Výpověd z pracovního poměru

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověd z pracovního poměru

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  Mgr. Oldřich Topka a poslední změna je stará 9 let, 4 měsíce.

• Autor

Ondra Hodal

Dne 17. 4: 2008 jsem obdržela výpověď podle paragrafu 52 písmeno C, ZP rozpvázaní pracovního poměru výpovědí z důvodu snížení stavu zaměstnanců.

Organizace píše, že nemá jinou práci na kterou by mě převedla a nadále nemůžu v pracovním poměru pracovat. Pracovní poměr organizace ukončí 30.6. 2008. Dostanu odstupné ve výši trojnásobku průměrného platu.

Výpověď jsem dostala tedy z důvodu snížení stavu zaměstnanců a dozvěděla jsem se, že od 1.9. na mé místo příjmou pracovníka ze stejné organizace (její místo se ruší) a se stejným vzděláním. I když v květnu jsem dosáhla důchového věku, chtěla jsem nadále pracovat a jsem stále prace schopná.

Byla jsem nucena si zažádat o důchod od 1.7. 2008. Zajímá mě tedy, jestli může organizace po dvou měsících obsadit na mé místo jiného pracovníka, když byla výpověď právě z důvodu snížení stavu zaměstnanců.

• #44313 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, to nelze jednoznačně říci. Došlo ke snížení stavů, pak si třeba chod firmy vyžádá nové organizační změny. Obsazování míst, počet i kvalifikaci zaměstnanců si určuje zaměstnavatel podle jeho potřeb a s ohledem na jeho cíle, takže není důvod proč by nemohl. Je však možné, že se může jednat i obcházení ZP, ale k potvrzení této skutečnosti je zde málo informací. Pak by se mohlo jednat o neopodstatněnou výpověď. Ale něco takového budete prokazovat velmi obtížně a musela by jste s tím k soudu.

• #44314 Reply

Ondra Hodal

Děkuji za rychlou odpověď. Konkrétně nám jde o to, zda je opravdu možné dostat výpověď z místa, kde se předem už ví, že po dvou měsících bude znovu obsazené někým jiným ze stejné organizace.

• #44315 Reply

Mgr. Oldřich Topka

Dobrý den, možné to je, jak a komu chcete své tvrzení prokazovat? Když podáte žalobu o neplatnost ještě před obsazením místa, pak se u soudu úmysl či záměr zaměstnavatele bude prokazovat obtížně. Pokud však uplyne výpovědní doba a skutečně nastoupí na to samé místo někdo jiný, můžete podat ještě do 2 měsíců od skončení PP žalobu o neplatnost výpovědi.

Odpověď na téma: Výpověd z pracovního poměru
Informace o uživateli: