak, že soud přesvědčíte o tom, že byt skutečně neužívá (např. nízkou spotřebou energií, které nejsou odebírány, protože se bytě nezdržuje, svědeckými výpověďmi apod.).

• #67009 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, kauce slouží hlavně k tomu, aby pronajímateli zajistila případné neplnění závazků nájemcem. Takže si své nájemné strhne z kauce a tu Vám pak již vracet nebude. Jinak nájemce je povinen provádět v bytě i malování, to ovšem v případě delšího užívání bytu. 4 měsíce nájmu malování neodůvodňují, jestli se toho chce domáhat, jsou tu od toho soudy. Kromě toho má pronajímatelka nějaké špatné informace, protože výpovědní doba u nájmu nesmí být kratší než 3 měsíce, nikoliv tedy 2, jak píšete.

• #67010 Reply

Jaroslav Okřina

Dobrý den, 4.2 jsem podepsal nájemní smlouvu a smlouvu o rekonstrukci bytu( rozsah byl menší než na následném stavebním plánu od stavební firmy).Při této příležitosti jsem majitelům předal 300 000 korun oproti prohlášní na kterém je oněch 300 tis. formulováno jako příspěvek na opravy a údržbu jejich domu. Po té jsem jim zaslal plán mé rakonstrukce a oni jej neschválili. Z tohoto důvodu chci od smluv odstoupit a oni mi vyhrožují, že mi nevrátí peníze které jsem jim svěřil jako výše zmíněný příspěvek. Jak se mohu bránit??? Prosím Vás o rychlou odpověd. Jsme mladý pár a v létě očekáváme narození dítěte. Proto jsem spěchal abych vyřešil naši bytovou situaci.

V bytě jsem nic nerekonstuoval a ani v něm zatím nebydlel.

Předem děkuji za pomoc

Jaroslav Okřina

• #67011 Reply

Jan Kotrba

Dobrý den,

Chtěl bych se Vás zeptat jak správně postupovat při podání výpovědi najemníkovi bytu, který vlastním. S nájemníkem máme neshody ohledně placení nedoplatků na spotřebě vody předchozí rok. Částka je vysoká jako měsíční nájemné. Máme sepsanou nájemní smlouvu ve které je uvedena výpovědní lhůta 2 měsíce, a také že pokud se do 14 dnů nezaplatí jakekoliv pohledávky je možno smlouvu vypovědět s okamžitou platností. Nájmence se ale ohání vadnými vodoměry a žádá jejich přemeření. Nebr8n9m se tomu a vodoměry dám přeměřit. Během naši debaty jsem ale zjistil že si bez mého svolení vyměnili zámky. Reagoval jsem na to tak, že zámky vyměním a oba dva dostanou jeden svazek klíčů. Opět jsem se dostal do velmi ostré pře. Dále mám ve smlouvě uvedeno že být mohou obývat dvě osoby, ale krom toho že tam bzdlí s přítelkyní si v bytě zařídil i detský pokoj pro již odrostlejší dítě. Mohli by jste mi prosím poradit jak postupovat?

Děkuji

Odpověď na téma: Výpověď z nájmu
Informace o uživateli: