Výpověď zaměstnavatelem

Forum Fóra Pracovní právo Výpověď a zrušení pracovního poměru Výpověď zaměstnavatelem

Zvolené téma neobsahuje zatím 1žádnou odpověď. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  ivzez a poslední změna je stará 4 roky, 8 měsíců.

  • Autor
    Příspěvky
  • #46595 Reply

    Petr Ježek

    Dobrý den,

    14.7.2012 mi bylo zaměstnavatelem oznámeno, že mě musí propustit z důvodu nedostatku práce a financí s tím, že dostanu odstupné a v Srpnu již nenastoupím. Následující den mi bylo řečeno, že zůstanu ještě v Srpnu. 31.8.2012 jsem se zaměstnavatele ptal, jak to bude s výpovědí a odstupným a ten mi řekl, že pokud jsem našel jinou práci, tak mě pustí pouze dohodou a odstupné neuvidím. Jak vzniklou situaci řešit? Je nějaké právo na získání odstupného, když mi již jednou oznámil, že mě propustí a dostanu odstupné? Již ve firmě déle zůstávat nechci, ale dohodou opravdu jít nechci.

  • #46597 Reply

    ivzez

    Nechcete-li ve firmě zůstat, máte jen dvě možnosti – požádat zaměstnavatele o rozvázání pracovního poměru dohodou nebo dát výpověď s dvouměsíční výpovědní dobou.

    Ústní sdělení zaměstnavatele není výpověď (ta by musela být písemná). Nemůžete zaměstnavatele přimět, aby Vám dal výpověď, pokud on ji dát nechce.

  • #46598 Reply

    Barbora Nová

    Dobrý večer,potřebovala bych poradit- 3 roky pracuji jako prodavačka a náš majitel bude rušit naší prodejnu. Nechce nám dát odstupné,proto nás chce přemístit na jinou prodejnu. Pracujeme 12 hod směny a nové pracoviště by bylo mnohem dál a prac.doba by byla jen 10 hod. Chci se zeptat zdali máme nárok na odstupné nebo ne?nabízí nám náhradní místo ale s kratí prac.dobou a nejspíš i nižším platem. Je možné se nějak bránit a dosáhnout toho odstupného nebo ne??moc děkuji za radu

  • #46599 Reply

    Iveta Bělochová

    Mé mamince je 57 let a dostala výpověd pro nadbytečnost §52. Má jít na operaci s kolenem ale nevi kdy přesně.Zajímalo by mne jak to má udělat a coje pro ni lepši pracák pak nemocenská nebo nemocenská a pracák, hlavně finančně.A existuje ještě ochranná lhůta?

  • #46600 Reply

    Iva

    Dobrý den,

    1) můžu při psaní vytýkacího dopisu použít kombinaci obou odstavců v §52, tedy f) a g) ? Zaměstnanec má jak sníženou pracovní kázeň (tráví polovinu pracovní doby na internetu), tak -v důsledku prvního- i neuspokojivé pracovní výsledky.

    2) jak lze legálně prokázat, kolik času stráví zaměstnanec na internetu? Mohu si k tomuto účelu zakoupit software a výstup z něj pak použít jako důkaz ?

    Děkuji.

  • #46601 Reply

    Veronika Filipová

    Dobrý den,

    (i) ve vytýkacím dopise můžete uvést jak důvody podle písm. f) tak důvody podle písm. g). V případné výpovědi je však třeba myslet na to, na co byl zaměstnanec upozorněn a z jakého důvodu mu výpověď dáváte. Výpovědní důvod musí být přesně definován a nemůže být dále měněn.

    (ii) Zaměstnanec nesmí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu mimo jiné výpočetní techniku ani jeho komunikační zařízení. Dodržování tohoto zákazu je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat. Za dodržení určitých podmínek je možné takovýto software použít.

    Zaměstnavatel však musí dbát toho, že nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance zejména tím, že bude zaměstnance sledovat, nebo kontrolovat elektronickou poštu.Pokud by takový vážný důvod existoval, musí zaměstnavatel přímo informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a způsobu provádění.

    JUDr. Veronika Filipová, advokátka

    http://www.ak-filipova.cz

  • #46602 Reply

    ivzez

    Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání. Onemocní-li maminka později, nebude už mít na nemocenské nárok.

    Nové nemocenské pojištění vznikne až nástupem do nového zaměstnání, v době registrace na ÚP za ni stát bude hradit pouze zdravotní pojištění.

    Bude-li maminka nemocná i v poslední den výpovědní doby, zastaví se běh výpovědní doby a pracovní poměr skončí až odpracováním zbytku výpovědní doby po skončení nemoci (pracovní poměr se vlastně o dobu nemoci prodlouží).

    Může-li maminka nástup na operaci nějak ovlivnit, bylo by pro ni lepší nastoupit na neschopenku ještě v době zaměstnání.

  • #46603 Reply

    ivanka menclová

    DOBRÝ DEN,

    MÁM NA VÁS DOTAZ. KOLEGYNĚ MOJE JE NA NESCHOPENCE( od začátku prosince s nohou a půjde na operaci,takže to je ještě na dlouho) ,ALE I PŘESTO DOSTALA VÝPOVĚD DOHODOU KE 30.1. – PRACUJI V DROGERII.

    NEVYŠLA INVENTRUA :( (ANI JEDNA JSME U NÍ ALE NEBYLY)

    VLONI VYŠLA,ALE TO JSEM TAM PRACOVALA S JINOU KOLEGYNÍ,TAHLE NASTOUPILA AŽ V ÚNORU A JÁ JSEM DOMA OD 20.11. A BYLI TAM BĚHEM TÉ DOBY JEŠTĚ DVĚ BRIGÁDNICE.. určitě dostanu výpověd i já :( ale nevím kdy? zatím mi nic neřekli…můžou mi ji dát hned jak skončím neschopenku a nastoupím na mateřskou? a dostanu tím pádem mateřskou? pracovala jsem tam 18 měsíců do té doby,než jsem nastoupila na neschopenku. děkuji vám za informace.

  • #46604 Reply

    ivzez

    "Výpověď dohodou" neexistuje.

    Rozvázání pracovního poměru dohodou je vždycky dobrovolnou dohodou obou stran.

    Navrhne-li Vám zaměstnavatel dohodu, nejste povinna na ni přistoupit.

    V době nemoci, těhotenství, MD ani RD Vám zaměstnavatel nesmí (až na výjimky) dát výpověď.

    Vyžádaly jste si vždy předávací inventury – k nástupům a odchodům brigádnic či dalších zaměstnankyň?

    Pokud měly bývalé zaměstnankyně uzavřenu dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty (hmotnou odpovědnost) a nevyžádaly si k datu skončení předávací inventuru, odpovídají za schodek zjištěný nejbližší další inventurou.

    Doporučila bych vyžádat si co nejdříve předávací inventuru (nejpozději k datu odchodu na MD) a odevzdat všechny klíče zaměstnavateli (v době nemoci, MD ani RD je nebudete potřebovat).

  • #46605 Reply

    Iva Vavřínková

    Od září 2012 jsem byla vedena na úřadu práce tj. 4 měsíce.V lednu jsem nastoupila do firmy,kde mi po 20 dnech dali výpověď ve zkušební době(prý nemají tolik práce).

    Chci se zeptat jak je to s podporou,mám nárok ještě na 1 měsíc,ale z čeho se mi vypočítá,když jsem dělala 20dní(budu brát tak 4000kč,protože jsme byli několik dní doma)a předtím jsem byla také na ÚP.

    A ještě jeden dotaz.Den předtím,než mě propustili jsem byla na vstupní prohlídce,stála 350kč,mám nárok,aby mi ji proplatili,když mě druhý den propustili?Děkuji

  • #46606 Reply

    ivzez

    Ve zkušební době nešlo o výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru.

    Ohledně poplatku za prohlídku doporučuji se dohodnout se zaměstnavatelem.

    Podpora Vám bude náležet po zbytek podpůrčí doby a bude se odvíjet od pravděpodobného výdělku v posledním zaměstnání.

    Kdybyste byla odpracovala alespoň 21 pracovních směn, použil by se výdělek průměrný.

Odpověď na téma: Výpověď zaměstnavatelem
Informace o uživateli: