Výpovědní lhůta na pronajaté zemědělské půdě

Forum Fóra Občanské právo Závazkové právo Výpovědní lhůta na pronajaté zemědělské půdě

Zvolené téma obsahuje celkem 3 odpovědi. Do diskuze (1 účastník) se naposledy zapojil uživatel  František Kmoch a poslední změna je stará 8 let, 6 měsíců.

• Autor

Zdenek

Dobrý den! Koupil jsem pozemek, který mělo pronajatý zemědělské družstvo. Výpovědní lhůta je 5 let. Nikde však není vedeno, myslím tím například na katastrálním úřadě, "věcné břemeno", že družstvo "smí" po smluvenou dobu pozemek využívat. Já osobně s družstvem žádnou smlouvu sepsanou nemám. Ta byla mezi bývalým majitelem a družstvem. Chtěl jsem sepsat smlouvu novou s jednoletou výpovědní lhůtou. Z důvodů neschopnosti lidí ve družstvě se tak nestalo. Mohu tedy půdu okamžitě družstvu odejmout? Věcné břemeno není, smlouva není, pozemek je můj! Samozřejmě nechci družstvu dělat problémy, když na pozemek jistě žádalo o dotace. Kdy tedy mohu nejdříve a v rámci morálních způsobů půdu vyjmout? Předem děkuji za odpověď.

• #73996 Reply

Šéfredaktor

Dobrý den, sám jste uvedl, že má družstvo pozemek pronajatý. Tedy, zjevně tak má uzavřenou nájemní smlouvu s předchozím vlastníkem. V takovém případě však vůbec nejde o věcné břemeno. Jde prostě o čistý nájemní vztah, který není třeba nikde uvádět (tj. ani v katastru nemovitostí). V takovém případě tak na Vás práva a povinnosti z nájemní smlouvy přecházejí. Tedy, pokud bylo v původní nájemní smlouvě ujednáno, že je výpovědní doba 5 let, vztahuje se tato lhůta i na Vás.

Očividně však pochybil ten, kdo Vám pozemek prodával, že Vám asi o nájemní smlouvě neřekl. Pokud opravdu ne, můžete se po něm domáhat soudní cestou náhrady způsobené škody, která Vám vznikne tím, že nemůžete pozemek užívat. Případně byste mohl od kupní smlouvy odstoupit.

• #73997 Reply

Richard Kaiser

Dobrý den,

koupil jsem pozemek, který mělo pronajatý zemědělské

družstvo s výpovědní lhůtou 5 let. Chci se zeptat, jestli se na mne tato lhůta vztahuje v případě že sám soukromě hospodařím. Četl jsem,že by se mně mněla týkat pouze roční výpovědní lhůta.

Předem děkuji za odpověď

• #73998 Reply

František Kmoch

Dobrý den.Nechci se zde opakovat to co bylo již uvedeno,ale nalezl jsem možnost,jak výpovední lhůtu ošetřit a chtěl jsem se i zeptat jestli to je pravda.Pokud jsem koupil pozemek,kde byla uvedena výpovědní lhůta dejme tomu 5 let a já se rozhodl že na těchto pozemcích chci začít sám provozovat zemědělskou činnost,nevstahuje se na mne náhodou pouze roční výpověď?Děkuji za odpověď.

Odpověď na téma: Výpovědní lhůta na pronajaté zemědělské půdě
Informace o uživateli: