výpověď z obecního bytu

Forum Fóra Občanské právo Nemovitosti výpověď z obecního bytu

Zvolené téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Zdeněk Janáček a poslední změna je stará 9 let, 10 měsíců.

• Autor

Zuzana Hechtová

V MFDnes se v posledních týdnech objevily 2 články o připravovaných kontrolách smluv všech obecních nájemních bytů s tím,že Praha 11 s tímto již začala a má připraveno 625 výpovědí.Jedním z důvodů je zmíněn i ten,že nájemce je vlastníkem další nemovitosti.První případ byl zmíněn ,že při žádosti o výměnu obecního bytu v Praze bylo zjištěno,že dotyčný má nemovitost ve Žďáru nad Sázavou.Znamená to,že pokud jsem nájemcem obecního bytu a při tom mám domek kdekoli v ČR,nemohu bydlet v obecním bytě v Praze,ačkoli zde žiji od narození,mám zde trvalý pobyt,jsem zde zaměstnán a vzdálenost od domu,který jsem před několika lety koupil k rekreaci je taková,že nelze odtud dojíždět denně do zaměstnání.V příslušném zákoně jsem žádnou zmínku o takovémto vlastnictví(kromě bytu)nenašla,aby bylo důvodem k výpovědi.Nevím,kde se dozvědět,co se připravovanými kontrolami myslí.

• #62614 Reply

Mgr. Lucie Jindrová, advokát

Dobrý den,

občanský zákoník v § 711 odst. 2 písm. c) stanoví, že výpovědním důvodem bez přivolení soudu je i důvod, že nájemce má 2 nebo více bytů, vyjma případů, že na něm nelze spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt – to může být např. i otázka tohoto bydlení za účelem zaměstnání. Pokud byste s takovou výpovědí nesouhlasila, můžete do 60ti dnů podat soudu žalobu na určení neplatnosti této výpovědi.

Město se očividně chce konečně bránit všem těm, kdo bydlení v obecních bytech zneužívají např. i tím, že jej podnajali třetím osobám.

• #62615 Reply

Zdeněk Janáček

Dobrý den,

v posledních několika měsících jsme vystaveni zajímavému nátlaku Správy nemovitostí MČ Brno – Líšeň. Jde o to, že nás pod různými, dosti emotivními záminkami (ukončení nájemní smlouvy), nutí k sepsání nájemní smlouvy na dobu určitou. Faktem je, že naše původní nájemní smlouva byla sepsána v roce 1995, na dobu určitou – dva roky, s tím, že byt jsme získali výměnou za byt s nájemní smlouvou na dobu neurčitou. Když jsme při podpisu upozorňovali na tuto okolnost, nevýhodnost smlouvy, ( SN MČ tehdy zastupovala realitní kancelář, která již neexistuje) bylo nám sděleno, že se jedná o „zkušební lhůtu“, bude-li po uplynutí dvouleté vše bez problémů, bude tato smlouva automaticky chápána jako smlouva k užívání bytu na dobu neurčitou. Již 12 let žijeme s rodinou v bytě s tím, že je vše v pořádku (smlouva nebyle nijak upravována), nebo skutečně není? Jsme povinni výzev k podepsání nájemní smlouvy na dobu určitou (někdo nám je hází do schránky, nemají známku, nejsou určeny do vlastních rukou) uposlechnout?

Děkuji za radu. Janáček

Odpověď na téma: výpověď z obecního bytu
Informace o uživateli: